Orban l-ar primi pe Putin la Budapesta cu toate onorurile
Digi24.ro,
11 iunie 2025 07:10
Viktor Orban a declarat într-un rar interviu acordat postului de televiziune francez LCI, că, dacă președintele rus Vladimir Putin ar decide să viziteze Ungaria, ar fi primit ca oaspete de stat oficial, în conformitate cu protocolul diplomatic. Premierul ungar a vorbit deschis despre războiul din Ucraina, viitorul Uniunii Europene, opiniile sale despre Donald Trump, lidera extremei-drepte Marine Le Pen și Emmanuel Macron, precum și despre probleme interne, în special interzicerea Marșului Pride din Budapesta, scrie Daily News Hungary.
• • •
Alte ştiri de Digi24.ro
Acum 5 minute
18:20
Ce spune MAE despre situația explozivă din Irlanda de Nord, unde migranții români sunt vizați de violențe # Digi24.ro
Ambasada României la Londra și Consulatul General al României la Edinburgh au întreprins multiple demersuri în vederea clarificării situației cetățenilor români afectați de incidentele din Ballymena și stabilirea unui dialog cu autoritățile relevante, în vederea sancționării celor vinovați și a luării măsurilor necesare asigurării protecției cetățenilor români, transmite Ministerul Afacerilor Externe, printr-un comunicat.
Acum 10 minute
18:10
Cum îl descrie Matei Păun pe Nicușor Dan: „Tot timpul a hotărât conform analizelor sale”. Ce spune despre averea președintelui # Digi24.ro
Matei Păun, analistul financiar și politic a cărei implicare în cariera politică a lui Nicușor Dan a stârnit controverse în fiecare campanie electorală în care a participat președintele în ultimii 13 ani, a vorbit pe larg, joi, la Interviurile Digi24.ro, despre relația pe care o are cu acesta.
Acum 30 minute
18:00
Keith Kellogg a dezvăluit cum l-a comparat pe Volodimir Zelenski cu Abraham Lincoln într-o discuție cu Donald Trump # Digi24.ro
Reprezentantul special al președintelui SUA pentru Ucraina, Keith Kellogg, a declarat că a încercat să îi transmită lui Donald Trump importanța eforturilor lui Volodimir Zelenski de a obține pacea, potrivit Ukrainska Pravda.
18:00
Cine este supraviețuitorul accidentului aviatic din India: „Când m-am ridicat, erau cadavre în jurul meu. Mi-a fost frică” # Digi24.ro
Un supravieţuitor a fost găsit pe scaunul 11A al aeronavei Boeing Dreamliner prăbuşită în India, a anunţat şeful poliţiei din Ahmedabad, deşi anterior anunţase că nimeni dintre cei 242 de oameni de la bord nu pare să fi supravieţuit.
18:00
Euro a ajuns la cel mai ridicat nivel faţă de dolar din ultimii patru ani. Care este explicația # Digi24.ro
Euro a ajuns joi la cel mai ridicat nivel faţă de dolarul SUA din ultimii aproape patru ani, investitorii preferând activele sigure în contextul impactului privind acordul comercial dintre SUA şi China, transmit Bloomberg şi Reuters.
Acum o oră
17:40
Șeful diplomației ucrainene dezvăluie cum va încerca țara sa să pună capăt războiului în acest an: „A sosit timpul” # Digi24.ro
Ucraina doreşte să pună capăt războiului cu Rusia „în acest an'', dar Occidentul trebuie să-şi sporească „presiunea economică şi militară'' asupra Moscovei, întrucât cu Kremlinul nu funcţionează „diplomaţia aplanării'', a declarat joi, la Roma, ministrul de externe ucrainean.
