Preşedintele iranian Pezeshkian acuză Israelul că a încercat să-l asasineze
Financial Intelligence,
7 iulie 2025 18:00
Preşedintele iranian Masoud Pezeshkian a acuzat Israelul că a încercat să-l asasineze, fără însă a preciza momentul tentativei, […] The post Preşedintele iranian Pezeshkian acuză Israelul că a încercat să-l asasineze appeared first on Financial Intelligence.
• • •
Alte ştiri de Financial Intelligence
Acum 2 ore
20:00
Electrica anunță prețul obligațiunilor verzi inaugurale de 500 de milioane de euro # Financial Intelligence
Societatea Energetică Electrica S.A. anunță prețul obligațiunilor sale verzi inaugurale în valoare de 500 de milioane de euro. […] The post Electrica anunță prețul obligațiunilor verzi inaugurale de 500 de milioane de euro appeared first on Financial Intelligence.
19:20
Combustibilii fosili vor acoperi deficitul de producţie de electricitate al Europei creat de scăderea producţiei eolienelor # Financial Intelligence
Flota de termocentrale pe cărbune şi gaze din Europa ar putea veni în ajutorul producţiei de energie electrică, […] The post Combustibilii fosili vor acoperi deficitul de producţie de electricitate al Europei creat de scăderea producţiei eolienelor appeared first on Financial Intelligence.
19:10
Şapte laureaţi ai premiului Nobel cer Franţei să adopte un impozit asupra celor ultrabogaţi # Financial Intelligence
Şapte laureaţi ai Premiului Nobel pentru Economie au lansat luni un apel – într-un editorial – să se […] The post Şapte laureaţi ai premiului Nobel cer Franţei să adopte un impozit asupra celor ultrabogaţi appeared first on Financial Intelligence.
19:10
Sondaj Reuters: Inflaţia din România creşte la 5,6% în iunie şi la 6,2% la sfârşitul anului; Creşterea economică în 2025, estimată la 1,3% # Financial Intelligence
Previziunea mediană a unui sondaj Reuters realizat în rândul analiştilor estimează inflaţia din România la 5,6% în ritm […] The post Sondaj Reuters: Inflaţia din România creşte la 5,6% în iunie şi la 6,2% la sfârşitul anului; Creşterea economică în 2025, estimată la 1,3% appeared first on Financial Intelligence.
Acum 4 ore
18:40
Comisia Europeană propune să se dea undă verde plății a 23 de miliarde EUR către Spania în cadrul NextGenerationEU # Financial Intelligence
Comisia Europeană a evaluat pozitiv cea de a cincea cerere de plată a Spaniei în valoare de 23 […] The post Comisia Europeană propune să se dea undă verde plății a 23 de miliarde EUR către Spania în cadrul NextGenerationEU appeared first on Financial Intelligence.
18:40
Guvernul a prezentat forma finala a proiectului de lege privind măsurile fiscal bugetare, rezultata in urma preluarii unor […] The post Proiect de Lege măsuri fiscal bugetare – forma finală (document Guvern) appeared first on Financial Intelligence.
18:20
Bolojan: Până la sfârșitul lunii iulie vom reveni cu al doilea pachet de măsuri # Financial Intelligence
Premierul Ilie Bolojan a declarat luni că până la finalul lunii iulie va reveni în fața Parlamentului cu […] The post Bolojan: Până la sfârșitul lunii iulie vom reveni cu al doilea pachet de măsuri appeared first on Financial Intelligence.
18:00
Preşedintele iranian Pezeshkian acuză Israelul că a încercat să-l asasineze # Financial Intelligence
Preşedintele iranian Masoud Pezeshkian a acuzat Israelul că a încercat să-l asasineze, fără însă a preciza momentul tentativei, […] The post Preşedintele iranian Pezeshkian acuză Israelul că a încercat să-l asasineze appeared first on Financial Intelligence.
