Canada ”intenţionează” să recunoască Palestina la ONU, în septembrie, anunţă premierul Mark Carney
News.ro,
31 iulie 2025 01:30
Canada ”are intenţia” să recunoască Palestina ca stat la Adunarea Generală a ONU, în septembrie, la New York, anunţă premierul canadian Mark Carney, o schimbare de politică pe care o consideră necesară în vederea apărării spiritului unei soluţii cu două state în conflictul israeliano-palestinian, relatează AFP.
• • •
Alte ştiri de News.ro
Acum 5 minute
21:00
UPDATE - Hunedoara: Mobilizare pentru găsirea unui cuplu cu doi copii, de 8 şi 3 ani, care au pornit spre Retezat de două zile, dar familia nu i-a mai putut contacta/ Persoanele căutate în zona Poiana Pelegii, găsite în siguranţă # News.ro
Echipaje de poliţişti, jandarmi montani, salvamontişti şi voluntari au pornit, joi, în căutarea unei familii formate din doi adulti şi doi copii, de 8 şi 3 ani, care în urmă cu două zile au pornit spre Retezat, dar de atunci rudele de la Bucureşti nu mai pot lua legătura cu ei. Persoanele căutate în zona Poiana Pelegii au fost găsite în siguranţă.
Acum 15 minute
20:50
Cel puţin 23 de răniţi, patru grav, în vestul Arabiei Saudite, într-un accident în parcul de distracţii de la Taif, unde o instalaţie cade la pământ cu ocupanţii după ruperea unui braţ mecanic # News.ro
Cel puţin 23 de persoane au fost rănite, patru grav, după ruperea unui braţ mecanic care a provocat căderea unei instalaţii cu tot cu persoanele care se aflau pe ea, într-un parc de distracţie, la Taif, în vestul Arabiei Saudite, potrivit presei locale, relatează AFP.
Acum 30 minute
20:40
Hunedoara: Mobilizare pentru găsirea unui cuplu cu doi copii, de 8 şi 3 ani, care au pornit spre Retezat de două zile, dar familia nu i-a mai putut contacta # News.ro
Echipaje de poliţişti, jandarmi montani, salvamontişti şi voluntari au pornit, joi, în căutarea unei familii formate din doi adulti şi doi copii, de 8 şi 3 ani, care în urmă cu două zile au pornit spre Retezat, dar de atunci rudele de la Bucureşti nu mai pot lua legătura cu ei.
Acum o oră
20:30
Trump anunţă, după o convorbire la telefon cu Sheinbaum, că taxele vamale impuse de SUA Mexicului urmează să rămână neschimbate, 25%, timp de 90 de zile. Miliardarul ameninţa să le crească la 30% # News.ro
Preşedintele american Donald Trump anunţă joi că a discutat la telefon cu omoloaga sa mexicană Claudia Sheinbaum în vederea prelungirii cu 90 de zile a taxelor vamale impuse în prezent produselor mexicane, după ce ameninţa să le crească la 30%, relatează AFP.
20:30
Ministrul Justiţiei, despre dezincriminarea consumului de droguri: În momentul de faţă, flagelul acesta al drogurilor distruge tineret, minţi, distruge familii. Nu putem să manifestăm o toleranţă faţă de acest fenomen # News.ro
Ministrul Justiţiei, Radu Marinescu, a declarat joi, despre dezincriminarea consumului de droguri, că în momentul de faţă, flagelul acesta al drogurilor distruge tineret, minţi, distruge familii şi nu putem să manifestăm o toleranţă faţă de acest fenomen.
