Alarmant: rezerva de apă din topirea zăpezii s-a înjumătățit și e la cel mai mic nivel din ultimii 5 ani. „Nu mai e apă nici în râuri”
Digi24.ro,
16 martie 2025 14:10
Rezerva de apă din zăpada topită s-a înjumătățit. Vorbim de cea mai scăzută cantitate din ultimii cinci ani. Mai mult decât atât, coeficientul de umplere în principalele 40 de lacuri de acumulare este de 56%, a scăzut cu aproape 10% față de luna ianuarie a acestui an. „Nu mai e apă nici în râuri”, spun îngrijorați oamenii din Gorj.
• • •
Alte ştiri de Digi24.ro
Acum o oră
19:10
Starbucks, obligată să plătească milioane de dolari despăgubiri unui curier care s-a opărit cu cafea. Reacția companiei # Digi24.ro
Un juriu din California a obligat vineri Starbucks să plătească daune de 50 de milioane de dolari unui șofer care a suferit arsuri grave din cauza unui capac fixat necorespunzător pe paharul unei cafele, transmite CNN.
19:10
O mașină a luat foc în trafic, în București, pe un bulevard aglomerat.
19:00
Noi date despre tragedia din Macedonia de Nord: clubul care a luat foc nu avea licență de funcționare # Digi24.ro
Clubul din Kocani care a ars duminică dimineață nu avea licență de funcționare, au anunțat autoritățile din Macedonia de Nord. Ministrul de Interne macedonean a declarat că sunt 20 de persoane considerate suspecte în cazul tragediei în care au murit zeci de oameni și au fost răniți peste 150, un eveniment ce amintește de tragedia de la Colectiv din România.
Acum 2 ore
18:40
Două femei au decedat în urma unui accident care a avut loc pe DN 1, între localităţile Vlădeni şi Perşani, între două autoturisme şi un TIR, a informat, duminică, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Braşov.
18:30
Crin Antonescu: „Cei care visează la izolaţionism şi lozinci despre «industria calului» să nu uite că respectul nu vine din vorbe goale # Digi24.ro
Candidatul coaliţiei de guvernare la alegerile prezidenţiale, Crin Antonescu, l-a ironizat astăzi pe fostul candidat Călin Georgescu afirmând că cei „care visează la izolaţionism şi lozinci despre «industria calului» ar trebui să nu uite că respectul nu vine din vorbe goale”.
18:30
„Sunt copii de nerecunoscut și cadavre peste tot”. Mărturii șocante despre incendiul cu 59 de morți dintr-un club din Macedonia de Nord # Digi24.ro
Tomce Stojanov, fiul de 21 de ani al lui Dragi Stojanov, se afla în clubul de noapte din orașul Kocani, în estul Macedoniei de Nord, în primele ore ale dimineții de duminică, când a izbucnit incendiul devastator în care au murit 59 de oameni și peste 150 au fost răniți. Tatăl său, profund îndurerat, a declarat că Tomce „abia începuse să trăiască” și că peste 150 de familii sunt „devastate”, relatează Sky News. El a spus presei că la locul tragediei erau „copii arși, de nerecunoscut, și cadavre peste tot”. O fată care a supraviețuit incendiului a declarat, îndurerată, că sora ei este încă dispărută și nu a găsit-o în spital.
18:20
De la 31 de grade, la zăpadă şi îngheţ: Grecia se confruntă cu un „rollercoaster” meteorologic. Explicația specialiștilor # Digi24.ro
Grecia se află într-un „rollercoaster” meteorologic, temperaturile din weekend crescând până la un nivel record pentru luna martie, chiar înainte de un episod prognozat de zăpadă şi îngheţ, au declarat duminică meteorologii citaţi de AFP.
17:50
De ce a murit câinele lui Gene Hackman. Animalul a fost găsit în casă alături de actorul decedat luna trecută # Digi24.ro
O examinare a câinelui găsit mort împreună cu actorul Gene Hackman şi soţia sa în casa lor din Santa Fe arată că deshidratarea şi înfometarea au fost probabil cele care au dus la decesul animalului, transmite News.ro.