17:50
George Simion a anunțat în plenul Parlamentului moțiunea de cenzură împotriva Guvernului # Financial Intelligence
Președintele AUR, George Simion, a anunțat, luni, în plenul Parlamentului, că depune o moțiune de cenzură împotriva Guvernului […] The post George Simion a anunțat în plenul Parlamentului moțiunea de cenzură împotriva Guvernului appeared first on Financial Intelligence.
17:40
Ilie Bolojan a prezentat pachetul de măsuri: Cota standard TVA de 21%, vor creşte cu 10% accizele la alcool, carburanţi şi tutun. CASS pentru pensii peste 3.000 lei / Impozitul pe dividende va ajunge la 16% în 2026 # Financial Intelligence
Premierul Ilie Bolojan a prezentat pachetul de măsuri pe care Guvernul îşi asumă răspunderea în Parlament: Cota standard […] The post Ilie Bolojan a prezentat pachetul de măsuri: Cota standard TVA de 21%, vor creşte cu 10% accizele la alcool, carburanţi şi tutun. CASS pentru pensii peste 3.000 lei / Impozitul pe dividende va ajunge la 16% în 2026 appeared first on Financial Intelligence.
17:30
Ilie Bolojan, la asumarea răspunderii în Parlament: Este o urgenţă naţională şi un act de responsabilitate # Financial Intelligence
Premierul Ilie Bolojan a declarat, luni, în cadrul şedinţei de plen comun în care Guvernul îşi asumă răspunderea, […] The post Ilie Bolojan, la asumarea răspunderii în Parlament: Este o urgenţă naţională şi un act de responsabilitate appeared first on Financial Intelligence.
17:20
Ministrul Transporturilor: Am luat act și despre mărirea indemnizațiilor pentru membrii Consiliului de Administrație de la Tarom; Am solicitat tuturor celor în drept un plan clar de eficientizare și restructurare # Financial Intelligence
Ministrul Transporturilor Cirpian Șerban a transmis că a solicitat un plan clar de eficientizare și restructurare la Tarom, […] The post Ministrul Transporturilor: Am luat act și despre mărirea indemnizațiilor pentru membrii Consiliului de Administrație de la Tarom; Am solicitat tuturor celor în drept un plan clar de eficientizare și restructurare appeared first on Financial Intelligence.
Acum 6 ore
16:50
Ministrul Transporturilor din Rusia a fost găsit împuşcat în maşina sa; Kremlinul tocmai anunțase că Putin l-a demis din funcție # Financial Intelligence
Ministrul rus al transporturilor, Roman Starovoit, care a fost demis luni de preşedintele Vladimir Putin şi înlocuit cu […] The post Ministrul Transporturilor din Rusia a fost găsit împuşcat în maşina sa; Kremlinul tocmai anunțase că Putin l-a demis din funcție appeared first on Financial Intelligence.
16:40
Petrişor Peiu: Ni se cere nouă, românilor, să plătim nota de plată pentru risipa făcută de guverne; Marcel Boloș – unul dintre principalii vinovaţi de starea actuală a ţării # Financial Intelligence
Liderilor senatorilor AUR, Petrişor Peiu, a declarat luni că pachetul de măsuri fiscale pentru reducerea deficitului este un […] The post Petrişor Peiu: Ni se cere nouă, românilor, să plătim nota de plată pentru risipa făcută de guverne; Marcel Boloș – unul dintre principalii vinovaţi de starea actuală a ţării appeared first on Financial Intelligence.
15:40
Indicele ROBOR la trei luni, în funcție de care se calculează costul creditelor de consum în lei cu […] The post Indicele ROBOR la trei luni a scăzut, luni, la 6,88% appeared first on Financial Intelligence.
15:40
Indemnizațiile membrilor Consiliului de Administrație de la TAROM au fost dublate (decizie AGA mai) # Financial Intelligence
Acţionarii Tarom au decis, în Adunarea Generală din 13 mai, dublarea indemnizației membrilor Consiliului de Administrație, la 24.148 […] The post Indemnizațiile membrilor Consiliului de Administrație de la TAROM au fost dublate (decizie AGA mai) appeared first on Financial Intelligence.
