Eurodeputații dezbat confiscarea activelor rusești
Economica.net,
13 martie 2025 12:00
Eurodeputații au cerut din nou miercuri seară, într-o dezbatere în plenul PE reunit la Strasbourg, confiscarea activelor rusești înghețate pentru a face Rusia să plătească pentru invadarea Ucrainei și a ajuta Kievul să facă față agresiunii ruse, iar Comisia Europeană s-a declarat deschisă discutării oricăror opțiuni solide legale și financiare pentru a continua presiunea asupra Moscovei, scrie Agerpres.
• • •
Alte ştiri de Economica.net
Acum o oră
22:40
INTERVIU Rețeta lui Iulian Stanciu, eMAG, pentru România: Trebuie să avem acest curaj ca prin politici publice să modernizăm societatea și economia # Economica.net
Iulian Stanciu, unul dintre cei mai cunoscuţi antreprenori din România, preşedinte al grupului eMAG, consideră că e nevoie de investiții si un focus pe termen lung pentru a produce schimbări și pentru a obține rezultate în creșterea digitalizării. Acesta a vorbit într-un interviu pentru Economica.net, despre digitalizarea statului și impactul acesteia asupra economiei și societății românești, despre ce trebuie ce trebuie îmbunătățit și modul în care statul ar putea învăța din sectorul privat pentru a oferi servicii mai bune cetățenilor.
22:40
Pentru a reuși să scapi de plata comisioanelor la retragerea de numerar cu cardul de Banca Transilvania de la bancomatul aceleiași bănci este suficient să optezi pentru unul dintre pachetele de cont curent puse la dispoziție de către bancă.
Acum 2 ore
22:30
PPC raportează un profit EBIDTA de 1,8 miliarde de euro pentru 2024, în creștere cu 41%. Rezultatul bun s-a datorat activităților din Grecia și România # Economica.net
Compania energetică greacă Public Power Corporation (PPC), repzentă și în România raportează că a înregistrat în 2024 un profit EBITDA ajustat în creștere până la 1,8 miliarde de euro, un plus de 41% față de 2023.
22:30
Preşedintele francez Emmanuel Macron a anunţat miercuri, alături de omologul său ucrainean Volodomir Zelenski, un ajutor militar suplimentar de două miliarde de euro pentru Ucraina, relatează AFP, citată de Agerpres.
22:30
BRD Groupe Société Générale și Academia de Studii Economice București inaugurează un hub educațional nou # Economica.net
BRD Groupe Société Générale, în parteneriat cu Academia de Studii Economice din București (ASE), inaugurează un nou hub educațional, parte din rețeaua națională BRD HUBs, și semnează un nou parteneriat cu scopul de a sprijini educația universitară din România, informează instituția financiară prin intermediul unui comunicat transmis către Economica.net.
22:30
Israelienii de la Econergy vor pune în operare peste 200 MW în fotovoltaic în acest an în România # Economica.net
Compania israeliană Econergy, unul dintre cei mai activi investitori în regenerabile din România, estimează că, în acest an, patru parcuri fotovoltaice cu o putere de circa 201 MW vor fi intra în operare comercială în acest an, potrivit unei prezentări către investitori.
22:30
AnimaWings estimează că va transporta 400.000 de pasageri anul acesta și pregătește deschiderea unei noi rute interne # Economica.net
Compania aeriană AnimaWing, parte din Memento Group, estimează că va transporta anul acesta 400.000 de pasageri, atât pe cursele regulate, cât și pe cele charter. În plus, operatorul aerian a pus ochii pe mai multe orașe din țară și pregătește lansarea unei noi rute interne.
22:30
Rețeta puiului de la KFC. Ce ingrediente folosește lanțul de restaurante în România și de unde cumpără materia primă # Economica.net
Celebra rețetă a colonelului Harland Sanders, antreprenorul și bucătarul american care a creat lanțul de restaurante KFC, se respectă și acum în toate unitățile operate sub acest brand în lume, inclusiv în România. Lanțul cu peste 100 de unități la nivel național își aduce ingredientele de bază, uleiul și cartofii, din import, achizițiile realizându-se la nivel de grup. Compania locală caută însă să-și asigure aceste ingrediente și din surse locale.