17:30
Scandal între PSD și UDMR în contextul negocierilor dintre partide. „Răbdarea PSD a ajuns la limită”/ „Spuneți ce ați cedat” # Digi24.ro
În a 15-a zi de negocieri a apărut și a doua rundă de scandal major. Sunt tensiuni uriașe între partidele viitoarei posibile coaliții guvernamentale iar PSD amenință că părăsește negocierile. Liderii formațiunilor politice discută cu președintele Nicușor Dan. S-au conturat două tabere: PNL și USR cer insistent tăieri masive de cheltuieli și investiții, dar întâmpină o opoziție acerbă din partea PSD și UDMR. Social-democrații, în schimb, militează pentru majorări de taxe. De asemenea, sunt tensiuni și între PSD și UDMR. Social-democratul Mihai Fifor le-a transmis celor de la UDMR „să-şi vadă de propria prestaţie”. În replică deputatul UDMR Csoma Botond l-a acuzat pe acesta de jocuri de culise și „șmecherii”. Reprezentantul UDMR a avut un schimb de replici acide la Digi24 cu deputatul PSD Mihai Ghighiu și i-a acuzat pe social-democrați că joacă „un tangou” atunci când vin cu ideea rotativei.
17:30
Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, i-a felicitat pe ruși cu ocazia Zilei Rusiei și a declarat că SUA caută "un angajament constructiv cu Federația Rusă pentru a obține o pace durabilă între Rusia și Ucraina".
Acum 2 ore
17:10
Ce soluție vede Matei Păun pentru a rezolva problemele economice ale României: „O foarte mare oportunitate în această criză” # Digi24.ro
Matei Păun, analist politic apropiat de președintele Nicușor Dan, a declarat, în cadrul interviului acordat Digi24.ro, că există „o foarte mare oportunitate” în criza bugetară prin care trece România, de care politicienii ar putea profita pentru a lega lumea politică de societatea românească, ce include sectorul privat și societatea civilă. Analistul politic și financiar consideră că deficitul trebuie corectat „printr-o combinație de măsuri care să însemne un stat mai puternic, mai eficient”.
17:10
UE va taxa suplimentar produsele agricole și îngrășămintele din Rusia și Belarus. Când intră în vigoare măsura # Digi24.ro
Consiliul Uniunii Europene a adoptat joi noi taxe vamale asupra produselor agricole şi îngrăşămintelor chimice importate din Rusia şi Belarus, măsură ce va intra în vigoare la 1 iulie, în timp ce printr-o decizie separată a Consiliului a fost acordată echivalenţa cu cerinţele UE pentru unele importuri de seminţe agricole din Ucraina şi Republica Moldova.
17:00
La aproape 6 ani de la accidentul mortal pe care l-a provocat, Mario Iorgulescu scapă din nou de o parte din pedeapsă. Curtea de Apel București a decis ca Iorgulescu să fie condamnat la doar 8 ani de închisoare, informează Digi24.
16:50
Căpitanul unei nave chineze care a secţionat un cablu submarin a fost condamnat la închisoare în Taiwan. Pedeapsa primită # Digi24.ro
Căpitanul unei nave chineze a fost condamnat joi la trei ani de închisoare în Taiwan pentru că a secţionat în mod intenţionat un cablu submarin de telecomunicaţii.
16:50
Ce schimbări propune Ministerul Educației în ceea ce privește regulamentul de funcționare din învăţământul preuniversitar # Digi24.ro
Ministerul Educaţiei şi Cercetării a lansat în consultare publică un proiect de ordin pentru modificarea regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar.
16:40
Proiectul SINBAD. NATO își extinde supravegherea prin satelit cu ajutorul Planet Labs. „Vom spune rușilor: suntem cu ochii pe voi” # Digi24.ro
Amiralul Pierre Vandier a declarat că Alianța își extinde capacitățile de supraveghere prin satelit pentru a acoperi zone mai mari, permițând NATO să urmărească mișcările militare din Ucraina și de-a lungul granițelor Rusiei cu țările din Europa de Est.
