Premierul Bolojan s-a întâlnit cu reprezentanţii Moody’s; discuţiile au vizat măsurile pentru echilibrarea bugetară
Economica.net,
27 august 2025 17:50
Prim-ministrul Ilie Bolojan a avut miercuri o întrevedere cu o delegaţie a agenţiei internaţionale de rating Moody's, în contextul vizitelor periodice pe care aceasta le efectuează în România.
• • •
Alte ştiri de Economica.net
Acum 6 ore
23:30
Bolojan amenință cu demisia Guvernului dacă legislația privind pensiile speciale ale magistraților cade la CCR # Economica.net
Premierul Ilie Bolojan afirmă că, dacă proiectul de modificare a pensiilor magistraţilor va cădea la Curtea Constituţională, ”e greu de presupus că acest Guvern va mai avea legitimitatea să vină să rezolve alte nedreptăţi”, potrivit agenției de presă News.ro, care citează declarațiile premierului de la Antena 3 CNN.
23:10
Continental, gigantul german cu uzine în România, a vândut divizia ContiTech OES către americanii de la Regent # Economica.net
Producătorul german de componente auto şi anvelope Continental AG, cu mai multe uzine și centre R&D în România, a vândut divizia ContiTech OES către compania americană Regent.
23:10
Farmaceutica Remedia a obţinut în primul semestru din 2025 un profit net de 5,2 milioane lei # Economica.net
Farmaceutica Remedia a înregistrat în primul semestru din 2025 vânzări nete de 362,5 milioane lei, în creştere cu 3% comparativ cu S1 2024 şi un profit net de 5,2 milioane lei, în creştere semnificativă faţă de cele 0,03 milioane lei din perioada precedentă, conform unui comunicat al companiei.
23:10
Radu Cristian, primarul oraşului Mangalia, arestat preventiv 30 de zile pentru luare de mită # Economica.net
Judecătorii au decis arestarea preventivă, pentru 30 de zile, a primarului oraşului Mangalia, Radu Cristian, acuzat că ar fi primit, în total, 645.000 de euro mită.
23:10
Ministerul Mediului a lansat procedura pentru ocuparea posturilor de inspector şef în cinci dintre gărzile forestiere teritoriale # Economica.net
Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor (MMAP) a lansat public, miercuri, un apel pentru înscrierea la concurs pentru posturile de inspector şef în gărzile forestiere teritoriale Braşov, Bucureşti, Focşani, Oradea şi Timişoara, a anunţat, miercuri, ministra Mediului, Apelor şi Pădurilor, Diana Buzoianu, pe pagina sa de Facebook.
23:10
Criză, dar nu fără vacanțe. Românii au lăsat jumătate de miliard de euro în Grecia, Italia și Bulgaria. Care au fost destinațiile surpriză-Revolut # Economica.net
Dacă numărul românilor care au vizitat Marea Britanie, Republica Moldova și Polonia a avut cea mai mare creștere în vara lui 2025, Grecia, Italia, Germania și Bulgaria au fost destinațiile în care au fost cheltuiți cei mai mulți bani, arată un studiu Revolut, realizat pe baza datelor sale interne.
23:10
Răsturnare de situație. Statul începe să rămână în urma băncilor în lupta pentru banii românilor. Oferte la depozite, aproape de Tezaur. Fidelis rămâne fără concurent # Economica.net
După ce România a depășit, cel puțin temporar, perioada de instabilitate politică, iar guvernul nou instalat a început să ia primele măsuri de stabilizare bugetară, convingând agențiile să ne mențină în zona cu rating de investiții, dobânzile la care statul se împrumută au început să scadă. Pare că revenim, treptat, către o situația de normalitate, în care depozitele băncilor sunt mai atractive decât programele derulate de stat.
23:10
Cod roșu la porumb și floarea-soarelui. Luna august a mai luat 1,8 milioane de tone din producția estimată pentru aceste culturi # Economica.net
Porumbul a pierdut în august față de iulie încă 19% din randamentul estimat după ce cu o lună înainte estimările fuseseră revizuite cu 12% în minus. Producția estimată acum ar putea ajunge la numai 6,3 milioane de tone. Situația la floarea-soarelui este similară.
