Ziua Europei 2025: Se împlinesc 75 de ani de la Declarația Schuman. Ce semnifică data de 9 mai
Digi24.ro,
9 mai 2025 07:10
În fiecare an, pe 9 mai, cetățenii din întreaga Uniune Europeană sărbătoresc Ziua Europei, o zi dedicată păcii, unității și solidarității între națiunile continentului. Această dată comemorează un moment-cheie din istoria Europei postbelice și anume discursul rostit de Robert Schuman în 1950, care a devenit cunoscut drept Declarația Schuman.
• • •
Alte ştiri de Digi24.ro
Acum 5 minute
16:30
Vicepreşedintele american JD Vance a declarat joi că India şi Pakistanul ar trebui să-şi reducă tensiunile, dar a adăugat că SUA nu pot controla cei doi vecini asiatici înarmaţi nuclear şi că un război între ei nu ar fi „treaba” Statelor Unite.
16:30
O tânără de 28 de ani a fost arestată după ce şi-a bătut și tâlhărit mama şi fratele, pe stradă # Digi24.ro
O tânără femeie în vârstă de 28 de ani a ajuns în arest preventiv, după ce şi-a tâlhărit mama şi fratele. Incidentul a avut loc pe o stradă din oraşul Turda, unde femeia, folosind violenţa, le-a luat celor doi banii şi un telefon.
16:30
Zeci de oameni au ajuns la spital cu muşcături de căpuşe. Sfaturile autorităţilor de sănătate publică # Digi24.ro
Zeci de persoane au ajuns la spitalele, în ultima perioadă, după ce au fost muşcate de căpuşe. Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Braşov transmite o serie de recomandări pentru prevenirea muşcăturilor acestor insecte, subliniind că pot avea consecinţe grave dacă situaţia nu este identificată şi gestionată corect.
16:30
Trump sugerează scăderea tarifelor impuse Chinei de la 145% la 80%. „Par să fie nivelul corect” # Digi24.ro
Preşedintele american Donald Trump a sugerat vineri că tarifele impuse Chinei, stabilite în prezent la 145%, ar trebui reduse la 80%, declaraţia intervenind înaintea primelor negocieri directe dintre cele două ţări pe tema relaţiilor lor comerciale, care au loc sâmbătă în Elveţia, relatează AFP, preluată de news.ro.
Acum 30 minute
16:00
Macron spune că a vorbit „de câteva ori” cu Trump despre armistiţiul de 30 de zile în Ucraina: „Trebuie să lucrăm cu toţii” # Digi24.ro
Preşedintele american Donald Trump a cerut joi o încetare necondiţionată a focului timp de 30 de zile între Rusia şi Ucraina, avertizând că Washingtonul şi partenerii săi vor impune sancţiuni suplimentare dacă încetarea focului nu este respectată. Salutând acest apel, preşedintele francez Emmanuel Macron a dezvăluit că a vorbit „de câteva ori” în cursul nopţii cu şeful Casei Albe.
16:00
Leul, devalorizat cu 3%. Suciu (BNR): Dobânzile nu vor trece de 7,5%. Amânarea reformelor din PNRR îngrijorează foarte mult # Digi24.ro
Purtătorul de cuvânt al BNR, Dan Suciu, a spus, vineri, la Digi 24, că BNR încearcă să obțină, în contextul instabilității politice și economice, „un echilibru atât pentru curs, cât și pentru dobânzi”. El precizează că dobânda ROBOR nu poate crește mai mult de 7,5%. Acesta explică turbulențele din piața interbancară ca fiind cauzate de „un cumul de elemente, de la perioada electorală prelungită, la necunoscutele legate de alegeri și la incertitudinile legate de viitorul guvern”. Reprezentantul Băncii Centrale afirmă că „semnalul dat de ruperea legăturilor din Coaliție” a declanșat presiunea asupra monedei naționale care a dus și la politicile bancare adoptat de BNR. „Obișnuiți fiind cu o stabilitate a cursului, o devalorizare a leului cu 3% a apărut dintr-o dată foarte mult”, explică Suciu.