16:30
Florin Cîţu: PNL trebuie să părăsească urgent negocierile dacă se discută despre creşterea taxelor # Digi24.ro
PNL trebuie să părăsească urgent negocierile atât timp cât se discută despre creşterea taxelor, consideră fostul premier Florin Cîţu, subliniind că acest lucru trebuie să se petreacă indiferent despre ce taxă este vor
16:20
Traumatismele la nivelul genunchilor pot avea consecințe severe, care să afecteze mobilitatea. De aceea, este foarte important ca pacientul să se prezinte la medic pentru o evaluare corectă a zonei afectate, în vederea stabilirii diagnosticului și a planului terapeutic potrivit.
16:20
Reprezentanții sindicatelor, invitați luni, la Cotroceni, pentru discuții cu președintele Nicușor Dan # Digi24.ro
Preşedintele României, Nicuşor Dan, a invitat luni, de la ora 8:00, la discuţii la Palatul Cotroceni, reprezentanţii sindicatelor, anunță Administraţia Prezidenţială. Este vorba despre Cartel Alfa, Blocul Naţional Sindical, CNSLR – Frăţia, Meridian şi Confederaţia Sindicatelor Democratice din România (CSDR).
Acum 4 ore
16:00
Tanczos Barna cere demiterea directorilor Salrom şi Apele Române: Cele două companii se ceartă între ele, ignoră deciziile experţilor # Digi24.ro
Tanczos Barna cere demiterea directorilor Salrom şi Apele Române: Cele două companii se ceartă între ele, ignoră deciziile experţilor
16:00
„Te iubesc, te rog să mă aştepţi": O scrisoare a lui John Lennon către prima soție a fost scoasă la licitație. Suma cerută # Digi24.ro
„Te iubesc, te rog să mă aştepţi": o scrisoare de amor adresată de John Lennon primei sale soţii, Cynthia Powell, va fi în curând vândută de casa de licitaţii Christie's, transmite joi AFP care citează un comunicat al casei de licitaţii, potrivit Agerpres.
15:30
Ce spune un fost pilot român care a zburat chiar pe tipul de avion ce s-a prăbușit în India despre tragedia aviatică de la Ahmedabad # Digi24.ro
Dumitru Oprișiu, fost comandant de Boeing 787 Dreamliner, modelul avionului prăbușit în India, a vorbit în direct la Digi24 despre tragedia aviatică de la Ahmedabad. El susține că prăbușirea avionului Air India nu ar fi fost cauzată de o problemă tehnică, ci cel mai probabil de o eroare de pilotaj. Acesta a analizat și imaginile de la locul tragediei și a dat mai multe detalii despre ce ar fi putut să se întâmple cu aeronava în momentul tragediei.
15:20
Fostul ministru de Interne Radu Stroe a murit, a anunţat Partidul Naţional Liberal, joi, într-un mesaj pe Facebook.
15:10
Mărturii cutremurătoare din Ahmedabad, unde avionul Air India s-a prăbușit. „Fiul meu a sărit de la etajul 2 pentru a se salva” # Digi24.ro
Tot mai mulți oameni se strâng lângă spitatele din orașul indian Ahmedabad, unde avionul Air India, cu 242 de persoane la bord, s-a prăbușit imediat după decolare. Rudele victimelor așteaptă vești despre cei dragi. O mamă povestește cu fiul ei a sărit de la etajul doi al unei clădiri, în timp ce avionul se prăbușea peste aceasta.
15:10
Sebastian Burduja: Termocentrala MASS Mintia ar putea produce primii megawaţi la sfârşitul anului # Digi24.ro
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a declarat joi, la Mintia, că proiectul noii Termocentrale MASS este într-un stadiu avansat şi că la finalul acestui an este posibil ca aici să fie produse primele cantităţi de energie electrică.
15:00
Ministrul german al apărării: Moscova nu are în prezent niciun interes pentru o rezolvarea pașnică a conflictului # Digi24.ro
Ministrul german al apărării, Boris Pistorius, aflat în vizită la Kiev, a condamnat recentele atacuri aeriene ruseşti asupra Ucrainei, care au implicat un număr mare de atacuri cu rachete de croazieră şi drone, descriindu-le ca fiind extrem de violente şi ameninţătoare.
