VIDEO Autostrada Bucureștiului A0: Cum arată lotul 3 Sud cu două săptămâni înainte de deschidere
Economica.net,
19 iunie 2025 16:20
Circulația pe lotul 3 al A0 Sud (Joița - Bragadiru) se apropie de deschidere, anunță joi Cristian Pistol, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere. Acest lot ar urma să fie deschis până la finele lunii iunie, potrivit celor mai recente estimări oficiale.
• • •
Alte ştiri de Economica.net
Acum 5 minute
23:10
Rovinieta ar urma să se scumpească, până la 250 de lei pe an pentru un autoturism – surse # Economica.net
Majorarea taxei de utilizare a infrastructurii rutiere este una dintre măsurile cu care toate cele patru partide au fost de acord, potrivit unor surse politice.
Acum 30 minute
22:50
Autostrada A1 Sibiu – Pitești: În august va începe asfaltarea lotului cu primul tunel. Va fi gata înainte de termen – constructor # Economica.net
Constructorul secțiunii 4 Tigveni - Curtea de Argeș a A1 Sibiu - Pitești estimează că în august va începe lucrările de asfaltare pe acest lot, unde este realizat primul tunel veritabil de autostradă din România.
22:50
Prețurile rămân ridicate. Nuclearelectrica a vândut energie cu livrare în următorul an și jumătate cu peste 120 de euro/MWh. Din nou # Economica.net
Nuclearelectrica, operatorul centralei nucleare de la Cernavodă, a vândut din nou o cantitate semnificativă de energie electrică pe piață, cu livrare în următorul an și jumătate, la prețuri de peste 120 de euro/MWh.
22:50
Răsturnare de situație în discuțiile pe măsurile fiscale. Toate partidele ar fi de acord cu controversata taxă pe tranzacțiile bancare # Economica.net
Toate cele patru partide care negociază formarea unui nou Guvern în paralel cu măsuri de redresare fiscală sunt de acord cu introducerea unei taxe pe tranzacțiile bancare, deși inițial s-a anunțat că au renunțat la această idee.
Acum o oră
22:30
Operatorul european de sateliţi Eutelsat, rivalul sateliţilor Starlink deţinuţi de Elon Musk, pregăteşte o majorare de capital cu o valoare de 1,35 de miliarde de euro, la finalul căreia statul francez va deveni cel mai mare acţionar, a informat compania într-un comunicat de presă transmis joi, relatează AFP, citată de Agerpres.
22:30
DNSC avertizează cu privire la o campanie de citații false transmise de infractori cibernetici pentru a fura date personale și financiare # Economica.net
Infractorii cibernetici recurg tot mai des la documente false care imită citaţii oficiale, aparent emise de instituţii precum Poliţia Română, Interpol sau Europol, iar scopul acestora este de a speria destinatarul şi de a-l determina să ofere rapid informaţii personale sau financiare, avertizează Directoratul Naţional pentru Securitate Cibernetică, relatează Agerpres.
22:30
Bursa de la București a închis în scădere pe majoritatea indicilor ședința de tranzacționare de joi # Economica.net
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor şedinţa de joi iar valoarea totală a tranzacţiilor s-a situat la 41,859 de milioane de lei, transmite Agerpres.
22:30
Accesul companiilor europene la pământurile rare va fi prioritatea conducerii UE la summitul cu China de luna viitoare – surse Reuters # Economica.net
Liderii Uniunii Europene vor profita de un summit cu China luna viitoare pentru a obţine un acces mai bun la materiile prime şi mineralele critice rare din ţara asiatică, au spus patru surse familiarizate cu planurile, în contextul în care cele două părţi au de soluţionat mai multe chestiuni legate de tarife, informează joi Reuters, transmite Agerpres.
22:30
Cum arată cel mai nou pod din Brașov, construit să suporte trafic greu cu echipamente NATO # Economica.net
Podul de la Voila din județul Brașov a intrat în faza testelor premergătoare inaugurării, informează joi Adrian Ioan Veștea, președintele Consiliului Județean Brașov.
22:30
România este reprezentată de nouă companii la Salonul Aeronautic de la Paris, preşedintele Organizaţiei Patronale din Industria Aeronautică Română (OPIAR), Mihail Nicolae Toncea, afirmând că prezenţa românească la târgul din acest an e semnificativă, iar cifra de afaceri din domeniu înregistrează o creştere constantă.
