Curtea Supremă îi permite lui Trump să aplice Alien Enemies Act pentru deportări rapide, deocamdată
News.ro,
8 aprilie 2025 04:40
Curtea Supremă i-a permis luni preşedintelui Donald Trump să aplice Legea privind inamicii străini deocamdată, oferind Casei Albe o victorie semnificativă care va permite oficialilor de imigrare să se bazeze pe o autoritate extinsă din timpul războiului pentru a deporta rapid presupuşii membri ai bandei, relatează CNN.
• • •
Alte ştiri de News.ro
Acum 15 minute
12:00
The Washington Post: Elon Musk a avut intervenţii directe la Trump ca să anuleze noile tarife # News.ro
Miliardarul Elon Musk, CEO-ul Tesla şi un colaborator apropiat al lui Donald Trump de când acesta s-a întors la Casa Albă, l-a rugat direct, dar fără succes, pe preşedintele american să revină asupra tarifelor vamale, au declarat pentru The Washington Post (WAPO) două persoane familiarizate cu această chestiune.
12:00
Sondaj INSCOP - Peste 68% dintre români cred într-o mică măsură sau deloc că ”legea este aplicată în mod egal pentru toţi cetăţenii” # News.ro
Peste 68% dintre români cred într-o mică măsură sau deloc că ”legea este aplicată în mod egal pentru toţi cetăţenii” , relevă un sondaj INSCOP. Acelaşi sondaj mai indică şi că 67,9% dintre români şi-ar dori ca investiţiile străine în România să crească.
12:00
Crin Antonescu: Programul prezidenţial nu trebuie să fie nici de dreapta, nici de stânga / Un preşedinte este al tuturor # News.ro
Candidatul Coaliţiei la alegerile prezidenţiale, Crin Antonescu, afirmă, marţi, că va fi un preşesinte-mediator, un preşedinte al tuturor românilor.
Acum 30 minute
11:50
Ministerul Educaţiei a publicat rezultatele simulării examenului de bacalaureat – 66,84% dintre candidaţi au obţinut note mari sau egale cu 5 la Limba română / 63,28% dintre ei la proba obligatorie a profilului / Peste 14.500 de profesori evaluatori # News.ro
Ministerul Educaţiei a publicat, marţi, rezultatele simulării examenului de bacalaureat. Statisticile arată că 66,84% dintre candidaţi au obţinut note mari sau egale cu 5 la Limba română, 63,28% dintre ei la proba obligatorie a profilului şi 69,46% la proba la alegere. În proces au fost implicaţi peste 14.500 de profesori evaluatori, iar platforma informatică a funcţionat fără probleme.
Acum o oră
11:40
Timişoara: Studentă la Facultatea de Medicină, dată dispărută/ Tânăra a plecat la facultate, dar nu s-a mai întors acasă # News.ro
O studentă la Fcaultatea de Medicină din Timişoara, în vârstă de 26 de ani, a fost dată dispărută de către mama sa. Tânăra a plecat la facultate, dar nu a mai revenit la domiciliu.
11:40
Bolojan: Războiul hibrid, dezinformarea, securitatea şi criminalitatea cibernetice, precum şi necesitatea unor servicii publice de calitate şi sigure sunt doar câteva din problemele la care trebuie să identificăm rapid soluţii # News.ro
Preşedintele interimar Ilie Bolojan apreciază, într-un mesaj transmis marţi, că trăim un moment definitoriu, în care tehnologia şi digitalizarea devin cele mai eficiente instrumente pentru o reformă profundă. ”Ele nu sunt simple unelte, ci devin un pilon esenţial pentru reducerea cheltuielilor şi creşterii calităţii şi accesibilităţii serviciilor publice”, afirmă preşedintele interimar. Acesta consideră căm trebuie găsite rapid soluţii eficiente pentru războiul hibrid, dezinformarea, securitatea şi criminalitatea cibernetice.
11:40
Fostul pilot de Formuşa 1 Michael Schumacher a devenit bunic pentru prima dată. Fiica sa Gina-Maria a anunţat că a născut o fetiţă care se va numi Millie.