15:00
Detalii șocante despre criminalul român din Italia. Și-a dus copiii la grădiniță cu mașina în care era trupul unei victime # Digi24.ro
Apar noi detalii cutremurătoare în cazul escortelor românce omorâte în Italia. Criminalul și-a adus copiii la grădiniță cu trupul fără viață al uneia dintre victime în portbagaj, spun anchetatorii. Procurorii au reconstituit momentele de după cea mai recentă dintre crime, dar sunt în continuare multe lucruri de clarificat.
14:30
Clubul Bilderberg se reunește azi la Stockholm. Ce vor discuta puternicii lumii în spatele ușilor închise # Digi24.ro
Clubul Bilderberg, care reuneşte personalităţi europene şi americane din domeniile politicii, finanţelor şi media, îşi deschide joi reuniunea anuală la Stockholm, capitala Suediei. Războiul din Ucraina şi relaţiile transatlantice se află în centrul agendei discușiilor.
Acum 6 ore
14:10
Un tânăr în vârstă de 17 ani a fost împuşcat cu pistoale de tip airsoft într-un parc din municipiul Ploieşti. În acest caz sunt efectuate mai multe percheziţii, iar două persoane au fost arestate preventiv.
14:10
Un băiat de 13 ani este acuzat că a ucis un cioban din Sibiu. Trupul bărbatului a fost găsit într-o pădure, cu răni la cap # Digi24.ro
Un băiat de 13 ani este principalul suspect în cazul decesului unui cioban din localitatea Alţîna, a anunţat, joi, Parchetul de pe lângă Tribunalul Sibiu.
14:00
Israelul cere lumii „un răspuns decisiv” împotriva Iranului pentru nerespectarea obligaţiilor sale nucleare # Digi24.ro
Ministerul israelian de Externe a făcut apel joi către comunitatea internaţională la un „răspuns decisiv" împotriva Iranului după ce Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică (AIEA) a adoptat o rezoluţie în care condamnă Teheranul pentru „nerespectarea" obligaţiilor sale nucleare.
13:50
Fechet amenință că „vor cădea capete” după dezastrul de la Praid. Zeci de mii de oameni în pericol să nu mai poată folosi apa potabilă # Digi24.ro
Ministrul Mediului, Mircea Fechet, spune că de îndată ce vor avea raportul Corpului de Control al primului ministru privind situația de la Salina Praid, „vor cădea foarte multe capete”. Fechet a adăugat că dezastrul ecologic poate afecta sute de comunităţi în aval și că zeci de mii de oameni sunt în pericol să nu mai poată folosi apa potabilă.
13:50
Mirabela Dauer, audiată la DNA în dosarul locurilor de veci de la cimitirul Ghencea, oferite de generalul Zisu # Digi24.ro
Mirabela Dauer este audiată joi la sediul DNA. Artista dă explicații în fața procurorilor în dosarul locurilor de veci. Artista a fost citată după ce generalul în rezervă Cătălin Zisu i-ar fi oferit „cu toată inima” un loc în cimitirul Ghencea. Anchetatorii spun însă că la mijloc este vorba despre o concesionare ilegală.
13:30
Dricul care transporta trupul lui Ciprian Pian nu avea ITP și a blocat o intersecție din Capitală. Măsurile luate de polițiști # Digi24.ro
O organizatoare de înmormântări de lux a fost amendată cu 7.897 de lei pentru că dricul pe care îl conducea, în care se afla trupul neînsufleţit al lui Ciprian Pian, nu avea ITP valabil şi a blocat o intersecţie din Capitală, au declarat, joi, pentru Agerpres, surse judiciare.
13:10
De ce jumătate dintre bulgari nu vor să treacă la moneda euro: „Vom fi într-o situație și mai rea” # Digi24.ro
Bulgaria este pregătită să adere la zona euro, a anunţat Uniunea Europeană săptămâna trecută, însă Doroteya Kanavrova, o mică producătoare de legume, face parte dintr-un grup din ce în ce mai mare de cetăţeni bulgari îngrijoraţi de costurile aderării la zona euro, transmite Bloomberg.