Acum 4 ore
21:20
Conducerea Hidroelectrica va propune acționarilor acordarea unui divident brut pe acțiune în valoare de 8,98 de lei # Economica.net
Conducerea S.P.E.E.H. Hidroelectrica S.A. va propune spre aprobare în Adunarea Generală a acționarilor repartizarea profitului și un dividend brut în valoare totală de 4.043.229.023 de lei, cu un dividend brut pe acțiune de 8,988897 de lei, informează societatea prin intermediul unui comunicat transmis către Economica.net. Compania va solicita aprobarea ca 25 iunie 2025 să fie data la care va începe plata dividendelor pentru exercițiul financiar 2024.
20:40
Explozie: Numărul prosumatorilor din România a depășit pragul de 200.000. Date oficiale # Economica.net
La finalul lunii ianuarie, erau înregistrați mai mult de 200.000 de prosumatori în România, potrivit ultimelor date ale Autorității de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE).
20:30
Revista The Atlantic a publicat planul de atac american asupra bazelor rebelilor houthi din Yemen, la câteva zile după ce a ajuns la ea în urma unei imprudențe a administrației Trump # Economica.net
Revista The Atlantic a publicat miercuri planul armatei americane de a ataca rebelii houthi din Yemen, după ce administraţia preşedintelui Donald Trump a susţinut marţi că schimburile de mesaje nu erau protejate ca secrete militare, informează AFP, transmite Agerpres.
20:30
Mai multe organizații de mediu și cetățeni spanioli au dat în juecată statul din cauza poluării cauzate de creșterea intensivă a porcilor # Economica.net
Mai multe organizaţii de mediu şi persoane fizice au dat în judecată statul spaniol şi regiunea Galicia într-un dosar care se anunţă a fi unul de referinţă cu privire la mai multe decenii de proastă gestiune a poluării create de creşterea intensivă a porcilor, a anunţat miercuri organizaţia ClientEarth, transmite Reuters, relatează Agerpres.
20:30
Ionel Ciucioi este noul director executiv al Patronatului Industriei de Celuloză și Hârtie din România # Economica.net
Patronatul Industriei de Celuloză și Hârtie din România (ROMPAP) anunță numirea lui Ionel Ciucioi în funcția de director executiv, începând cu luna martie 2025. Prin această numire, ROMPAP susține că își reafirmă angajamentul de a susține dezvoltarea și modernizarea industriei de profil, într-un context economic și legislativ aflat în continuă schimbare.
20:30
PepsiCo a inaugurat un centru de training la Dragomirești-Deal pentru formarea studenților și a angajaților # Economica.net
PepsiCo, unul dintre liderii industriei de produse alimentare și băuturi, a investit 137.000 de dolari în dezvoltarea Centrului de Training din fabrica de băuturi PepsiCo East Balkans din Dragomirești-Deal, o sală dotată cu echipamente de ultimă generație destinată instruirii practice și formării viitorilor specialiști în producția de băuturi răcoritoare, informează compania prin intermediul unui comunicat transmis către Economica.net.
20:30
Preşedintele american Donald Trump va anunţa miercuri taxe vamale care vor aplicate asupra produselor industriei auto importate în SUA, a anunţat purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, relatează AFP şi Reuters, transmite Agerpres.
Acum 6 ore
19:10
Ministerul Muncii lucrează la Strategia Naţională pentru Economia Socială. Insituția va elabora 400 de standarde ocupaţionale noi # Economica.net
Ministerul Muncii lucrează la Strategia Naţională pentru Economia Socială şi va elabora peste 400 de standarde ocupaţionale pentru a crea politici publice eficiente în domeniul formării, ocupării şi asistenţei sociale, a anunţat ministrul de resort, Simona Bucura-Oprescu (foto), relatează Agerpres.
19:10
Astăzi au fost semnat 6 contracte pentru elaborarea Studiilor de Fezabilitate și proiectelor pentru autorizarea lucrărilor de construire cu antreprenorul TQM MANAGEMENT SRL pentru realizarea a 6 noi pasaje pietonale subterane ce vor fi situate pe diferite drumuri naționale ale României, a informat secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu.
18:30
Proiectul de buget al Primăriei Municipiului București a primit avize nefavorabile de la Comisia Economică și de la Comisia Juridică # Economica.net
Proiectul de buget al Capitalei pentru anul 2025 a primit, miercuri, avize nefavorabile din partea Comisiei economice şi a Comisiei juridice, relatează Agerpres.
18:30
Producătorul chinez de telefoane Vivo vrea să ajungă la vânzări de 70% pe piețele externe # Economica.net
Vivo, cel mai mare producător chinez de smartphone-uri, vrea să îşi majoreze vânzările realizate pe pieţele externe până la 70% din veniturile sale în următorii doi ani, accelerând un avans global pe măsură ce piaţa chineză dă semne de saturare, transmite Bloomberg, relatează Agerpres.