Acum o oră
15:40
Alegeri prezidențiale 2025, turul 2. Campania electorală începe vineri şi se încheie în 17 mai, la ora 7.00 # Digi24.ro
Campania electorală pentru turul al doilea al alegerilor prezidenţiale începe vineri, 9 mai şi se încheie în 17 mai, la ora 7.00 , anunţă Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) după ce Curtea Constituţională a validat rezultatele primului tur de scrutin. AEP amnteşte competitorilor electorali că, în campania electorală, este interzisă folosirea mesajelor sau a sloganurilor discriminatorii, a mesajelor de incitare la ură şi intoleranţă şi a oricăror forme, mijloace, acte şi acţiuni de defăimare şi învrăjbire religioasă sau etnică.
Acum 2 ore
15:30
Papa Leon al XIV-lea, critici la adresa lui Trump și JD Vance. Cum s-a poziționat față de liderii conservatori din SUA # Digi24.ro
Papa Leon al XIV-lea, primul suveran pontif născut în Statele Unite, are deja un istoric de poziționări clare față de liderii conservatori americani. Înainte de alegerea sa, a criticat în repetate rânduri politicile lui Donald Trump și afirmațiile vicepreședintelui JD Vance, iar activitatea sa pe rețelele sociale sugerează o direcție similară cu cea a predecesorului său, Papa Francisc, în favoarea justiției sociale și a solidarității cu migranții, transmite News.ro.
15:30
Primăria Constanţa anunţă că săptămâna viitoare va fi redeschis Cazinoul şi acesta va fi putea fi vizitat atunci când sunt programate Zilele municipiului.
15:10
Prima reacție a Ungariei, după ce Kievul a anunțat că a capturat doi spioni maghiari în vestul țării # Digi24.ro
Informaţiile difuzate vineri mai devreme de Ucraina despre descoperirea unei reţele de spionaj a Ungariei în provincia ucraineană Transcarpatia fac parte din propaganda anti-ungară a Kievului, a declarat ministrul ungar de externe Peter Szijjarto.
14:50
Mesajul de Ziua Victoriei al unui oraș din Estonia vecin cu Rusia, inscripționat pe un banner: „Putler, criminal de război!” # Digi24.ro
În orașul estonian Narva, un banner care îl înfățișează pe Vladimir Putin drept Adolf Hitler a fost atârnat de zidul unui castel medieval cu vedere la râul care marchează granița țării cu Rusia, potrivit Meduza.
14:50
Reforma fiscală nu poate fi asumată de un guvern interimar, trebuie să treacă prin Parlament, spune premierul Cătălin Predoiu (surse) # Digi24.ro
Premierul interimar Cătălin Predoiu consideră că în măsura în care reforma fiscală asumată prin Planul de Redresare şi Rezilienţă presupune un act normativ cu rang de lege, acest lucru nu poate fi făcut de un guvern interimar, ci doar prin Parlament, având în vedere că PNRR reprezintă un obiectiv de ţară, au precizat surse guvernamentale.
14:40
România și Olanda vor înființa un centru de pregătire pentru tehnicienii ucraineni de pe avioanele de luptă F-16 # Digi24.ro
România și Olanda vor înființa un centru comun pentru instruirea personalului tehnic ucrainean pentru avioanele de luptă F-16.
Acum 4 ore
14:30
Ninsori pe Transfăgărășan: s-a depus un nou strat de zăpadă. DRDP Brașov anunță când ar putea fi deschis drumul circulației # Digi24.ro
Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri (DRDP) Braşov a anunţat că pe DN 7C - Transfăgărăşan a nins din nou şi s-a depus un strat nou de zăpadă, de aproximativ zece centimetri. Ca urmare, acţiunile de deszăpezire au fost suspendate, dar cu toate greutăţile rămânem însă determinaţi să deschidem Transfăgărăşanul până la sfârşitul acestei luni”, au transmis reprezentanţii DRDP.
14:20
Daniel Dăianu: Dacă peste noapte finanțarea României și refinanțarea datoriei publice ar fi stopate, România s-ar asfixia # Digi24.ro
Președintele Consiliului Fiscal Daniel Dăianu, avertizează că de ani de zile România trăiește cu „mult peste posibilități”, și că avem nevoie de o„corecție dureroasă”. Aceasta, în condițiile în care JPMorgan, cea mai mare bancă americană, a anticipat o posibilă devalorizare a leului între 3% și 20%. Deficitul bugetar al României este estimat să ajungă la 8,7% din PIB în 2025, cel mai mare din Uniunea Europeană, ceea ce pune presiune suplimentară asupra leului. Dăianu a spus la Digi24 că redresarea economică nu se poate face doar cu reducerea cheltuielilor de la buget și că e imposibil să dai afară 500.000 de oameni din administrație.