13:00
Cearta dintre Rafila și Ghinea după eșecul negocierilor: „Dânsul înţelege foarte greu” / „Ministru leneș, incompetent și iresponsabil” # Digi24.ro
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a declarat joi că unii dintre participanţii la negocierile pentru formarea viitorul guvern ar avea o abordare neserioasă. Surse Digi24 au arătat că, la discuțiile de miercuri de la guvern, Alexandru Rafila (PSD) a avut un schimb aprins cu Cristian Ghinea (USR), iar Kelemen Hunor (UDMR) i-a trimis la „terapie de cuplu”. Cristian Ghinea a răspuns și l-a făcut pe Alexandru Rafila „ministru leneș, incompetent și iresponsabil”.
12:40
Momentul în care avionul Air India, cu 242 de persoane la bord, s-a prăbușit imediat după decolarea de pe aeroportul din Ahmedabad, a fost filmat, iar clipul a fost publicat pe rețelele sociale.
12:30
Putin a ordonat crearea unui plan de înarmare pe termen de 10 ani. Prioritățile enunțate de către liderul de la Kremlin # Digi24.ro
Preşedintele rus Vladimir Putin a dispus miercuri, în cadrul unei reuniuni dedicate dezvoltării sectorului militar-industrial, elaborarea unui plan de stat de înarmare până în 2036, care să utilizeze experienţa de război în Ucraina şi tendinţele moderne în dezvoltarea armamentului la nivel mondial.
Acum 8 ore
12:10
Un avion cu peste 200 de persoane la bord s-a prăbușit în India. Destinația zborului era Marea Britanie # Digi24.ro
Un avion al companiei Air India cu peste două sute de persoane la bord s-a prăbușit într-o zonă rezidențială de lângă de lângă orașul Ahmedabad, din vestul Indiei, relatează joi Reuters.
11:40
Arafat: Persoanele evacuate la Praid „vor rămâne evacuate”. Mesaj RO-Alert în zonă: Nu consumați pești morți, făceți-vă stocuri de apă # Digi24.ro
Secretarul de stat și șeful DSU Raed Arafat a declarat joi că persoanele evacuate la Praid „vor rămâne evacuate” iar singurul moment în care acestea se pot întoarce la casele lor este după implementarea senzorilor microseismici. Despre creşterea salinităţii în zonă, şeful DSU a menţionat că s-a dat un mesaj RO-Alert în zonă, în care populația e sfătuită să nu bea apa menajeră şi să nu se consume peşti morţi din apele curgătoare.
11:40
Peste 85% dintre români cred că România va avea probleme economice în următoarele luni (Sondaj) # Digi24.ro
Peste 85% dintre români se aşteaptă ca România să se confrunte în următoarele luni cu probleme economice, relevă Barometrul Informat.ro - INSCOP Research realizat în perioada 26-30 mai 2025.
11:10
Trump a lansat platforma online pentru „Cardul de aur”, viza de SUA pentru bogaţi: „Mii de persoane vor să se înscrie” # Digi24.ro
Preşedintele american Donald Trump a prezentat, miercuri, site-ul dedicat „Gold Card” (Cardul de aur), o viză permanentă pentru Statele Unite după modelul Green Card, vândută pentru 5 milioane de dolari, anunţând că o listă de aşteptare a fost deja deschisă.
10:50
Biserica ”Sfântul Nicolae” din Bălinești
10:50
Ministrul german al apărării a mers la Kiev, după ce Moscova a amenințat Berlinul cu războiul din cauza rachetelor Taurus # Digi24.ro
Ministrul german al apărării, Boris Pistorius, a sosit joi dimineaţă la Kiev, a confirmat un purtător de cuvânt al ministerului, în momentul în care Ucraina este ţinta unui val intens de bombardamente ruseşti, iar negocierile de pace dintre Kiev şi Moscova se află în impas.
