Cele mai mari 10 despăgubiri plătite anul trecut în baza polițelor CASCO au ajuns la circa 5,3 milioane lei
Profit.ro,
14 aprilie 2025 11:30
Cele mai mari 10 despăgubiri plătite anul trecut în baza polițelor CASCO au ajuns la circa 5,3 milioane lei, potrivit celei mai recente analize realizate la nivelul Uniunii Naționale a Societăților de Asigurare și Reasigurare din România (UNSAR), pe baza datelor colectate la nivelul UNSAR pentru primele 10 luni ale anului 2024.
• • •
Alte ştiri de Profit.ro
Acum 30 minute
20:40
Georgia: 700 de funcționari publici concediați doar pentru că au susținut manifestațiile pro-UE # Profit.ro
Puterea din Georgia a concediat circa 700 de funcționari publici.
Acum o oră
20:20
În condițiile unui declin generalizat al volumelor, pe bursa românească acțiunea-fanion a pieței locale a eclipsat ceilalți emitenți.
Acum 2 ore
19:50
Antibiotice distribuie mai puțin de o cincime de profitul net sub formă de dividende. Câți bani ajung la bugetul de stat # Profit.ro
Deși și-a majorat substanțial profitul net, Antibiotice acordă un dividend cu randament mai mic de 1%.
19:20
Cele mai scumpe modele ale Tesla, X și S, nu mai sunt disponibile pe piața din China. Vânzările acestora erau oricum la un nivel foarte redus, dar este posibil ca motivul principal să fie taxele vamale majorate de China pentru automobilele importate din SUA.
19:00
FOTO Guvern: Delegația Congresului SUA a transmis mesaje de susținere a aderării României la Programul Visa Waiver - ”un merit câștigat” # Profit.ro
Delegația Congresului Statelor Unite ale Americii, condusă de președintele Parteneriatului pentru Democrație al Camerei Reprezentanților, Vern Buchanan, a transmis mesaje de susținere a aderării României la Programul Visa Waiver, în condițiile în care țara noastră a îndeplinit toate criteriile tehnice și a lucrat îndeaproape cu Ambasada SUA în acest sens, transmite Guvernul în urma întâlnirii avute de membrii delegației cu premierul Ciolacu.
Acum 4 ore
18:30
Agenția Națională de Administrare Fiscală atenționează contribuabilii cu privire la o nouă campanie de e-mailuri false.
18:20
INTERVIU RAR cu Dorel Goia: Revoluția m-a prins cu 300 dolari. Cum a plecat cu Oltcitul la Viena pentru a vinde mănuși, cum și-a deschis pizzerie și a lansat o casă de schimb valutar celebră # Profit.ro
Dorel Goia, acționarul majoritar al Grupului TeraPlast, cu activități și fabrici în România (Bistrița), Republica Moldova, Croația, Ungaria și Austri, dezvăluie, într-un interviu acordat Cluj24, cum a ajuns de la profesor în regimul comunist la un antreprenor de succes, dezvăluind că a făcut afaceri inclusiv înainte de 1989 deoarece "trebuia să avem acces la un deodorant mai bun decât cel de la Farmec, o țigară mai bună decât Snagov sau o cafea naturală, nu cicoare".
17:50
Un discurs al lui Donald Tusk a provocat prăbușirea pe bursă a companiilor energetice poloneze # Profit.ro
Polonia trebuie să-și pună propriile interese pe primul loc, într-o epocă în care „globalizarea naivă” se încheie.
17:30
Retailerii din Marea Britanie avertizează asupra unui posibil ”dumping” al mărfurilor chinezești și cer eliminarea scutirii de taxe la importuri ieftine # Profit.ro
Retailerii britanici avertizează că există riscul ca firmele chineze să inunde piața din Regatul Unit cu produse ieftine, în contextul în care noile tarife vamale impuse de președintele american Donald Trump limitează accesul Chinei la cea mai mare piață de consum din lume, transmite CNBC.
