Prima Doamnă a SUA anunță că are “un canal deschis de comunicare” cu Putin privind soarta copiilor răpiți de Rusia în războiul din Ucraina
CaleaEuropeana,
10 octombrie 2025 19:40
Prima Doamnă a Statelor Unite, Melania Trump, a declarat vineri că a purtat discuții directe cu președintele rus Vladimir Putin privind soarta copiilor răpiți de Rusia în timpul războiului din Ucraina, potrivit France 24. Într-un anunț făcut la Casa Albă, Melania Trump a spus că opt copii au fost reuniți cu familiile lor în ultimele […] The post Prima Doamnă a SUA anunță că are “un canal deschis de comunicare” cu Putin privind soarta copiilor răpiți de Rusia în războiul din Ucraina appeared first on caleaeuropeana.ro.
• • •
Alte ştiri de CaleaEuropeana
Acum 8 ore
17:40
Secretarul de stat american va discuta cu omologii din G7 despre eforturile de pace ale SUA pentru Ucraina și Gaza, dar și despre comerț și securitate maritimă # CaleaEuropeana
Secretarul de stat american Marco Rubio se va deplasa în regiunea Niagara din Ontario, Canada, în perioada 11-12 noiembrie, pentru a participa la reuniunea miniștrilor de externe ai G7. Potrivit unui comunicat al Departamentului de Stat al SUA, Rubio intenționează să discute cu omologii săi din Franța, Germania, Italia, Japonia, Canada și Marea Britanie despre […] The post Secretarul de stat american va discuta cu omologii din G7 despre eforturile de pace ale SUA pentru Ucraina și Gaza, dar și despre comerț și securitate maritimă appeared first on caleaeuropeana.ro.
Acum 12 ore
17:10
Premierul R. Moldova: Prin colaborarea solidă și viziunea comună cu BERD, vom reuși să apropiem țara de standardele europene # CaleaEuropeana
Prim-ministrul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, a avut o întrevedere, luni, cu Giuseppe Grimaldi, șeful operațiunilor Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) la Chișinău, pentru a discuta despre mersul proiectelor implementate cu sprijinul BERD, vizând reabilitarea drumurilor și sporirea securității energetice, potrivit unui comunicat. Premierul Alexandru Munteanu a subliniat importanța cooperării cu BERD în dezvoltarea […] The post Premierul R. Moldova: Prin colaborarea solidă și viziunea comună cu BERD, vom reuși să apropiem țara de standardele europene appeared first on caleaeuropeana.ro.
16:10
Ministerul Finanțelor lansează, prin BID, un program care va injecta 6 mld. lei în economie pentru IMM-uri # CaleaEuropeana
A fost lansat astăzi, 10 noiembrie, un instrument de Garanție de Portofoliu pentru IMM-uri, prin Banca de Investiții și Dezvoltare (BID), deținută de Ministerul Finanțelor. La evenimentul de lansare, ministrul finanțelor, Alexandru Nazare a subliniat că Banca de Investiții și Dezvoltare (BID) va injecta, începând cu 2026, 6 miliarde de lei în economie. „Nu trebuie […] The post Ministerul Finanțelor lansează, prin BID, un program care va injecta 6 mld. lei în economie pentru IMM-uri appeared first on caleaeuropeana.ro.
15:40
Fundația Progress invită părinții și copiii pasionați de știință și robotică în 15 noiembrie la Târgul Național de Știință CODE Kids 2025 organizat la Politehnica București # CaleaEuropeana
Fundația Progress invită părinții și copiii pasionați de știință și robotică sâmbătă, 15 noiembrie 2025, între orele 11:00 și 15:00, la Târgul Național de Știință CODE Kids 2025, ce are loc la Facultatea de Automatică și Calculatoare din cadrul Universității Naționale de Știință și Tehnologie Politehnica București. Potrivit unui comunicat al Fundației Progress remis CaleaEuropeană.ro, […] The post Fundația Progress invită părinții și copiii pasionați de știință și robotică în 15 noiembrie la Târgul Național de Știință CODE Kids 2025 organizat la Politehnica București appeared first on caleaeuropeana.ro.