Acum 8 ore
15:00
Președintele CJ Ilfov: Ne dorim ca ‘Ora cu și pentru animale’ să devină opțională la nivelul întregii țări # Financial Intelligence
Președintele Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma, a declarat, luni, că a depus la Ministerul Educației Naționale documentația pentru […] The post Președintele CJ Ilfov: Ne dorim ca ‘Ora cu și pentru animale’ să devină opțională la nivelul întregii țări appeared first on Financial Intelligence.
14:50
Parlamentarii AUR vor depune o moţiune de cenzură împotriva Guvernului, în termenul constituţional de trei zile de la […] The post Parlamentarii AUR vor depune o moţiune de cenzură împotriva Guvernului appeared first on Financial Intelligence.
14:50
“Un schimb bun” de opinii între şefa Comisiei Europene şi Donald Trump, pe subiectul taxelor vamale # Financial Intelligence
Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a avut un “schimb bun” de opinii în cursul unei convorbiri […] The post “Un schimb bun” de opinii între şefa Comisiei Europene şi Donald Trump, pe subiectul taxelor vamale appeared first on Financial Intelligence.
14:50
Echipaje de pompieri ale Detașamentului Petroșani intervin, în aceste momente, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un transformator […] The post Incendiu la un transformator aflat în incinta Termocentralei Paroșeni appeared first on Financial Intelligence.
14:20
CSM – scrisoare deschisă către Nicușor Dan: Nu a semnat decrete de pensionare și numire în funcție a peste 50 de judecători # Financial Intelligence
Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a anunțat luni că a trimis președintelui Nicușor Dan o scrisoare deschisă, după […] The post CSM – scrisoare deschisă către Nicușor Dan: Nu a semnat decrete de pensionare și numire în funcție a peste 50 de judecători appeared first on Financial Intelligence.
13:50
Barbu: Am depus un amendament ca tot ce înseamnă plată salarială pe fonduri europene să fie exceptată de la pachetul de măsuri # Financial Intelligence
Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a depus un amendament la proiectul de lege privind unele măsuri fiscal-bugetare, aprobat vineri […] The post Barbu: Am depus un amendament ca tot ce înseamnă plată salarială pe fonduri europene să fie exceptată de la pachetul de măsuri appeared first on Financial Intelligence.
13:50
PSD vrea impozitarea pe cifra de afaceri a tuturor companiilor care plătesc impozit pe profit (surse Finanțe) # Financial Intelligence
PSD vrea impozitarea pe cifra de afaceri a tuturor companiilor care plătesc impozit pe profit, potrivit unor surse […] The post PSD vrea impozitarea pe cifra de afaceri a tuturor companiilor care plătesc impozit pe profit (surse Finanțe) appeared first on Financial Intelligence.
13:30
Florin Roman propune amendamente pentru a descuraja transferul profiturilor în afara țării, prin facturi de consultanță și management # Financial Intelligence
Deputatul liberal Florin Roman a transmis oficial trei amendamente la „Legea Austerității” înaintea angajării răspunderii Guvernului în Parlament, […] The post Florin Roman propune amendamente pentru a descuraja transferul profiturilor în afara țării, prin facturi de consultanță și management appeared first on Financial Intelligence.
13:10
Nazare: Măsurile fiscale, dacă le-am fi amânat, ar fi avut un impact dublu, devastator, în toamnă # Financial Intelligence
Adoptarea pachetului de măsuri fiscale ne menţine libertatea de decizie economică şi libertatea de finanţare de pe pieţe, […] The post Nazare: Măsurile fiscale, dacă le-am fi amânat, ar fi avut un impact dublu, devastator, în toamnă appeared first on Financial Intelligence.