17:10
Compania aeriană românească AnimaWings a început operarea unei noi rute, București – Stockholm, cu aterizare pe aeroportul Arlanda.
Acum 6 ore
16:40
Carlos Tavares este unul dintre cei mai apreciați top-manageri din industria auto, cu performanțe notabile în companiile pe care le-a condus. După restructurarea Peugeot Citroen PSA, el a fost creierul din spatele creării Stellantis, iar pentru succesul său a primit salarii care au stârnit nemulțumirea unora dintre acționari. Dar situația se repetă acum, deși Tavares a plecat din companie.
16:30
Noua rețetă de reasfaltare a Podului peste Dunăre de la Brăila a rezistat bine peste iarnă # Profit.ro
Nouă rețetă de mixturi bituminoase, folosită în octombrie 2024, pentru reasfaltarea căii 2 de rulare a Podului suspendat peste Dunăre de la Brăila, s-a comportat bine peste iarnă, motiv pentru care constructorul a trecut la reasfaltarea cu aceeași rețetă asfaltică și a căii 1 de rulare.
16:30
ANAR a atribuit, prin licitație, aproape 70% dintre subsectoarele de plajă pentru următorii 10 ani # Profit.ro
Aproape 70% dintre subsectoarele de plajă propuse spre închiriere au fost atribuite pentru sezoanele estivale 2025 - 2034, a anunțat Administrația Națională 'Apele Române' (ANAR).
16:20
Șeful ANPC, Cristian-Popescu Piedone, a revenit la Hala Obor, începând să verifice raioanele de carne.
15:50
FOTO&VIDEO Primul tren modernizat prin PNRR, lansat în circulație. CFR anunță un impact direct și imediat asupra creșterii nivelului de confort # Profit.ro
CFR Călători anunță că începând din data de 16 aprilie 2025, pe ruta București Nord – Constanța și retur, va circula primul tren format integral din material rulant modernizat în cadrul proiectului de investiții cu fonduri din PNRR, cu impact direct și imediat asupra creșterii nivelului de confort al călătorilor.
15:50
Facultatea de Drept a Universității Babeș-Bolyai (UBB), din Cluj-Napoca, are un sediu nou.
15:40
Vânzările globale de automobile electrice au crescut cu 29% în ritm anual în luna martie, ajutate de creșterile înregistrate în China și Europa, în timp ce piața automobilelor electrice din America de Nord a fost afectată de politicile președintelui SUA, Donald Trump vizând standardele de emisii și incertitudinile cu privire la tarifele vamale, arată datele publicate marți, informează Reuters.
15:40
Un al cincilea suspect în cazul furtului Coifului de la Coțofenești a fost arestat în Olanda # Profit.ro
Al cincilea suspect în cazul furtului Coifului de aur de la Coțofenești și al altor obiecte de tezaur care fac parte din patrimoniul național al României a fost arestat marți dimineață, în locuința sa din Alkmaar. Potrivit polițiștilor olandezi, obiectele de artă nu au fost încă găsite, însă șeful Parchetului care investighează furtul de la Muzeul Drents, din Assen, se așteaptă ca măcar o parte dintre acestea să fie găsite, notează RTV Drenthe.
15:40
România apelează la francezi pentru introducerea trenurilor de mers cadențat în jurul marilor orașe # Profit.ro
Autoritatea pentru Reformă Feroviară (ARF) a desemnat câștigătorul licitației pentru introducerea trenurilor de mers cadențat în jurul marilor orașe din România.
15:30
Un manager de la Glovo și reprezentantul unei firme, acorduri de recunoaștere a vinovăției cu DNA # Profit.ro
Theodor Răzvan Chiscăneanu, manager de operațiuni - responsabil de flotele de curieri în cadrul companiei Glovo, a încheiat un acord cu Direcția Națională Anticorupție (DNA), în care își recunoaște vinovăția pentru săvârșirea infracțiunii de luare de mită, acceptând să primească o condamnare de un an și două luni închisoare cu suspendare.
