Guvernul anunță că a repatriat încă 37 de cetățeni români aflați în zona de conflict din Orientul Mijlociu
Economica.net,
21 iunie 2025 11:20
Încă 37 de cetăţeni români din zona de conflict armat din Orientul Apropiat şi membri ai familiilor acestora au fost repatriaţi vineri seară, ca urmare a eforturilor Guvernului.
• • •
Alte ştiri de Economica.net
Acum o oră
17:30
Preşedintele francez Emmanuel Macron a afirmat sâmbătă că a fost contactat telefonic de preşedintele iranian Masoud Pezeshkian, iar cei doi au convenit să accelereze negocierile între puterile europene şi Iran asupra programului său nuclear contestat, pentru "a ieşi din război şi a evita pericole şi mai grave", informează AFP şi Reuters, transmite Agerpres.
17:30
MAE: 15 cetățeni români și membri ai famililor acestora au fost evacuați din Iran și au ajuns în România # Economica.net
Cincisprezece cetăţeni români şi membri de familie ai acestora au fost evacuaţi din Iran, anunţă sâmbătă Ministerul Afacerilor Externe.
17:30
Autostrada Bucureștiului A0: Lotul 3 Sud va fi dat în trafic pe 30 iunie, plus/minus maximum două zile – oficial Transporturi # Economica.net
Secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu, cel care a promis că va merge zilnici pe lotul 3 Sud al A0, până la deschidere, estimează că momentul mult-așteptat va avea loc pe 30 iunie, plus/minus maximum două zile.
17:30
USR ia patru ministere în noul Guvern. Comitetul politic a validat decizia de intrare la guvernare și cele patru propuneri de miniștri (Video) # Economica.net
Comitetul Politic al Uniunii Salvaţi România a votat sâmbătă cu privire la intrarea la guvernare în coaliţia proeuropeană condusă de Ilie Bolojan şi propunerile de miniştri cu care USR va veni în noul Executiv, relatează Agerpres.
17:30
Planuri ambițioase pentru Digi în Spania: 10.000 de angajați până la finele anului și 2 miliarde de euro investiți până în 2030 # Economica.net
Digi își accelerează planurile de expansiune din Spania și vrea să dubleze dimensiunea rețelei proprii de fibră optică și de telefonie mobilă în următorii ani, a declarat Marius Varzaru, CEO Digi Spania, în cadrul DigitaES Summit din Madrid, potrivit presei spaniole. Compania și-a revizuit obiectivele anunțate anterior și vizează acum să ajungă la 20 de milioane de locuințe cu fibră optică în trei ani, față de 12,5 milioane în prezent, inclusiv locuințe din localități mai mici și să aibă 10.000 de antene mobile.
Acum 2 ore
16:30
Sebastian Burduja: România nu are în prezent nicio dependenţă de Rusia în domeniul petrolului, al gazului natural şi al energiei nucleare # Economica.net
România nu are în prezent nicio dependenţă de Rusia în domeniul petrolului, al gazului natural şi al energiei nucleare, potrivit ministrului Energiei, Sebastian Burduja, relatează Agerpres.
16:30
Grindeanu a făcut anunțul. PSD intră la Guvernare. Consiliul Politic Naţional al partidului a votat pentru cu o largă majoritate (Video) # Economica.net
PSD îşi asumă participarea într-o nouă coaliţie guvernamentală, "chiar dacă unii dintre partenerii de guvernare au viziuni politice opuse", a anunţat sâmbătă preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, relatează Agerpres.
Acum 4 ore
15:20
Dominic Fritz, la congresul USR: O să trebuiască să luăm decizii extrem de nepopulare. Nu ne permitem să fim fricoși. Vom avea de ales între o soluţie proastă şi o soluţie şi mai proastă # Economica.net
Preşedintele USR, Dominic Fritz, a prezentat, sâmbătă, la Congresul partidului, un set de 10 priorităţi pe care le va susţine la guvernare, transmiţându-le membrilor Uniunii că vor fi nevoiţi să ia decizii ''extrem de nepopulare'', că vor avea de ales ''între o soluţie proastă şi o soluţie şi mai proastă''.
15:00
Congresul Uniunii Salvați România l-a validat sâmbătă pe Dominic Fritz în funcţia de preşedinte al partidului, după ce acesta a câştigat, în urmă cu o săptămână, alegerile interne pentru conducerea formaţiunii.