Acum 12 ore
12:50
Sindicaliștii din MIPE solicită ajutorul Comisiei Europene în contextul propunerilor privind reducerea veniturilor # Financial Intelligence
Sindicatul ‘MIPE Normalitate’ din Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) a transmis, luni, o adresă unor membri marcanți […] The post Sindicaliștii din MIPE solicită ajutorul Comisiei Europene în contextul propunerilor privind reducerea veniturilor appeared first on Financial Intelligence.
12:40
Agricover Credit și EFSE au semnat un acord de finanțare în valoare de 100 de milioane lei # Financial Intelligence
Agricover Credit IFN, instituție financiară specializată în finanțarea fermierilor, parte din Grupul Agricover, și Fondul European pentru Europa […] The post Agricover Credit și EFSE au semnat un acord de finanțare în valoare de 100 de milioane lei appeared first on Financial Intelligence.
12:00
Amendamente PSD la măsurile fiscale: Reducerea subvenţiei pentru partide cu 40% faţă de 2024 # Financial Intelligence
Parlamentarii PSD au propus, luni, o serie de amendamente la pachetul de măsuri fiscale pentru reducerea deficitului, printre […] The post Amendamente PSD la măsurile fiscale: Reducerea subvenţiei pentru partide cu 40% faţă de 2024 appeared first on Financial Intelligence.
12:00
Acțiunile Tesla scad cu 7% în premarket, după ce Elon Musk a anunțat că lansează un partid politic # Financial Intelligence
Acțiunile Tesla au scăzut luni în tranzacțiile din presedeschidere, după ce CEO-ul Elon Musk a anunțat planurile de […] The post Acțiunile Tesla scad cu 7% în premarket, după ce Elon Musk a anunțat că lansează un partid politic appeared first on Financial Intelligence.
11:40
O nouă ediție de titluri de stat TEZAUR începe astăzi, 7 iulie, cu dobânzi de până la 7,90% # Financial Intelligence
Ministerul Finanțelor lansează astăzi, 7 iulie, cea de-a șaptea ediție a Programului TEZAUR din acest an, care oferă […] The post O nouă ediție de titluri de stat TEZAUR începe astăzi, 7 iulie, cu dobânzi de până la 7,90% appeared first on Financial Intelligence.
11:20
Utilizarea inteligenței artificiale a devenit generalizată, însă valoarea reală în afaceri necesită o reproiectare profundă a fluxurilor de lucru (Sondaj BCG) # Financial Intelligence
Inteligența artificială face deja parte din activitatea profesională de zi cu zi, 72% dintre respondenți folosind-o în mod […] The post Utilizarea inteligenței artificiale a devenit generalizată, însă valoarea reală în afaceri necesită o reproiectare profundă a fluxurilor de lucru (Sondaj BCG) appeared first on Financial Intelligence.
11:20
Petrolul s-a ieftinit după ce OPEC+ a decis o majorare a producţiei peste aşteptări # Financial Intelligence
Cotaţia petrolului a scăzut, luni, după ce Organizaţia Ţărilor Exportatoare de Petrol (OPEC) şi aliaţii săi, un grup […] The post Petrolul s-a ieftinit după ce OPEC+ a decis o majorare a producţiei peste aşteptări appeared first on Financial Intelligence.
11:20
E.ON și MOL devin parteneri pentru e-mobilitate: 592 de puncte de încărcare MOL Plugee, integrate în aplicația E.ON Drive # Financial Intelligence
E.ON Energie România și Grupul MOL prin MOL România au încheiat un parteneriat pentru a sprijini tranziția către […] The post E.ON și MOL devin parteneri pentru e-mobilitate: 592 de puncte de încărcare MOL Plugee, integrate în aplicația E.ON Drive appeared first on Financial Intelligence.
11:00
Proteste ale angajaţilor din Casele de Pensii, ANAR şi Ministerul Agriculturii # Financial Intelligence
Angajaţii din Casele de Pensii, din Administraţia Naţională Apele Române şi din Ministerul Agriculturii protestează luni faţă de […] The post Proteste ale angajaţilor din Casele de Pensii, ANAR şi Ministerul Agriculturii appeared first on Financial Intelligence.
