Drumul îngust al Ucrainei către victorie, fără Trump
Adevarul.ro,
10 iunie 2025 14:00
Revista „Foreign Policy“ prezintă modul cum ar putea Kievul și Europa să reziste și să învingă Rusia pe cont propriu fără ajutorul Americii.
• • •
Alte ştiri de Adevarul.ro
Acum 5 minute
15:30
Think tank-ul american Atlantic Council se extinde: Se deschide un nou birou regional la București # Adevarul.ro
Think tank-ul american Atlantic Council a anunțat marți, 1 iulie, faptul că va fi deschis un nou birou regional, la București.
15:30
Ilie Bolojan, discuții privind securitatea și cooperarea transatlantică cu think tank-ul american Atlantic Council # Adevarul.ro
Premierul Ilie Boloja a discutat marți, 1 iulie, cu o delegație a tink tank-ului Atlantic Council, privind securitatea regională, securitatea energetică, cooperarea transatlantică și consolidarea parteneriatului strategic dintre România și SUA. Atlantic Council deschide un nou birou regional.
15:30
Un copil de 5 ani dat dispărut din Baia Mare, descoperit de poliţişti la 4 kilometri de casă. Unde ajunsese, mergând pe jos # Adevarul.ro
Un copil de 5 ani, din Baia Mare, a fost găsit de polițiști după ce a dispărut de acasă și a parcurs patru kilometri singur, într-o oră și jumătate.
15:30
România și SUA, unite pentru securitatea regiunii Mării Negre: „Relația noastră este un pilon fundamental” # Adevarul.ro
Parteneriatul strategic dintre România și Statele Unite a fost reafirmat, marți, la sediul Ministerului Apărării Naționale, în contextul tensiunilor crescânde din zona Mării Negre.
Acum 15 minute
15:15
Donald Trump a semnat ordinul de ridicare a sancțiunilor SUA împotriva Siriei: „Țara trebuie să primească o șansă și asta s-a întâmplat” # Adevarul.ro
Măsura va permite reluarea schimburilor comerciale și atragerea investițiilor externe în Siria, deschizând drumul spre reconstrucția unei țări devastate de un război civil care a durat peste un deceniu.
15:15
Ofertele din comparatorul de preţuri la energie s-au îmbunătăţit în ultima perioadă, iar cei care nu pot să facă activitatea de furnizare pot veni la autoritatea de reglementare să predea licenţele şi să-i lase pe cei care pot să facă furnizare într-un mod corect.
15:15
Fenomene meteorologice extreme lovesc Europa. „Nori uriași” mătură Portugalia, Italia lovită de „bomba cu apă” # Adevarul.ro
Într-o Europă care se obișnuiește periculos de repede cu excepționalul, vremea pare că nu mai are limite. În ultimele zile, continentul a fost traversat de un amestec straniu de haos atmosferic: nori rari, denumiți „roll clouds”, au întunecat brusc cerul deasupra plajelor portugheze.
Acum 30 minute
15:00
Un tată a sărit în ocean de pe o navă Disney pentru a-și salva fiica căzută peste bord. „A fost o nebunie, îngrozitor” # Adevarul.ro
O vacanță de vis s-a transformat într-o scenă dramatică pe o navă de croazieră Disney, când o fată a căzut în apă, iar tatăl ei a plonjat imediat după ea de pe o înălțime de 14 etaje.
15:00
Pantera neagră care a stârnit panică în Bulgaria și România ar fi, de fapt, doar un câine de talie mare # Adevarul.ro
Experții bulgari sunt de părere că pantera neagră dispărută din Bulgaria nu ar fi decât un câine de talie mai mare. Astfel, a fost ridicată interdicția de a intra în regiunea Platoului Șumen.
Acum o oră
14:45
Atac ucrainean major cu drone și rachete în teritoriile ocupate. Depozit petrolier, în flăcări. Cartier al armatei ruse, distrus # Adevarul.ro
Forțele ucrainene au lansat atacuri cu drone și rachete asupra infrastructurii militare rusești și a centrelor logistice din Lugansk, Donețk și Crimeea, ocupate de Rusia, în noaptea de 30 iunie spre 1 iulie, relatează Euromaidan Press.
14:45
Români derutați, după aderarea la Schengen: „Mai are copilul nevoie de pașaport în vacanță?” # Adevarul.ro
Tot mai mulți părinți își exprimă nedumerirea pe grupurile de Facebook dedicate călătoriilor, întrebând dacă mai este necesar pașaportul pentru copii în vacanțele din afara țării, după aderarea completă a României la spațiul Schengen.