20:30
“Nu eram pregătită emoţional pentru acest moment”. Ana Bogdan anunţă că este accidentată la genunchi şi gleznă. ‘Nu ştiu când mă voi întoarce în locul pe care îl numesc „acasă”', spune ea # News.ro
Ana Bogdan, locul 241 WTA, a anunţat, joi, că este accidentată mai grav decât credea la genunchi şi gleznă şi ar avea nevoie de mai multe săptămâni de pauză, ea menţionând că simte că a fi puternică nu mai este mantra ei. Nu ştiu când mă voi întoarce în locul pe care îl numesc „acasă”, a menţionat sportiva în vârstă de 32 de ani.
20:20
Radu Marinescu, despre violenţa împotriva femeilor şi violenţa domestică: Luăm în calcul o severitate a pedepselor. Gândim inclusiv soluţia incriminării feminicidului, care este deja în proces avansat de adoptare în Italia # News.ro
Ministrul Justiţiei, Radu Marinescu, a declarat joi, despre violenţa împotriva femeilor şi violenţa domestică, că se ia în calcul o severitate a pedepselor, inclusiv soluţia incriminării feminicidului, care este deja în proces avansat de adoptare în Italia.
20:20
Trump anunţă, după o convorbire la telefon cu Sheinbaum că taxele vamale impuse de SUA Mexicului urmează să rămână neschimbate, 25%, timp de 90 de zile. Miliardarul ameninţa să le crească la 30% # News.ro
Preşedintele american Donald Trump anunţă joi că a discutat la telefon cu omoloaga sa mexicană Claudia Sheinbaum în vederea prelungirii cu 90 de zile a taxelor vamale impuse în prezent produselor mexicane, după ce ameninţa să le crească la 30%, relatează AFP.
20:20
Baschet masculin: Bandja Sy, campion al Franţei cu Paris Basketball în 2025, noul jucător al vicecampioanei CSM Oradea # News.ro
Bandja Sy este noul baschetbalist din lotul vicecampioanei CSM Oradea. În vârstă de 35 de ani, jucătorul a semnat pe doi ani. În 2025 a fost campion în ţara natală, cu Paris Basketball, cu care a jucat şi în Euroligă.
20:10
AFP: Veniturile din taxe vamale încasate de SUA în primul semestru din 2005 depăşesc totalul din 2024 # News.ro
Statele Unite au obţinut venituri mai mari din taxe vamale în primele şase luni ale lui 2025 decât în tot anul 2024, potrivit unor date ale Trezoreriei americane compilate de AFP.
20:10
Dan Motreanu a demisionat din funcţia de preşedinte al organizaţiei PNL Giurgiu, după preluarea funcţiei de secretar general al PNL/ Conducerea interimară a organizaţiei PNL Giurgiu va fi preluată de Toma Petcu # News.ro
Dan Motreanu a demisionat, joi, din funcţia de preşedinte al organizaţiei PNL Giurgiu, după preluarea funcţiei de secretar general al PNL. Conducerea interimară a organizaţiei PNL Giurgiu va fi preluată de Toma Petcu.
20:10
Marinescu: Sunt chestiuni de îmbunătăţit în justiţie, în ceea ce priveşte celeritatea, motivarea mai rapidă a hotărârilor judecătoreşti / Am putea să avem nişte instanţe specializate pe mediul de afaceri, violenţa domestică # News.ro
Ministrul Justiţiei, Radu Marinescu, a declarat joi că sunt chestiuni de îmbunătăţit în justiţie, în ceea ce priveşte celeritatea, motivarea mai rapidă a hotărârilor judecătoreşti, el precizând că am putea să avem nişte instanţe specializate în perioada următoare, pentru mediul de afaceri, pentru litigiile cu profesioniştii sau pentru violenţa domestică
Acum 2 ore
19:50
Fundaţia Umanitară din Gaza este un ”scandal” şi o ”ruşine” şi trebuie să-şi înceteze activitatea, cere Franţa # News.ro
Franţa cere joi încetarea activităţilor Fundaţiei Umanitare Gaza (GHF), însărcinată în ultimele săptămâni cu distribuirea ajutorului umanitar în enclava palestiniană, care se află în centrul unui val de critici din cauza uciderii a peste 1.000 de palestinieni în apropierea instalaţiilor de distribuire potrivit ONU, relatează AFP.