15:20
Ursula von der Leyen, discuții „constructive” cu Roberta Metsola și Mette Frederiksen privind viitorul buget al UE: „Avem o înțelegere solidă a propunerilor și o direcție clară de urmat” # CaleaEuropeana
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a avut luni o întâlnire „constructivă” cu președinta Parlamentului European, Roberta Metsola și cu prim-ministrul danez, Mette Frederiksen, a cărei țară deține președinția rotativă a Consiliului UE, pentru a discuta despre viitorul Cadru Financiar Multianual (2028–2034). Potrivit acesteia, în cadrul discuțiilor au fost clarificate obiectivele în trei domenii-cheie: […] The post Ursula von der Leyen, discuții „constructive” cu Roberta Metsola și Mette Frederiksen privind viitorul buget al UE: „Avem o înțelegere solidă a propunerilor și o direcție clară de urmat” appeared first on caleaeuropeana.ro.
15:20
ICI București: Doi tineri cercetători, membri ai ICI Innolabs, au obținut locul 9 în cadrul competiției internaționale „Competition of Fairness in AI Face Detection” # CaleaEuropeana
Doi tineri cercetători, membri ai ICI Innolabs din cadrul ICI București, Alexandru Bogdan Dura și Sebastian Balmuș, au obținut locul 9 în cadrul competiției internaționale „Competition of Fairness in AI Face Detection”, organizată în contextul conferinței NeurIPS 2025, unul dintre cele mai importante evenimente la nivel mondial în domeniul inteligenței artificiale și machine learning. „Rezultatele […] The post ICI București: Doi tineri cercetători, membri ai ICI Innolabs, au obținut locul 9 în cadrul competiției internaționale „Competition of Fairness in AI Face Detection” appeared first on caleaeuropeana.ro.
15:20
Comisia Europeană salută progresele tangibile obținute în implementarea Legii privind sprijinirea producției de muniție (Act in Support of Ammunition Production – ASAP), în urma unei vizite de lucru efectuate la facilitățile Chemring Nobel din Norvegia, unul dintre principalii beneficiari ai finanțării europene destinate consolidării capacităților industriale de apărare, se arată într-un comunicat. Vizita, desfășurată la […] The post ASAP: UE consolidează capacitatea de producție a muniției în Norvegia appeared first on caleaeuropeana.ro.
15:10
Siegfried Mureșan, după modificările propuse de Comisia Europeană la bugetul UE: Am salvat fondurile și interesele fermierilor și regiunilor din România # CaleaEuropeana
Europarlamentarul Siegfried Mureșan (PPE, PNL), negociator-șef al Parlamentului European privind Bugetul multianual al Uniunii Europene, a anunțat luni că a obținut modificări importante în propunerea Comisiei Europene pentru bugetul 2028–2034, care garantează finanțarea fermierilor, a zonelor rurale și a regiunilor. Declarația lui Mureșan a fost făcută după discuții între președinta Comisiei Europene, Ursula von der […] The post Siegfried Mureșan, după modificările propuse de Comisia Europeană la bugetul UE: Am salvat fondurile și interesele fermierilor și regiunilor din România appeared first on caleaeuropeana.ro.
14:50
Olanda continuă planul de a interzice importurile din colonii israeliene ilegale din Palestina, chiar dacă a suspendat eforturile de a impune sancțiuni mai dure asupra Israelului # CaleaEuropeana
Olanda continuă să lucreze la legislația care interzice importurile din așezările ilegale din Palestina ocupată, chiar dacă a suspendat eforturile de impunere a unor sancțiuni mai severe asupra Israelului după acordul de încetare a focului încheiat luna trecută în Gaza, a declarat ministrul de externe în timpul unei vizite în regiune, informează The Guardian. Interdicția […] The post Olanda continuă planul de a interzice importurile din colonii israeliene ilegale din Palestina, chiar dacă a suspendat eforturile de a impune sancțiuni mai dure asupra Israelului appeared first on caleaeuropeana.ro.
