Vâlcea: Doi bărbaţi au fost amendaţi în total cu 24.000 de lei după ce au abandonat mai mulţi câini în două comune - FOTO
News.ro,
25 iulie 2025 13:00
Vâlcea: Doi bărbaţi au fost amendaţi în total cu 24.000 de lei după ce au abandonat mai mulţi câini în două comune - FOTO
• • •
Alte ştiri de News.ro
Acum 5 minute
10:50
ANM - Toată ţara se află sâmbătă sub avertizări de caniculă, inclusiv cod roşu / După-amiază va fi instabilitate atmosferică în mai multe regiuni / De duminică, zonele afectate de caniculă se restrâng. Cinci judeţe şi Capitala rămân sub cod roşu # News.ro
Toată ţara se află sâmbătă sub avertizări de caniculă, inclusiv cod roşu, anunţă ANM, precizând că după-amiază va fi instabilitate atmosferică în mai multe regiuni, unde sunt anunţate precipitaţii abundente şi vijelii. De duminică, zonele afectate de caniculă se restrâng, însă cinci judeţe şi Capitala rămân sub avertizare cod roşu.
10:50
ANPC a verificat în această săptămână 173 de operatori economici de pe litoral şi a dat amenzi de peste 730.000 de lei / Au fost găsite produse expirate, grupuri sanitare neigienizate, saltele murdare / Zece unităţi, închise temporar # News.ro
Comisarii Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) au verificat în această săptămână 173 de operatori economici de pe litoral şi au dat amenzi de peste 730.000 de lei. Echipele de control au închis temporar zece unităţi până la remedierea deficienţelor. Printre neregulile găsite au fost: produse expirate, utilizarea unor echipamente cu grad ridicat de uzură, produse alimentare cu stare termică modificată, saltele deteriorate, grupuri sanitare neigienizate.
Acum 30 minute
10:20
Clubul Olympique Lyon a anunţat, vineri, transferul fundaşului Ruben Kluivert, fiul lui Patrick Kluivert, format la Ajax Amsterdam.
Acum o oră
10:10
Confruntările dintre Cambodgia şi Thailanda s-au soldat cu 33 de morţi. Autorităţile de la Phnom Penh cer o încetare imediată a focului # News.ro
Luptele de la frontieră dintre Cambodgia şi Thailanda s-au soldat cu 33 de morţi de ambele părţi ale graniţei, potrivit ultimelor cifre disponibile sâmbătă, Phnom Penh cerând vecinului său o „încetare imediată a focului”, relatează AFP.
Acum 2 ore
09:50
Teleorman: Un bărbat de 40 de ani a fost reţinut pentru 24 de ore după ce şi-a agresat fiica şi a ameninţat-o # News.ro
Un bărbat de 40 de ani a fost reţinut de poliţiştii din Teleorman, pentru 24 de ore, după ce şi-a agresat fiica şi a ameninţat-o, în urma unor neînţelegeri.
09:50
Peru: Cel puţin 18 persoane au murit după ce un autobuz a căzut într-o prăpastie de 50 de metri # News.ro
Cel puţin 18 persoane au murit şi aproximativ treizeci au fost rănite, vineri, după ce un autobuz a căzut într-o râpă în regiunea Junin din Anzii Centrali din Peru, potrivit autorităţilor sanitare, citate de AFP.
09:20
Wrexham, clubul patronat de actorii Ryan Reynolds şi Rob McElhenney, vrea să-l achiziţioneze pe Christian Eriksen # News.ro
Wrexham l-a abordat pe Christian Eriksen în cea mai ambiţioasă ofertă de transfer de până acum a clubului condus de actorii de la Hollywood, Ryan Reynolds şi Rob McElhenney, informează AFP.
09:10
Premierul chinez Li Qiang a făcut apel la un consens global în privinţa dezvoltării AI / Ce spune fizicianul Geoffrey Hinton despre inteligenţa artificială # News.ro
Premierul chinez Li Qiang a făcut un apel, sâmbătă, la un consens global în privinţa dezvoltării inteligenţei artificiale (AI), în ciuda rivalităţii dintre Beijing şi Washington pe această temă, relatează AFP.