22:30
Ce au făcut foștii proprietari ai lanțului de bricolaj Brico Depot înainte de a transfera business-ul către Altex. Sunt 350 de milioane de lei la mijloc # Economica.net
Britanicii de la Kingfisher, cei care au dezvoltat rețeaua DIY Brico Depot din 2013 de când au cumpărat-o și până în 2024 când au vândut-o către Altex, continusă să capitalizeze business-ul din România. Finalizarea vânzării către grupul Altex fondat de Dan Ostahie este preconizată pentru prima jumătate a exercițiului financiar 25/26.
22:30
Compania aeriană Ava Airways Llc, cu sediul în SUA, Wilmington, a deschis recent o subsidiară în ţara noastră, arată datele de la ONRC, consultate de Economica.net în Monitorul Oficial.
22:30
După controlul care a zguduit compania, Consiliul de Supraveghere al Transelectrica a cerut executivului să implementeze toate măsurile recomandatate de Curtea de Conturi # Economica.net
Consiliul de Supraveghere al Transelectrica a solicitat executivului companiei implementarea măsurilor recomandate de Curtea de Conturi, indiferent de opţiunea legală a Directoratului de a contesta sau nu anumite aspecte ale raportului, se arată într-un comunicat al companiei transmis, relatează Agerpres.
22:30
Cele mai mari malluri din București au înregistrat în 2024 afaceri record, potrivit datelor financiare analizate de Economica.net pe baza bilanțurilor depuse de firme la Ministerul Finanțelor (MF). În timp ce Băneasa Shopping City a încheiat anul cu un nou record de profit, centre comerciale precum AFI Cotroceni și Mega Mall rămân în zona pierderilor, deși au avut cifre de afaceri în creștere.
Acum 4 ore
19:50
Treevi Pizza Al Taglio deschide prima locație stradală din Constanța. Noua franciza include și un bar de cocktailuri # Economica.net
Treevi Pizza Al Taglio, brandul specializat în pizza artizanală romană la felie, își continuă extinderea rețelei la nivel național și inaugurează primul restaurant din Constanța, într-o locație stradală premium situată pe Strada Cuza Vodă nr. 15.
19:50
Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) a aplicat amenzi în valoare de 355.000 de lei unor companii de servicii funerare şi a decis oprirea de la comercializare a unor produse în valoare de 623.764 de lei, relatează Agerpres.
19:50
Europa riscă să stagneze în absenţa unor măsuri urgente care să contracareze încetinirea creşterii economice, investiţiile slabe şi intensificarea ameninţărilor geopolitice, a avertizat joi Fondul Monetar Internaţional, transmite Bloomberg, relatează Agerpres.
19:50
Elcen a semnat contractul de consultanță pentru o nouă centrală de cogenerare la CET București Sud, de 275 MW # Economica.net
Electrocentrale București (Elcen) a semnat contractul pentru servicii de consultanță de tip Owner’s Engineer în vederea implementării unei noi unități de cogenerare de înaltă eficiență la CET București Sud. Valoarea totala a contractului este de 29,1 milioane de lei.
19:50
Autostrada A3 Transilvania: Construcții Erbașu a așternut până acum 7.800 de tone de asfalt pe lotul Suplacu de Barcău – Chiribiș # Economica.net
Constructorul lotului Suplacu de Barcău - Chiribiș din Autostrada A3 Transilvania a transmis joi că a început asfaltarea pe unele porțiuni ale tronsonului.
19:50
Simtel a primit aprobarea ASF pentru o emisiune de obligațiuni corporative în valoare de până la 30 de milioane de euro # Economica.net
Grupul de inginerie și tehnologie Simtel (BVB: SMTL), care e listat pe Piața Principală a Bursei de Valori București, anunță că Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a aprobat prospectul de bază aferent unui program de obligațiuni corporative în valoare de până la 30 de milioane de euro.
Acum 6 ore
18:30
Societatea Patrimoniu Constanța Litoral S.R.L., cu sediul în Constanţa, str. Ștefan cel Mare nr.15, anunţă selecţia de dosare, în vederea participarii la interviu pentru ocuparea posturilor de auditor intern, ghid supraveghetor și muncitor calificat-electrician în cadrul departamentului adiministrativ.