14:10
Donald Trump o complimentează pe Ursula von der Leyen: „Este fantastică”. Reacția șefei Comisiei Europene # Digi24.ro
Preşedintele american Donald Trump a declarat joi că speră să o întâlnească pe „fantastica" preşedintă a Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, în contextul creşterii tensiunilor comerciale dintre Statele Unite şi UE.
14:10
Accident grav în Cluj: trafic complet blocat pe DN 1F. Două persoane au murit, iar alte două sunt în stare gravă # Digi24.ro
Patru persoane au rămas încarcerate vineri dimineață, în urma unui accident violent produs pe DN 1F, în zona localității Mihăiești, județul Cluj. O fată de 13 ani și un bărbat au fost extrași în stare gravă dintr-un autoturism răsturnat, în timp ce alte două persoane, un bărbat și o femeie, au fost declarate decedate. Traficul este complet blocat pe ambele sensuri.
14:00
Vremea va fi în general mai rece decât este normal pentru această perioadă, în următoarele două săptămâni, urmate de o încălzire ce va face ca, mai ales în sud și sud-vest, temperaturile să fie ușor mai mari decât media obișnuită, mai ales în prima săptămână din luna iunie, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM) pentru următoarele patru săptămâni. Referitor la precipitații, meteorologii spun că regiunile vestice, nord-vestice și centrale ale țării vor suferi din cauza lipsei de ploi, mai ales în prima parte a intervalului prognozat.
13:50
Familiile soldaților ruși mobilizați au făcut apel la un protest tăcut în ziua în care la Kremlin avea loc parada de Ziua Victoriei # Digi24.ro
Soțiile și mamele soldaților ruși mobilizați au făcut un apel la un protest tăcut de Ziua Victoriei, pentru a cere întoarcerea celor dragi lor din războiul din Ucraina.
13:50
Papa Leon al XIV-lea a oficiat vineri prima sa slujbă în Capela Sixtină. Ce a spus în prima sa omilie # Digi24.ro
Papa Leon al XIV-lea a celebrat vineri o slujbă cu cardinalii, în Capela Sixtină, a doua zi după ce a fost ales ca al 267-lea suveran pontif. Slujba a început la ora locală 11:00 (12:00, ora României), când cardinalii au intrat şi s-au aşezat în Capela Sixtină, iar Papa Leon al XIV-lea a început ritualul.
13:40
Papa Leon al XIV-lea, văzut prin ochii celor care îl știau drept „Bob”. „O viziune globală și inima deschisă pentru întreaga Biserică” # Digi24.ro
Robert Prevost, cunoscut de prieteni ca „Bob”, este noul Papă al Bisericii Catolice, ales sub numele de Leon al XIV-lea. Originar din Chicago și fost episcop în Peru, el este primul nord-american care ajunge Suveran Pontif. Alegerea sa a stârnit reacții emoționante în rândul celor care l-au cunoscut înainte de a urca în ierarhia Vaticanului. Mai multe voci din lumea catolică îl descriu drept un om cu inimă mare, minte sclipitoare și o viziune globală asupra Bisericii. „S-a concentrat întotdeauna pe sprijinirea celor nevoiași”.
13:30
Elena Lasconi: „România a ales Europa şi trebuie să rămână pe acest drum”. Postarea fostei șefe a USR care a stârnit sute de reacții # Digi24.ro
Fosta preşedintă a USR, Elena Lasconi, afirmă, vineri, pe Facebook, că „România a ales Europa şi trebuie să rămână pe acest drum”. Postarea acesteia a strâns sute de comentarii, de la aprecieri pentru faptul că şi-a recunoscut greşeala, până la apostrofări că ar fi fost mai bine dacă ar fi renunţat la candidatură în favoarea lui Nicuşor Dan. Mulţi internaţi i-au solicitat Elenei Lasconi să nominalizeze candidatul pe care îl va susţine în turul al doilea şi să facă un îndemn în acest sens către votanţii săi din turul întâi.