14:30
Două cutremure cu o magnitudinea de peste 3,5 pe scara Richter au fost produse marți, 1 iulie, în orașul Bursa, din Turcia, la interval de o oră.
14:30
Ministrul Justiției reacționează la protestul grefierilor din București: „Le împărtășesc preocupările” # Adevarul.ro
Ministrul Justiției, Radu Marinescu, a declarat că poartă discuții cu sindicatul grefierilor și speră să evite o grevă generală.
14:30
FCSB, în mare formă înainte de startul sezonului oficial. A marcat și jucătorul despre care se spunea că „e mort” # Adevarul.ro
FCSB și-a încheiat stagiul de pregătire în Olanda cu o victorie.
14:30
Mașină cu volan pe dreapta, înmatriculată în Marea Britanie, confiscată de polițiști după ce a fost depistată cu plăcuțe românești # Adevarul.ro
Autoritățile din Marea Britanie au confiscat un vehicul care, deși avea volan pe dreapta și era înmatriculat în Regatul Unit, plăcuțele erau românești.
14:30
Regiunea separatistă Transnistria nu are suficiente gaze: primește o cantitate aproape de trei ori mai mică # Adevarul.ro
Transnistria primește zilnic până la 900 de metri cubi de gaze naturale, cantitate insuficientă pentru regiunea separatistă, lăsată fără resurse energetice de la începutul acestui an de Moscova, a afirmat pentru „Adevărul” Alexandru Slusari, membru al consiliului de administrație al companiei Energo
Acum 2 ore
14:00
O dată la câteva luni, Bruxelles-ul pare să-și redescopere misiunea de a „repara” sectorul tech.
14:00
O persoană fizică din Iași este acuzată că a comis o fraudă de peste 1,3 milioane de lei, după ce, timp de 5 ani, a realizat lucrări funerare pentru diverse persoane fizice și a încasat contravaloarea acestora prin conturile bancare personale, fără să declare sumele obținute.
14:00
Povestea tânărului român care trăiește la capătul lumii: „Locuiesc și muncesc în cel mai ciudat oraș” # Adevarul.ro
Wittier este un orașul izolat din Alaska unde toți locuitorii locuiesc într-o singură clădire. Un tânăr român care locuiește acolo a povestit pe TikTok cum este viața într-un asemenea colț de lume.
13:45
Radu Burnete a preluat funcția de consilier prezidențial pentru probleme economice și sociale: „România traversează o criză existențială” # Adevarul.ro
Radu Burnete a preluat de marți, 1 iulie, funcția de consilier prezidențial pentru probleme economice și sociale. El afirmă că vremurile dificile pe care le trăim vor trebui navigate „împreună ca națiune și comunitate”.
13:45
O jucătoare de tenis n-a câștigat niciun game la Wimbledon, speriată de un spectator din tribună: „Poate că are un cuțit!” # Adevarul.ro
Kazaha Yulia Putințeva (30 de ani, 33 WTA) a pierdut fără game câștigat în primul tur la Wimbledon.
13:30
Procurorii europeni au descins la Aeroportul Sibiu: dosar de fraudă de 54 de milioane de euro # Adevarul.ro
Percheziții în Sibiu, Brașov și București într-un dosar privind modernizarea aeroportului cu fonduri europene. Procurorii suspectează nereguli în licitație și un posibil conflict de interese.
Acum 4 ore
13:15
Pasagerii navelor de croazieră care acostează la insulele grecești Santorini şi Mykonos trebuie să plătească o taxă de 20 de euro începând de la 1 iulie, anunță Ministerul de Finanţe.
13:00
A murit Ion Cernea. Fostul mare campion la lupte greco-romane a fost căsătorit cu Irina Loghin # Adevarul.ro
Fostul mare campion la lupte greco-romane, Ion Cernea, s-a stins din viață marți, 1 iulie, la 89 de ani. Anunțul a fost făcut de Clubul Sportiv (CS) Dinamo.
13:00
Oțelul Galați schimbă liniile.
13:00
Angajații de la Finanțe cer „instrumentele legale” pentru a lupta cu evaziunea. Este a doua zi de proteste la AJFP Olt # Adevarul.ro
Protestele spontane declanșate de angajații Ministerului de Finanțe continuă marți, 1 iulie 2025, în toată țara, chiar după ședința CSAT în care s-a discutat despre evaziunea fiscală - o amenințare la securitatea națională. „Lupta cu evaziunea fiscală nu se poate face cu un sistem subdimensionat”.