18:30
CNAS: Medicamentele compensate pot fi eliberate asiguraților fără să fie necesară imprimarea rețetei # Economica.net
Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a informat joi asiguraţii că pot ridica medicamentele de la farmacie fără să fie necesar să prezinte un exemplar al prescripţiei imprimat pe hârtie sau în format electronic, atunci când medicii curanţi le prescriu medicamente cu şi fără contribuţie personală (compensate), utilizând reţeta electronică on-line.
17:40
CNAIR câștigă definitiv procesul cu WeBuild privind întârzierile la podul de la Brăila. Italienii au de plată 16 mil. euro # Economica.net
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a obținut o decizie definitivă și executorie la Curtea de Apel București în procesul împotriva antreprenorului WeBuild, în legătură cu întârzierile majore în finalizarea Podului de la Brăila, a scris CNAIR pe pagina sa de facebook.
17:40
Signal Iduna a obținut aprobarea ASF pentru achiziția pachetului majoritar al companiei Garanta Asigurări # Economica.net
Signal Iduna Asigurare Reasigurare anunță că a primit aprobare finală din partea Autorității de Supraveghere Financiară (ASF) pentru achiziționarea pachetului majoritar de acțiuni în compania Garanta Asigurări, deținut de The Ethniki, Hellenic General Insurance Company, cel mai important asigurător compozit din Grecia.
17:30
Fed menține rata dobânzii neschimbată, invocând efectele necunoscute ale tarifelor impuse de Trump # Economica.net
Într-un context geopolitic și economic incert, decizia Rezervei Federale a Statelor Unite de a menține rata dobânzii neschimbată asigură stabilitate. Piețele nu anticipau o reducere a acesteia, ci așteptau să vadă perspectivele economice ale Fed și să înțeleagă când va avea loc următoarea scădere. Fed a redus prognoza privind PIB-ul SUA pentru acest an, ridicând estimările privind inflația și rata șomajului. În ciuda anticipărilor Fed privind o inflație mai mare (3% la sfârșitul anului, peste nivelul actual), aceasta și-a menținut poziția privind două reduceri ale ratei dobânzii până la sfârșitul anului.
17:30
Fragilitate socio-economică în era instabilității globale: Tinerii NEET între risc sistemic și potențial economic # Economica.net
Educatia este vectorul central al dezvoltării economice transpusă în proporția directă dintre calitatea învățământului și crearea de valoare. Scenariul prezent în ceea ce priveşte educaţia justifică pozitionarea României ca fiind țara membră UE cu cea mai mare rată a șomajului (peste 26%) în rândul tinerilor sub 25 ani. În acest context devine necesară poziționarea lentilei pe condițiile schimbărilor intervenite în cererea de muncă și structura ocupațională la nivel național și global. În vremurile actuale, evoluția societății prezintă un decalaj în sistemul educațional.
17:30
Autoritățile din Arad interzic folosirea apei din Mureș din cauza gradului crescut de Salinitate, după ce apa de la Praid a ajuns în râu # Economica.net
Autorităţile din Arad au decis, joi, să interzică folosirea apei din Mureş din cauza creşterii gradului de salinitate, după ce apa provenită de la Praid a ajuns în râu. transmite Agerpres.
17:30
Stellantis le solicită tuturor posesorilor de mașini Citroen C3 și DS3 produse între 2009 și 2019 să nu le mai conducă # Economica.net
Grupul Stellantis a anunțat astăzi extinderea acțiunii „Stop-Drive” pentru modelele Citroen C3 și DS 3 la nivelul întregului continent, inclusiv în România și Republica Moldova. Sunt vizați posesorii modelelor fabricate între 2009 și 2019.
Acum 8 ore
16:30
Traian Preoteasa: CFR Călători nu va intra în faliment, dar riscă să intre în incapacitate de plată # Economica.net
CFR Călători are un buget de supravieţuire, nu de dezvoltare, însă nu va intra în faliment şi nici nu va opri traficul, dar riscă intrarea în incapacitate de plată, a declarat, joi, directorul general al companiei, Traian Preoteasa, într-o conferinţă de presă.
16:20
Retailerul francez Auchan a introdus în gama sa berea 1923 Un Mit, un omagiu adus istoriei FC Rapid cu care a semnat un partaneriat. Berea este produsă și îmbuteliată de Fabrica Grivița.