19:50
Ministrul Justiţiei: Este evident că reprezentanţii magistraţilor au o poziţie defensivă sau, mă rog, ofensivă în sensul protejării unui anumit statut / Atâta timp cât păstrăm dialogul în termeni civilizaţi, acest lucru e firesc într-o democraţie # News.ro
Ministrul Justiţiei, Radu Marinescu, a declarat joi că este evident că reprezentanţii magistraţilor au o poziţie defensivă sau ofensivă în sensul protejării unui anumit statut, în urma reacţiilor la reforma pensiilor speciale, dar atâta timp cât se păstrează dialogul în termeni civilizaţi, acest lucru e firesc într-o democraţie.
19:40
Fundaţia Umanitară în Gaza este un ”scandal” şi o ”ruşine” şi ”trebuie să înceteze”, cere Franţa # News.ro
Franţa cere joi încetarea activităţilor Fundaţiei Umanitare Gaza (GHF), însărcinată în ultimele săptămâni cu distribuirea ajutorului umanitar în enclava palestiniană, care se află în centrul unui val de critici din cauza uciderii a peste 1.000 de palestinieni în apropierea instalaţiilor de distribuire potrivit ONU, relatează AFP.
19:40
Radu Marinescu: Nu există niciun fel de disensiune, de respingere a reformei pensiilor speciale, din partea mea / Sunt legitime şi poziţiile exprimate de reprezentanţii magistraţilor / CMS şi ÎCCJ, la discuţia de vineri cu preşedintele # News.ro
Ministrul Justiţiei, Radu Marinescu, a declarat joi că nu există niciun fel de disensiune, de respingere a reformei pensiilor speciale, din partea sa, el pecizând că sunt legitime şi poziţiile exprimate de reprezentanţii magistraţilor. Ministrul a precizat că va exista o discuţie, vineri, cu preşedintele Nicuşor Dan, la care vor participa şi reprezentanţii CMS şi ÎCCJ.
19:30
Rusia şi Siria îşi consolidează legăturile şi urmează să revizuiască acordurile încheiate în timpul lui al-Assad. ”Vrem ca Rusia să ne fie alături”, îi spune al-Shaibani lui Lavrov la Moscova. Ei nu au evocat situaţia bazelor militare ruse din Siria # News.ro
Rusia şi Siria îşi afişează joi voinţa de a-şi consolida relaţiile, precizând că vor revizui acordurile încheiate în timpul lui Bashar al-Assad, în cursul junei prime vizite oficiale la Moscova a şefului diplomaţiei siriene, Assaad al-Shaibani, relatează AFP.
19:20
Cluburile CFR Cluj şi Venezia FC au ajuns la un acord pentru transferul tânărului fundaş dreapta Ştefan Senciuc în Gruia.
19:10
Delegaţia Novi Pazar a fost atacată în Polonia înaintea meciului din Conference League, acuză clubul sârb # News.ro
Clubul sârb Novi Pazar a anunţat că unii membri ai delegaţiei sale au fost atacaţi de un grup de bărbaţi mascaţi în faţa unui restaurant, noaptea trecută, înaintea meciului retur din preliminariile Conference League împotriva echipei poloneze Jagiellonia Bialystok, relatează Reuters.
Acum 4 ore
19:00
Gabriel Voicilă, Partener Tehnologie PwC: Tehnologiile AI au devenit esenţiale. "Cei care au temerea că îşi vor pierde slujba - cred că au o temere falsă" # News.ro
Tehnologiile AI s-au dezvoltat şi au devenit esenţiale pentru mediul de afaceri, oferind, mai ales în unele domenii, cum sunt cele cu număr mare de clienţi şi volume mari de date, avantaje competitive semnificative companiilor care le utilizează deja, spune Gabriel Voicilă, Partener Tehnologie PwC, la Maratonul Profit “Inteligenţa artificială în economie” - Ediţia a II-a, organizat de Profit.ro.