13:00
Rusia și Azerbaidjanul, la cuțite. Baku închide agenția Sputnik. Jurnaliști ruși au fost reținuți fiind suspectați că ar fi agenți FSB # Adevarul.ro
Tensiunile dintre Moscova și Baku ating un nou prag critic după ce , luni, autoritățile azere au descins în sediul agenției ruse de presă Sputnik Azerbaijan, într-un gest care semnalează răcirea ireversibilă a relațiilor dintre cele două state post-sovietice.
13:00
Condamnare istorică: Un bărbat de 92 de ani, găsit vinovat în cel mai vechi caz de crimă din Marea Britanie # Adevarul.ro
După peste jumătate de secol, justiția britanică face dreptate unei victime uitate. Ryland Headley a fost condamnat pentru violul și uciderea unei văduve de 75 de ani, într-un caz redeschis după mai bine de 50 de ani.
12:45
Au început înscrierile la ASE pentru Admiterea la programele universitare de licență, sesiunea iulie 2025 # Adevarul.ro
Academia de Studii Economice din București anunță deschiderea platformei de concurs inscriere2025.ase.ro și începerea înscrierilor, exclusiv online, pentru Admiterea la programele universitare de licență, sesiunea iulie 2025. ASE urează mult succes tuturor candidaților săi din acest an!
12:45
Angajații de la Ministerul Finanțelor s-au dus peste ministrul Alexandru Nazare: „Veniți să vedeți cum arată birourile noastre” # Adevarul.ro
Zeci de angajați de la Ministerul Finanețelor au întrerupt lucrul marți, 1 iulie, și s-au dus la cabinetul ministrului Alexandru Nazare, ca protest față de măsurile de austeritate propuse și tăierea sporurilor.
12:45
Turiștii care ajung pe litoralul românesc vor plăti mai mult pentru cazare începând de marți, 1 iulie. Prețurile diferă în funcție de stațiune, confortul hotelului și de serviciile incluse.
12:30
Doliu la Dinamo. S-a stins din viață Rinus Israel, olandezul care le-a adus titlul „câinilor” în 1992 # Adevarul.ro
Olandezul Rinus Israel avea 83 de ani.
12:30
Zeci de supermarketuri și hipermarketuri închise de ANSVSA. Aproape 12 tone de alimente, retrase de pe piață # Adevarul.ro
ANSVSA a aplicat peste 330 de amenzi, a închis peste 20 de supermarketuri și hipermarketuri și a retras aproape 12.000 kg de produse alimentare în cadrul campaniei „Zero toleranță pentru neregulile alimentare”.
12:30
Analiză. Putin invadează mai mult decât Ucraina. Noul câmp de luptă este online, iar miza este suveranitatea democratică # Adevarul.ro
Noul câmp de luptă al lui Vladmir Putin s-a mutat online, iar miza este suveranitatea democratică a țărilor europene și nu numai, scriu într-un editorial pentru Politico Mark Gitenstein, Adrian Zuckerman și Jim Rosapepe, foști ambasadori ai SUA în România.
12:15
Sumele amețitoare cu care îi plătea Rinat Ahmetov pe primii fotbaliști români de la Șahtior Donețk # Adevarul.ro
Marian Aliuță, 47 de ani, a fost printre primii români de la Șahtior Donețk.
12:15
De la începătoare la expertă – alege un kit unghii cu gel și transformă pasiunea în meserie # Adevarul.ro
Îți amintești momentul când ai văzut pentru prima dată o manichiură impecabilă care părea mai degrabă pictură pe sticlă decât ceva realizat pe unghii? Atunci poate s-a aprins scânteia.
12:15
Manchester City s-a făcut de râs la Mondialul Cluburilor. Coșmarurile din sezonul trecut au bântuit trupa lui Guardiola # Adevarul.ro
Manchester City a pierdut în „optimi” la Mondialul Cluburilor.
12:15
Șoferii care trebuie să meargă urgent cu mașinile în service, ca parte a unei campanii de rechemare. Sunt vizate 26 de mărci auto. Anunțul RAR # Adevarul.ro
Registrul Auto Român (RAR) recomandă șoferilor să acceseze platforma de informare a producătorului auto și să se prezinte la service-ul auto al acestuia, ca parte a unei campanii de rechemări pentru 26 de mărci auto.