11:30
Profesorul de economie Cristian Păun: Trump a respins categoric oferta UE de zero-zero taxe vamale între SUA şi UE. Deloc imprevizibil. El nu negociază, impune. Oferta i s-a mai făcut şi în primul mandat şi a refuzat-o # News.ro
Profesorul de economie Cristian Păun afirmă că respingerea categorică, de către Donald Trump, a ofertei Uniunii Europene de zero-zero taxe vamale între SUA şi UE este „deloc imprevizibilă” pentru că preşedintele american „nu negociază”, ci „impune”. „El vrea lumea în genunchi, nu partener”, afirmă Păun. Profesorul de economie adaugă că această ofertă i-a mai fost făcută lui Trump şi în primul mandat şi a refuzat-o.
11:30
Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură plăteşte 138,5 milioane lei pentru motorina aferentă trimestrului IV al anului 2024 # News.ro
Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) anunţă că plăteşte 138,5 milioane lei pentru motorina aferentă trimestrului IV al anului 2024, unui număr de 17.792 beneficiari.
11:30
Producătorul român de suplimente alimentare Cosmo Pharm a investit 2 milioane de euro într-un laborator pentru cercetarea şi producţia suplimentelor alimentare # News.ro
Producătorul român de suplimente alimentare Cosmo Pharm inaugurează un laborator pentru cercetarea şi producţia suplimentelor alimentare, investiţie de 2 milioane de euro.
11:20
Ronaldinho povesteşte cum a sărbătorit câştigarea Ligii Campionilor cu FC Barcelona în 2006: În pantaloni scurţi şi crampoane în club de noapte # News.ro
Fostul mare fotbalist brazilian Ronaldinho vorbeşte, într-un pentru L'Equipe, despre „petrecerea minunată” la care a participat după ce a câştigat Liga Campionilor cu FC Barcelona în 2006. Într-o ţinută specială.
Acum 2 ore
11:10
Tribunalul Prahova a stablit un nou temen în 29 aprilie pentru cererea fostului ministru al Turismului Elena Udrea de reducere cu peste 150 de zile a pedepsei din dosarul Gala Bute / De ce a fost amânată decizia # News.ro
Tribunalul Prahova, care era aşteptat să se pronunţe, marţi, asupra unei cereri prin care fostul ministru al Turismului Elena Udrea solicita reducerea cu peste 150 de zile a pedepsei de şase ani la care a fost condamnată în dosarul Gala Bute, a stabilit un nou termen pentru 29 aprilie. Instanţa urmează să ceară documente de la Ministerul Justiţiei şi de la Tribunalul Bucureşti, afirmă surse judiciare.
11:10
Legea care permite pacienţilor să-şi exprime recunoştinţa faţă de medici prin donaţii făcute unităţii medicale, promulgată de preşedintele interimar Ilie Bolojan # News.ro
Preşedintele interimar Ilie Bolojan a promulgat, marţi, legea care permite pacienţilor să-şi exprime recunoştinţa faţă de medici prin donaţii făcute unităţii medicale.
11:10
Expoziţia „Erori au fost, erori sunt încă”, scurtă incursiune în universul de creaţie al filmului „Anul Nou care n-a fost", va fi vernisată la Amzei Creative Corner # News.ro
Expoziţia „Erori au fost, erori sunt încă”, o scurtă incursiune în universul de creaţie al filmului „Anul Nou care n-a fost", va fi deschisă publicului marţi, de la ora 18.30, la Amzei Creative Corner (Piaţa Amzei 13), anunţă organizatorii.
