Finală Arina Sabalenka - Coco Gauff, la turneul de tenis de la Madrid
DigiFM.ro,
2 mai 2025 10:10
Jucătoarele de tenis Arina Sabalenka (1 WTA) şi Coco Gauff (4 WTA) vor disputa sâmbătă finala turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.854.000 de euro.
• • •
Alte ştiri de DigiFM.ro
Acum 12 ore
16:30
Kelemen Hunor, după consultările de la Cotroceni: Problemele deficitului bugetar trebuie abordate cu multă seriozitate, trebuie să găsim soluţii echilibrate # DigiFM.ro
Problemele deficitului bugetar trebuie abordate cu foarte multă seriozitate şi trebuie găsite soluţii echilibrate, măsuri prin care se poate arăta societăţii că orice sacrificiu privind reducerea deficitului bugetar aduce pe termen mediu şi pe termen lung bunăstare şi o speranţă pentru fiecare om, pentru fiecare familie, a declarat preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, după consultările cu preşedintele Nicuşor Dan de la Palatul Cotroceni.
16:20
Dominic Fritz, după consultările informale de la Cotroceni: "Varianta unui premier tehnocrat e pe masă. Dar ar fi un premier de care partidele s-ar distanța repede la decizii grele" # DigiFM.ro
Preşedintele interimar al USR, Dominic Fritz, a declarat miercuri, 28 mai, după consultările informale de la Palatul Cotroceni, că un premier tehnocrat este o variantă care este pe masă, dar ar fi un premier de care foarte repede s-ar distanţa toate partidele în momentul în care trebuie să ia decizii grele.
16:20
Germania va ajuta Ucraina să producă rachete fără restricţie privind raza de acţiune, anunță Friedrich Merz # DigiFM.ro
Cancelarul federal german Friedrich Merz a anunţat miercuri, 28 mai, că ţara sa va ajuta Ucraina să producă pe teritoriul său rachete fără restricţie în ceea ce priveşte raza de acţiune, informează AFP.
15:30
Circulaţia autobuzelor în zona metropolitană a municipiului Braşov, afectată după ce un drum a fost acoperit de ape # DigiFM.ro
Circulaţia autobuzelor care aparţin Regiei Autonome de Transport Public Braşov (RATBV) este restricţionată, miercuri după-amiază, în zona metropolitană a municipiului Braşov, în comuna Bod, după ce un drum a fost acoperit de ape.
15:20
Şoferul care a intrat în mulţime la parada echipei FC Liverpool, bănuit că ar fi consumat droguri # DigiFM.ro
Şoferul arestat după ce a intrat în mulţime cu un automobil, luni, la parada echipei engleze de fotbal FC Liverpool este cercetat sub acuzațiile de "tentativă de omor" şi de ''conducere sub influenţa drogurilor", a anunţat, marţi, poliţia engleză, în timp ce 11 persoane sunt în continuare spitalizate în "stare stabilă", informează AFP.
15:10
O întrevedere între preşedinţii rus, Vladimir Putin, american, Donald Trump, şi ucrainean, Volodimir Zelenski, propusă de acesta din urmă, va fi posibilă doar după semnarea unor "acorduri concrete" între Rusia şi Ucraina, a atenţionat Kremlinul miercuri, informează AFP şi TASS.
15:00
Spania se pregăteşte pentru un episod excepţional de căldură. Recordurile pentru luna mai ar putea fi doborâte: peste 40 de grade în Andaluzia # DigiFM.ro
Spania se pregăteşte pentru un episod excepţional de căldură în următoarele zile, când temperaturile ar putea atinge 40 de grade Celsius în sudul ţării, a avertizat miercuri AEMET.
13:50
Ilie Bolojan, după consultările de la Cotroceni: „Suntem într-o situaţie economică complicată. PNL este şi el, parţial, responsabil pentru această situaţie” # DigiFM.ro
Preşedintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat miercuri, după consultările informale de la Palatul Cotroceni, cu preşedintele Nicuşor Dan, că suntem într-o situaţie economică complicată, iar PNL este şi el, parţial, responsabil pentru această situaţie, astfel că şi-au exprimat disponibilitatea de a participa la guvernare, pentru a redresa situaţia.
13:10
Nicușor Dan confirmă că a vorbit la telefon cu Donald Trump: "SUA sunt cel mai puternic aliat al României şi un partener strategic vital" # DigiFM.ro
Marți seară au apărut informații că Nicușor Dan ar fi avut o discuție la telefon cu Donald Trump, dar președintele României nu confirmase până miercuri la prânz.