18:00
Compania Rețele Electrice România scoate la licitație un contract de peste 30 de milioane de lei pentru modernizarea stației Sânnicolau Mare # Economica.net
Societatea Rețele Electrice România a anunțat astăzi că a lansat o licitație, pe platforma electronică de achiziții publice SEAP, cu o valoare de circa 30 de milioane de lei (fără TVA), pentru realizarea lucrărilor de modernizare a stației de transformare 110/20 kV Sânnicolau Mare din județul Timiș, cu scopul de a crește fiabilitatea și reziliența rețelei de distribuție a energiei electrice pentru clienții casnici sau industriali din zonă.
18:00
Ciolacu: Fiecare ministru va veni în perioada următoare cu comasările de agenții din subordine # Economica.net
Fiecare ministru va prezenta în perioada următoare măsurile privind comasările de agenţii din subordine, a anunţat miercuri prim-ministrul Marcel Ciolacu, relatează Agerpres.
18:00
Ivan: Suntem în faza finală a aplicaţiei unice privind pensiile. Până în septembrie vom fi gata # Economica.net
Aplicaţia prin care românii pot obţine toate datele referitoare la pensie ar putea fi gata până în luna septembrie, a afirmat, miercuri, la Palatul Parlamentului, ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului, Bogdan Ivan.
18:00
Investitorii români pot cumpăra ETF-ul InterCapital BET-TRN prin intermediul Interactive Brokers # Economica.net
InterCapital Asset Management, cel mai mare manager independent de investiții din Croația, cu active de 650 de milioane de euro sub administrare, își extinde accesul la ETF-ul său InterCapital BET-TRN UCITS (ICBET), care este acum disponibil pentru investitorii români prin intermediul Interactive Brokers, una dintre cele mai importante platforme de tranzacționare din lume.
18:00
Lavrov confirmă că SUA și Rusia negociază repunerea în funcțiune a gazoductelor Nord Stream 1 și 2 # Economica.net
Rusia şi Statele Unite ale Americii poartă discuţii asupra gazoductelor Nord Stream 1 şi 2, care leagă Germania de Rusia prin Marea Baltică, dar au fost scoase din funcţiune în urma unui sabotaj în anul 2022 după începerea războiului din Ucraina, a declarat miercuri ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, relatează agenția germană de presă DPA, transmite Agerpres.
18:00
Centrul Agro Transilvania a început construirea unei stații fotovoltaice ce va produce anual 613.000 kWh # Economica.net
Centrul Agro Transilvania, situat în localitatea Dezmir din județul Cluj, a început construirea, în incinta sa, a unui parc fotovoltaic, care va produce anual 613.000 kWh, relatează Agerpres.
18:00
România e la masa deciziilor, din punct de vedere al reconstrucţiei Ucrainei, şi îşi pregăteşte agenda foarte clar pentru o conferinţă extrem de importantă pe această temă ce va avea loc în cursul iunie într-o capitală europeană, a afirmat, miercuri, ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului, Bogdan Ivan, la dezbaterea "Ora Guvernului", din Senat.
18:00
Suedia își va crește cu aproape 28 de miliarde de euro cheltuielile de apărare în următorii zece ani # Economica.net
Guvernul suedez a anunţat miercuri că îşi va creşte cheltuielile pentru apărare cu 300 de miliarde de coroane (circa 28 de miliarde de euro) în următorii zece ani, relatează AFP, citată de Agerpres.
18:00
Croatul Luka Modric, căpitanul echipei de fotbal Real madrid, a devenit acționar la o fabrică de bere din țara sa # Economica.net
Internaţionalul croat şi căpitanul lui Real Madrid, Luka Modric, a cumpărat jumătate din acţiunile fabricii de bere Zeppelin Craft, cunoscută în ţara sa natală pentru produsele artizanale, a informat miercuri ziarul croat Vecernji list, scrie agenția spaniolă de presă EFE, relatează Agerpres.
18:00
Comisia Europeană recomandă populației să aibă provizii pentru cel puțin 72 de ore în caz de criză # Economica.net
Europa ar trebui să-şi crească stocurile de echipamente critice şi să încurajeze populaţia să aibă provizii suficiente pentru cel puţin 72 de ore în caz de criză, a transmis miercuri Comisia Europeană, relatează Reuters, transmite Agerpres.