09:00
Producătorul rus de camioane Kamaz reduce săptămâna de lucru, din cauza crizei din piaţa auto # News.ro
Kamaz, principalul producător rus de camioane, a anunţat vineri că va reduce producţia şi va implementa o săptămână de lucru mai scurtă, începând cu 1 august, ca reacţie la criza profundă din piaţa naţională de camioane, transmite Reuters.
Acum 4 ore
08:20
Atlético Madrid a anunţat plecarea mijlocaşului argentinian Rodrigo De Paul, care va fi coechipier cu Lionel Messi la Inter Miami.
08:20
Volkswagen speră la un acord tarifar separat cu SUA, mizând pe investiţii ”atractive” în America # News.ro
Directorul general al Volkswagen, Oliver Blume, a declarat vineri că grupul german speră să obţină concesii tarifare suplimentare din partea Statelor Unite, odată ce va fi încheiat un acord comercial mai amplu între Washington şi Uniunea Europeană, mizând pe un pachet de investiţii semnificative în SUA, transmite Reuters.
07:20
Dansatorul Michael Flatley va încerca să obţină o nominalizare pentru preşedinţia Irlandei # News.ro
După ce a cunoscut faima şi succesul cu Riverdance şi alte spectacole de scenă, Michael Flatley îşi doreşte un nou rol: preşedinte al Irlandei, relatează The Guardian.
07:10
Aproape toată ţara intră de sâmbătă, de la ora 10.00, sub avertizări de caniculă/ Cod roşu în Banat, Oltenia, cea mai mare parte a Munteniei şi sudul Dobrogei continentale, inclusiv în Bucureşti / Doar două judeţe nu sunt afectate - HARTA # News.ro
Aproape toată ţara se intră de sâmbătă, de la ora 10.00, sub avertizări de caniculă. Pentru Banat, Oltenia, cea mai mare parte a Munteniei şi sudul Dobrogei continentale, inclusiv în Bucureşti, a fost emisă avertizare cod roşu, temperaturile putând ajunge până la 43 de grade Celsius. Singurele judeţe care nu vor fi afectate sunt Suceava şi Botoşani. Meteorologii avertizează că după zilele de caniculă va urma o perioadă cu temperaturi mai scăzute, cu ploi torenţiale, vijelii şi grindină.
07:00
Preşedintele Ucrainei Volodimir Zelenski a anunţat, într-un mesaj transmis vineri seară, că sunt în curs de pregătire ” şi mai multe surprize neplăcute pentru inamic”, mulţumind tuturor celor care ajută Ucraina. De asemenea, Zelenski a anunţat creşterea producţiei de drone interceptoare.
07:00
Muzică live şi scenă deschisă pentru tineri artişti în acest weekend, la “Străzi deschise – Bucureşti” / Restricţii rutiere # News.ro
ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti invită publicul bucureştean la un nou weekend dedicat muzicii live, activităţilor în aer liber şi descoperirii tinerilor artişti, în cadrul „Străzi Deschise – Bucureşti, Promenadă Urbană”, pe Calea Victoriei.
Acum 6 ore
06:40
„E minunat să fiu în Scoţia”, spune Trump la sosirea pentru o vizită de patru zile. Ce le transmite europenilor în legătură cu instalaţiile eoliene şi cu migraţia # News.ro
Preşedintele american Donald Trump a declarat „E minunat să fiu în Scoţia” la sosirea sa pentru o vizită privată de patru zile, relatează BBC.
06:10
Reuters - Musk a dispus oprirea serviciului de satelit Starlink în timp ce Ucraina recucerea teritorii ocupate de Rusia # News.ro
În timpul unui moment crucial al ofensivei Ucrainei pentru recucerirea teritoriului ocupat de Rusia, la sfârşitul lunii septembrie 2022, Elon Musk a dat un ordin care a perturbat contraofensiva şi a afectat încrederea Kievului în Starlink, serviciul de internet prin satelit pe care miliardarul îl oferise la începutul războiului pentru a ajuta armata ucraineană să-şi menţină conectivitatea pe câmpul de luptă, relatează Reuters.