17:50
Testamentul lui Gene Hackman a fost făcut public: Copiii săi nu apar în document. Cui a lăsat averea de 80 de milioane de dolari # Digi24.ro
Testamentul celebrului actor Gene Hackman a fost făcut public, dar incertitudinea persistă în legătură cu averea sa de 80 de milioane de dolari, scrie BBC.
Acum 4 ore
17:20
Ce spune Raed Arafat despre incendiul de la clubul de noapte din Macedonia de Nord, asemănător cu tragedia de la Colectiv # Digi24.ro
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), Raed Arafat, a declarat în direct la Digi24, despre tragedia din Macedonia de Nord în care cel puțin 59 de oameni au murit și peste 155 au fost răniți într-un incendiu la un club de noapte din Macedonia de Nord, că „nerespectarea legislației de prevenire în incendii” și regulile de bun simț care „nu sunt respectate” duc la astfel de tragedii, așa cum a fost și la noi Colectiv, acum aproape 10 ani.
17:10
Canada caută noi alianțe în Europa după tensiunile cu SUA. Premierul Mark Carney merge la Paris și Londra # Digi24.ro
Noul prim-ministru canadian Mark Carney se deplasează luni la Paris şi Londra pentru a căuta alianţe, în contextul în care se confruntă cu atacurile preşedintelui american Donald Trump la adresa suveranităţii şi economiei Canadei, relatează AP, citat de News.ro.
16:50
Ieșirea din cursă a candidatului prorus Călin Georgescu a resetat cu totul campania pentru alegerile prezidențiale. Toate calculele politice se îndreaptă acum spre recuperarea votanților lui Georgescu, estimați la a reprezenta în jur de 40 la sută din opțiunile electorale. O bucată mare din voturi, pe care niciunul dintre candidați, indiferent de ideologie și orientare politică, nu-și permite să o ignore.
16:20
Diana Șoșoacă i-a scris lui Vladimir Putin, după ce i-a fost respinsă a doua oară candidatura la președinție # Digi24.ro
Președinta S.O.S. România, Diana Şoşoacă, i-a trimis o scrisoare președintelui rus Vladimir Putin, după ce sâmbătă i-a fost respinsă, pentru a doua oară, candidatura la alegerile prezidențiale. Aceasta susține că a fost eliminată „ilegal” din cursa electorală și spune că a fost împiedicată să candideze pentru că a promovat pacea, neutralitatea și o relație mai bună cu Rusia, criticând în același timp politicile UE și NATO, pe care le consideră periculoase pentru România.
15:50
Șoșoacă a contestat la CCR decizia BEC de respingere a candidaturii. Ea a sesizat și Curtea de Apel București DOCUMENTE # Digi24.ro
Diana Șoșoacă a contestat la Curtea Constituțională decizia Biroului Central Electoral prin care i-a respins candidatura la alegerile prezidențiale. Președinta SOS România a solicitat și Curții de Apel București să admită o contestație depusă la hotărârea BEC, invocând că „decizia CCR din 5 octombrie 2024 are îngrădit dreptul de a fi ales la alegerile prezidențiale, prezente și viitoare, deoarece în opinia lor subiectivă, nu consideră că trebuie să fie președintele, ceea ce este ilegal și neconstituțional.
Acum 6 ore
15:40
Gabriel Liiceanu, despre cum a ajuns România la criza încrederii și a adevărului. Ce spune despre Iohannis, Bolojan și suveraniști # Digi24.ro
România trece printr-o criză de încredere și a adevărului, a explicat filosoful Gabriel Liiceanu în emisiunea „În fața ta” de la Digi24. El mai este de părere că nicio țară din Europa nu a ajuns să fie atât de dezinformată cum este România în clipa de față.
15:10
România importă 60% din produsele lactate pe care le consumă. Cum vrea statul să îi ajute pe crescătorii de animale din zonele montane # Digi24.ro
Aproximativ 60% din produsele lactate din magazine vin din import, arată cele mai recente date ale Institutului Național de Statistică. Acum, ministrul Agriculturii se gândește să vină în sprijinul consumatorilor. Pentru ca în rafturile magazinelor să găsim lapte mai mult, ieftin, dar și românesc, guvernanții vor să acorde un sprijin de 60 de mii de euro crescătorilor de animale din zonele montane, bani nerambursabili. „Ne-ar ajuta”, spun fermierii români.