23:10
Concepul AMG GT XX, un pionier tehnologic cu 25 de recorduri la activ, va fi prezentat publicului la IAA Munchen 2025 # Economica.net
Grupul Mercedes-Benz a anunțat prezentarea la IAA Mobility din Munchen a unui concept care poate face „înconjurul lumii în opt zile”. Pionierul tehnologic dezvoltat sub marca Mercedes-AMG a bătut 25 de recorduri înainte chiar de a fi dezvăluit publicului larg.
23:10
Vânzarea firmei devine procedură supravegheată de stat. Majorarea capitalului și menținerea unui cont bancar activ sunt filtre suplimentare ale Fiscului – avocat # Economica.net
Ministerul Finanțelor rescrie legea societăților comerciale. Dr. Av. Radu Pavel, Avocatul Coordonator al Societății Românești de Avocatură Pavel, Mărgărit și Asociații, subliniază că majorarea capitalului social, obligativitatea deținerii unui cont bancar și procedurile suplimentare privind transferul părților sociale reprezintă schimbări fundamentale pentru mediul de afaceri.
Acum 12 ore
19:50
Proiectul Primăriei Municipiului Timişoara (PMT) pentru construirea în sistem de parteneriat public-privat a unui nou Spital Municipal, cu cofinanţare prin International Finance Corporation (IFC), Divizia de Investiţii a Băncii Mondiale, a intrat în faza de consultare cu potenţiali investitori.
19:50
Merz, Macron şi Tusk sprijină aderarea R. Moldova la UE şi au promis solidaritate în faţa Rusiei # Economica.net
Cancelarul german Friedrich Merz şi-a exprimat miercuri, la Chişinău, sprijinul pentru aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană în timpul celebrărilor dedicate Zilei Independenţei Moldovei, promiţând solidaritate în faţa agresiunii ruse, relatează Reuters şi AFP.
19:50
Prețurile la energie electrică încep să scadă pe piețele din România. Deja se văd oferte mai bune pentru populație # Economica.net
Prețurile energiei electrice de pe piețele din România, atât cele cu livrare la termen, cât și cele spot, au început să scadă, potrivit datelor noastre, și au apărut deja oferte cu preț scăzut pentru populație al unor furnizori.
19:00
Preşedintele american Donald Trump a cerut miercuri să fie deferiţi justiţiei miliardarul progresist George Soros şi fiul acestuia, Alexander, care potrivit liderului de la Casa Albă ar fi sprijinit manifestaţiile violente din SUA, relatează agenţiile AFP şi Reuters.
19:00
Agroland extinde cu 20 de milioane de euro platforma de la Mihăilești. 15 milioane de euro vin de la BEI # Economica.net
Agroland Group va accesa o finanțare de 15 milioane de euro prin programul Băncii Europene de Investiții „Recovery and Resilience Plan”, pentru o investiție totală de 20 milioane de euro, destinată extinderii platformei avicole de la Mihăilești, județul Giurgiu.
19:00
Ministrul Transporturilor despre controlul la Metrorex: trenuri cu mai puţini însoţitori și personal neautorizat implicat în activităţi ce ţin de siguranţa circulaţiei # Economica.net
Autoritatea de Siguranţă Feroviară Română (ASFR) a identificat, în urma controlului derulat la Metrorex, o serie de deficienţe şi a aplicat sancţiuni şi a impus măsuri clare, cu termene ferme, a anunţat, miercuri, ministrul Transporturilor, Ciprian Şerban.
18:10
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a solicitat Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei o anchetă referitoare la cum au întocmit furnizorii ultimele facturi de energie electrică, mai precis la nivelul de TVA.
17:50
FOTO Autostrada Transilvania: Turcii de la Ozaltin au realizat 15% din lucrările la secțiunea viaductelor de peste trei kilometri # Economica.net
Lucrările de deviere a traseului de pe secțiunea Nădășelu – Mihăiești din Autostrada Transilvania au ajuns la un stadiu de 15%, informează miercuri Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). Amintim că lucrările - care includ viaducte de peste trei kilometri - sunt executate de către constructorul turc Ozaltin.
17:50
Huawei lansează în România a smartphone-urilor sale flagship în domeniul imagisticii — Seria Pura 80, cu două modele: Pura 80 Pro și Pura 80 Ultra.