Acum 8 ore
16:10
BCR, în calitate de coordonator și aranjor principal, a semnat majorarea limitei de credit pentru MedLife cu 50 milioane de euro # Economica.net
MedLife, cea mai mare rețea de servicii private din România, a semnat o facilitate de credit sindicalizat în valoare totală de 330 milioane de euro, prin rearanjarea și majorarea facilităților existente cu 50 milioane de euro. Creditul va fi utilizat pentru susținerea planului de dezvoltare al companiei, pentru finalizarea proiectelor deja demarate, dar și pentru eventuale noi achiziții.
16:10
Ciolacu: E nevoie de o altă dinamică în relaţia cu SUA. Voi discuta cu Bolojan pe subiectul mandatului ministrului de Externe # Economica.net
Premierul Marcel Ciolacu a informat, miercuri, că urmează să discute cu preşedintele interimar Ilie Bolojan privind mandatul ministrului de Externe.
16:10
Portul Constanța. Economiști și avocați vor putea face parte din Consiliul de Administrație, nu doar marinari – șeful Transporturilor # Economica.net
Ministrul Transporturilor Sorin Grindeanu a anunțat miercuri trecerea unei legi prin Parlamentul României care permite numirea în Consiliul de Administrație al Portului Constanța de avocați și economiști. Până în prezent, această opțiune era posibilă doar pentru "marinari", potrivit oficialului de la Transporturi.
16:10
Chinezii de la Chery Automobile vor construi o uzină de un miliard de euro în Turcia # Economica.net
Producătorul chinez de automobile electrice Chery Automobile Co Ltd va investi un miliard de dolari pentru construcţia unei uzine de asamblare amplasate în provincia Samsun din nordul Turciei, facilitate care va avea o capacitate anuală de 200.000 de vehicule, a anunţat miercuri preşedinţia Turciei, transmite Reuters.
16:10
Consiliul Concurenţei: Vom fi atenţi să nu existe creşteri nejustificate de preţuri la energie # Economica.net
Preşedintele Consiliului Concurenţei, Bogdan Chiriţoiu, a declarat miercuri, într-o conferinţă de presă susţinută la Cluj, că instituţia va urmări să nu existe creşteri nejustificate la energie, în contextul liberalizării pieţei în domeniu.
Acum 12 ore
15:10
Cazinoul din Constanţa va atrage turişti nu doar din ţară, ci din întreaga lume, spune Ciolacu # Economica.net
Cazinoul din Constanţa este mult mai mult decât o clădire, este un simbol al istoriei şi culturii noastre, iar redeschiderea sa va atrage turişti nu doar din ţară, ci din întreaga lume şi va contribui la dezvoltarea economică a regiunii şi implicit la promovarea valorilor culturale româneşti, a declarat prim-ministrul Marcel Ciolacu, miercuri, la ceremonia de predare a Cazinoului din Constanţa de la Ministerul Dezvoltării către Primăria Municipiului Constanţa.
15:10
O nouă emisiune de eurobonduri. România a ieşit din nou pe piețele internaţionale pentru un împrumut destinat finanţării deficitului bugetar # Economica.net
România a demarat o nouă emisiune de eurobonduri, a doua din acest an, în ideea de a-şi finanţa deficitul bugetar în contextul turbulenţelor politice de dinaintea alegerilor prezidenţiale, transmite Bloomberg.
14:40
România va începe producţia de serie de drone româneşti cu dublă destinaţie - militară şi civilă - până la finalul acestui an, după ce, în vară, vom avea prototipul, a declarat, miercuri, ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului, Bogdan Ivan, la dezbaterea "Ora Guvernului", din Senat. (Imaginea cu care este ilustrată articolul reprezintă o dronă Switchblade produsă de AeroVironment şi este folosită de armata SUA)
14:40
Rusia și SUA ar discuta despre reluarea livrărilor de gaze rusești spre Europa prin gazoductul Nord Stream. în ciuda opoziției oficialilor europeni # Economica.net
Moscova și Washingtonul poartă în prezent discuții privind posibilitatea reluării livrărilor de gaze prin gazoductele Nord Stream către Europa, a declarat ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, într-un interviu acordat postului rusesc Channel One pe 26 martie, scrie IntelliNews.
14:40
Deficitul bugetar pe primele două luni din 2025 a fost de 1,64% din PIB. Se vede o reducere a cheltuielilor de funcționare de 5% la nivelul bugetului de stat – Tanczos Barna # Economica.net
Execuția bugetului general consolidat în primele două luni ale anului 2025 s-a încheiat cu un deficit de 30,24 mld lei, respectiv 1,58% din PIB față de deficitul de 28,99 mld lei, respectiv 1,64% din PIB aferent celor două luni ale anului 2024.