06:00
Companiile europene trag semnalul de alarmă în privinţa tarifelor impuse de SUA, în contextul negocierilor tensionate dintre UE şi administraţia Trump # News.ro
Oficialii europeni se grăbesc să ajungă la un acord comercial cu administraţia Trump, în timp ce tot mai multe companii din regiune semnalează pierderi semnificative, chiar înainte ca noile tarife anunţate de SUA să intre în vigoare, relatează CNBC.
05:50
Armata SUA a ucis un important lider ISIS. într-un raid în Siria, vineri, împreună cu doi dintre fiii săi afiliaţi grupării, potrivit unui comunicat emis de Comandamentul Central al SUA (CENTCOM), relatează CNN.
05:40
CNN - Trump spune Israelului să „ducă treaba până la capăt” împotriva Hamas, la câteva săptămâni după ce sugerase că un acord de încetare a focului este aproape # News.ro
Cu doar câteva săptămâni în urmă, preşedintele Donald Trump părea încrezător că un acord era la doar câteva zile distanţă — un acord care ar fi pus capăt luptelor din Gaza, ar fi asigurat eliberarea ostaticilor şi ar fi permis furnizarea de ajutoare într-o enclavă în care oamenii mor de foame. Acum, optimismul lui Trump pare să fi dispărut. Preşedintele şi-a retras negociatorii din discuţiile privind încetarea focului în această săptămână, după ce SUA au considerat că Hamas nu este „coordonat” şi nu „acţionează cu bună credinţă”. Steve Witkoff, emisarul lui Trump pentru Orientul Mijlociu, a declarat că analizează „opţiuni alternative” pentru eliberarea ostaticilor, conform CNN.
05:20
Acţiunile Puma s-au prăbuşit vineri cu până la 18%, după revizuirea în scădere a estimărilor de vânzări şi profit, pe fondul tarifelor americane # News.ro
Acţiunile Puma au scăzut cu până la 18% vineri, după ce producătorul german de echipamente sportive a anunţat vânzări sub aşteptări în al doilea trimestru şi a revizuit negativ perspectivele pentru întregul an, invocând impactul sever al tarifelor comerciale impuse de SUA, transmite CNBC.
05:00
Unicul portavion al Rusiei, ”Amiral Kuzneţov”, ar putea fi vândut sau casat, afirmă şeful industriei navale ruse # News.ro
Singurul portavion al Rusiei, ”Amiral Kuzneţov”, aflat în serviciu de peste 40 de ani, este probabil să fie vândut sau casat, potrivit lui Andrei Kostin, preşedintele corporaţiei de stat pentru construcţii navale, citat vineri de publicaţia Kommersant, relatează Reuters.
Acum 12 ore
02:30
Scandalul Epstein. Trump susţine că „niciodată” nu a fost informat despre prezenţa numelui său în dosar şi dă asigurări că nu ia în considerare clemenţa pentru Ghislaine Maxwell # News.ro
Preşedintele Donald Trump a dat asigurări vineri că „nu a fost niciodată informat” despre prezenţa numelui său în documentele judiciare care au dus la punerea sub acuzare a bogatului finanţist Jeffrey Epstein pentru trafic sexual cu minore în 2019, relatează AFP. De asemenea, şeful Casei Albe susţine că nu a luat în considerare graţierea partenerei lui Epstein, Ghislaine Maxwell, care are de ispăşit ani grei de închisoare, potrivit Reuters.
01:30
Preşedintele american Donald Trump a afirmat vineri că mişcarea islamistă palestiniană Hamas „vrea să moară”, după ce a acuzat-o că nu caută să ajungă la un acord de încetare a focului în Fâşia Gaza, afectată de foamete şi devastată de peste 21 de luni de război, relatează AFP.
01:00
Curtea de Casaţie a Franţei a anulat mandatul de arestare pentru fostul preşedinte sirian Bashar al-Assad # News.ro
Cea mai înaltă instanţă judiciară din Franţa a anulat vineri mandatul de arestare emis împotriva fostului lider sirian Bashar al-Assad pentru complicitate la crime de război şi crime împotriva umanităţii în timpul războiului civil din ţară, relatează The Guardian.