14:40
Dan Motreanu cere o revizuire mai amplă a proiectului de buget al UE 2028-2034: Renunțarea la politicile de coeziune și agricultură în favoarea unui fond unic nu reprezintă o reformă, ci o diluare # CaleaEuropeana
Eurodeputatul PNL Dan Motreanu a salutat noile modificări propuse de Comisia Europeană la proiectul de buget multianual al Uniunii Europene pentru perioada 2028–2034, dar a avertizat că acestea nu rezolvă în totalitate problemele semnalate de Parlamentul European privind viitorul finanțării europene. Potrivit eurodeputatului, executivul european a introdus în noua variantă a bugetului un „obiectiv rural”, […] The post Dan Motreanu cere o revizuire mai amplă a proiectului de buget al UE 2028-2034: Renunțarea la politicile de coeziune și agricultură în favoarea unui fond unic nu reprezintă o reformă, ci o diluare appeared first on caleaeuropeana.ro.
13:50
Eurostat: România, printre statele UE care înregistrează cele mai mari scăderi ale vânzărilor cu amănuntul în septembrie 2025 # CaleaEuropeana
România se numără printre statele memebre ale Uniunii Europene unde volumul vânzărilor de produse alimentare, băuturi și tutun a scăzut în luna septembrie 2025, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut. Astfel, potrivit datelor Eurostat, vănzările din comerțul cu amănuntul au înregistrat în țara noastră o scădere de 4,5%, una dintre cele mai mari din […] The post Eurostat: România, printre statele UE care înregistrează cele mai mari scăderi ale vânzărilor cu amănuntul în septembrie 2025 appeared first on caleaeuropeana.ro.
13:30
Franța depune eforturi considerabile pentru a câștiga cursa pentru găzduirea Autorității Vamale Europene, dând startul ofertelor # CaleaEuropeana
Franța depune eforturi consistențe pentru a câștiga cursa pentru găzduirea Autorității Vamale Europene, stabilind cadența pentru războiul ofertelor. Politico prezintă într-un material vizita pe care a efectuat-o în orașul Lille, aflat în nordul Franței, propunerea economiei europene de a găzdui Autoritatea Vamală a Uniunii Europene. Vizitatorii au inspectat potențialul sedi agenției, unde vor lucra cei […] The post Franța depune eforturi considerabile pentru a câștiga cursa pentru găzduirea Autorității Vamale Europene, dând startul ofertelor appeared first on caleaeuropeana.ro.
13:20
Comisia Europeană plănuiește modificări semnificative ale Regulamentului general privind protecția datelor (GDPR) în beneficiul dezvoltatorilor de inteligență artificială # CaleaEuropeana
Uniunea Europeană se pregătește să modifice una dintre cele mai emblematice reglementări ale sale, Regulamentul general privind protecția datelor (GDPR), în încercarea de a accelera dezvoltarea inteligenței artificiale (AI) și de a reduce birocrația care afectează competitivitatea Europei, relatează Politico. Potrivit documentelor consultate de publicație, Comisia Europeană intenționează să includă modificări semnificative ale GDPR în […] The post Comisia Europeană plănuiește modificări semnificative ale Regulamentului general privind protecția datelor (GDPR) în beneficiul dezvoltatorilor de inteligență artificială appeared first on caleaeuropeana.ro.
13:10
Prima vizită externă a noului premier al R. Moldova are loc joi, la București: Ilie Bolojan îl va primi la Palatul Victoria pe Alexandru Munteanu # CaleaEuropeana
Prim-ministrul Ilie Bolojan îl va primi joi, 13 noiembrie, la Palatul Victoria, pe omologul său din Republica Moldova, Alexandru Munteanu, care efectuează prima sa vizită oficială în România de la numirea în această funcție, informează Guvernul într-un comunicat remis CaleaEuropeană.ro. Cu acest prilej, prim-miniștrii Ilie Bolojan și Alexandru Munteanu vor avea o întrevedere axată pe […] The post Prima vizită externă a noului premier al R. Moldova are loc joi, la București: Ilie Bolojan îl va primi la Palatul Victoria pe Alexandru Munteanu appeared first on caleaeuropeana.ro.