15:00
FOTO Al doilea cel mai spectaculos pod din România, tot mai aproape de finalizare. Când se va circula pe el # Economica.net
Secretarul de stat în Transporuturi Irinel Ionel Scrioșteanu a transmis sâmbătă imagini cu podul peste râul Siret, construit de UMB pe traseul Drumului Expres Brăila - Galați. Oficialul de la Transporturi spune că acest pod este cea mai complexă structură și cel mai spectaculos pod construit acum, după cel peste Dunăre de la Brăila.
15:00
ANAR: Nivelul de salinitate în Târnava Mică şi Mureş înregistrează o scădere vizibilă, deși continuă să fie încă variabil # Economica.net
Nivelul de salinitate pe Târnava Mică şi Mureş continuă să fie variabil, însă înregistrează o scădere vizibilă, a anunţat Administraţia Naţională "Apele Române" (ANAR), într-o postare publicată sâmbătă pe pagina oficială de Facebook.
15:00
Trump susține că europenii nu vor putea ajuta în soluționarea războiului dintre Israel ți Iran. „Iranul nu vrea să discute cu Europa. Vor să discute cu noi” # Economica.net
Preşedintele american Donald Trump a declarat vineri că europenii nu vor fi utili pentru soluţionarea războiului dintre Iran şi Israel, în urma unei reuniuni la Geneva între miniştri de externe europeni şi iranian, relatează AFP, transmite Agerpres.
15:00
STB suspendă în acest weekend circulația tramvaielor 25 și 41. Ce alternative li se oferă bucureștenilor # Economica.net
Circulaţia tramvaielor liniilor 25 şi 41 va fi întreruptă sâmbătă şi duminică pentru executarea unor lucrări la calea de rulare a tramvaielor din intersecţia Bd. Timişoara - Str. Braşov, a anunţat Societatea de Transport Bucureşti (STB).
15:00
Exercițiu complex de restaurare a SEN, realizat de Transelectrica, Hidroelectrica și Operatorul de Transport și Sistem din Bulgaria, la centralele Lotru și Vidraru # Economica.net
Compania Națională de Transport a Energiei Electrice Transelectrica S.A., în colaborare cu SPEEH Hidroelectrica S.A. și cu Operatorul de Transport și Sistem din Bulgaria – ESO – EAD, a organizat astăzi cel mai complex exercițiu de restaurare a Sistemului Electroenergetic Național (SEN) de până acum, care a presupus pornirea fără tensiune a centralelor hidroelectrice CHE Lotru și CHE Vidraru, anunță Hidroelectrica prin intermediul unui comunicat transmis către Economica.net.
Acum 6 ore
12:20
Angela Merkel susține dreptul de autoapărare al Israelului în conflictul din Orientul Mijlociu # Economica.net
Fostul cancelar german Angela Merkel şi-a exprimat sprijinul pentru dreptul de autoapărare al Israelului în conflictul din Orientul Mijlociu, relatează sâmbătă DPA, transmite Agerpres.
12:20
Putin susține că nu există nicio dovadă că Iranul ar fi pregătit să construiască arme nucleare # Economica.net
Rusia a reafirmat sâmbătă că nu există nicio dovadă că Iranul are ca obiectiv obţinerea de arme nucleare, a relatat sâmbătă Sky News Arabia care îl citează pe preşedintele rus Vladimir Putin, potrivit Reuters.
12:20
Ilie Bolojan, la Congresul USR: Foarte probabil că acest guvern va fi unul de sacrificiu. Suntem pregătiți să demolăm privilegii, sinecuri, să tăiem cheltuieli inutile # Economica.net
Premierul desemnat, Ilie Bolojan, a declarat sâmbătă că Executivul pe care urmează să-l conducă va fi unul de sacrificiu, el afirmând că sunt pregătiţi să ''demoleze'' privilegii, sinecuri, să taie cheltuieli inutile.
12:20
CapCut, aplicația soră a TikTok, se schimbă: te filmează și folosesc tot. Ce ascunde aplicația și cum vor fi afectați românii – analiză # Economica.net
CapCut, aplicația de editare video deținută de gigantul chinez ByteDance (aceeași companie care controlează TikTok), a anunțat oficial schimbarea termenilor și condițiilor de utilizare. De acum, platforma poate folosi, reproduce și distribui conținutul utilizatorilor – inclusiv vocea, fața și clipurile video – fără notificare și fără compensații, avertizează societatea de avocatură Buju Stanciu și Asociații, într-o analiză a Endless Marketing.