00:40
Meciul Csikszereda-Rapid: Costel Gâlcă – Trebuie să avem mai multă maturitate în meci şi când adversarul controlează meciul # News.ro
Costel Gâlcă, antrenorul formaţiei Rapid Bucureşti, a fost mulţumit de modul în care au jucat elevii săi în prima repriză a meciului câştigat vineri la Miercurea Ciuc, 2-0 cu Csikszereda.
00:20
O explozie cauzată de o scurgere de gaze într-un bloc de locuinţe din oraşul Saratov, din vestul Rusiei, s-a soldat vineri cu cel puţin 6 morţi şi 16 răniţi, în timp ce 4 persoane sunt date dispărute, au informat autorităţile ruse, relatează AFP.
00:00
Echipa bucureşteană Rapid a învins vineri seara, în deplasare, scor 2-0, formaţia Csikszereda, în etapa a treia din Superligă, devenind liderul clasamentului.
00:00
În ciuda apropierii sale de Rusia, Georgia găzduieşte exerciţii NATO la care participă inclusiv militari români # News.ro
Georgia a găzduit vineri exerciţii militare cu soldaţi NATO, în contextul în care guvernul acestei ţări din Caucaz este acuzat că renunţă la politica pro-occidentală în favoarea unei apropieri de Rusia, relatează AFP.
25 iulie 2025
23:20
FOTE 2025: Primele medalii de aur pentru România. Sportivii tricolori care au urcat vineri pe podium # News.ro
Sportivii Luca Marinescu şi Daria Maria Vrînceanu au câştigat, vineri, medalii de aur pentru România la FOTE Skopje 2025.
23:20
Dragoş Anastasiu a avut calitatea de martor denunţător în dosarul funcţionarei ANAF, motiv pentru care procurorii au dispus clasarea - G4Media # News.ro
Vicepremierul Dragoş Anastasiu a avut calitatea de martor denunţător în dosarul funcţionarei ANAF Angela Burlacu, condamnată definitiv de Curtea de Apel Bucureşti la 5 ani şi 2 luni închisoare cu executare pentru luare de mită şi trafic de influenţă, relatează, vineri sesră, G4Media. Din acest motiv, procurorii DNA au dispus clasarea.
23:10
Viktor Orban, despre premierul Bolojan: Un om serios, cu concepţii clare / „Pornim dintr-o poziţie bună, având în vedere că anul trecut diplomaţia ungară a realizat un gest fantastic” faţă de România # News.ro
Premierul Viktor Orban, care se află la Băile Tuşnad, a vorbit vineri despre întâlnirea sa informală pe care a avut-o miercuri cu premierul Ilie Bolojan, pe care l-a caracterizat ca fiind un „om serios, cu concepţii clare” şi cu experienţă, cu ajutorul căruia România, care trece printr-o situaţie dificilă, are şanse „bune” să-şi rezolve problemele, relatează MTI.
23:00
Rareş - Petru Achiriloaie: Consumul de droguri în România nu este incriminat, aşadar dacă cineva merge cu o problemă, o supradoză la spital, în niciun caz nu va avea vreo concluzie penală # News.ro
Rareş - Petru Achiriloaie, şeful Agenţiei Naţionale pentru Politici şi Coordonare în domeniul Drogurilor şi Adicţiilor, a atras atenţia, vineri seară, că în România consumul de droguri nu este incriminat şi nu atrage vreo răsundere penală. Totuşi, posesia de droguri este incriminată, a subliniat specialistul.
22:50
Apropiaţii lui Xavi neagă: Federaţia indiană minte, spaniolul nu candidează pentru postul de antrenor al naţionalei Indiei # News.ro
Apropiaţi ai lui Xavi au negat vineri declaraţiile făcute joi de Federaţia indiană de fotbal, conform cărora legenda spaniolă s-ar afla pe lista candidaţilor la conducerea naţionalei Indiei.