15:30
Circulația trenurilor pe primul kilometru de cale ferată modernizată, de pe tronsonul Lugoj- Timișoara, a fost deschis. Sectorul de cale ferată face parte din magistrala CFR care se modernizează cu bani din PNRR.
15:20
Risc energetic de Paște. Burduja: Va fi un apel către prosumatori să-și oprească invertoarele fotovoltaicelor. La nevoie, va fi redusă puterea nucleară la Cernavodă # Profit.ro
Se va face un apel către prosumatorii de energie electrică să-și oprească invertoarele instalațiilor fotovoltaice de producție duminică, de Paște, a declarat ministrul Energiei, Sebastian Burduja, după o ședință a Comandamentului energetic național.
15:10
Banking ca acasă pentru românii din Italia, prin BT Pay, cu zero comisioane și multe beneficii # Profit.ro
Banca Transilvania aduce noi soluții pentru românii stabiliți în Italia, care au nevoie să-și gestioneze banii în diferite valute, făcând banking de oriunde și oricând, cât mai rapid și mai simplu cu putință. Oferite prin aplicația BT Pay, beneficiile sunt disponibile și pentru italieni.
15:00
Ilie Bolojan, către delegația Congresului SUA: România își exprimă întreaga disponibilitate de a colabora cu SUA pentru finalizarea Programului Visa Waiver. Instituțiile, angajate să asigure desfășurarea corectă și transparentă a alegerilor # Profit.ro
Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, a primit, la Palatul Cotroceni, o delegație a Congresului Statelor Unite ale Americii, aflată în vizită oficială în România. Șeful statului a transmis că România își exprimă întreaga disponibilitate de a colabora cu autoritățile americane pentru finalizarea Programului Visa Waiver, într-un termen rezonabil și cu un rezultat pozitiv. Despre alegeri, președintele a arătat că România a învățat lecțiile necesare și că instituțiile statului sunt angajate să asigure desfășurarea corectă și transparentă a alegerilor, în deplin acord cu standardele democratice.
15:00
Discuțiile de la Palatul Cotroceni cu delegația Congresului american: Politica strategică militară a SUA rămâne neschimbată # Profit.ro
Politica strategică militară a Statelor Unite rămâne neschimbată, au declarat pentru G4Media surse de la Palatul Cotroceni, după ce o delegație a Congresului american s-a întâlnit cu președintele interimar Ilie Bolojan.
15:00
FOTO Bolojan a explicat americanilor de ce au fost anulate alegerile prezidențiale. Asigurări privind sprijinul aderării la Visa Waiver # Profit.ro
Președintele interimar, Ilie Bolojan, a discutat astăzi cu o delegație americană aflată în vizită în România.
Acum 8 ore
14:50
ANUNȚ către clienți după preluarea Alhpa Bank de către UniCredit - cum pot fi folosite cardurile # Profit.ro
Clienții Alpha Bank România își pot folosi cardurile, din această lună, pentru ridicarea/depunerea de numerar, verificarea soldului sau alte operațiuni și la bancomatele UniCredit Bank.
14:30
GRAFICE Analiza pieței imobiliare din România: Cel mai mare declin, în Iași. Constanța este vedetă. Ipotecile cresc într-un ritm mai alert decât tranzacțiile # Profit.ro
Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI) a publicat statisticile complete pentru piața imobiliară din România la nivelul lunii martie. Peste 14.600 de tranzacții imobiliare au fost semnate, în creștere cu circa 2% comparativ cu martie 2024.
14:20
Georgiana Enache se alătură KPMG Legal – Toncescu și Asociații SPRL și va prelua poziția de coordonator al echipei de litigii # Profit.ro
KPMG Legal – Toncescu și Asociații SPRL anunță numirea Georgianei Enache ca avocat coordonator al echipei de litigii. Georgiana îmbină experiența practică de peste zece ani în gestionarea litigiilor complexe în domeniile dreptului administrativ-fiscal, dreptului societar, dreptului imobiliar și dreptului muncii, cu experiență academică și este membră a Corpului Formatorilor Institutului Național de Pregătirea și Perfecționarea Avocaților. Georgiana a asistat clienți din diverse sectoare de activitate, dovedind viziune și gândire strategică, leadership autentic, deschidere și adaptabilitate.