16:20
Oficialii europeni sunt din ce în ce mai resemnaţi cu ideea că la baza oricărui acord comercial dintre SUA şi Uniunea Europeană vor sta tarife vamale reciproce de 10%, au declarat pentru Reuters mai multe surse din apropierea negocierilor.
16:20
VIDEO Autostrada Bucureștiului A0: Cum arată lotul 3 Sud cu două săptămâni înainte de deschidere # Economica.net
Circulația pe lotul 3 al A0 Sud (Joița - Bragadiru) se apropie de deschidere, anunță joi Cristian Pistol, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere. Acest lot ar urma să fie deschis până la finele lunii iunie, potrivit celor mai recente estimări oficiale.
15:50
Petrom cumpără ulei uzat de la o companie din Bulgaria pentru fabrica de SAF/HVO ce se construiește la Petrobazi # Economica.net
OMV Petrom SA, a incheiat un contract de furnizare cu Astra Bioplants Ltd pentru achizitia de ulei uzat pretratat, arată un comunicat al companiei energetice.
15:50
MET Group, prezentă și în România, inaugurează cea mai mare instalație de stocare a energiei în baterii din Ungaria # Economica.net
Cea mai mare instalație independentă de stocare a energiei în baterii (BESS) operațională din Ungaria a fost inaugurată astăzi: MET Group a pus în funcțiune o centrală de stocare a energiei electrice în baterii cu o putere nominală totală de 40 MW și o capacitate de stocare de 80 MWh (ciclu de două ore), arată compania într-un comunicat de presă.
15:50
CCIR va monitoriza contractele dintre România şi Coreea de Sud pentru a nu fi blocate de birocraţie # Economica.net
Camera de Comerţ şi Industrie (CCIR) va monitoriza buna dezvoltare a contractelor dintre România şi Coreea de Sud, astfel încât activitatea companiilor coreene în România să nu fie blocată de birocraţie, a declarat, joi, preşedintele CCIR, Mihai Daraban.
15:50
Alin Niculae, proprietarul Oscar Downstream, a finalizat achiziția parțială a proiectului IRIDE Park de la CPIPG # Economica.net
Alfa Group, companie fondată de omul de afaceri Alin Niculae, proprietarul OScar Downstream, a finalizat astăzi, 19 iunie, tranzacția prin care preia cea mai mare parte din proiectul IRIDE Park de la CPI România, parte din CPI Property Group (CPIPG), unul dintre cei mai mari investitori în imobiliarele din România, potrivit unui comunicat de presă.
15:50
Salt Bank anunță numirea lui Vikram Tikoo în rolul de Chief Technology Officer, marcând un pas important în consolidarea viziunii digitale a băncii. Preluarea rolului va avea loc după aprobarea Băncii Naționale a României.
15:50
România are cele mai mici preţuri din UE luate în calcul la cheltuielile de consum – date Eurostat # Economica.net
Nivelul preţurilor luate în calcul la cheltuielile pentru consumul gospodăriilor în Uniunea Europeană a variat semnificativ anul trecut în statele membre UE, cel mai scăzut nivel fiind în Bulgaria (60% din media UE), România (64%) şi Polonia (72%), arată datele publicate joi de Oficiul de statistică al Uniunii Europene (Eurostat).
15:50
Un nou împrumut consistent al statului român. Ministerul Finanţelor a luat 2,187 miliarde lei de la bănci – date 19 iunie 2025 # Economica.net
Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat, joi, 2,187 miliarde de lei de la bănci, prin două emisiuni de obligaţiuni de stat de tip benchmark, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR).
Acum 12 ore
14:30
Șeful CFR Călători, despre apartamentele din Dubai: Câștig 11.000 de euro. Nu sunt sărac # Economica.net
Directorul general al CFR Călători, Traian Preoteasa, a explicat presei cum și-a permis să cumpere două apartamente în Dubai din salariul de funcționar public. Acesta a menționat că o astfel de funcție nu presupune că trebuie "să fii sărac" sau să "mori de foame".
14:30
BCE crede că creditele ipotecare se vor scumpi și vor afecta consumul încă 5 ani, în pofida reducerii dobânzilor de Banca Centrală Europeană # Economica.net
Majorarea plăților pentru creditele ipotecare va afecta consumul în zona euro încă cinci ani, în pofida reducerii dobânzilor de către Banca Centrală Europeană, arată rezultatele unui studiu efectuat de BCE, transmite Reuters, citată de Agerpres.