13:30
Banca Națională a României a afișat vineri un curs valutar de 5,1165 lei pentru un euro, care indică o ușoară apreciere a monedei naționale, după ce marți a fost depășit pragul psihologic de cinci lei, iar moneda europeană s-a apreciat în ultimele zile.
13:30
Un avion de la Aeroclubul Caransebeş a aterizat forțat. Experienţa pilotului a salvat echipajul # Digi24.ro
Un avion ultrauşor de la Aeroclubul Caransebeş, judeţul Caraş-Severin, a aterizat forţat, vineri, imediat după decolare. La bord se aflau pilotul şi unul dintre cursanţii de la aeroclub, relatează News.ro.
13:30
Situație „bizară” în Suedia. SUA au trimis o scrisoare primăriei din Stockholm prin care cere eliminarea politicilor de diversitate # Digi24.ro
Viceprimarul capitalei suedeze Stockholm a declarat că municipalitatea nu are de gând să se conformeze după ce unul dintre birourile sale a primit o scrisoare prin care se solicita impunerea măsurilor de reducere a diversității propuse de Donald Trump, considerată a fi prima astfel de cerere trimisă unui guvern străin, potrivit The Guardian.
13:20
Alegeri prezidențiale 2025. Cheltuieli record în timpul campaniei pentru turul I. Cine a avut cel mai mare buget # Digi24.ro
Alegerile prezidențiale din anul 2025 au stabilit un record în ceea ce privește veniturile și cheltuielile raportate de candidați, potrivit unei analize Expert Forum. Cei care au intrat în turul al doilea - George Simion și Nicușor Dan - au raportat cheltuieli de câte 20 de milioane de lei fiecare. Cel mai mare buget a fost, de departe, cel de care a beneficiat campania lui Crin Antonescu, candidatul coaliției, adică 80 de milioane de lei.
13:10
Saga „James Bond”, scutită de taxe vamale. Donald Trump: „007 nu are de ce să se teamă, Sean Connery mi-a fost prieten” # Digi24.ro
Preşedintele american Donald Trump a detaliat în cadrul unei conferinţe de presă privind acordurile comerciale cu Marea Britanie, tarifele propuse pentru filmele produse în străinătate. El a anunţat că franciza de spionaj 007 va fi exclusă de la aceste noi taxe, fără a explica de ce, potrivit Le Figaro, scrie News.ro.
12:50
Pentagonul va retrage din activitate cei 1.000 de membri ai armatei care se identifică deschis ca transsexuali și le va acorda celor care nu s-au identificat încă ca transgen 30 de zile pentru a se retrage, potrivit unei noi directive emise joi, scrie The Guardian.
Acum 6 ore
12:30
Un vis ca o realitate posibilă. Bertrand Picard, un nou tur al lumii cu un avion al cărui combustibil va fi hidrogenul verde # Digi24.ro
Un vis ca o realitate posibilă. Bertrand Picard, un nou tur al lumii cu un avion al cărui combustibil va fi hidrogenul verde
12:20
Reacția fratelui lui Leon al XIV-lea când a aflat cine este noul papă. Predicția unei vecine privind destinul lui Robert Prevost # Digi24.ro
Reacția fratelui lui Leon al XIV-lea când a aflat cine este noul papă. Predicția unei vecine privind destinul lui Robert Prevost
12:20
Sindicaliștii Damen Mangalia protestează, vineri, la București. O delegație va fi primită de ministrul Economiei # Digi24.ro
O delegaţie a Sindicatului Liber Navalistul (SLN) va fi primită, vineri, de către ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului, Bogdan Ivan, a declarat preşedintele SLN, Laurenţiu Gobeajă, potrivit Agerpres. Sindicaliștii organizează, vineri, două acţiuni de protest, în faţa Ministerului Economiei şi în faţa Guvernului, în contextul agravării situaţiei de la Damen Shipyards Mangalia (DSMa), cel mai mare şantier naval din România.
12:00
Situație fără precedent: Serviciile ucrainene au prins spioni maghiari care colectau date în vestul țării # Digi24.ro
Serviciul de securitate ucrainean (SBU) a anunţat vineri că a arestat doi spioni ungari, presupuşi membri ai unei „reţele de informaţii militare'', în regiunea Transcarpatia din vestul Ucrainei, transmit AFP şi Reuters.