12:50
Consultări la Cotroceni. Grindeanu: S-a discutat foarte mult despre lucrurile care ţin de realitatea economică la zi # DigiFM.ro
Preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a declarat miercuri că la întâlnirea informală cu preşedintele Nicuşor Dan, s-a discutat "foarte mult" despre lucrurile care ţin de realitatea economică.
12:40
Hidrologii au emis o avertizare Cod roşu de inundaţii valabilă, până joi după-amiază, în judeţele Harghita, Mureş, Braşov, Sibiu, Prahova, Buzău, Neamţ, Bacău, Covasna, Vrancea, Botoşani şi Iaşi. Alte râuri din Transilvania, Muntenia, Oltenia şi Moldova se află sub avertizare Cod portocaliu.
Acum 13 ore
11:40
Cea mai mare despăgubire din 2024 pentru un autovehicul afectat de o inundaţie: peste 670.000 lei # DigiFM.ro
Cea mai mare daună achitată anul trecut de un asigurător din România, în urma unei inundaţii, a depăşit valoarea de 670.000 lei, despăgubirea fiind acordată în baza unei asigurări CASCO, a anunţat Uniunea Naţională a Societăţilor de Asigurare şi Reasigurare din România.
11:20
Preşedintele american Donald Trump a cerut din nou Canadei să devină al 51-lea stat american, la scurt timp după un discurs al regelui Charles al III-lea în care acesta a apărat suveranitatea Canadei, liderul de la Casa Albă promiţând în schimb protecţie gratuită oferită de viitorul său scut antirachetă "Domul de Aur".
10:40
Vremea în București. Temperaturile vor fi în creştere, dar cu perioade de instabilitate atmosferică miercuri şi joi # DigiFM.ro
Temperaturile pentru zona Municipiului Bucureşti vor fi în creştere în următoarele două zile, chiar dacă în anumite intervale de timp se vor semnala ploi slabe, informează Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM), potrivit Agerpres.
10:40
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, miercuri, 28 mai, noi atenţionări Cod galben şi Cod portocaliu de ploi şi intensificări ale vântului, valabile în următoarele două zile în cea mai mare parte a ţării.
10:20
Cum a fost surprinsă Delia în direct la Digi 24, în timpul ceremoniei de învestire a lui Nicușor Dan. Durerea s-a văzut pe chipul ei: "Mulțumesc pentru urările de sănătate" # DigiFM.ro
O mulțime de vedete, jurnaliști și alte persoane publice s-au strâns la Palatul Cotroceni, în ziua ploioasă a învestirii lui Nicușor Dan ca președinte al României. Pe lângă actorii Victor Rebengiuc și Mariana Mihuț, scriitorul Mircea Cărtărescu, actrița Laura Cosoi și cântăreața Lora, s-a remarcat și Delia. Aceasta a fost prezentă la Cotroceni alături de soțul ei, Răzvan Munteanu.
09:50
Romanița Iovan, dezvăluiri neașteptate despre fiul ei. Albert a fost admis la cinci facultăți din Marea Britanie: „Își dorește să se întoarcă, să profeseze aici” # DigiFM.ro
Romanița Iovan a vorbit deschis despre fiul ei, Albert, dezvăluind că acesta s-a confruntat cu numeroase provocări în acest an, însă le-a depășit cu succes, fiind acceptat la cinci universități din Marea Britanie.
09:50
AS Roma îl acuză pe fostul său jucător Nicolo Zaniolo, acum la Fiorentina, că a agresat jucătorii U20 ai clubului cu ocazia unui meci de tineret.
09:50
Preşedintele Nicuşor Dan are miercuri consultări informale cu partidele parlamentare, privind situaţia economică şi politică a ţării # DigiFM.ro
Consultările informale ale președintelui Nicușor Dan cu partidele și formațiunile politice parlamentare, programate să se desfășoare pe parcursul a mai bine de 10 ore, au început, miercuri, la Palatul Cotroceni.
09:50
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat, miercuri, întrebat dacă a avut o convorbire la telefon cu omologul american, Donald Trump, că nu infirmă şi nici nu confirmă acest lucru.
09:40
Putin se joacă cu focul, spune Trump într-o nouă şarjă critică la adresa liderului rus. Kremlinul ameninţă cu al treilea război mondial # DigiFM.ro
Preşedintele SUA, Donald Trump, a declarat marţi că preşedintele rus Vladimir Putin „se joacă cu focul”, într-un nou comentariu critic la adresa liderului de la Kremlin după ce în weekend afirmase că acesta „a înnebunit complet”.