14:10
Educația economică predată în școli și universități este adesea criticată pentru lipsa de profunzime și pentru faptul că promovează idei rigide, fără să încurajeze gândirea critică. În loc să formăm oameni care pun întrebări, sistemul educațional produce absolvenți care preiau și repetă concepte prezentate drept „adevăruri absolute”, fără a le pune sub semnul întrebării.
14:00
Trump vrea ca Europa să autorizeze carnea cu hormoni și pesticide. Regulile la care UE nu va ceda # Profit.ro
Lui Donald Trump nu-i place Europa: prea multe bariere și reglementări împiedică comerțul și investițiile americane. Puse în standby turbulențele tarifare, Noul și Vechiul Continent vor lucra pentru a ajunge la un acord tarifar.
13:50
Compania portugheză Sopsa, furnizor de soluții pentru containerele de deșeuri, se pregătește să se extindă în România.
13:40
China ordonă companiilor sale aeriene să oprească achiziția de avioane americane Boeing și de piese detașate # Profit.ro
China a ordonat companiilor sale aeriene să suspende orice achiziționare de avioane de la constructorul american Boeing, pe fondul intensificării războiului comercial cu SUA, a informat agenția de presă Bloomberg, preluată de AFP.
13:40
CONFIDEX, ediția a 12-a: Schimbare de atitudine în rândul managerilor români: economia globală pierde teren; tarifele lui Trump, efecte indirecte în România # Profit.ro
Antreprenorii români se află într-un echilibru fragil între optimism și îngrijorare: simt presiunea unui context global tot mai instabil, dar nu intră în panică, ci dimpotrivă, se bazează pe experiența trecutului și pe capacitatea de adaptare, potrivit studiului CONFIDEX, aflat la cea de-a 12-a ediție.
13:30
Pachetele turistice de Paște pentru zona Colibița-Tihuța au înregistrat vânzări sub așteptări în acest an, multe hoteluri și pensiuni având în continuare disponibilități pentru perioada 18-21 aprilie, lucru care nu s-a întâmplat în ultimii ani.
13:30
FOTO Hesburger, cel mai mare lanț fast-food din Finlanda, continuă extinderea în România, în Curtea de Argeș, cu o premieră # Profit.ro
Hesburger, cel mai mare lanț de restaurante cu servire rapidă din Finlanda și țările Baltice și unul dintre cele mai cunoscute din Europa, a intrat pe piața din România, cu primul restaurant la Râmnicu Vâlcea, informație anunțată de Profit.ro din vara anului 2023, a deschis acum primul restaurant drive-in din România, la Curtea de Argeș, în urma unei investiții de 700.000 de euro.
13:20
Nvidia va produce în masă supercomputere AI în Texas, ca parte a unei inițiative investiționale de 500 de miliarde de dolari în SUA # Profit.ro
Nvidia, liderul mondial în producția de cipuri pentru inteligență artificială, a anunțat o extindere majoră a producției de supercomputere AI în Statele Unite, fiind pentru prima dată când compania va produce integral astfel de echipamente pe teritoriul american, relatează CNBC.
13:10
Banca Națională a României (BNR) a anunțat marți un curs de referință de 4,9774 lei pentru un euro, de la un curs de 4,9775 lei înregistrat luni.
13:10
Wizz Air anunță două noi rute din Brașov și Chișinău către Napoli, Italia, începând din octombrie 2025.
13:00
Pfizer renunță la dezvoltarea pastilei zilnice pentru slăbit danuglipron, după un caz de posibilă afectare hepatică # Profit.ro
Pfizer a anunțat că va opri dezvoltarea pastilei experimentale pentru slăbit danuglipron, după ce un pacient a prezentat o posibilă leziune hepatică în timpul unui studiu clinic, relatează CNBC.