14:40
Băncile rusești au cerut acces din nou în sistemul SWIFT. Germanii spun că nu știu nimic # Economica.net
Guvernul german nu este la curent cu vreo modificare planificată a sancțiunilor Uniunii Europene împotriva Rusiei, a declarat miercuri un purtător de cuvânt, comentând cererea Moscovei ca băncile rusești să fie readmise în sistemul internațional de mesagerie SWIFT, scrie Reuters.
14:20
Comisia Europeană (CE) a anunțat marți că va înăspri restricțiile cu privire la importurile de oțel, începând de luna viitoare, în încercarea de a proteja sectorul siderurgic european de o explozie a importurilor, transmite Reuters, citată de Agerpres.
14:10
Compania petrolieră națională a Kazahstanului, KazMunayGas (KMG), care controlează grupul Rompetrol (KMG International) și-a crescut anul trecut cu 18%, la 1.094 miliarde tenge (2,33 miliarde dolari SUA), potrivit datelor prezentate de companie.
14:10
Primele efecte ale tarifelor impuse de Trump. Sute de muncitori canadieni au fost disponibilizați # Economica.net
Sute de muncitori canadieni, mulți din sectoarele oțelului și aluminiului, au fost disponibilizați ca urmare a tarifelor președintelui american Donald Trump, potrivit unui sindicat și unor companii importante, scrie Reuters.
14:10
Spania, a patra economie a zonei euro, a înregistrat anul trecut o creştere peste aşteptări, de 3,2%, după un avans de 2,7% în 2023, în special în urma majorării consumului intern şi a investiţiilor, şi în pofida cererii externe mai slabe, a confirmat miercuri Institutul Naţional de Statistică (INE), transmit EFE şi Bloomberg.
14:10
Stanleybet a listat pe bursă o emisiune de obligațiuni în valoare totală de 14,8 milioane de lei # Economica.net
Stanleybet Capital, societate de tip holding care integrează și coordonează o rețea de agenții de pariere sportivă și slot machines, săli de jocuri de noroc și platforme de jocuri de noroc în mediul online, listează pe Sistemul Multilateral de Tranzacționare al Bursei de Valori București (BVB) cea de-a două emisiune de obligațiuni corporative, nesubordonate, neconvertibile, negarantate, a Stanleybet în valoare totală de 14,8 milioane de lei.
14:10
Uniunea Europeană (UE) a importat anul trecut aluminiu şi articole conexe în valoare de 29,5 miliarde de euro, în timp ce exporturile s-au situat la 18,4 miliarde de euro, rezultând astfel un deficit comercial de 11,1 miliarde de euro, arată datele publicate miercuri de Oficiul European de Statistică (Eurostat).
14:10
Furnalul de la combinatul Liberty Steel Galaţi va fi repornit în scurt timp. Avem angajamentul companiei – Ministrul Economiei # Economica.net
Combinatul Liberty Steel de la Galaţi a început aprovizionarea şi avem angajamentul din partea acestei companii că în două, maximum trei săptămâni, va fi repornit Furnalul nr. 5, a anunţat, miercuri, ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului, Bogdan Ivan, la dezbaterea "Ora Guvernului", din Senat.
13:20
Schimbări la noua companie de autostrăzi CNIR: Cătălin Urtoi, înlocuit cu Ștefan Ioniță în funcția de președinte al Consiliului de Administrație – surse # Economica.net
Cătălin Urtoi a fost revocat miercuri din funcția de președinte al Consiliului de Administrație al Companiei Naționale de Investiții Rutiere (CNIR), potrivit unor surse apropiate situației. Noul președinte al CA CNIR este Ștefan Ioniță.
13:20
UE a convenit, marți, cu titlu provizoriu, asupra regulilor referitoare la suspendarea și retragerea permisului de conducere, ca parte dintr-o serie de măsuri pentru îmbunătățirea siguranței rutiere, transmit AFP și Hotnews.
13:20
Mai multe cheltuieli decontate în cadrul programelor de creditare StudentInvest și FamilyStart. Beneficiarii vor putea deconta plata chiriei în cuantum de cel mult 500 euro lunar # Economica.net
Beneficiarii creditelor StudentInvest sau FamilyStart, care locuiesc cu chirie, vor putea deconta lunar pentru plata chiriei cel mult 500 de euro, faţă de 300 de euro, valoare maximă prevăzută acum în actul normativ care reglementează cele două programe de creditare, se arată într-un proiect de OUG consultat de Economica.net.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.