14:30
Fitch a confirmat ratingul pe termen lung al KazMunayGas la „BBB”, cu perspectivă stabilă # Economica.net
Fitch Ratings a confirmat ratingul pe termen lung în valută şi monedă locală atribuit JSC National Company KazMunayGas (NC KMG) la "BBB", cu perspectivă stabilă, se arată într-un comunicat al agenţiei de evaluare financiară.
14:30
Negocieri pentru noul Guvern – Ce au spus cei de la PSD şi USR după consultările cu Nicușor Dan. PNL nu a făcut declaraţii # Economica.net
Preşedintele Nicuşor Dan are consultări cu partidele şi formaţiunile politice parlamentare pentru desemnarea candidatului la funcţia de prim-ministru. Mai jos, puteţi citi cele mai importante declaraţii ale PSD şi USR după negocierile de la Cotroceni. Cei de la PNL nu au făcut declaraţii după consultări. Miercuri seara, principalul punct de tensiune a fost creșterea TVA: președintele Nicușor Dan s-a opus acestei măsuri, în timp ce Ilie Bolojan a prezentat un plan care prevedea majorarea taxei pe valoare adăugată, conform DIGI24.
14:30
Greenpeace România a protestat în fața sediului Romgaz Black Sea Limited din București # Economica.net
Activiștii Greenpeace România au protestat, joi, în fața sediului Romgaz Black Sea Limited Nassau (Bahamas) din București, ca urmare a procesului de dizolvare intentat de companie, dar din care s-au retras chiar înainte de primul termen, informează organizația de mediu, transmite Agerpres.
14:30
Doar roșii românești în cel mai mare lanț de magazine alimentare din România. Cum a reușit Lidl să nu mai importe # Economica.net
18 cooperative locale din care fac parte100 de producători din opt județe asigură în această perioadă toată cantitatea de roșii necesară lanțului Lidl, liderul pieței de retail alimentar din România. Începând de joi, 19 iunie, magazinele rețelei vor vinde doar roșii românești.
14:30
Schimburile comerciale româno-germane au scăzut cu 6,1% în primul trimestru față de anul trecut, potrivit AHK România # Economica.net
Volumul schimburilor comerciale dintre România și Germania a scăzut cu 6,1%, în primul trimestru din 2025, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, până la valoarea de 10,36 miliarde de euro, arată datele publicate, joi, de Camera de Comerț și Industrie Româno-Germană (AHK România), citată de Agerpres.
13:20
Bitdefender a cumpărat firma irlandeză Mesh Security Limited, furnizor de soluții avansate de securitate pentru e-mail # Economica.net
Bitdefender anunță că a ajuns la un acord pentru achiziționarea Mesh Security Limited (Mesh), un furnizor de soluții avansate de securitate pentru e-mail, companie cu cu sediul în Dublin, Irlanda, scrie Hotnews. Mesh a fost fondată în 2020.
13:20
CFR Călători a fost văduvită de 2 miliarde de lei în ultimii patru ani – Traian Preoteasa # Economica.net
Subcompensarea CFR Călători în perioada 2020 - 2024 se ridică de 1,8 miliarde de lei, arată un audit comandat de CFR Călători, potrivit directorului general al companiei Traian Preoteasa.
13:20
Adrian Sandu (ACAROM) despre suspendarea Rabla: „Ne exprimăm îngrijorarea pentru clienții care au plătit deja avansuri sau au demarat contractarea de credite” # Economica.net
Asociația Constructorilor de Automobile din România (ACAROM), atrage atenția factorilor de decizie că suspendarea Rabla 2025 are efecte grave asupra pieței auto, a companiilor care comercializează mașini noi, dar și asupra clienților acestora.
12:50
Vouchere de energie – Ce valori ar putea avea şi care e plafonul de venit. 3,5 milioane de gospodării vor beneficia de ajutoarele pentru facturi (ANRE) # Economica.net
Aproximativ 3,5 milioane de gospodării vor beneficia de voucherul pentru energie care se va aplica de la 1 iulie şi care ar putea fi în valoare de 36 de lei sau 72 de lei, potrivit preşedintelui Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei, George Sergiu Niculescu.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.