11:00
O adolescentă româncă este acuzată că şi-a ucis mama adoptivă cu lovituri de cuţit, împreună cu prietena sa, într-o casă de vacanţă din Utah/ Fetele au fost arestate pentru crimă de gradul I # News.ro
O adolescentă româncă în vârstă de 16 ani este acuzată că şi-a ucis mama adoptivă, în urmă cu două săptămâni, împreună cu prietena sa, înjunghiind-o cu zeci de lovituri de cuţit. Corpul femeii a fost găsit într-o casă de vacanţă din Washington City, Utah, de către angajaţii de la curăţenie. Cele două fete au fost arestate câteva zile mai târziu pentru crimă de gradul I. La sfârşitul anului trecut, tatăl adolescentei românce ar fi găsit un jurnal al fiicei sale în care aceasta scria că-şi urăşte mama adoptivă şi că ar vrea să o omoare.
11:00
Ministrul Apărării, omagiu adus celor 13.000 de soldaţi români căzuţi la datorie şi care sunt înmormântaţi în Bulgaria – FOTO # News.ro
Ministrul Apărării, Angel Tîlvăr, aflat în vizită oficială în Bulgaria, anunţă, marţi, că a adus un omagiu celor 13.000 de soldaţi români căzuţi la datorie şi care sunt înmormântaţi în Bulgaria.
11:00
O rachetă rusească cu un astronaut american şi doi cosmonauţi ruşi la bord a decolat spre Staţia Spaţială Internaţională # News.ro
O rachetă rusească Soiuz care transportă un astronaut american şi doi cosmonauţi ruşi a decolat marţi de pe cosmodromul Baikonur din Kazahstan spre Staţia Spaţială Internaţională (ISS), a anunţat agenţia spaţială rusă Roscosmos, informează Reuters.
10:50
Fraudă de peste 15 milioane lei cu mărfuri din China, descoperită de ANAF la o firmă din Suceava / Operatorul înregistra în contabilitate vânzarea la preţuri derizorii, iar în realitate produsele erau vândute, la preţul pieţei, către alte firme # News.ro
ANAF a descoperit la o firmă din Suceava, care aduce produse din China, un prejudiciu de 15 milioane de lei. Societatea comercială a adus, în perioada 2019 -2024,79 de transporturi de produse din China şi a înregistrat în contabilitate bonuri fiscale cu preţuri derizorii, dar, în realitate, produsele erau vândute către alte firme la preţul pieţei. Astfel s-a redus baza de impozitare.
10:40
Raiffeisen Bank a lansat Yellow Spring, un pachet special de oferte pentru produsele de creditare şi economisire destinate clienţilor persoane fizice, cât şi clienţilor persoane juridice cu beneficii competitive şi atractive.
10:40
Preşedintele Donald Trump l-a demis pe unul dintre cei mai importanţi ofiţeri militari americani de la sediul NATO din Bruxelles, sporind incertitudinea cu privire la rolul Americii în alianţa formată în urmă cu aproape opt decenii, relatează POLITICO.
10:40
Aeronavă militară Spartan, fotografiată într-o zi de primăvară ”obişnuită”, printre fulgi de zăpadă – FOTO # News.ro
O aeronavă militară Spartan a fost surprinsă într-o minunată fotografie la Baza 90 Transport Aerian Otopeni ”Comandor aviator Gheorghe Bănciulescu" .
10:30
Primul câine salvator montan din România se pregăteşte de pensionare / Helios, un câine din rasa Border Collie, a participat la 26 de misiuni dificile de salvare / Va continua să antreneze câinii mai tineri – VIDEO # News.ro
Primul câine salvator montan din România, Helios, de la Salvamont Argeş, se pregăteşte de pensionare după mai bine de 12 ani de serviciu în care a salvat victime dispărute, rătăcite sau surprinse de avalanşă. Helios, un câine din rasa Border Collie, a participat la 26 de misiuni dificile de salvare. Urmaşii lui continuă munca alături de salvamontişti, iar el va contribui la antrenarea viitoarelor generaţii de câini salvatori.
10:30
Paris Saint-Germain întâlneşte, miercuri, echipa Aston Villa, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. Acesta va fi cel de-al 100-lea meci pe bancă pentru antrenorul spaniol Luis Enrique.
10:20
Romanian Books for Children este noul program dedicat exclusiv editurilor străine interesate să publice în traducere cărţi pentru copii şi tineret scrise de autori în limba română lansat de Institutul Cultural Român, prin Centrul Naţional al Cărţii (CENNAC).