Acum 8 ore
11:20
Trump susține că pragul de 5% din PIB alocat apărării de către țările NATO, pe care el l-a cerut, n-ar trebui să se aplice și Statelor Unite # Economica.net
Preşedintele american Donald Trump a declarat vineri că cerinţa ca ţările membre NATO să cheltuiască echivalentul a 5% din PIB-ul lor pentru apărare nu ar trebui să se aplice Statelor Unite, afirmând că Washingtonul a cheltuit deja suficient în trecut, relatează AFPm transmite Agerpres.
11:20
România riscă suspendarea fondurilor europene dacă nu adoptă măsuri de reducere a deficitului bugetar până pe 15 octombrie – secretar de stat în Ministerul Finanțelor # Economica.net
România nu a adoptat măsuri cu privire la creşterea veniturilor astfel încât trebuie să ajusteze graficul referitor la creşterea cheltuielilor în acest an şi în anul următor, iar dacă nu adoptă măsuri efective de reducere a deficitului bugetar până în 15 octombrie ţara riscă o suspendare a fondurilor europene, potrivit secretarului de stat în Ministerul Finanţelor, Alin Andrieş, relatează Agerpres.
11:20
Guvernul anunță că a repatriat încă 37 de cetățeni români aflați în zona de conflict din Orientul Mijlociu # Economica.net
Încă 37 de cetăţeni români din zona de conflict armat din Orientul Apropiat şi membri ai familiilor acestora au fost repatriaţi vineri seară, ca urmare a eforturilor Guvernului.
11:20
Ministrul iranian de Externe, Abbas Araghchi: Suntem pregătiți să luăm în considerare o revenire la diplomație, după încheierea agresiunii israeliene # Economica.net
Iranul este pregătit să "ia în considerare" o revenire la diplomaţie "odată ce agresiunea israeliană va înceta", a declarat, vineri, la Geneva, ministrul de Externe iranian şi negociatorul-şef în dosarul nuclear, Abbas Araghchi (foto), relatează AFP, transmite Agerpres.
11:20
STB modifică traseele din zona Piața Unirii după începerea lucrărilor de consolidare a planșeului de peste râul Dâmbovița # Economica.net
Traseele mai multor mijloace de transport în comun, din Piaţa Unirii, vor fi modificate începând de sâmbătă, 21 iunie, ca urmare a demarării lucrărilor de consolidare a planşeului în această zonă, a transmis Societatea de Transport Bucureşti (STB), într-o postare publicată, joi, pe pagina de Facebook a instituţiei.
11:20
Aeroportul din Băneasa devine neîncăpător după revenirea companiilor low-cost și atinge limita de capacitate în 2026. Autoritățile pregătesc extinderea cu un nou terminal # Economica.net
Revenirea companiilor aeriene low-cost pe aeroporul din Băneasa duc la creșterea capacității terminalului. Este estimată că anul acesta acesta vor fi procesați 400.000 de pasageri, iar de anul viitor, aeroportul va atinge limita de capacitate. În aceste condiții, autoritățile pregătesc un plan de extindere și modernizare a aeroportului.
Acum 12 ore
08:00
Carburanții s-au scumpit din nou, pentru a treia zi la rând. Prețul motorinei a crescut cu peste 30 de bani pe litru în doar o săptămână # Economica.net
Prețurile la carburanți au crescut din nou azi în benzinăriile din România, pentru a treia zi la rând. Este a patra creștere de preț de la momentul izbucnirii războiului dintre Iran și Israel, care a inflamat prețurile globale la țiței și la carburanți. Motorina, cel mai afectat carburant, s-a scumpit cu 27 de bani în doar 3 zile.
Acum 24 ore
22:40
Grupul auto chinez Geely va deține 26,4% din compania mixtă pe care a înființat-o în Brazilia împreună cu Renault # Economica.net
Constructorul auto chinez Geely a anunţat vineri că firma mamă Geely Holding va prelua o participaţie de 26,4% la o societate mixtă controlată de partenerul francez Renault, graţie cărora cele două firme vor să producă şi să vândă, în comun, autoturisme în Brazilia, transmite Reuters, relatează Agerpres.
22:40
Preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că sâmbătă va fi dat votul social-democraţilor pentru intrarea sau nu la guvernare, iar duminică ar putea fi stabiliţi candidaţii partidului pentru funcţiile de ministru, transmite Agerpres.
22:40
ArcelorMittal pleacă din Bosnia-Herțegovina. Compania și-a vândut oțelăria și mina de fier pe care le deținea în această țară # Economica.net
ArcelorMittal, al doilea mare producător mondial de oţel, a semnat vineri un acord privind vânzarea operaţiunilor sale din Bosnia-Herţegovina, care includ o oţelărie şi o mină de minereu de fier, către grupul local Pavgord, informează Reuters, transmite Agerpres.