10:50
40,5% dintre români ar vota cu AUR la parlamentare, 17,3% cu PNL și 13,7% cu PSD (sondaj INSCOP) # Financial Intelligence
Peste 40% dintre români ar vota cu AUR, 17,3% cu PNL, iar 13,7% cu PSD, dacă duminica viitoare […] The post 40,5% dintre români ar vota cu AUR la parlamentare, 17,3% cu PNL și 13,7% cu PSD (sondaj INSCOP) appeared first on Financial Intelligence.
10:40
Sinergii regionale și reglementare unitară pentru piețele de capital, principalele subiecte ale Forum by ARIR # Financial Intelligence
Lideri ai pieței de capital locale și Europene s-au reunit la Forum by ARIR 2025, într-un moment important […] The post Sinergii regionale și reglementare unitară pentru piețele de capital, principalele subiecte ale Forum by ARIR appeared first on Financial Intelligence.
10:20
Creșterea taxelor este o mare greșeală a guvernului Bolojan (Năsui); “populația va fi și mai sărăcită, iar economia se va duce în groapă” # Financial Intelligence
Creșterea taxelor este o mare greșeală a guvernului Bolojan, transmite deputatul USR Claudiu Năsui. El a postat azi, […] The post Creșterea taxelor este o mare greșeală a guvernului Bolojan (Năsui); “populația va fi și mai sărăcită, iar economia se va duce în groapă” appeared first on Financial Intelligence.
10:20
România organizează la Washington o săptămână de evenimente dedicate aniversării Parteneriatului Strategic cu SUA # Financial Intelligence
Ambasada României la Washington organizează, pentru al patrulea an consecutiv, în perioada 7-13 iulie, o serie de evenimente […] The post România organizează la Washington o săptămână de evenimente dedicate aniversării Parteneriatului Strategic cu SUA appeared first on Financial Intelligence.
10:00
Swiss Capital estimează un preț țintă de 2,1 lei pentru acțiunile Alro, într-un an, și le recomandă puternic la cumpărare # Financial Intelligence
Swiss Capital estimează un preț țintă de 2,1 lei pentru acțiunile Alro, într-un an, și le recomandă puternic […] The post Swiss Capital estimează un preț țintă de 2,1 lei pentru acțiunile Alro, într-un an, și le recomandă puternic la cumpărare appeared first on Financial Intelligence.
09:20
Rutte: China și Rusia ar putea orchestra invazii simultane ale Taiwanului și Europei pentru a destabiliza alianța occidentală; Medvedev sugerează că Rutte se află „sub influența ciupercilor magice”: „Ar trebui să învețe limba rusă. I-ar putea fi de folos într-un lagăr din Siberia” # Financial Intelligence
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a adoptat o poziție extrem de alarmistă, avertizând că China și Rusia […] The post Rutte: China și Rusia ar putea orchestra invazii simultane ale Taiwanului și Europei pentru a destabiliza alianța occidentală; Medvedev sugerează că Rutte se află „sub influența ciupercilor magice”: „Ar trebui să învețe limba rusă. I-ar putea fi de folos într-un lagăr din Siberia” appeared first on Financial Intelligence.
09:10
Doar 30% dintre spitalele publice din România aplică pentru fonduri europene dedicate digitalizării (Horváth) # Financial Intelligence
Peste 40% dintre unitățile medicale nu dispun de infrastructură IT adecvată Deși digitalizarea sistemului de sănătate este o […] The post Doar 30% dintre spitalele publice din România aplică pentru fonduri europene dedicate digitalizării (Horváth) appeared first on Financial Intelligence.