Acum 4 ore
10:00
Tribunalul Prahova este aşteptat să se pronunţe, marţi, asupra unei cereri prin care fostul ministru al Turismului, Elena Udrea, cere reducerea cu peste 150 de zile a pedepsei din dosarul Gala Bute # News.ro
Tribunalul Prahova este aşteptat să se pronunţe, marţi, asupra unei cereri prin care fostul ministru al Turismului, Elena Udrea, cere reducerea cu peste 150 de zile a pedepsei de şase ani la care a fost condamnată în dosarul Gala Bute.
10:00
Trump spune că UE trebuie să cumpere energie din SUA în valoare de 350 de miliarde de dolari pentru a obţine o reducere a tarifelor # News.ro
Uniunea Europeană va trebui să-şi ia angajamentul de a cumpăra energie americană în valoare de 350 de miliarde de dolari pentru a scăpa de tarifele drastice, a declarat luni preşedintele Donald Trump, respingând oferta Bruxelles-ului de a avea tarife „zero contra zero” pentru maşini şi produse industriale, relatează POLITICO.
09:40
Tineri muzicieni români, reprezentanţi ai Universităţii Naţionale de Muzică Bucureşti, ajung la Expoziţia Mondială din Japonia # News.ro
Pavilionul României de la Expo 2025 Osaka va găzdui, în perioada 13 aprilie - 11 mai, seria de concerte COOLsound on Tour, un proiect care pune în valoare tinerii muzicieni români şi care deschide seria evenimentelor culturale care vor avea loc pe scene speciale, ca reprezentare a României la Expoziţia Mondială, organizată în Japonia între 13 aprilie şi 13 octombrie.
09:30
Un suporter al echipei Manchester United, reţinut după ce l-a pălmuit pe Jack Grealish, de la Manchester City # News.ro
Un fan al echipei Manchester United a fost arestat, luni, de poliţie pentru că l-a lovit pe atacantul formaţiei Manchester City, Jack Grealish, duminică, după remiza, scor 0-0, dintre cele două rivale din oraş.
09:30
Crin Antonescu: Când e un preşedinte liber? Atunci când nu e finanţat de un om apropiat de Moscova, când nu e ofiţer acoperit SIE, când nu e interzis în Ucraina şi Moldova pentru legături cu GRU # News.ro
Candidatul alianţei de guvernare la alegerile prezidenţiale, Crin Antonescu, afirmă, în cel mai recent clip electoral că un preşedinte este liber atunci când nu este finanţat de un om apropiat de Moscova, când nu este ofiţer acoperit SIE sau când nu este interzis în Ucraina şi în Moldova pentru legături cu GRU.
09:20
Nouă persoane au fost ucise într-un atac armat asupra unei clinici de reabilitare a toxicomanilor, luni, în Sinaloa, în nord-vestul Mexicului, a declarat guvernul local. Atacul a avut loc în zori, la Culiacán, capitala statului, unde confruntările armate între două facţiuni ale cartelului Sinaloa au făcut sute de morţi începând din septembrie, scrie AFP.
09:10
"Mission: Impossible - The Final reckoning": exploziile, salturile şi căderile se succed în noul trailer - VIDEO # News.ro
Noile imagini din "Misiune: Imposibilă - The Final Reckoning" îi va uimit pe spectatori cu multe scene de acţiune. "Chiar şi oamenii rezonabili sunt în pragul panicii", avertizează Ethan Hunt (Tom Cruise).
09:00
Bihor - Accident pe DN1, între un autotren şi un autoturism. O persoană a fost rănită, iar din rezervorul autotrenului se scurge combustibil - FOTO # News.ro
O persoană a fost rănită în urma unui accident produs marţi dimineaţă între un autotren şi un autoturism, pe DN1 Cluj-Napoca – Oradea, în apropierea localităţii Uileacu de Criş, judeţul Bihor. Din rezervorul autotrenului se scurge combustibil pe şosea. Traficul rutier în zonă este oprit.