09:30
Explozie puternică la o uzină chimică din China. Cel puţin cinci morţi, şase dispăruţi şi 19 răniţi # DigiFM.ro
Cel puţin cinci persoane au murit şi alte şase sunt date dispărute, după ce o explozie uriaşă a zguduit o uzină chimică din estul Chinei, potrivit autorităţilor locale.
09:20
Fosta gimnastă Mary Lou Retton, arestată după ce a condus sub influenţa alcoolului. A fost eliberată după ce a plătit o cauţiune de 1500 de dolari # DigiFM.ro
Fosta mare gimnastă americană Mary Lou Retton a fost arestată la începutul acestei luni pentru conducere sub influenţa alcoolului în Virginia de Vest.
Acum o zi
16:50
Elena Udrea scapă de circa opt luni de închisoare din pedeapsa rămasă de executat. Decizia nu este definitivă # DigiFM.ro
Fostul ministru al Turismului Elena Udrea scapă de circa opt luni de închisoare din pedeapsa care i-a mai rămas de executat după ce a formulat contestaţie la executare.
16:00
Un elev a dat foc unei sticle cu benzină într-o școală din Botoșani, inspirat de o provocare virală. 70 de persoane au fost evacuate # DigiFM.ro
Incident alarmant într-o școală din județul Botoșani. Un elev al Școlii Gimnaziale nr. 1 din Lunca a provocat luni un incendiu în toaleta instituției, după ce a aprins o sticlă cu benzină. Gestul șocant pare să fi fost inspirat de o provocare periculoasă de pe rețelele de socializare.
15:50
O tânără din București, răpită de pe stradă, a reușit să scape de două ori din mâinile răpitorilor # DigiFM.ro
O tânără în vârstă de 24 de ani din București a fost răpită în plină zi de pe o stradă din sectorul 5. Victima a fost forțată să urce într-un autoturism, dar a reușit să scape în două rânduri din mâinile agresorilor, profitând de neatenția acestora.
15:50
Trei sate din Bacău, în care trăiesc aproape 1.800 de persoane, izolate după ce un pod provizoriu a fost luat de ape. Se lucrează la amenajarea unui drum provizoriu # DigiFM.ro
Trei sate din comuna Palanca, judeţul Bacău, au rămas izolate, marţi, după ce un pod provizoriu a fost luat de ape, în urma ploilor abundente. În cele trei localităţi trăiesc aproape 1.800 de persoane, la care se poate ajunge acum doar pe jos. Echipe de muncitori lucrează la amenajarea unui drum provizoriu care să permită accesul în aceste sate şi intervenţia în situaţii de urgenţă.
15:30
Tariful pentru vizitarea Cazinoului din Constanţa, după finalizarea unui amplu proces de reabilitare a acestuia, este de 50 lei pentru adulţi, anumite categorii de persoane beneficiind de reduceri şi gratuităţi, potrivit hotărârii luate de marţi, 27 mai, de consilierii municipiului.
15:30
Interesul pentru prevenție este în creștere în România, însă adoptarea obiceiurilor zilnice necesită în continuare susținere # DigiFM.ro
Deși prevenția câștigă tot mai mult teren în discursul public și în conștiința individuală, aceasta rămâne insuficient integrată în comportamentele zilnice ale românilor: doar 17% dintre români reușind să mențină obiceiurile sănătoase. Aceasta este una dintre concluziile-cheie ale primei ediții a studiului național „Prevenția în România”*, realizat de ISRA Center la inițiativa Secom Healthcare Group și lansat ieri în cadrul conferinței “Wellbeing 360˚ – Transformăm prevenția în stil de viață”.
15:30
Procurorul general al Israelului consideră "ilegală" desemnarea de către Benjamin Netanyahu a noului şef al Shin Bet # DigiFM.ro
Desemnarea de către Benjamin Netnayahu a noului şef al Shin Bet, Agenţia pentru securitate internă, este "ilegitimă şi ilegală", a afirmat procurorul general al statului Israel într-o scrisoare adresată premierului israelian, consultată marţi în copie de AFP.
15:20
Un turist străin de 77 de ani, mușcat de un urs pe care încerca să-l hrănească, pe Transfăgărășan # DigiFM.ro
Un turist străin a fost muşcat, marţi, de un urs pe care încerca să îl hrănească, în zona unui hotel din comuna Arefu, judeţul Argeş, pe Transfăgărăşan, la locul incidentului fiind solicitat un echipaj SMURD. Bărbatul de 77 de ani are răni la un antebraţ şi la abdomen. Autorităţile au emis mesaj RO-Alert pentru acea zonă.