15:10
CCR discută astăzi 13 contestații la mai multe candidaturi, printre care Călin Georgescu, Nicușor Dan, Victor Ponta și George Simion # Digi24.ro
Curtea Constituţională va discuta, duminică de la ora 17.00, alte 13 contestaţii în ceea ce priveşte deciziile de respingere sau înregistrare a candidaturilor lui Călin Georgescu, Nicuşor Dan, Victor Ponta, George Simion, Paul Ispas, Cristian Terheş şi Lavinia Şandru.
14:40
Tabloul „Car cu boi”, de Nicolae Grigorescu, a fost restaurat. Cum arată cea mai mare lucrare pe pânză realizată de marele pictor # Digi24.ro
Cel mai mare tablou al lui Nicolae Grigorescu din celebra colecție a carelor cu boi, care nu a mai fost văzut de public de aproape 20 de ani, urmează sa fie expus din nou la Palatul Culturii din Iași. Lucrarea de dimensiuni impresionante, realizată pe o pânză de aproape 3 metri lățime, este în proces de restaurare. Experții lucrează, zilele acestea, la ultimele retușuri.
14:40
USR îl cheamă pe șeful Romsilva în Parlament, pentru explicații legate de 33 de milioane lipsă din conturile Regiei Naționale Pădurilor # Digi24.ro
Comisia pentru mediu, condusă de deputata USR Diana Buzoianu, invită marți de la ora 10.00 conducerea Romsilva pentru a da explicații cu privire la cele peste 33 de milioane de lei dispărute din conturile autorității, conform informațiilor preliminare din partea corpului de control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor.
14:10
Alarmant: rezerva de apă din topirea zăpezii s-a înjumătățit și e la cel mai mic nivel din ultimii 5 ani. „Nu mai e apă nici în râuri” # Digi24.ro
Rezerva de apă din zăpada topită s-a înjumătățit. Vorbim de cea mai scăzută cantitate din ultimii cinci ani. Mai mult decât atât, coeficientul de umplere în principalele 40 de lacuri de acumulare este de 56%, a scăzut cu aproape 10% față de luna ianuarie a acestui an. „Nu mai e apă nici în râuri”, spun îngrijorați oamenii din Gorj.
14:10
Azerbaidjanul acuză Armenia că a deschis focul, în regiunea Goris din sud-est, asupra pozițiilor sale militare # Digi24.ro
Ministerul azer al Apărării a acuzat, duminică, forţele armene că au deschis focul asupra poziţiilor militare, acuzaţii negate de Erevan, transmite Reuters, preluată de News.ro.
13:50
Peste 1.300 de angajați de la Vocea Americii au fost puși sub „concediu administrativ”. Radio Europa Liberă a rămas fără subvenție # Digi24.ro
Peste 1 300 de angajaţi de la Vocea Americii au fost plasaţi în concediu administrativ iar finanţarea pentru două servicii de ştiri americane care transmit către regimuri autoritare a fost întreruptă, la o zi după ce preşedintele Trump a ordonat desfiinţarea societăţii-mamă a canalului media finanţat de guvern.
Acum 8 ore
13:30
O statuie veche din marmură, furată din Sinagoga din Arad, a fost recuperată după 30 de ani. Unde a fost găsită # Digi24.ro
Un bust din marmură vechi de 174 de ani a fost descoperit la 30 de ani după ce a fost furat. Este vorba despre statuia rabinului Aaron Chroin, un reprezentant al comunității evreiești din Arad. Nu se știe cine a fost cel care a comandat furtul, însă sculptura a fost găsită de un cetățean italian într-un anticariat din Austria.
13:30
Tragedie ca la Colectiv. Imagini cu momentul în care incediul din clubul macedonean pornește de la artificii # Digi24.ro
Un număr de 51 de persoane au murit și peste 118 sunt rănite în urma incendiului dintr-un club de noapte din Kocani, Macedonia de Nord, iar 18 oameni sunt acum în stare critică. Primele imagini arată cum a izbucnit focul care, din primele informații ar fi izbucnit de la dispozitivele pirotehnice.