17:50
VIDEO Calea ferată Caransebeș -Timișoara – Arad: WeBuild a depășit stadiul de execuție de 20% pe lotul 4 # Economica.net
Modernizarea lotului 4 Ronat Triaj – Arad din cadrul liniei de cale ferată Caransebeș - Timișoara - Arad, pentru creșterea vitezei, capacității și siguranței traficului, a depășit stadiul de execuție de 20%, informează miercuri CFR Infrastructură Timișoara.
17:50
Digi a anunțat că începând de miercuri efectuează o serie de modificări legate de serviciul Digi Online.
17:50
Premierul Bolojan s-a întâlnit cu reprezentanţii Moody’s; discuţiile au vizat măsurile pentru echilibrarea bugetară # Economica.net
Prim-ministrul Ilie Bolojan a avut miercuri o întrevedere cu o delegaţie a agenţiei internaţionale de rating Moody's, în contextul vizitelor periodice pe care aceasta le efectuează în România.
17:50
Lucian Barbu (NNDKP): Cred că anul următor nu vom scăpa fără alte creşteri de impozite # Economica.net
Pachetul 2 de măsuri nu va produce un mare cutremur în sistemul de impozitare, însă pe termen mai lung eu sunt destul de pesimist şi nu cred că anul viitor vom scăpa fără alte creşteri de impozite, a declarat, miercuri, Lucian Barbu, Tax Partner NNDKP - Nestor Nestor Diculescu Kingston Petersen, la o dezbatere de specialitate.
17:50
Rusia şi-a revizuit prognoza de creştere economică pentru acest an de la 2,5%, până la 1,5% # Economica.net
Rusia estimează că în acest an creşterea economică se va situa la 1,5%, cu un punct procentual mai puţin decât prognoza oficială anterioară, în contextul în care dobânzile ridicate introduse pentru a controla inflaţia au sugrumat creditarea, a declarat miercuri ministrul rus al Finanţelor, Anton Siluanov, la o reuniune organizată la Kremlin, transmite Reuters.
17:50
Ungaria contestă la CJUE susţinerea Ucrainei cu veniturile produse de activele ruseşti îngheţate # Economica.net
Guvernul ungar a formulat o plângere la Curtea de Justiţie a Uniunii Europene (CJUE) împotriva utilizării dobânzilor şi a altor profituri generate de activele ruseşti îngheţate în urma sancţiunilor occidentale ca sursă de finanţare pentru sprijinirea Ucrainei în războiul cu Rusia, relatează miercuri agenţia EFE.
17:50
Undă verde pentru fabrica de pulberi de 535 de milioane de euro de la Victoria, construită de nemții de la Rheinmetall # Economica.net
Astăzi, în Germania, ministrul Economiei, Radu Miruță, a semnat, ca reprezentant al Guvernului României, cadrul contractual pentru realizarea unei investiții strategice: o fabrică de pulberi pentru muniție, construită de la zero în orașul Victoria, județul Brașov.
16:10
Decizie importantă în Italia – Guvernul va hotărî dacă îi va sancţiona compania chineză Sinochem, cel mai mare acţionar al gigantului Pirelli # Economica.net
Guvernul italian va decide până la finele lunii septembrie dacă îl sancţionează pe acţionarul chinez al producătorului italian de anvelope Pirelli, grupul chinez de stat Sinochem, pentru încălcarea regulilor impuse de Roma vizând limitarea influenţei Beijingului asupra producătorului de anvelope, au declarat pentru Reuters mai multe surse din apropierea acestui dosar.
16:10
Cabinetul german şi-a definitivat miercuri planurile sale pentru serviciul militar voluntar, cu recrutarea ca o soluţie de rezervă, au declarat surse guvernamentale pentru DPA.
16:10
Alertă de „tsunami” după pachetele de măsuri fiscale – Val de insolvenţe, până la sfârșitul anului şi în 2026. Tot mai multe firme mici iau în calcul închiderea activităţii (CONAF) # Economica.net
Tot mai multe microîntreprinderi iau în calcul închiderea activităţii din cauza nivelului ridicat de taxare, care nu le dă posibilitatea să-şi menţină profitabilitatea măcar la limite minime, iar până la finalul anului este posibil să asistăm la un val de insolvenţe, a avertizat miercuri preşedintele Confederaţiei Naţionale pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF), Cristina Chiriac.