14:00
Sărbătorim alături de tine și îți spunem BINE AI VENIT! Tu ești motivul celei mai mari creșteri de audiență pe toate targeturile, dintre toate radiourile din România. Iar noi ți-am mulțumit așa cum se cuvine: cu premii peste premii, carburant în valoare de mii de euro și premii cash de peste 12.000 de euro.
13:30
Călin Georgescu este urmărit penal de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi pentru ”promovarea, în public, a cultului persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid contra umanităţii şi de crime de război, precum şi fapta de a promova, în public, idei, concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe”. Decizia procurorului de caz vine după ce Georgescu a citat, la un post de televiziune, din Corneliu Zelea Codreanu şi Ion Antonescu.
13:30
Ilona Brezoianu a anunțat că este însărcinată. Mesajul inedit prin care a dat vestea: "O să facem un copil cu nasu' mare" # DigiFM.ro
În vara lui 2024, Ilona Brezoianu s-a căsătorit cu iubitul ei, Andrei. La scurt timp după nuntă, actrița a fost "bombardată" cu întrebări despre momentul în care va face un copil. Iată că momentul a venit și vedeta Antenei 1 a anunțat că va deveni mamă.
12:50
Maia Sandu: „Mult succes, Nicuşor Dan. Pe temelia unei istorii comune, construim împreună viitorul” # DigiFM.ro
Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, i-a adresat luni un mesaj de felicitare lui Nicuşor Dan, cu ocazia învestirii în funcţia de preşedinte al României, transmite MOLDPRES.
12:40
Daniel David: În zona învăţământului liceal suntem în Epoca de piatră, nici măcar Evul Mediu # DigiFM.ro
România se află în Epoca de piatră, "nici măcar" în Evul Mediu în zona de învăţământ liceal, a susţinut, marţi, ministrul Educaţiei şi Cercetării, Daniel David, la lansarea raportului OCDE "Educaţie şi competenţe în România - evaluarea OCDE a politicilor naţionale în domeniul Educaţiei".
12:30
Presa britanică, după ce o maşină a intrat în mulţime la parada echipei Liverpool: „Cea mai neagră zi de la Hillsborough încoace” # DigiFM.ro
Marea Britanie s-a trezit, marţi dimineaţă, şocată de scenele „oribile” care au avut loc la Liverpool, după ce o maşină a intrat în mulţimea care sărbătorea victoria echipei Liverpool în Premier League, rănind aproape 50 de persoane, dintre care patru grav.
12:30
Un fost director al morgii Harvard Medical School, Cedric Lodge, pledează vinovat de trafic cu rămăşiţe umane # DigiFM.ro
Un fost director al morgii Harvard Medical School, Cedric Lodge, în vârstă de 57 de ani, a recunoscut că a participat la furtul şi vânzarea unor rămăşiţe umane - mâini, picioare şi capete -, un scandal sordid care pătează numele universităţii americane, şi a pledat vinovat, în Pennsylvania, unde este judecat, de de transportare între state a unor rămăşiţe umane.
12:20
Discursul lui Nicușor Dan, întrerupt de fiica lui. Ce a făcut președintele în fața tuturor # DigiFM.ro
Un moment neașteptat a avut loc luni, 26 mai, în Sala Unirii de la Palatul Cotroceni, chiar în timpul discursului susținut de Nicușor Dan. Fiica președintelui, Aheea, în vârstă de 9 ani, a urcat pe scenă cu pași hotărâți, dorind să-l urmeze pe tatăl său la pupitru. Îmbrăcată într-o rochiță albă, micuța a atras imediat atenția celor prezenți.
12:20
Florin Negruțiu la Digi FM: „Nicușor nu va fi ușor. Dar e al nostru!” | Despre Cotroceni, selfie-uri și criza care vine # DigiFM.ro
Florin Negruțiu a fost trimisul nostru special la Cotroceni și vine cu povești direct de la sursă. Cum a arătat ceremonia de învestire a președintelui Nicușor Dan? Cine s-a înghesuit la selfie-uri în Grădina cu trandafiri? De ce are secretarul lui numele perfect? Și ce urmează după entuziasmul din prima zi?
10:50
Cod portocaliu de ploi abundente în 14 judeţe. Zonele unde au fost emise atenționări cod galben # DigiFM.ro
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis marţi o avertizare cod portocaliu de ploi importante cantitativ, valabilă până joi dimineaţa în 14 judeţe, respectiv două coduri galbene de precipitaţii şi vânt, ce vizează zone din Moldova, Transilvania, Oltenia şi Muntenia, precum şi o informare de vijelii şi ploi în cea mai mare parte a ţării.