13:10
Starbucks, obligată să plătească milioane de dolari despăgubiri unui curier care s-a opărit cu cafea. Reacția companiei # Digi24.ro
Un juriu din California a obligat vineri Starbucks să plătească daune de 50 de milioane de dolari unui șofer care a suferit arsuri grave din cauza unui capac fixat necorespunzător pe paharul unei cafele, transmite CNN.
12:40
Una dintre fotografiile realizate la manifestație pro-europeană de sâmbătă seara din Piața Victoriei a devenit virală într-un timp foarte scurt. E vorba despre o inimă uriașă formată din români. Ei au aprins la anternele telefoanelor și au luminat la un ison în culorile Uniunii Europene alb și albastru.
12:20
Crin Antonescu: „Cei care visează la izolaţionism şi lozinci despre «industria calului» să nu uite că respectul nu vine din vorbe goale # Digi24.ro
Candidatul coaliţiei de guvernare la alegerile prezidenţiale, Crin Antonescu, l-a ironizat astăzi pe fostul candidat Călin Georgescu afirmând că cei „care visează la izolaţionism şi lozinci despre «industria calului» ar trebui să nu uite că respectul nu vine din vorbe goale”.
12:20
Viitorul umbrelei nucleare a Europei, după ce Trump pare a fi slăbit protecția NATO: cât de puternice sunt Franța și Marea Britanie # Digi24.ro
Este o nouă zi în Europa, unde anii de glorie ai angajamentului american de neclintit față de apărarea Europei împotriva Rusiei au dispărut. Ceea ce urmează să rămână - cel puțin cât timp Donald Trump se află la Casa Albă - este ceva mai mult tranzacțional. Iar miza nu ar putea fi mai mare, scrie CNN într-o analiză privind capabilitățile nucleare ale Franței și ale Marii Britanii și strategia unei viitoare umbrele nucleare europene.
11:50
De ce a murit câinele lui Gene Hackman. Animalul a fost găsit în casă alături de actorul decedat luna trecută # Digi24.ro
O examinare a câinelui găsit mort împreună cu actorul Gene Hackman şi soţia sa în casa lor din Santa Fe arată că deshidratarea şi înfometarea au fost probabil cele care au dus la decesul animalului, transmite News.ro.
Acum 12 ore
11:30
Reacția Teheranului, după ce Trump a cerut Iranului să opească „imediat” sprijinul pentru rebelii houthi: „Nu au dreptul să dicteze” # Digi24.ro
Statele Unite ale Americii „nu au dreptul să dicteze” politica externă a Iranului, a declarat duminică şeful diplomaţiei iraniene, Abbas Araghchi, în urma unui mesaj al preşedintelui american Donald Trump prin care a cerut Iranului să înceteze „imediat” sprijinul pentru rebelii houthi din Yemen, relatează AFP.
10:30
ANM a actualizat prognoza meteo: vremea se răcește semnificativ. Va ninge, iar gerul va reveni în depresiuni. Cod galben de vânt # Digi24.ro
Administrația Națională de Meteorologie a actualizat duminică informarea de vreme rea și anunță o răcire semnificativă a vremii în următoarele zile, cu ploi și ninsori la nivelul întregii țări. Meteorologii mai spun că se va semnala brumă și îngheț la nivelul solului. Va fi chiar și ger. La munte va fi viscol, iar în restul țării va fi valabil un cod galben de vânt puternic.
10:30
Zeci de persoane şi-au pierdut viaţa într-un incendiu izbucnit în noaptea de sâmbătă spre duminică într-o discotecă din Macedonia de Nord, a informat agenţia de presă oficială MIA, care ctează Ministerul de Interne.
10:20
Pană de curent în Gara de Nord din București. Circulația mai multor trenuri a fost afectată # Digi24.ro
Liniile din Gara de Nord Bucureşti, liniile 1-3 aferente distanţei Bucureşti Nord - Griviţa şi zona Depoului Bucureşti Călători au rămas, duminică dimineaţă, fără electricitate, anunţă CFR SA. Circulaţia mai multor trenuri a fost afectată din acest motiv.