12:00
Polonia deschide calea pentru alăturarea la scutul nuclear francez cu un tratat semnat de Donald Tusk și Emmanuel Macron # Digi24.ro
Prim-ministrul Poloniei, Donald Tusk, a declarat că un tratat pe care îl semnează vineri cu președintele Emmanuel Macron va deschide calea către o posibilă aderare a țării sale la scutul nuclear francez, potrivit Bloomberg.
12:00
Viktor Orban continuă atacurile la adresa Ucrainei și susține că aderarea acesteia la UE ar fi „sinucidere economică" pentru Europa # Digi24.ro
Aderarea Ucrainei la Uniunea Europeană ar echivala cu o „sinucidere economică" pentru Europa, a afirmat vineri la postul public de radio premierul ungar Viktor Orban, consemnează MTI.
12:00
Mesajul Președintelui interimar, cu prilejul Zilei Europei: UE înseamnă democrație, stat de drept, libertate, solidaritate # Digi24.ro
Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, a transmis vineri, 9 mai 2025, un mesaj cu prilejul Zilei Europei.
11:50
Baza de date privind marile catastrofe climatice se oprește în 2024. Administrația Trump oprește actualizarea # Digi24.ro
Administraţia preşedintelui american Donald Trump va înceta să alimenteze baza de date de referinţă ce recenzează costisitoarele catastrofe climatice, o nouă consecinţă a importantelor tăieri de finanţări pentru Agenţia Americană de observare Oceanică şi Atmosferică (NOAA), potrivit unui anunţ făcut joi, informează vineri AFP și Agerpres.
11:40
O nouă zi în care dobânzile cresc. Indicele ROBOR pe 3 luni a ajuns la cel mai mare nivel din ultimii doi ani # Digi24.ro
O nouă creștere a indicelui ROBOR a fost înregistrată vineri. Astfel, ratele celor împrumutați în lei la dobânzi variabile înainte de mai 2019 cresc în continuare. Indicele ROBOR pe 3 luni a urcat la 7,31%. Luni era 5,9%.
11:40
Un asteroid de mărimea unui stadion, „potențial periculos”, va trece astăzi pe lângă Pământ # Digi24.ro
Un asteroid de dimensiunea unui stadion, cu „potenţial periculos”, trece pe lângă Terra vineri, 9 mai, şi poate fi urmărit în direct într-un stream difuzat de The Virtual Telescope Project, transmite Space.com, preluat de Agerpres.
11:20
Furtuna a făcut prăpăd în Dolj: gospodării inundate, drumuri blocate și mii de hectare de teren agricol afectate # Digi24.ro
Județul Dolj s-a aflat sub cod roșu de furtuni puternice, iar efectele au fost devastatoare. Inundațiile au afectat curți și locuințe, iar localnicii au intervenit pentru a scoate apa din gospodării. Mai multe drumuri din județ au fost blocate de viituri, iar aproximativ 3.500 de hectare de teren agricol au fost compromise. A fost emis mesaj Ro-Alert pentru avertizarea populației.
11:00
Camera de Comerţ a SUA face apel la responsabilitate și dialog: Alegerile trec, dar economia trebuie să rămână în picioare # Digi24.ro
Camera de Comerţ Americană în România – AmCham România face apel, într-un comunicat de presă, la responsabilitate şi dialog pentru a preveni deprecierea ireversibilă a încrederii investitorilor în România, în contextul turbulenţelor economice acumulate în ani şi accentuate până la cote de avarie de perioada electorală extinsă. AmCham România reafirmă, în numele celor 600 de membri – companii americane, internaţionale şi româneşti active în 32 de sectoare economice, cu o contribuţie de 20% la PIB-ul României, că priorităţile României sunt redresarea economică şi echilibrarea macro-bugetară.
10:50
J-10 chineze versus Rafale franceze. Bătălia aeriană dintre Pakistan și India devine studiu de caz pentru armatele lumii # Digi24.ro
O luptă aeriană între avioane pakistaneze fabricate în China și avioane de vânătoare indiene Rafale fabricate în Franța va fi analizată cu atenție de către armatele lumii, care caută informații ce ar putea oferi un avantaj în conflictele viitoare. Un avion de vânătoare pakistanez fabricat în China a doborât miercuri cel puțin două avioane militare indiene, au declarat doi oficiali americani pentru Reuters, marcând un potențial moment important pentru avioanele de vânătoare avansate ale Beijingului.