10:30
Fiul lui Rafael Nadal, în centrul atenției la Roland Garros. Imagini virale cu puștiul plin de energie și interacțiunea lui cu Federer, Djokovic și Murray # DigiFM.ro
Rafael Junior, fiul de doi ani și jumătate al lui Rafael Nadal, a fost în centrul atenției la Roland Garros, la ceremonia dată în cinstea celebrului său tată. Supranumit "regele zgurii", Nadal a fost celebrat la Paris, unde a luat de 14 ori titlul, cu o ceremonie la care au participat și marii tenismeni Roger Federer, Novak Djokovic și Andy Murray, cei mai mari rivali ai carierei lui, dar și cei care i-au devenit prieteni de-a lungul anilor.
10:20
Cristiano Ronaldo anunţă încheierea „capitolului” cu Al-Nassr. „Povestea? Încă se scrie. Vă mulţumesc” # DigiFM.ro
Starul portughez Cristiano Ronaldo a anunţat luni încheierea "capitolului" cu echipa Al-Nassr, într-un mesaj postat pe reţelele de socializare după ultima etapă a campionatului de fotbal al Arabiei Saudite.
10:20
Nicușor Dan va avea miercuri întâlniri informale cu partidele. Încep discuțiile pentru formarea noului Guvern # DigiFM.ro
Preşedintele Nicuşor Dan se întâlneşte miercuri, 28 mai, cu reprezentanţii partidelor parlamentare pentru a avea primele discuţii privind formarea noului Guvern. Dan a precizat că întâlnirile vor avea loc între orele 9.00 şi 20.00, câte o oră şi jumătate cu fiecare formaţiune.
10:10
O maşină a intrat în mulţimea care sărbătoarea titlul obţinut de FC Liverpool. 27 de persoane, spitalizate. Alte 20, tratate la faţa locului # DigiFM.ro
Douăzeci şi şapte de persoane au fost spitalizate, două dintre ele în stare gravă, după ce o maşină a intrat în mulţimea care sărbătoarea titlul obţinut de clubul de fotbal FC Liverpool în Premier League, luni seară, un incident "izolat" despre care poliţia a afirmat că nu este tratat ca unul terorist.
10:00
Un cercetător român de renume, fost coleg la lotul olimpic de matematică cu Nicușor Dan: "Remarcabil la el este că nu și-a folosit acest talent pentru a-i domina sau umili pe alții" # DigiFM.ro
Adrian Constantin, profesor și cercetător de renume, laureat al premiului Wittgenstein, considerat "Nobelul Austriei", a fost coleg în lotul olimpic de matematică cu Nicușor Dan.
09:00
Regele Charles, scrisoare către Nicuşor Dan: „Ştiu că, sub conducerea dumneavoastră, nu numai că relaţia dintre ţările noastre va prospera, dar vom rămâne uniţi” # DigiFM.ro
Regele Charles i-a transmis o scrisoare preşedintelui Nicuşor Dan, în care îi transmmite că, sub conducerea sa, nu numai că relaţia dintre celor două ţări va prospera, dar vor rămâne uniţi în activitatea comună, inclusiv în ceea ce priveşte sprijinul pentru Ucraina şi stabilitatea regiunii.
09:00
Călin Georgescu anunţă că se retrage din viaţa politică: „Aleg să rămân în afara oricărei structuri de partid” # DigiFM.ro
Fostul candidat la alegerile prezidenţiale din România Călin Georgescu a anunţat, luni seară, că se va retrage din viaţa politică şi că va rămâne un observator al vieţii publice şi sociale. El a precizat că se va concentra asupra familiei sale care are nevoie de linişte şi sănătate. Georgescu a menţionat că nu va prelua conducerea vreunui partid politic.
Acum 2 zile
16:30
Guvernul israelian a respins o propunere privind încetarea focului şi eliberarea ostaticilor încă aflaţi în Fâşia Gaza, au relatat luni media israeliene, citate de DPA.
16:20
Marcel Ciolacu, după discursul lui Nicuşor Dan în plenul Parlamentului: „Ar trebui cu toţii să punem umărul, să realizăm priorităţile” # DigiFM.ro
Fostul premier Marcel Ciolacu a declarat, luni, după discursul preşedintelui Nicuşor Dan în plenul Parlamentului, că a fost un mesaj foarte bun şi ar trebui cu toţii să pună umărul, să realizeze priorităţile. El a precizat că niciodată în istoria României nu au fost atâtea investiţii.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.