Acum 12 ore
12:30
Anul 2024 a fost cel mai bun an din istoria turismului maghiar. Aproape 18 milioane de turiști au ales să se cazeze în unități turistice din Ungaria, înregistrându-se o creștere de 11% față de 2023 și un record absolut.
12:30
Ungaria își modifică Constituția, vizând comunitatea LGBT+ și unele persoane cu dublă cetățenie # Profit.ro
Parlamentul ungar a adoptat un amendament care ar restrânge și mai mult libertățile persoanelor LGBT+ prin înscrierea în Constituție a existenței doar a genurilor masculin sau feminin și a prevalenței drepturilor copilului asupra tuturor celorlalte. Premierul naționalist Viktor Orban, care în martie a promis că va efectua o „curățenie majoră de Paște” împotriva rivalilor săi calificați drept „căpușe”, a promovat, de asemenea, un proiect de lege care se referă la cetățenii cu dublă cetățenie considerați „trădători ai națiunii”. Posibilul vizat este finanțistul și filantropul George Soros, scriu AFP și Reuters.
12:20
FOTO Ion Țiriac reia o investiție de peste 100 milioane euro acuzând întârzieri nejustificate "de ambițiile unor politicieni" # Profit.ro
Grupul Țiriac, controlat de omul de afaceri Ion Țiriac, acuză că unul dintre cele mai ambițioase proiecte imobiliare din centrul municipiului Brașov, o investiție de peste 100 de milioane de euro, a fost întârziat în mod nejustificat "de ambițiile unor politicieni care au refuzat să supună Consiliului Local prelungirea PUZ-ului, venind cu propuneri diverse pentru o zonă de proprietate privată garantată prin Constituție".
12:20
Hermès depășește Louis Vuitton și devine cea mai valoroasă companie pe indicele de referință a Franței # Profit.ro
Casa de modă franceză haute couture Hermès a înregistrat o creștere a capitalizării bursiere la 243,65 miliarde de euro, depășind valoarea de 243,44 miliarde de euro a companiei rivale LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton.
12:10
Mit demontat: O parolă lungă nu este, de una singură, o garanție a securității. Ce riscuri apar în lipsa unor parole bine gestionate # Profit.ro
Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) combate mitul potrivit căruia parolele lungi sunt suficiente. De asemenea, specialiștii explică ce riscuri apar în lipsa unor parole bine gestionate.
12:10
Studenții care de mai multe luni desfășoară o mișcare de protest în Serbia au blocat aseară accesul în sediile posturilor publice de televiziune și radio din două orașe, notează AFP.
12:00
Banca Centrală a Turciei a înregistrat, anul trecut, pierderi de 700,4 miliarde lire (18,4 miliarde de dolari), conform bilanțului contabil publicat în Monitorul Oficial, transmite Reuters.
12:00
Schimbare de acționariat la Theta Furniture & More pentru accelerarea expansiunii locale și globale # Profit.ro
Theta Furniture & More, jucător pe piața de design interior și fit-out, intră într-o nouă etapă de dezvoltare.
12:00
Clinica de pediatrie și neonatologie Adeomed a realizat investiții de peste 1,3 milioane de euro în primele nouă luni de activitate. Concepută ca un centru integrat de diagnostic și tratament pentru pacienții pediatrici, clinica a cunoscut o creștere constantă a cererii, iar fondatorii vizează replicarea modelului în marile orașe din România, printr-un plan strategic de extindere la nivel național.
11:50
DECIZIE Sectoarele Capitalei și alte primării care nu administrează spitale vor putea contribui la finanțarea altora # Profit.ro
Primăriile, consiliile locale, inclusiv cele ale sectoarelor Capitalei, care nu au în administrate spitale publice vor putea contribui din bugetele locale la finanțare altor spitale publice, indiferent cui sunt subordonate cele din urmă.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.