16:00
Contrabandă ţigarete – Record al utimilor cinci ani. Piaţa neagră a crescut până la 12%, în iulie 2025 # Economica.net
Piaţa neagră a ţigaretelor a crescut în iulie 2025 până la 11,9% din totalul consumului, comparativ cu 10,1% în luna ianuarie, un nivel record pentru ultimii cinci ani, arată o analiză a companiei de cercetare Novel Research.
16:00
SUA – Americanii susţin sancţiunile împotriva partenerilor comerciali ai Rusiei (sondaj) # Economica.net
Majoritatea americanilor susţin sancţionarea partenerilor comerciali ai Rusiei ca mijloc de a exercita presiune asupra Moscovei pentru a pune capăt războiului din Ucraina, relevă un nou sondaj Reuters/Ipsos, publicat miercuri.
16:00
Produsele cosmetice în care este utilizat ca ingredient TPO (Trimethylbenzoyl Diphenylphosphine Oxide) va fi interzis în Uniunea Europeană (UE), începând din luna septembrie, informează Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC).
Acum 24 ore
15:00
Rusia – Populaţia ţine peste 540 de miliarde de dolari la bănci, ruşii fiind atraşi de dobânzile ridicate la depozite # Economica.net
Gospodăriile ruseşti au acumulat dobânzi bancare record, profitând de faptul că dobânzile la depozite sunt la un maxim istoric într-o economie de război, transmite Bloomberg.
15:00
China a respins miercuri invitaţia preşedintelui american Donald Trump de a participa la negocieri trilaterale cu SUA şi Rusia privind reducerea arsenalelor lor nucleare, făcând apel la cele două ţări să acţioneze primele, relatează AFP.
15:00
„Mare reuniune” la Casa Albă. Trump pregăteşte prima zi după încheierea conflictului din Fâşia Gaza # Economica.net
Preşedintele american Donald Trump va prezida miercuri o "mare reuniune" la Casa Albă despre situaţia din Gaza de după încheierea conflictului, a anunţat marţi emisarul său special Steve Witkoff, relatează AFP.
15:00
Bătaie pentru posturile de „șef la stat”. Ministerul Economiei a primit peste 2.000 de CV-uri și a suspendat temporar înscrierile # Economica.net
Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului a anunțat că suspendă temporar înscrierile pentru posturile scoase la concurs în Consiliile de Administrație ale companiilor de stat, începând de joi, 28 august 2025, ora 14:00, după ce a fost depășit numărul așteptat de aplicații.
14:30
Africa a devenit noua destinaţie favorită pentru exporturile chineze, după ce tarifele lui Donald Trump au modificat schimburile comerciale pentru cea mai mare putere manufacturieră a lumii, transmite Bloomberg.
14:30
Alertă în Bucureşti - Creştere accelerată a concentraţiilor de particule în suspensie în zona Bucureştiului, în urma incendiului din Dragonul Roşu, anunţă Agenţia Naţională pentru Mediu şi Arii Protejate (ANMAP).
13:40
Sancţiunile SUA împotriva companiei petroliere NIS din Serbia au fost amânate încă o dată # Economica.net
Washingtonul a acordat un nou răgaz, de 30 de zile, de la regimul sancţiunilor pentru compania petrolieră Naftna Industrija Srbije (NIS) din Serbia, la care pachetul majoritar de acţiuni este deţinut de firmele ruseşti Gazprom Neft şi Gazprom, a anunţat ministrul Energiei din Serbia, Dubravka Djedovic Handanovic, transmite AFP.
13:40
România și-a umplut deja 80% din depozitele de gaze pentru iarnă, peste media europeană a momentului # Economica.net
Depozitele de înmagazinare a gazelor din România sunt deja pline în procent de peste 80%, nivel peste media europeană și care creează premisele umplerii complete înainte de începerea iernii, chiar dacă obligațiile de stocare au fost relaxate.
13:20
Compania Naţională de Căi Ferate „CFR” SA informează că miercuri, 27 august 2025, a fost semnat, cu PORR CONSTRUCT S.R.L, contractul de proiectare și execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții „Reabilitarea liniei feroviare Craiova – Drobeta Turnu Severin – Caransebeș, parte a Coridorului Orient/Est-Mediteranean” – LOT 5: CAP X BĂILE HERCULANE – CAP X PO NOU POARTA, KM 404+250 – KM 436+887.