18:50
Irina Pencea, General Manager eMAG pentru România, Bulgaria şi Ungaria: Pasul următor în comerţ - să fim capabili să propunem înainte să ne ceară clienţii # News.ro
Inteligenţa Artificială a ajutat eMAG, principalul retailer online local şi motor de căutare pentru shopping, să înţeleagă intenţia din spatele căutărilor efectuate de clienţi, iar pasul următor, în care compania investeşte cel mai mult, este să fie capabilă să propună clienţilor produse înainte ca aceştia să conştientizeze necesitatea lor, spune Irina Pencea, General Manager eMAG pentru România, Bulgaria şi Ungaria, la Maratonul Profit “Inteligenţa artificială în economie” - Ediţia a II-a, organizat de Profit.ro.
18:40
Constanţa: Şoferul unui autocar, agresat de un pieton/ Conflictul a pornit după ce conducătorul auto a coborât din vehicul pentru a-l jigni pe bărbatul care traversa, dar acesta l-a lovit # News.ro
Şoferul unui autocar a fost agresat de un pieton, în Eforie Nord, poliţiştii stabilind că totul a pornit după ce conducătorul auto a coborât din vehicul pentru a-l jigni pe bărbatul care traversa strada, dar acesta l-a lovit, iar şoferul s-a lovit cu capul de bordură.
18:40
Directorul ICI, Adrian-Victor Vevera: AI-ul e bun pentru IMM. Îşi fac contabilitatea şi HR-ul pe bani puţini. Va pune presiune pe meseriile repetitive sau bazate pe procesarea masivă de date # News.ro
Inteligenţa artificială nu este rezervată marilor companii, ci este un sprijin imens pentru firmele mici. În acelaşi timp, meseriile repetitive sunt primele expuse riscului de dispariţie, spune Directorul ICI, Adrian-Victor Vevera, la Maratonul Profit “Inteligenţa artificială în economie” - Ediţia a II-a, organizat de Profit.ro.
18:30
Junta la putere în Myanmar ridică starea de urgenţă odată cu apropierea unor alegeri generale, prevăzute în decembrie, boicotate de opoziţie şi denunţate de observatori internaţionali. China anunţă că susţine căutarea unei ”soluţii paşnice” la Războiul Ci # News.ro
Junta care se află la putere în Myanmar anunţă joi ridicarea stării de urgenţă în această ţară din Asia de Sud-Est, odată cu apropierea alegerilor prevăzute în decembrie, boicotate de opoziţie şi denunţate de către observatori internaţionali, relatează AFP.
18:20
Ministrul Economiei, Radu Miruţă, despre cei care spun că vrea să dea jos sinecuriştii, dar că i-ar înlocui cu „ai lui”: Complet fals. E doar teama celor certaţi cu şcoala, dar racordaţi la banii statului că vin oamenii oneşti si competenţi peste ei # News.ro
Ministrul Economiei, Radu Miruţă, le răspunde, joi, celor care spun că vrea să dea jos sinecuriştii, dar că i-ar înlocui cu „ai lui”, arătând că aceste acuzaţii sunt complet false şi e doar teama celor certaţi cu şcoala, dar racordaţi la banii statului că vin oamenii oneşti si competenţi peste ei. El precizează că numirile făcute în consiliile de administraţie sunt provizorii şi niciuna pe indemnizaţie mai mare de 3000 de lei.
18:20
Ministrul Mediului: Toate haldele din România trebuie să fie analizate / Nu au fost alocate resursele necesare pentru a fi ecologizate şi închise corect / Reprezintă un risc atunci când plouă intens # News.ro
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunţat că toate haldele din România trebuie să fie analizate şi acesta este un proiect ambiţios pe termen mediu. Ea a menţionat că problema trenează de mulţi ani de când au fost închise minele şi că nu au fost alocate resursele necesare pentru ca acestea să fie ecologizate. Buzoianu a adăugat că aceste halde reprezintă un risc atunci când plouă intens.