13:00
de Dan Cărbunaru Nici cu gândul nu gândeau militarii români care și-au lăsat sângele sau chiar viața în Irak și Afganistan că pe brațele sau picioarele lor smulse de explozii se vor ridica isaili, bogosi, îmbogățiți nesătui care vor mai mult, mai mult. Zecile de miliarde de euro revărsate în anii ce au trecut de […] The post Combinatorii appeared first on caleaeuropeana.ro.
12:30
Cinci drone au survolat o centrală nucleară din Belgia. Marea Britanie, Franța și Germania trimit personal și echipamente pentru a ajuta la contracararea incursiunilor # CaleaEuropeana
Cinci drone au fost observate duminică seara zburând deasupra centralei nucleare Doel din Belgia, situată lângă portul Anvers, a anunțat compania energetică Engie, potrivit Politico Europe. „Inițial am detectat trei drone, dar apoi am văzut cinci. Au rămas în aer aproximativ o oră”, a declarat luni dimineață purtătoarea de cuvânt a Engie, Hellen Smeets. Primele […] The post Cinci drone au survolat o centrală nucleară din Belgia. Marea Britanie, Franța și Germania trimit personal și echipamente pentru a ajuta la contracararea incursiunilor appeared first on caleaeuropeana.ro.
Acum 24 ore
12:10
România, gazda reuniunii OCDE dedicate cooperării internaționale anticorupție. Ministrul Justiției: Rămânem un partener activ în eforturile internaționale de promovare a integrității # CaleaEuropeana
Ministrul justiției, Radu Marinescu, a participat la sesiunea de deschidere a celei de-a XV-a Reuniuni a Rețelei de Aplicare a Legii (Law Enforcement Network – LEN) din cadrul Rețelei Anticorupție a Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE) pentru Europa de Est și Asia Centrală (ACN), informează un comunicat oficial al Ministerului Justiției. Evenimentul, organizat […] The post România, gazda reuniunii OCDE dedicate cooperării internaționale anticorupție. Ministrul Justiției: Rămânem un partener activ în eforturile internaționale de promovare a integrității appeared first on caleaeuropeana.ro.
12:00
Nicușor Dan: România are toate datele pentru a deveni hub de producție în industria de apărare în Europa de Sud-Est # CaleaEuropeana
Nevoia de a crește industria europeană de apărare într-un mod accelerat reprezintă o oportunitate pentru economia națională și pentru colaborarea între România și Germania, a afirmat președintele Nicușor Dan la Conferința privind Cooperarea Industrială în Domeniul Apărării dintre cele două țări, desfășurată luni, 10 noiembrie 2025, la București. Evenimentul, organizat de Camera de Comerț și […] The post Nicușor Dan: România are toate datele pentru a deveni hub de producție în industria de apărare în Europa de Sud-Est appeared first on caleaeuropeana.ro.
11:50
Nicușor Dan: România are toate datele pentru a deveni un hub de producție în industria de apărare în Europa de Sud-Est # CaleaEuropeana
Nevoia de a crește industria europeană de apărare într-un mod accelerat reprezintă o oportunitate pentru economia națională și pentru colaborarea între România și Germania, a afirmat președintele Nicușor Dan la Conferința privind Cooperarea Industrială în Domeniul Apărării dintre cele două țări, desfășurată luni, 10 noiembrie 2025, la București. Evenimentul, organizat de Camera de Comerț și […] The post Nicușor Dan: România are toate datele pentru a deveni un hub de producție în industria de apărare în Europa de Sud-Est appeared first on caleaeuropeana.ro.