10:40
Corespondență specială Digi24 de la Odesa. Imagini exclusive cu maternitatea bombardată de ruși # Digi24.ro
Zone rezidențiale din Odesa au fost atacate cu drone și rachete rusești, în ultimele zile, inclusiv înainte de vizita președintelui Nicușor Dan, de miercuri, la summitul Ucraina - Europa de Sud-Est. Jurnalista Digi24 Ema Stoica, împreună cu Claudiu Ristea, se află la maternitatea lovită într-un astfel de atacat.
10:40
Călin Georgescu, în fața instanței, după ce a contestat măsura controlului judiciar. El a fost întâmpinat de zeci de susținători # Digi24.ro
Călin Georgescu a ajuns joi la sediul Judecătoriei Sectorului 1, după ce a contestat în instanţă decizia procurorilor de a-i prelungi măsura controlului judiciar în dosarul în care este cercetat pentru săvârşirea a şase infracţiuni, cea mai gravă fiind cea de instigare la acţiuni împotriva ordinii constituţionale, informează Agerpres.
10:40
O nouă rundă de negocieri la Guvern asupra reducerii deficitului. Partidele discută în fața președintelui Nicușor Dan # Digi24.ro
O nouă rundă de negocieri asupra reducerii deficitului va avea loc joi la Palatul Victoria, după eșecul discuțiilor de miercuri de la Guvern. După prânz este anunțată noua rundă de discuții, de această dată de față cu președintele Nicușor Dan. Negocierile se vor desfășura în zgomotul protestelor, pentru că la Cotroceni, sindicaliștii ies în stradă nemulțumiți de măsurile de austeritate.
10:20
Chirurgia este una dintre opțiunile de tratament pentru persoanele obeze. Când poate fi indicată chirurgia în tratamentul obezității, ce tipuri de intervenții chirurgicale pot fi efectuate în aceste situații și care sunt beneficiile pentru pacienți aflăm de la Dr. Bogdan Marțian, medic primar chirurgie generală.
10:20
Rata anuală a inflaţiei a urcat, în luna mai 2025, la 5,45%, de la 4,9% în aprilie, în condiţiile în care serviciile s-au scumpit cu 7,09%, mărfurile alimentare cu 6,53% iar cele nealimentare cu 4%, potrivit datelor publicate joi de Institutul Naţional de Statistică (INS).
Acum 12 ore
10:10
Medicii de la spitalul SRI spun că îi administrează lui Ion Iliescu un „tratament complex”. Care e starea fostului președinte # Digi24.ro
Medicii de la spitalul SRI din București au transmis noi informații despre starea de sănătate a fostului președinte Ion Iliescu, internat pentru a a patra zi în secția ATI.
10:00
Şeful ISCTR Timişoara, un coordonator şi doi inspectori de trafic au fost arestaţi preventiv pentru luare de mită # Digi24.ro
Judecătorii de la Tribunalul Timiş au decis arestarea preventivă a patru persoane, în dosarul de luare de mită de la ISCTR Timişoara, printre aceştia fiind şi şeful instituţiei, Ilie Lucian Sîrbu. Alţi 6 angajaţi au fost plasaţi sub control judiciar, iar 4 sunt cercetaţi în stare de libertate.
10:00
Sindicaliștii protestează la Cotroceni. Ei cei reducerea subvenţiilor şi eliminarea privilegiilor pentru partide şi parlamentari # Digi24.ro
Confederaţia Naţională Sindicală „Cartel ALFA" organizează un protest la Controceni, joi, începând cu ora 11:00. Sindicaliștii critică lipsa de transparenţă a decidenţilor politici şi lipsa unei consultări reale a societăţii. Ei cer o reformă fiscală echitabilă, stoparea măsurilor de austeritate, care „lovesc în lucrători şi cetăţeni”, redimensionarea „corectă” a administraţiei publice, reducerea subvenţiilor şi eliminarea privilegiilor pentru partide şi parlamentari şi o preşedinţie activă, care să medieze conflictele sociale şi să garanteze justiţia socială.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.