13:20
Cum ar putea arăta depourile Colentina și Titan după modernizare. Investiția este estimată la peste un miliard de lei # Economica.net
Primarul general interimar al Capitalei Stelian Bujduveanu a anunțat miercuri lansarea unei consultări de piață pentru achiziția de servicii de proiectare și execuție privind modernizarea depourilor Colentina și Titan. Acesta a prezentat și randări 3D cu depourile respective.
13:20
Uniunea Europeană a transmis un mesaj de felicitare Republicii Moldova, cu ocazia Zilei Independenţei, reafirmând sprijinul ferm pentru parcursul democratic şi european al ţării, informează miercuri MOLDPRES.
13:20
Criză în Franţa – Majoritatea francezilor vrea ca parlamentul să fie dizolvat şi organizarea unor noi alegeri # Economica.net
Circa 63% dintre francezi vor ca parlamentul ţării să fie dizolvat şi să fie organizate noi alegeri, potrivit unui sondaj Ifop pentru LCI TV de miercuri, în contextul în care prim-ministrul Francois Bayrou se luptă să-şi salveze guvernul minoritar, relatează AFP.
13:20
FOTO Autostrada Transilvania: Construcții Erbașu are peste 500 de muncitori pe lotul Suplacu de Barcău – Chiribiș, realizat 57% # Economica.net
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a transmis miercuri imagini de pe șantierul secțiunii Suplacu de Barcău – Chiribiș, parte din Autostrada Transilvania (A3). Află când se va putea circula pe acest tronson de peste 26 de kilometri, realizat deja în proporție de 57%.
11:40
Cine mai ține restaurantele în viață când numărul de produse comandate a scăzut cu o treime în ultimii cinci ani. Studiu # Economica.net
Comanda medie de la restaurant s-a menținut relativ stabilă între 2021 și 2024, la aproximativ 74 lei, însă în 2025 a urcat la 83,5 lei, o creștere de 12,24%. În același timp, numărul mediu de produse per comandă a scăzut cu aproape 31% în ultimii cinci ani – de la 4,53 produse în 2021 la 3,14 în 2025, potrivit unei analize Horeka by Roweb, o platformă software dedicată digitalizării restaurantelor.
11:40
Ce a spus Marco Rubio, secretarul de stat al SUA, de Ziua Independenţei Republicii Moldova # Economica.net
Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a transmis miercuri un mesaj de felicitare cu ocazia Zilei Independenţei Republicii Moldova, în care afirmă că Statele Unite ale Americii şi Republica Moldova împărtăşesc un angajament clar "de a construi un viitor mai sigur, mai puternic şi mai prosper", informează MOLDPRES.
11:40
Autostrada București – Giurgiu: A fost desemnat proiectantul drumului de mare viteză către Bulgaria # Economica.net
Compania Națională de Investiții Rutiere a desemnat câștigătorul contractului pentru realizarea Studiului de Fezabilitate al drumului de mare viteză București - Giurgiu. Este vorba despre asocierea ACTIV PROIECTARE INFRASTRUCTURĂ S.R.L. (Leader), EMAY Uluslararası Mühendislik ve Müşavirlik Anonim Şirketi.
11:40
Record la Lego – Vânzările au crescut până la 5,43 miliarde de dolari în primele şase luni din 2025, graţie parteneriatelor cu alte mari branduri # Economica.net
Producătorul danez de jucării Lego A/S a raportat miercuri o creştere de 12% a vânzărilor în primul semestru, până la un nivel record de 34,6 miliarde de coroane (5,43 miliarde de dolari), în contextul în care parteneriatele cu alte mari branduri, precum Formula 1 şi Jurassic Park, i-au permis să înregistreze performanţe mai bune decât rivalii, transmite Reuters.
11:20
DN Agrar, cel mai mare producător de lapte din Europa, raportează cele mai bune rezultate financiare din istorie. A crescut atât livrările cât și prețurile # Economica.net
DN AGRAR Group, cel mai mare producător de lapte de vacă din Europa, a încheiat primul semestru al anului 2025 cu o cifră de afaceri de 101 milioane lei, în creștere cu 22% față de anul anterior, și un profit net de 27 milioane lei, mai mare cu 80%. Este cel mai bun semestru din istoria companiei, atingând o marjă EBITDA de 49%.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.