18:10
David Popovici, mesaj motivaţional după triumful din Singapore: “Să îţi învingi fricile, să treci peste slăbiciuni, să te stăpâneşti, aceasta e victoria” # News.ro
David Popovici a notat, joi, într-un mesaj postat pe Facebook după ce a câştigat a doua medalie de aur la Mondialele din Singapore, că a concurat cu el însuşi şi a triumfat, învingându-şi fricile şi limitele.
18:10
Prefectul de Suceava: Nu e nevoie de mâncare, nu e nevoie de apă / Mai facem o inundaţie câtă apă avem / Oamenii au nevoie de bani pentru a-şi reface viaţa şi pentru a-şi reconstrui locuinţele # News.ro
Prefectul judeţului Suceava, Traian Andronachi, a afirmat joi că în zonele afectate de inundaţii din judeţ localnicii nu au nevoie de mâncare şi nici de apă şi a a adăugat că ”mai facem o inundaţie câtă apă avem”. El a precizat că oamenii afectaţi de inundaţii au nevoie de bani pentru a-şi reconstrui locuinţele şi a-şi reface viaţa.
18:00
Reuters: Popovici construieşte un zid, iar rivalii lui plătesc pentru asta / Ce a vorbit înotătorul român cu Chalmers înainte de finala la 100 m liber # News.ro
"Popovici construieşte un zid, iar rivalii lui plătesc pentru asta", a notat Reuters, joi, după ce David Popovici a câştigat în Singapore medalia de aur la 100 m liber, la Campionatul Mondial. Popovici a declarat că el construieşte ziduri mentale în jurul culoarului său pentru ase izola de concurenţă şi a rămâne concentrat.
17:50
Cea de-a XII-a ediţie a DIPLOMA Show, festivalul dedicat noii generaţii de artişti, arhitecţi şi designeri din România, revine între 3 şi 12 octombrie la Hanul Gabroveni, sediul ARCUB, un spaţiu de patrimoniu cu rezonanţă culturală pentru Bucureşti. Anul acesta, festivalul atinge un nou prag al reprezentativităţii în scena creativ-vocaţională: 630 de lucrări înscrise pe 20 de specializări, un record în istoria evenimentului, potrivit organizatorului The Institute.
17:50
Gigel Ştirbu (PNL) depune plângere penală împotriva preşedintelui CJ Olt (PSD), pentru modul discreţionar şi preferenţial de gestionare a fondurilor / Prostie, demagogie şi ipocrizie, premierul PNL pune pe pauză România, spune preşedintele CJ Olt # News.ro
Scandal în coaliţie, după ce liderul PNL Olt, Gigel Ştirbu, anunţă că va depune o plângere penală împotriva preşedintelui Consiliului Judeţean Olt, Marius Oprescu, (PSD), pentru modul discreţionar şi preferenţial în care a gestionat fondurile aflate la dispoziţia instituţiei. Ştirbu declată că banii din fondul de rezervă şi nu numai, nu sunt moşia personală a preşedintelui CJ Olt, iar cheltuielile făcute „după bunul plac” trebuie să aibă consecinţe legale. Marius Oprescu, preşedintele CJ Olt, spune că anunţul lui Gigel Ştirbu este ”falsă indignare şi atac politic lipsit de temei juridic” şi vine cu un atac la premierul Ilie Bolojan. ”Astăzi, când premierul PNL pune pe pauză România, blochează investiţii şi pune presiune financiară uriaşă pe primării, să vii să ataci Consiliul Judeţean Olt – care tocmai încearcă să degreveze statul şi să susţină comunităţile locale – e o combinaţie toxică de prostie, demagogie şi ipocrizie”.