12:00
Pensionat din SRI, angajat și la stat și la privat: bugetarul care încasează 19 salarii # Adevarul.ro
Tăierea sporurilor nu îi afectează pe toți bugetarii, existând situații în care sumele încasate lunar din pensie și salariu sunt atât de mari încât un minus de 1.000 de lei nici nu mai contează. Spre exemplu, un fost angajat al SRI, pensionat, care s-a angajat în alte 18-19 locuri de muncă.
11:45
Ceasuri de 600.000 de dolari, returnate de un hoț, la Milano: „Păstrați-le, sunt false” # Adevarul.ro
Un turist american a fost jefuit într-un hotel de lux din Milano, dar povestea a luat o întorsătură neașteptată: rucsacul cu ceasuri de lux a fost înapoiat cu un mesaj misterios.
11:30
Șase polițiști de frontieră din Timiș, anchetați pentru luare de mită și trafic de influență # Adevarul.ro
Șase angajați ai Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Timișoara – Punctul de Trecere a Frontierei Cenad, sunt cercetaţi de ofiţerii DGA pentru fapte de corupţie.
11:30
Netanyahu va vizita Casa Albă săptănâna viitoare. Trump face presiuni pentru un armistițiu în Gaza # Adevarul.ro
Premierul israelian Benjamin Netanyahu urmează să fie primit la Casa Albă luni, 7 iulie, de către preşedintele Donald Trump, care a evocat recent un armistiţiu în războiul din Fâşia Gaza.
Acum 6 ore
11:15
Au început protestele și la Administrația Națională a Apelor Române. Angajații și-au pus salariile considerate „nesimțite” pe ușile instituției # Adevarul.ro
Au început protestele și la Administrația Națională a Apelor Române (ANAR). Sindicaliștii au trimis la Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor o scrisoare de protest. Angajații și-au pus salariile, considerate „nesimțite”, pe ușile instituțiilor.
11:15
Licitație trucată la Spitalul Județean Brașov. Trei persoane, trimise în judecată de DNA # Adevarul.ro
Procurorii DNA Brașov au trimis în judecată mai multe persoane acuzate că au trucat o licitație publică pentru servicii de catering la Spitalul Județean Brașov, favorizând o firmă care a încasat ilegal milioane de lei.
11:00
Ministerul Dezvoltării a publicat un proiect de act normativ care ar lega acordarea sporurilor pentru gestionarea proiectelor finanțate din fonduri europene de criterii de performanță și ar introduce meritocrația în administrația publică – anunță ministrul Cseke Attila.
11:00
Peste 50% din români consideră că lucrurile merg într-o direcție greșită, iar 53.4% cred că noul Guvern va îndrepta lucrurile în România într-o direcție greșită, potrivit barometrului Informat.ro – INSCOP Research realizat în perioada 20-26 iunie.
10:45
Șase români au fost abandonați de șoferul unui microbuz într-o benzinărie din Austria, fără acte, bagaje și 15.000 de euro # Adevarul.ro
Șase muncitori români care se întorceau din Germania au rămas fără bagaje, acte de identitate și 15.000 de euro, după ce șoferul microbuzului cu care călătoreau i-a abandonat într-o benzinărie din Austria.
10:45
Val de caniculă peste România în iulie. Temperaturile anunțate de meteorologi pentru următoarele săptămâni # Adevarul.ro
Luna iulie aduce temperaturi ridicate și puține ploi, potrivit prognozei meteo emise de ANM pentru perioada 30 iunie - 28 iulie.
10:30
Condamnată pentru un „spectacol erotic” în mașină. O franțuzoaică, găsită vinovată pentru un accident rutier în Elveția # Adevarul.ro
O femeie de 25 de ani din Franța a fost condamnată de instanțele elvețiene pentru că a distras șoferul într-un moment intim, provocând la un accident rutier.
10:15
Austeritate doar pentru unii. Trei judecători ai CCR, indemnizații de 180.000 de lei, la finalul mandatului. Suma enormă pe care o ridică președintele instituției # Adevarul.ro
În ciuda măsurilor pe care le ia Guvernul pentru reducerea deficitului bugetar și a interdicției de acordare a unor prime de pensionare, șeful uneia dintre cele mai importante instituții publice ar putea primi o primă de încheiere de mandat de 138.000 de lei.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.