22:40
Anunț important pentru 8 milioane de viitori pensionari: Pensie medie de două ori mai mare. Evoluție fără precedent în Pilonul II: Plăți doar cu programare și nu integral # Economica.net
Evoluție fără precedent în Pilonul II, al pensiilor administrate privat, în cadrul căruia participă, cu cotizații obligatorii, peste 8,3 milioane de angajați români. Pensia medie plătită în primele trei luni ale acestui an este dublă față de media din 2024.
21:10
CapCut impune noi termeni de utilizare. Ce ascunde practic acum aplicația gratuită și cum vor fi afectați românii. “Fața, vocea și clipurile tale, noua monedă de schimb” # Economica.net
În era aplicațiilor gratuite, moneda de schimb suntem noi înșine. O minimă lectură a termenilor devine un gest elementar de igienă digitală.
21:10
Poșta Română alocă 2,5 milioane de lei pentru achiziția unei noi serii de uniforme funcționale și personalizate pentru angajați, informează compania prin intermediul unui comunicat postat pe site-ul său.
20:20
Casele din paiantă și lemn domină peisajul sărăciei energetice extreme în România – raport ORSE # Economica.net
Eficiența energetică scăzută a clădirilor este un factor-cheie al sărăciei energetice din România, iar gospodăriile cele mai expuse formelor severe de sărăcie energetică trăiesc în locuințe construite din materiale precum lemnul și paianta, arată datele din Raportul Anual 2024 publicat de Observatorul Român al Sărăciei Energetice (ORSE).
19:40
Ministerul Energiei acordă finanțări noi în valoare totală de peste 62,5 milioane de lei către 29 de entități publice pentru investiții în regenerabile # Economica.net
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a semnat, vineri, noi contracte de finanţare în valoare totală de 62,54 de milioane de lei (12,57 de milioane de euro) cu alte 29 de entităţi publice, pentru investiţii în capacităţi de producere a energiei electrice din surse regenerabile pentru autoconsum, potrivit unui comunicat al ministerului de resort.
19:10
Sphera Franchise Group inaugurează prima cofetărie Cioccolatitaliani din portofoliul său în localitatea Riccione, din Italia # Economica.net
Sphera Franchise Group, cel mai mare grup de food service din România, deschide prima sa unitate Cioccolatitaliani, în stațiunea Riccione din zona turistică Rimini, Italia, informează compania prin intermediul unui comunicat transmis către Economica.net.
19:10
Administrația Trump limitează dreptul membrilor Congresului de a vizita locurile în care sunt reținuți migranții ilegali # Economica.net
Executivul american a publicat noi reguli ce limitează capacitatea congresmenilor de a vizita locurile în care sunt reţinuţi în custodie publică migranţi, în mijlocul unui conflict între administraţia Trump şi opoziţie pe tema imigraţiei, informează vineri AFP, transmite Agerpres.
19:10
Antibiotice Iași i-a acordat directorului general Ioan Nani un mandat nou de patru ani # Economica.net
Compania Antibiotice Iași S.A. a anunțat astăzi investitorii și acționarii de la Bursa de Valori București că a fost finalizat procesul de selecție și desemnare a organelor de conducere, cu mandat pentru perioada 2025-2029.
19:10
VIDEO Autostrada Buzău – Focșani: Cel mai lung pod al A7 a intrat în teste. UMB va solicita recepția săptămâna viitoare # Economica.net
Au început testele de siguranță la podul peste râul Buzău, parte din Autostrada Moldovei (A7), informează vineri secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu.
19:10
Un proiect vizând modernizarea a 12,9 km de conducte de termoficare va ajunge miercuri la votul CGMB # Economica.net
Consilierii generali ai Capitalei urmează să aprobe miercuri studiul de fezabilitate pentru modernizarea a 12,9 kilometri magistrale de termoficare, relatează Agerpres.
19:10
BEI își crește plafonul de împrumuturi pentru 2025 până la valoarea record de 100 de miliarde de euro, cu scopul de a accelera investițiile în apărare, rețele energetice și tehnologie # Economica.net
Acționarii Grupului Băncii Europene de Investiții (BEI), statele membre ale UE, au aprobat un plafon de finanțare record de 100 de miliarde de euro pentru acest an, precum și noi programe pentru consolidarea competitivității, a poziției de lider tehnologic și a securității Europei, informează instituția financiară prin intermediul unui comunicat transmis către Economica.net.