17:50
Japonia ridică un aviz de tsunami, la care a retrogradat o alertă de tsunami, în urma cutremurului de magnitudinea 8,8 din largul Rusiei. O victimă şi valuri de maximum 1,3 m. Patru caşaloţi au eşuat pe o plajă cu o zi înainte de seism. Cele mai mari pagu # News.ro
Agenţia Meteorologică japoneză (JMA) anunţă joi că a ridicat un aviz de tsunami emis în urma unuia dintre cele mai puternice cutremure înregistrate vreodată, care a avut loc joi în largul Extremului Orient rus, relatează AFP.
17:50
Preşedintele CJ Suceava, alături de ministrul Mediului, în zonele inundate: Sunt aproximativ 600 de case distruse şi avariate / Avem nevoie de 78 de milioane de euro localităţile afectate / Nu am nevoie de politicieni care vin să îşi facă poze # News.ro
Preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Şoldan, a afirmat că sunt aproximativ 600 de case distruse şi avariate în urma inundaţiilor din judeţ şi a afirmat că este nevoie de 78 de milioane de euro pentru Broşteni şi pentru celelalte localităţi afectate. El a mai declarat că nu are nevoie de politicieni care să vină în Broşteni să îşi facă poze şi să alerge după like-uri şi i-a mulţumit ministrului Mediului pentru că a venit în zonă, remtcând că este primul membru al Guvernului care face un astfel de gest.
17:30
Calea Victoriei redevine traseu de promenadă urbană în weekendul 2–3 august, într-un nou episod al proiectului „Străzi deschise – Bucureşti, Promenadă urbană”.
17:30
Diana Buzoianu, în zonele afectate de inundaţii din Suceava: Am mers în casele oamenilor care au fost distruse şi o parte din ele sunt curăţate de mâl / Nu mai există nicio persoană sinistrată / Mobilizarea a fost exemplară # News.ro
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a fost joi, în zonele afectate de inundaţii din judeţul Suceava şi a declarat jurnaliştilor că a mers în casele oamenilor care au fost distruse de ape şi a constatat că o parte dintre acestea au fost curăţate de mâl şi a remarcat că oamenii din zonă au depus astfel un efort monumental. Ea a precizat că nu mai există nicio persoană sinistrată şi a mai declarat că mobilizarea autorităţilor locale şi a voluntarilor a fost exemplară. ”Eu am vrut să vin într-un moment în care deja lucrurile erau în siguranţă pentru că nu mi-am dorit să atrag atenţia sau să iau din resursele oamenilor în momente critice, în momentele în care oamenii chiar aveau nevoie să aibă toată atenţia îndreptată către a salva pe cei erau în teritoriu”, a explicat ea.
17:20
Un nou program la Cinema "Elvire Popesco", Film Therapy Film Club, lansat de Institutul Francez din România # News.ro
Programul Film Therapy Film Club - FTFC, lansat de Institutul Francez din România din această toamnă, propune spectatorilor o serie de proiecţii de film urmate de discuţii conduse de experţi şi terapeuţi care vor atinge subiecte precum sănătatea mintală, probleme sociale şi provocările specifice adolescenţilor şi tinerilor.
17:10
Mihai Stoica, după eliminarea FCSB din LC: Ne recunoaştem vina, ne însuşim criticile, ignorăm înjurăturile / N-avem timp să fim dezamăgiţi. Mergem înainte # News.ro
Mihai Stoica, preşedintele CA al FCSB, a notat, joi, într-un mesaj postat pe Facebook, că echipa a arătat groaznic şi îşi recunoaşte vina pentru prestaţia din confruntarea cu Shkendija, dar nu în urmă cu mult timp formaţia bucureşteană arăta bine şi acum nu are timp să fie dezamăgită.