22:40
Rareş - Petru Achiriloaie: Vrem să construim mai multe circuite pentru consumul de substanţe psihoactive în ţară/ Finanţare de 30 milioane euro # News.ro
Rareş - Petru Achiriloaie, şeful Agenţiei Naţionale pentru Politici şi Coordonare în domeniul Drogurilor şi Adicţiilor, a anunţat, vineri seară, că sunt discuţii la nivelul Ministerului Investiţiilor şi cel al Sănătăţii pentru atragerea a 30 milioane de euro, bani europeni, pentru mai multe circuite pentru consumul de substanţe psihoactive în ţară. Specialistul a explicat că, după ce persoana dependentă se tratează într-un spital, are nevoie de o perioadă într-un centru rezidenţial şi apoi este nevoie de centre de zi care să ajute în comunitate persoana care s-a tratat.
22:40
Tulcea: Tânăr de 22 ani, reţinut pentru 24 de ore, după ce a tras cu un pistol în direcţia a doi bărbaţi / Poliţiştii au stabilit că arma era neletală şi era deţinută ilegal # News.ro
Un tânăr de 22 de ani a fost reţinut de poliţiştii din Tulcea, pentru 24 de ore, după ce a tras cu un pistol în direcţia a doi bărbaţi, în urma unui conflict avut cu aceştia. Poliţiştii au precizat că arme era neletală şi era deţinută în mod ilegal.
22:30
Lionel Messi şi Jordi Alba au fost suspendaţi un meci după ce au lipsit de la MLS All-Star Game fără aprobare prealabilă, a anunţat liga vineri, relatează Reuters.
22:30
Jucătoarea britanică de tenis Emma Răducanu s-a calificat vineri în semifinalele turneului WTA 500 Mubadala Citi DC Open, de la Washington. Ea a dispus în sferturi de Maria Sakkari.
22:20
Ministrul Sănătăţii, controale în spitale începând de săptămâna viitoare / A primit peste 200 de mesaje despre mâncarea servită / Rogobete: Unele arată impecabil, altele, din păcate, arată exact cât dispreţ există faţă de oameni # News.ro
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, anunţă că, începând de săptămâna viitoare, va face controale în spitale pentru a verifica mâncarea care se serveşte pacienţilor. A primit peste 200 de mesaje pe această temă şi anunţă că, în unele locuri, se vede ”cât dispreţ există faţă de oameni”.
22:20
Ursula von der Leyen se va întâlni duminică în Scoţia cu Donald Trump în încercarea de a ajunge la o înţelegere pe tema tarifelor. Şeful Casei Albe a descris şansele unui acord ca fiind „50-50” # News.ro
Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, se va întâlni duminică, în Scoţia, cu preşedintele Donald Trump pentru a discuta despre tarife, după ce preşedintele SUA a descris perspectivele unui acord cu UE ca fiind de „50-50”, relatează POLITICO.
22:00
Echipa Petrolul Ploieşti a învins vineri, în deplasare, scor 3-0, echipa bucureşteană Metaloglobus, în primul meci al etapei a treia din Superligă.
22:00
Rareş - Petru Achiriloaie, şeful Agenţiei Naţionale pentru Politici şi Coordonare în domeniul Drogurilor şi Adicţiilor: Zone de reducere a riscurilor vor exista în toate marile festivaluri de muzică începând de anul viitor # News.ro
Agenţia Naţională pentru Politici şi Coordonare în domeniul Drogurilor şi Adicţiilor, care este nou înfiinţată, va participa la toate marile festivaluri din ţară, începând de anul viitor, a anunţat, vineri seară, Rareş - Petru Achiriloaie, şeful Agenţiei.
Acum 24 ore
21:40
Şeful Agenţiei Naţionale pentru Politici şi Coordonare în domeniul Drogurilor şi Adicţiilor, după participarea la Festivalul ”Beach, Please!”: Nu am văzut hoarde de adolescenţi intoxicaţi / Numărul raportat la câţi oameni au fost acolo este mic # News.ro
Agenţia Naţională pentru Politici şi Coordonare în domeniul Drogurilor şi Adicţiilor a participat, recent, la Festivalul ”Beach, Please!” de la malul Mării Negre, având o aşa-numită ”zonă sigură”, unde mai mulţi adolescenţi s-au prezentat cu atacuri de panică sau anxietate. În ceea ce priveşte consumul de droguri, şeful Agenţiei, Rareş - Petru Achiriloaie, spune că nu au fost ”hoarde” de consumatori, aşa cum a fost prezentat în spaţiul public.