09:00
Ponta spune, într-un interviu pentru Reuters, că va pune capăt exporturilor de cereale ucrainene prin România, dar că susţine tranzitul ajutoarelor militare şi formarea piloţilor. România poate apăra Moldova împotriva agresiunii ruseşti, susţine Ponta # News.ro
Victor Ponta, candidat independent la preşedinţia României, a declarat luni într-un interviu pentru Reuters că, dacă va fi ales, va opri exporturile de cereale ucrainene prin porturile de la Marea Neagră ale ţării pentru a proteja fermierii locali, dar a promis să apere Moldova vecină în cazul unui atac rusesc.
09:00
Profitul net al CEC Bank s-a ridicat în anul 2024 la 668,2 milioane de lei. Banca de stat se apropie de active nete de 100 de miliarde de lei # News.ro
Activele nete ale Grupului Financiar CEC Bank au crescut anul trecut cu 19% faţă de perioada similară a anului 2023, de la 83,61 miliarde de lei la 99,33 miliarde lei. În cazul băncii, activele nete au crescut de la 83,55 miliarde lei la 99,25 miliarde lei. De asemenea, grupul a înregistrat în 2024 un profit net de 687,9 milioane de lei, din care profitul net al băncii a fost de 668,2 milioane de lei. Comparativ, CEC Bank a înregistrat un profit net de 515,8 milioane lei în anul 2023.
08:40
Cineastul român Corneliu Porumboiu se pregăteşte să filmeze primul său film după mai bine de şase ani, a declarat el pentru Variety duminică seara la Visions du Réel, un festival de film din Nyon, Elveţia, care organizează o retrospectivă a filmelor sale.
08:30
Bihor - Accident pe DN1, între un autotren şi un autoturism. O persoană a fost rănită, iar din rezervorul autotrenului se scurge combustibil # News.ro
O persoană a fost rănită în urma unui accident produs marţi dimineaţă între un autotren şi un autoturism, pe DN1 Cluj-Napoca – Oradea, în apropierea localităţii Uileacu de Criş, judeţul Bihor. Din rezervorul autotrenului se scurge combustibil pe şosea. Traficul rutier în zonă este oprit.
08:30
Andrei Rublev va colabora cu Marat Safin: Sper să fie pentru foarte mult timp, dar depinde dacă îi va plăcea să lucreze cu mine # News.ro
Jucătorul de tenis Andrei Rublev, numărul 9 mondial, l-a cooptat pe Marat Safin, dublu campion de Grand Slam, în echipa sa de antrenori înaintea sezonului pe zgură, însă a declarat că este conştient de faptul că acesta său va rămâne în echipă doar dacă îi va plăcea, relatează Reuters.
08:30
Agenţia de presă News.ro sărbătoreşte nouă ani de la lansare prin Gala “9 OAMENI CARE NE INSPIRĂ - AUTENTICITATE. ASCENSIUNE. PERFORMANŢĂ" # News.ro
Agenţia de presă News.ro, una dintre cele mai relevante surse de informaţie din România, sărbătoreşte marţi 9 ani de la înfiinţare, timp în care s-a poziţionat în piaţa media prin modul echilibrat şi corect în care practică jurnalismul.
08:20
National Gallery London oferă şansa vizitatorilor, prin tragere la sorţi, de a dormi printre tablouri # News.ro
Pentru prima dată în istoria sa, Galeria Naţională din Londra oferă un sejur de o noapte persoanei norocoase care câştigă noua sa extragere de premii, care a fost lansată înaintea redeschiderii publice luna viitoare. Concursul galeriei londoneze marchează 200 de ani de la înfiinţare şi deschiderea aripii Sainsbury după doi ani de renovare, potrivit The Guardian.
Acum 6 ore
07:40
Apple şi-ar fi făcut stocuri de iPhone înainte de anunţarea taxelor americane la importuri # News.ro
Apple a încercat să-şi facă „un buffer”, aducând rapid în Statele Unite un mare număr de iPhone-uri, înainte ca Donald Trump să anunţe noile taxe pentru importuri.