17:10
Guvernul poutghez urmează să-l consulte pe preşedinte şi Parlamentul în vederea unei recunoaşteri a Palestinei ca stat, în septembrie, anunţă joi într-un comunicat cabinetul premierului Luis Montenegro, având în vederea ”evoluţia extrem de îngrijorătoare a conflictului” israeliano-palestinian, relatează AFP.
17:10
Sfaturi de la negociatorii sud-coreeni: Repetaţi pe roluri, lăudaţi-l pe Trump şi vorbiţi simplu! # News.ro
Miniştrii sud-coreeni însărcinaţi cu negocierea unui acord comercial de ultimă oră cu preşedintele american Donald Trump au declarat că, pentru a se pregăti, au făcut jocuri de rol şi au solicitat sfaturi pentru a interacţiona cu liderul imprevizibil de la Washington, relatează Reuters.
17:10
CNA a sancţionat televiziunile care au promovat dezinformarea privind castorii şi Salina Praid # News.ro
Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA), autoritate responsabilă de supravegherea şi reglementarea sectorului audiovizual din România, a decis sancţionarea postului de televiziune Realitatea Plus cu o amendă de 30.000 lei şi a postului România TV cu o somaţie publică, ca urmare a unei serii de emisiuni în care Fundaţia Conservation Carpathia şi membrii acesteia au fost acuzaţi că ar fi „stat în umbra” dezastrului de la Salina Praid, aducând în zonă castori care ar fi blocat intervenţia autorităţilor.
Acum 6 ore
16:51
Ministerul Investiţiilor, la finalul negocierilor privind revizuirea PNRR: România a reuşit să securizeze alocarea integrală a grantului în valoare de 13,57 miliarde euro şi o alocare totală pe componenta de împrumut de 8,01 miliarde euro # News.ro
Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene prezintă, joi, concluziile la finalul negocierilor privind revizuirea PNRR, arătând că România a reuşit să securizeze alocarea integrală a grantului în valoare de 13,57 miliarde euro şi o alocare totală pe componenta de împrumut de 8,01 miliarde euro. Finalizarea negocierilor pentru revizuirea PNRR confirmă că România îşi menţine angajamentele şi capacitatea de a valorifica fiecare oportunitate de finanţare europeană, spune ministrul Dragoş Pîslaru.
16:51
Donald Trump şi Dmitri Medvedev intră într-o polemică de la distanţă. Iritat de retorica „periculoasă”, Trump îi spune lui Medvedev să „aibă grijă ce spune”. Aliatul lui Putin ameninţă cu arma nucleară rusă # News.ro
Fostul preşedinte rus Dmitri Medvedev i-a dat replica, joi, preşedintelui american Donald Trump avertizându-l să nu uite că Moscova deţine nişte capacităţi nucleare extraordinare încă din epoca sovietică, după ce şeful Casei Albe îi transmisese aliatului lui Putin să „aibă grijă ce spune” după ce acesta folosise o retorică belicoasă, relatează Reuters.
16:40
SUA impun sancţiuni Autorităţii Palestiniene şi Organizaţiei eliberării Palestinei, pe care acuză de ”internaţionaliza conflictul cu Israelul”, susţinerea terorismului şi incitare şi glorificarea violenţei # News.ro
Statele Unite au impus sancţiuni unor reprezentanţi ai Autorităţii Palestiniene (AP) şi Organizaţiei eliberării Palestinei (OLP), acuzând cele două organisme palestiniene de faptul că au luat măsuri cu scopul de a ”internaţionaliza conflictul cu Israelul”, anunţă într-un comunicat Departamentul de Stat, relatează AFP.