09:50
Cel puțin 31 de morți și 100 de răniți în Yemen după ce SUA a lansat o acțiune militară împotriva houthi, la ordinul lui Donald Trump # Digi24.ro
Acţiunea militară lansată de Statele Unite împotriva grupării rebele houthi din Yemen s-a soldat cu cel puţin 31 de morţi şi 100 de răniţi, potrivit unui nou bilanţ publicat duminică de Ministerului Sănătăţii condus de houthi, relatează AFP.
09:50
Cei patru astronauți plecați vineri de pe Terrra la bordul capsulei Crew Dragon a SpaceX au ajuns pe Stația Spațială Internațională # Digi24.ro
Cei patru astronauți plecați vineri de pe Terra la bordul capsulei spațiale Crew Dragon, lansată de o rachetă Falcon 9 a Space X, au ajuns duminică dimineață la bordul Stației Spațiale Internaționale (ISS). Potrivit imaginilor transmise în direct de NASA, la scurt timp după ora 6.45 dimineaţa, noul echipaj de astronauţi și-a îmbrăţişat colegii de la bordul ISS. Doi dintre membrii echipajului care îi așteptau pe cei patru sunt Butch Wilmore şi Suni Williams, care au ajuns pe ISS anul trecut, pentru o misiune care trebuia să dureze doar câteva zile. Ei au au rămas blocați pe laboratorul spațial după ce capsula care trebuia să-i aducă la sol s-a defectat.
09:40
Un pescar peruvian a fost găsit în viață după 95 de zile pierdut pe mare. Cum a reușit să supraviețuiască # Digi24.ro
Un pescar peruvian a fost găsit în viață în Oceanul Pacific după ce a petrecut 95 de zile pierdut pe mare, a relatat sâmbătă agenția de știri de stat peruană Andina, relatează CNN.
09:10
LOTO – Duminică, 16 martie 2025. Report important în joc, la 6/49. La Joker se pot câștiga aproape 2,7 milioane de euro # Digi24.ro
Duminică, 16 martie 2025, au loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, după ce la tragerile loto de joi, 13 martie, Loteria Română a acordat peste 26.600 de câștiguri în valoare totală de peste 1,81 milioane de lei. Aflați aici numerele extrase, începând cu ora 18:35.
09:10
Marco Rubio și Serghei Lavrov au vorbit la telefon, sâmbătă. Ce au convenit cei doi reprezentanți diplomatici # Digi24.ro
Secretarul de stat american Marco Rubio şi omologul său rus Serghei Lavrov au discutat sâmbătă la telefon în legătură cu „următoarele etape” în negocierile lor care vizează încheierea războiului din Ucraina, a anunţat Departamentul de Stat al SUA, relatează AFP.
09:10
Imagini cu momentul în care un jandarm aflat în timpul liber a prins un bărbat care a încercat să intre prin efracție # Digi24.ro
Un jandarm care se afla în timpul liber a prins și predat poliției un bărbat care a intrat prin efracție în sediul Casei de Ajutor Reciproc CFR din municipiul Lupeni. Lucian Moldovan se afla la plimbare cu fiica sa și a surprins un bărbat în timp ce a distrus geamurile și a pătruns în clădirea respectivă.
09:00
Trump a vrut să folosească o lege din 1798 pentru a expulza traficanți de droguri venezueleni, dar decizia a fost blocată în justiție # Digi24.ro
În lupta sa împotriva unei bande venezuelene, Donald Trump a încercat, sâmbătă, să invoce o lege din 1798, utilizată ultima dată în timpul celui de-al Doilea Război Mondial împotriva rezidenţilor japonezi, însă decizia sa a fost blocată de un judecător.
08:50
Trump revine: „Promisiunea de a pune capăt războiului din Ucraina în 24 de ore a fost doar sarcasm” # Digi24.ro
Președintele american Donald Trump a descris promisiunea sa din campanie de a pune capăt invaziei la scară largă a Rusiei în Ucraina „în 24 de ore” ca fiind sarcasm.