19:10
Irlanda a pus capăt producţiei de energie electrică în termocentrale pe cărbune, iar Spania şi Italia urmează să facă şi ele acelaşi lucru în curând, transmite Bloomberg, relatează Agerpres.
Ieri
16:50
Stellantis ia în calcul vânzarea brandului Maserati, ca parte a planului său de restructurare # Economica.net
Grupul auto Stellantis analizează o posibilă vânzare a producătorului de automobile de lux Maserati, aceasta fiind doar una dintre opţiunile analizate de grupul care vrea să îşi restructureze un portofoliu care conţine nu mai puţin de 14 mărci, au declarat pentru Reuters două surse din apropierea acestui dosar, relatează Agerpres.
16:50
Consiliul Concurenței a autorizat preluarea distribuției mărcii Nissan în România de către companiile AutoWallis și Salvador Caetano Auto # Economica.net
Consiliul Concurenţei a autorizat tranzacția prin care AutoWallis Nyrt., din Ungaria, și Salvador Caetano Auto SGPS S.A., din Portugalia, prin intermediul NSN RO S.R.L., intenționează să preia unele active privind importul și distribuția de automobile, piese de schimb și accesorii Nissan și întreținerea și repararea automobilelor Nissan, informează instituția prin intermediul unui comunicat transmis către Economica.net.
16:30
Autostrada A13 Brașov – Bacău: Forajele geotehnice pentru studiul de fezabilitate, realizate în proporție de o treime # Economica.net
Forajele geotehnice din contractul pentru realizarea Studiului de Fezabilitate al Autostrăzii A13 Brașov-Bacău au ajuns la o treime din totalul estimat, cu 10383 metri liniari forați în județele Brașov, Covasna și Bacău, informează vineri Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR).
16:30
Cota standard de TVA ar putea rămâne la 19%, dar cotele reduse de acum pentru unele servicii sau produse vor fi crescute la 19% – surse # Economica.net
Ultimul document analizat de partidele politice în ședința din 19 iunie 2025 nu arată deocamdată o aprobare a majorării a cotei standard de TVA de la 19% la 21%, dar arată aprobarea unor majorări de la 5% sau 9% la 19% pentru anumite categorii de servicii și produse, potrivit surselor Economica.net. Le vom enumera doar pe cele care au deja aprobarea majoritară a partidelor.
15:20
Ilie Bolojan a fost desemnat ca premier de către președintele Nicușor Dan. El va trebui să formeze un Guvern și să fie votat de Parlament.
14:50
Firmele ar putea fi taxate extins după modelul polonez al transferurilor de prețuri, care limitează optimizarea fiscală # Economica.net
Viitorul guvern, a cărui componență și program este negociat în această lună de PSD, PNL, USR și UDMR, ar putea aplica un sistem de taxare a transferurilor de prețuri, propus de consilierul prezidențial Radu Burnete, după cum au transmis presei reprezentanți ai celor patru partide, scrie Termene.ro.
14:40
ArcelorMittal a anunţat că renunţă la planurile de a converti două oţelării din Germania la producţia neutră din punct de vedere al carbonului, deoarece costurile cu energia din această ţară sunt prea ridicate, transmite Reuters.
14:40
Comisia Europeană a concluzionat că recapitalizarea de către România a Exim Banca Românească, deținută în totalitate de stat, cu 250 de milioane de euro (1,25 miliarde de lei), nu constituie ajutor de stat în sensul normelor UE privind ajutorul de stat, se arată într-un comunicat publicat vineri de Executivul comunitar, scrie Agerpres.
14:30
Mobexpert în parteneriat cu UniCredit anunță lansarea cardului co-branded Mobexpert Credit Card # Economica.net
Mobexpert prezintă noul card de credit co-branded în parteneriat cu UniCredit, marcând astfel începutul unei colaborări cu Grupul UniCredit, prin divizia sa de finanțare a consumatorilor – UniCredit Consumer Financing, anunță un comunicat de presă al retailer-ului de mobilă.
14:10
Criză petrol – Gazprom Neft: Majorarea de către China şi SUA a rezervelor strategice compensează excedentul global # Economica.net
Achiziţiile SUA şi ale Chinei de rezerve strategice de petrol ar urma să compenseze orice potenţial excedent global, menţinând sub control cotaţia barilului de ţiţei, le-a spus vineri jurnaliştilor directorul general al Gazprom Neft, Alexander Dyukov, la Forumul Economic de la Sankt Petersburg, transmite Reuters.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.