07:30
Gigantul chinez din domeniul vehiculelor electrice BYD a lansat luni în Europa marca sa premium Denza, într-un demers strategic menit să susţină extinderea grupului pe piaţa europeană şi să concureze direct cu producători de top din Germania precum BMW şi Mercedes-Benz, transmite Reuters.
07:20
Apple a încercat să-şi facă „un buffer”, aducând rapid în Statele Unite un mare număr de iPhone-uri, înainte ca Donald Trump să anunţe noile taxe pentru importuri.
07:00
Marea Britanie pierde procesul privind păstrarea secretă a apelului Apple împotriva solicitării de a crea ”o portiţă de acces” în iPhone # News.ro
Apple a obţinut o victorie importantă într-un litigiu cu guvernul Marii Britanii, care a încercat să menţină secrete detaliile unui apel depus de companie împotriva unei cereri de a crea ”o portiţă de acces” către datele utilizatorilor de iPhone, transmite CNBC.
06:20
Producţia de petrol a OPEC a scăzut în martie, ca urmare a pierderilor din Venezuela şi Iran cauzate de sancţiuni # News.ro
Producţia de petrol a Organizaţiei Ţărilor Exportatoare de Petrol (OPEC) a scăzut în luna martie, înaintea unei creşteri planificate a producţiei, potrivit unui sondaj realizat de Reuters. Scăderea a fost determinată de reducerea livrărilor din Nigeria către rafinăriile interne şi de diminuarea ofertei din Iran şi Venezuela, pe fondul reînnoirii presiunilor impuse de administraţia Trump asupra acestor două state.
Acum 8 ore
05:50
Audi opreşte maşinile livrate în porturile din SUA din cauza tarifelor auto impuse de Trump # News.ro
Marca Audi a grupului Volkswagen a anunţat luni că reţine în porturile americane toate vehiculele sosite după data de 2 aprilie, când fostul preşedinte Donald Trump a anunţat un tarif de 25% pentru importurile auto, relatează Reuters.
05:40
Temperaturile globale au susţinut maxime istorice în martie, a declarat marţi monitorul climatic din Europa, prelungindu-se astfel o serie extraordinară de căldură care a testat aşteptările ştiinţifice, relatează AFP.
05:30
Directorul general al BlackRock, Larry Fink, a declarat luni că mulţi lideri din mediul de afaceri cred că economia Statelor Unite se află deja într-o recesiune semnificativă, relatează Reuters.
05:20
Reducerea ajutorului alimentar către Afganistan şi Yemen, de către administraţia Trump, pune milioane de oameni în pericol, spun surse umanitare # News.ro
Administraţia preşedintelui american Donald Trump pune capăt majorităţii, dacă nu chiar tuturor ajutoarelor americane rămase pentru Afganistan şi Yemen, au declarat luni surse umanitare, în ceea ce Programul Alimentar Mondial al ONU a declarat că ar putea fi "o condamnare la moarte" pentru milioane de oameni, relatează Reuters.
05:10
Analişti: Yenul japonez şi francul elveţian, cele mai bune plasamente de refugiu în faţa tarifelor impuse de Trump # News.ro
Investitorii se îndreaptă rapid către active de refugiu după ce preşedintele american Donald Trump a anunţat săptămâna trecută o serie de tarife ”reciproce” extinse, iar printre cele mai căutate se numără yenul japonez, francul elveţian, obligaţiunile suverane şi câteva monede ”exotice”, potrivit analiştilor, relatează CNBC.
05:00
China califică noua ameninţare tarifară a lui Trump drept "o greşeală peste o greşeală": Ministerul Comerţului: Dacă SUA insistă pe calea lor, China va lupta până la capăt! # News.ro
Ministerul chinez al Comerţului afirmă că se „opune ferm” tarifelor suplimentare de 50% asupra importurilor chinezeşti ameninţate luni de preşedintele american Donald Trump, numind-o „o greşeală peste o greşeală”, relatează CNN.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.