08:50
Energiile regenerabile cresc vertiginos, dar și combustibilii fosili continuă să crească, pe fondul atingerii unor niveluri record ale cererii globale de energie electrică; Emisiile globale de CO₂ echivalent provenite din energie au crescut cu 1 %, înregistrând un nou record (Energy Institute) # Financial Intelligence
Energia eoliană și solară au crescut împreună cu 16 %, consolidându-și rolul de sectoare cu cea mai rapidă […] The post Energiile regenerabile cresc vertiginos, dar și combustibilii fosili continuă să crească, pe fondul atingerii unor niveluri record ale cererii globale de energie electrică; Emisiile globale de CO₂ echivalent provenite din energie au crescut cu 1 %, înregistrând un nou record (Energy Institute) appeared first on Financial Intelligence.
08:30
BRICS depășește multe alte asociații, inclusiv Grupul celor Șapte, din punct de vedere economic, a declarat președintele rus […] The post BRICS depășește G7 din punct de vedere economic — Vladimir Putin appeared first on Financial Intelligence.
08:20
Goldman Sachs se așteaptă ca membrii OPEC+ să crească producția de petrol cu 550.000 bpd în septembrie # Financial Intelligence
Goldman Sachs a declarat că se așteaptă ca un grup de opt membri OPEC+ să majoreze cotele de […] The post Goldman Sachs se așteaptă ca membrii OPEC+ să crească producția de petrol cu 550.000 bpd în septembrie appeared first on Financial Intelligence.
08:10
Taxarea excesivă distruge piața reglementată a jocurilor de noroc, favorizând piața neagră, deja în creștere (Consultanți fiscali) # Financial Intelligence
În ultimii doi ani, după majorări masive de taxe și introducerea taxării câștigurilor de la primul leu, piața […] The post Taxarea excesivă distruge piața reglementată a jocurilor de noroc, favorizând piața neagră, deja în creștere (Consultanți fiscali) appeared first on Financial Intelligence.
Acum 24 ore
07:30
Sindicaliştii din Sănătate şi Educaţie protestează astăzi, în faţa Parlamentului, împotriva măsurilor fiscale # Financial Intelligence
Sindicaliştii de la Sanitas, dar şi cei din Educaţie vor protesta, luni, în faţa Parlamentului împotriva măsurilor fiscale […] The post Sindicaliştii din Sănătate şi Educaţie protestează astăzi, în faţa Parlamentului, împotriva măsurilor fiscale appeared first on Financial Intelligence.
07:10
AFP: Von der Leyen în faţa europarlamentarilor: moţiune de cenzură fără riscuri, dar se prefigurează tulburări / Încercarea lui Gheorghe Piperea de a răsturna echipa Von der Leyen pare sortită eşecului # Financial Intelligence
Cu trei zile înaintea unui vot de neîncredere fără pericol pentru Comisia Europeană, Ursula von der Leyen trebuie […] The post AFP: Von der Leyen în faţa europarlamentarilor: moţiune de cenzură fără riscuri, dar se prefigurează tulburări / Încercarea lui Gheorghe Piperea de a răsturna echipa Von der Leyen pare sortită eşecului appeared first on Financial Intelligence.
07:10
Preşedintele american Donald Trump a calificat duminică drept „ridicolă” decizia lui Elon Musk de a înfiinţa şi finanţa […] The post Trump crede că Elon Musk a luat-o razna appeared first on Financial Intelligence.
06:30
Nazare: Riscul de retrogradare a ratingului de țară se diminueazǎ; Dobânzile la care România se împrumută au scăzut vizibil # Financial Intelligence
Riscul de retrogradare a ratingului de țară se diminueazǎ, a scris, pe Facebook, ministrul Finanțelor Alexandru Nazare, în […] The post Nazare: Riscul de retrogradare a ratingului de țară se diminueazǎ; Dobânzile la care România se împrumută au scăzut vizibil appeared first on Financial Intelligence.
06:20
Trump spune că țările care se aliniază politicilor BRICS se vor confrunta cu un tarif suplimentar de 10% # Financial Intelligence
Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat că un tarif suplimentar de 10% va fi perceput țărilor „care se […] The post Trump spune că țările care se aliniază politicilor BRICS se vor confrunta cu un tarif suplimentar de 10% appeared first on Financial Intelligence.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.