16:30
Bărbatul care conducea ambarcaţiunea implicată în accidentul din Delta Dunării în urma căruia au murit patru persoane, cercetat sub control judiciar / El nu are voie să mai conducă ambarcaţiuni / Decizia nu este definitivă # News.ro
Bărbatul care conducea ambarcaţiunea implicată în accidentul de luni seară, din Golful Musura, în urma căruia patru persoane au murit, va fi cercetat sub control judiciar după ce Tribunalul Militar Bucureşti a respins solicitarea procurorilor de arestare preventivă. El are mai multe interdicţii, printre care şi pe cea de a mai conduce ambarcaţiuni de agrement. Decizia instanţei nu este definitivă şi poate fi contestată în termen de 48 de ore de la comunicare.
16:20
Ciprian Marica, mesaj către David Popovici: “Eşti o minune! Mulţumim că eşti al nostru!” / ANS: Performanţele lui David, o lecţie despre perseverenţă, încredere şi excelenţă # News.ro
Performanţa lui David Popovici de la Campionatul Mondial de Nataţie din Singapore a fost primită în ţară cu emoţie, printre numeroasele reacţii numărându-se cele ale COSR, CS Dinamo, ANS, dar şi cea a fostului fotbalist Ciprian Marica.
16:20
Guvernul anunţă ajutoare umanitare de urgenţă pentru locuitorii din Suceava şi Neamţ afectaţi de inundaţii # News.ro
Guvernul anunţă, joi, că ajutoare umanitare ce constau în alimente, apă potabilă, construcţii modulare, îmbrăcăminte, motorină şi alte produse de strictă necesitate au ajuns la locuitorii din Suceava şi Neamţ, afectaţi de fenomenele hidrometeorologice severe din ultimele zile.
16:10
Protocol de colaborare între Agenţia Naţională pentru Egalitatea de Şanse şi Muftiatul Cultului Musulman din România / Un număr de telefon unde pot suna victimele violenţei domestice, afişat în geamii şi moschei # News.ro
Un protocol de colaborare a fost încheiat între Agenţia Naţională pentru Egalitatea de Şanse între Femei şi Bărbaţi (ANES)şi Muftiatul Cultului Musulman din România, pentru prevenirea şi combaterea violenţei domestice şi a discriminării de gen. În cadrul acestui parteneriat un numărul de telefon gestionat de ANES va fi afişat la loc vizibil în toate geamiile şi moscheile aflate în jurisdicţia Muftiatului. La acest număr pot suna victimele violenţei domestice sau ale traficului de persoane. Agenţia a trimis propuneri similare tuturor cultelor religioase recunoscute oficial în România, cu scopul de a construi o reţea naţională de sprijin şi solidaritate în lupta împotriva violenţei domestice.În luna iunie, ANES a semnat un protocol similar cu Arhiepiscopia Romano-Catolică de Bucureşti.
16:00
L’Equipe despre David Popovici: Revenire supersonică / Alte reacţii după performanţa de joi a starului român # News.ro
David Popovici a reuşit să se impună într-o finală nebună la 100 m liber la Campionnatul Mondial din Singapore, după o revenire „supersonică”, notează joi presa franceză.
16:00
Dragoş Pîslaru: Data limită pe care o avem pentru reforma pensiilor speciale este 28 noiembrie 2025 # News.ro
Ministrul Investiţiilor şi Fondurilor Europene, Dragoş Pîslaru, a declarat joi că data limită pe care o avem pentru reforma pensiilor speciale este 28 noiembrie 2025 şi în momentul în care va exista o decizie finală a coaliţiei şi un demers legislativ, cu siguranţă vor avea şi acordul Comisiei Europene pe acest subiect.
15:50
Ministerul Sănătăţii a deblocat în decurs de patru săptămâni plăţi în valoare totală de aproape 700 de milioane de lei din PNRR # News.ro
Ministerul Sănătăţii a deblocat în decurs de patru săptămâni plăţi în valoare totală de aproape 700 de milioane de lei din PNRR, în condiţiile în care, în perioada ianuarie – mai 2025, MS a realizat în medie plăţi lunare de aproximativ 146 de milioane de lei din fonduri PNRR.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.