10:50
HARTĂ Noi alerte meteo: cod galben de vânt puternic. ANM anunță vreme rea în cea mai mare parte a țării până joi. Cum va fi în Capitală # Digi24.ro
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, vineri, o atenţionare cod galben de intensificări ale vântului, valabilă pe parcursul acestei zile în patru judeţe din Moldova, precum şi o informare de vreme deosebit de rece, ce vizează cea mai mare parte a ţării, până joi dimineaţa.
Acum 8 ore
10:30
Cele mai frecvente afecțiuni ginecologice cu care se confruntă femeile din România. Ce trebuie să știe fiecare femeie # Digi24.ro
Cele mai frecvente afecțiuni ginecologice cu care se confruntă femeile din România. Ce trebuie să știe fiecare femeie
10:30
S&P Global: Criza politică din România ar putea afecta sursele de finanţare externă. Parlamentarele anticipate, o presiune în plus # Digi24.ro
Criza politică din România şi posibilele întârzieri în răspunsul politic la dezechilibrele economice ca urmare a prăbuşirii guvernului de coaliţie în această săptămână ar putea submina unele surse de finanţare externă, estimează S&P Global, potrivit Reuters.
10:30
Ministerul Energiei insistă pentru renegocierea PNRR. Pericolul închiderii termocentralelor pe cărbune # Digi24.ro
Ministerul Energiei insistă pentru renegocierea PNRR şi amânarea termenului de închidere a termocentralelor pe cărbune. Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, spune că, prin PNRR, la 1 ianuarie 2026 România ar trebui să închidă încă 1.755 MW la nivelul termocentralelor pe cărbune şi de peste un an, explică Comisiei Europene că ”nu putem face asta, din cauze obiective”.
10:20
Rusia „nu poate, nu vrea și nu va înceta” luptele din Ucraina. De ce Putin nu e capabil să oprească războiul, chiar dacă și-ar dori # Digi24.ro
Speranțele că președintele Vladimir Putin va fi de acord să pună capăt voluntar invaziei Rusiei în Ucraina, în urma negocierilor de pace, reprezintă o „mare iluzie”, a declarat un consilier de rang înalt al președintelui Volodimir Zelenski pentru The Times.
10:10
Au apărut cireșele în piețe, la prețuri care pot ajunge la 150 de lei/ kg. Pe tarabe sunt doar importuri. „Mai bine investim în aur” # Digi24.ro
Au apărut primele cireșe în piețe, provenite din import, însă. Prețurile, ca în fiecare an, sunt mari, iar anul acesta a fost afectată grav producția. În Oradea, de exemplu, o caserolă cu cireșe de aproximativ 300 de grame costă 50 de lei. Fructele din România nu se găsesc. Producătorii autohtoni spun că au pierdut 95% din recoltă, din cauza temperaturilor scăzute din aprilie. Mai mult, comercianții spun că prețul fructelor de import este mare și pentru ei în această perioadă, când și euro a crescut.
09:50
SpaceFEST - ediţia a treia, la care şi-au anunţat prezenţa şi astronauţi cunoscuţi la nivel mondial, va avea loc, de vineri până duminică, în campusul Universităţii Naţionale de Ştiinţă şi Tehnologie Politehnica Bucureşti, informează Agerpres
09:40
Cum au luptat producătorii auto împotriva normelor privind emisiile de CO2 și au câștigat # Digi24.ro
Industria auto din Europa a reușit să atenueze normele UE privind emisiile de CO2, care ar putea fi foarte costisitoare, scrie Politico.
09:30
Atacuri și contre la dezbaterea dintre George Simion și Nicușor Dan: „Sunt mai bun ca dumneavoastră la aruncat cu vorbe”/„Exact, exact” # Digi24.ro
Atacuri și contre în prima dezbatere dintre George Simion și Nicușor Dan, finaliștii din cursa pentru Cotroceni. Printre subiectele discutate s-au numărat rolul sistemului politic și finanțarea campaniilor. Candidatul independent l-a întrebat pe liderul AUR despre ajutorul primit în primul tur al alegerilor, iar George Simion a cerut detalii despre cine sunt donatorii campaniei contracandidatului său.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.