21:30
Autorităţile din Maramureş cer bani de la Guvern pentru realizarea lucrărilor generate de prăbuşirea de teren din Coştiui / Peste 1,1 milioane de lei pentru studii şi măsurători # News.ro
Comiterul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Maramureş a adoptat o decizie prin care se solicită fonduri Guvernului pentru realizarea lucrărilor generate de prăbuşirea de teren din Coştiui.
21:20
Vladimir Plahotniuc şi Constantin Ţuţu au fost aduşi în cătuşe la instanţa din Grecia - VIDEO # News.ro
Oligarhul Vladimir Plahotniuc şi asociatul său Constantin Ţuţu au fost aduşi vineri în cătuşe în faţa instanţei din Atena unde urma să aibă loc audierea acestora pentru deţinere de acte false, potrivit imaginilor surprinse de publicaţia online de investigaţii CU SENS din Republica Moldova.
20:50
Turul Franţei: Thymen Arensman s-a impus în etapa a 19-a. Pogacar a mai făcut un pas spre victoria finală # News.ro
Ciclistul olandez Thymen Arensman a câştigat vineri etapa a 19-a din Turul Franţei. Clasat pe locul al treilea, slovenul Tadej Pogacar a mai făcut un pas important spre o nouă victorie finală în Le Tour.
20:40
Sălaj: Monument istoric, distrus într-un incendiu / ”Casa Lupuţ”, asociată cu legenda meşterilor ce au lucrat la ridicarea bisericii din Cizer sub îndrumarea lui Horea / Ministerul Culturii, demersuri pentru evaluarea pagubelor şi măsuri de urgenţă - FOTO # News.ro
Un monument istoric de o valoare inestimabilă din judeţul Sălaj a fost distrus, vineri, într-un incendiu. ”Casa Lupuţ”, asociată cu legenda meşterilor ce au lucrat la ridicarea bisericii din Cizer sub îndrumarea lui Horea, face parte integrantă dintr-o gospodărie tradiţională reconstituită în urma unui proiect cu finanţare externă. Ministerul Culturii anunţă demersuri pentru evaluarea pagubelor şi măsuri de urgenţă.
20:20
Nicuşor Dan: La alegerile din noiembrie şi mai, în timp, s-a construit o reţea, în zona online, cu site-uri, care au atras oameni. Există o suspiciune puternică că este o interferenţă a unui stat, care nu poate să fie decât Rusia # News.ro
Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, vineri, în Austria, despre implicarea Rusiei în alegerile din România, că în alegerile din noiembrie şi mai, în timp, s-a construit o reţea, în zona online, cu site-uri, care au atras oameni şi pe care le-a văzut la un moment dat, în context electoral, că au acţionat într-o direcţie. El a precizat că există o suspiciune puternică că este o interferenţă a unui stat, care nu poate să fie decât Rusia. Şeful statului a mai spus că din fericire, în alegerile prezidenţiale din mai a existat o foarte, foarte puternică reacţie a societăţii româneşti, care a văzut pericolul.
20:20
Meta va opri reclamele politice în UE, denunţând regulile „imposibil de aplicat” ale Bruxelles-ului # News.ro
Grupul american Meta, care deţine Facebook şi Instagram, a anunţat vineri că începând din octombrie „nu va mai permite reclamele politice” pe platformele sale, în ţările din Uniunea Europeană, invocând regulile „imposibil de aplicat” ale Bruxelles-ului, relatează AFP.
20:20
Tenis: Perechea Jecan/Pavel a fost eliminată în semifinalele probei de dublu la turneul Challenger de la Tampere # News.ro
Dublul românesc Alexandru Jecan/Bogdan Pavel a fost învins vineri, în semifinalele probei de dublu a turneului Challenger Tampere Open.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.