08:40
Noua modă în China: produsele „made în Russia”. Succesul schimbului comercial reiese și din falsificarea originii unor bunuri locale # Digi24.ro
Vitrinele magazinelor sunt decorate în alb, albastru și roșu, cu steaguri chinezești și rusești atârnând unul lângă altul de tavan. Păpuși rusești înalte până la brâu întâmpină clienții la intrare. În interior, rafturile sunt aprovizionate cu o gamă largă de produse rusești - de la ciocolată și prăjituri la miere și vodcă, scrie CNN într-un articol despre succesul produselor rusești pe piața din China în urma intensificării relațiilor comerciale dintre cele două țări, pe fondul sancțiunilor la care este supusă economia rusă din cauza invaziei din Ucraina.
08:00
Atac israelian în nordul Gaza: cel puțin nouă morți. IDF spune că a vizat teroriști, Hamas vorbește despre voluntari de caritate # Digi24.ro
Cel puţin nouă voluntari de caritate au fost ucişi şi alţi câţiva răniţi într-un atac israelian la Beit Lahia, în nordul Gaza, a afirmat Biroul Presei Guvernului din enclavă, acesta fiind astfel incidentul soldat cu cei mai mulţi morţi de la intrarea în vigoare a încetării focului, în ianuarie, relatează CNN.
07:40
Bilanţul morţilor în urma tornadelor din Statele Unite a crescut la 33, în şase state, în timp ce mai multe decese au fost raportate în Mississippi, potrivit CNN.
07:40
Zelenski a anunțat lansarea cu succes a unei noi versiuni a rachetei ucrainene antinavă Neptun: ce rază de acțiune are # Digi24.ro
Armata ucraineană a lansat cu succes racheta antinavă avansată Neptun, a anunţat sâmbătă preşedintele Volodimir Zelenski.
07:30
Atacurile aeriene între Rusia și Ucraina continuă. Perspectiva unui armistițiu rămâne neclară # Digi24.ro
Rusia şi Ucraina au continuat atacurile aeriene reciproce, provocând răniţi şi pagube, au afirmat oficialii duminică dimineaţa, în timp ce soarta propunerii de încetare a focului în războiul care durează de trei ani rămâne incertă, scrie Reuters.
07:10
Ce termen de valabilitate au condimentele. Când expiră și cum se depozitează corect ierburile aromatice uscate # Digi24.ro
Condimentele obținute din plante aromatice sunt folosite încă din cele mai vechi timpuri pentru îmbunătățirea gustului preparatelor culinare, dar și drept tratamente naturiste, în scopuri medicinale. Condimentele își pot păstra proprietățile și pot avea termen de valabilitate chiar și de până la patru ani.
07:10
Hantavirus. Ce trebuie să știți despre infecția care a ucis-o pe soția lui Gene Hackman. Simptomele sunt asemănătoare gripei # Digi24.ro
Actorul câștigător al premiului Oscar Gene Hackman și soția sa Betsy Arakawa au fost găsiți morți, împreună cu câinele lor de companie, în casa lor din Santa Fe, New Mexico, în februarie 2025, stârnind intense speculații cu privire la cauza morții.
07:10
Fost consilier pentru securitate națională al SUA: „Trump crede că Putin este prietenul său, iar Putin crede că Trump e o țintă ușoară” # Digi24.ro
În loc să abordeze războiul din Ucraina dintr-o perspectivă geopolitică sau morală, președintele american Donald Trump își structurează politica privind Rusia prin prisma relației sale personale cu președintele rus Vladimir Putin, potrivit fostului consilier pentru securitate națională al SUA John Bolton, intervievat de Kyiv Independent.
07:10
Cum a devenit MAGA obsedată de frații Tate și Călin Georgescu. Interesul dreptei americane de pe net pentru România (CNN) # Digi24.ro
CNN a publicat sâmbătă o analiză referitoare la susținerea de care se bucură din partea dreptei americane, mai ales online, două personaje foarte vizibile din viața publică românească: fostul candidat la președinție Călin Georgescu și Andrew Tate, celebritate online care se laudă cu misoginismul său și susține că este o victimă a „sistemului”, în urma acuzațiilor de trafic de persoane și abuz sexual cu care se confruntă. Potrivit experților consultați de CNN, motivul pentru care cele două personaje se bucură de atenția extremei drepte este pentru a impulsiona și mai mult baza de susținători politici, denaturând adevărul și folosind personajele drept argumente pentru lupta pe care o duc.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.