11:40
ASF va reprezenta România în Comitetul Executiv al Organizației Internaționale a Supraveghetorilor Sistemelor de Pensii Private pentru perioada 2026–2027 # CaleaEuropeana
Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) va reprezenta România în Comitetul Executiv al Organizației Internaționale a Supraveghetorilor Sistemelor de Pensii Private (IOPS), pentru perioada 2026–2027, potrivit unui comunicat de presă. Alegerea ASF, reprezentată de vicepreședintele Daniel Armeanu, în Comitetul Executiv al IOPS, a fost aprobată în Adunarea Generală a Organizaţiei Internaţionale a Supraveghetorilor Sistemelor de Pensii Private, ce […] The post ASF va reprezenta România în Comitetul Executiv al Organizației Internaționale a Supraveghetorilor Sistemelor de Pensii Private pentru perioada 2026–2027 appeared first on caleaeuropeana.ro.
11:30
ICI București a vorbit, la ITS Romania Congress, despre integrarea soluțiilor de plată digitală în sistemele de transport public # CaleaEuropeana
ICI București a participat la ITS Romania Congress, eveniment organizat în perioada 6–7 noiembrie 2025 de ITS-Romania, Primaria Resita și Transport Urban Resita, care a avut scopul de a prezenta și discuta soluții inovatoare dedicate unui transport mai sigur, mai curat și mai eficient. Ediția din acest an a reunit specialiști, autorități publice centrale și […] The post ICI București a vorbit, la ITS Romania Congress, despre integrarea soluțiilor de plată digitală în sistemele de transport public appeared first on caleaeuropeana.ro.
11:30
Volodimir Zelenski declară că „nu se teme” de Donald Trump: Nu suntem dușmani ai SUA, ci prieteni. De ce ne-am teme? # CaleaEuropeana
Volodimir Zelenski a declarat că, spre deosebire de alți lideri occidentali, nu se „teme” de Donald Trump și a respins informațiile potrivit cărora ultima lor întâlnire la Washington ar fi fost tensionată, adăugând că are relații bune cu președintele SUA. De asemenea, într-un interviu exclusiv acordat publicației The Guardian, el a afirmat că regele Charles […] The post Volodimir Zelenski declară că „nu se teme” de Donald Trump: Nu suntem dușmani ai SUA, ci prieteni. De ce ne-am teme? appeared first on caleaeuropeana.ro.
11:10
UE, America Latină și Caraibele adoptă o nouă declarație comună care reafirmă angajamentul pentru un parteneriat bazat pe egalitate și valori comune # CaleaEuropeana
La deschiderea summit-ului din Santa Marta, președintele Consiliului European, Antonio Costa, a subliniat că orașul gazdă, „prima așezare uropeană permanentă pe continentul latino-american”, şi-a asumat astăzi rolul de „punct de întâlnire între culturi, simbol al uniunii şi cooperării dintre popoarele noastre”. Într-un context geopolitic complex, Antonio Costa a transmis că acest summit produce un mesaj […] The post UE, America Latină și Caraibele adoptă o nouă declarație comună care reafirmă angajamentul pentru un parteneriat bazat pe egalitate și valori comune appeared first on caleaeuropeana.ro.
10:50
Viktor Orban anunță un „scut financiar” convenit cu Donald Trump: SUA ar asigura finanțare nelimitată pentru Ungaria în lipsa fondurilor europene # CaleaEuropeana
Premierul Ungariei, Viktor Orban, a declarat, duminică, că a încheiat un acord cu președintele american Donald Trump pentru crearea unui „scut financiar” menit să asigure țării acces la finanțări nelimitate din Statele Unite, în eventualitatea în care Uniunea Europeană ar bloca fondurile destinate Budapestei, relatează agenția MTI, potrivit Agerpres. Potrivit liderului de la Budapesta, acordul […] The post Viktor Orban anunță un „scut financiar” convenit cu Donald Trump: SUA ar asigura finanțare nelimitată pentru Ungaria în lipsa fondurilor europene appeared first on caleaeuropeana.ro.
10:30
Comisia Europeană aduce mai multe modificări la propunerea de buget multianual al UE, în încercarea de a mulțumi Parlamentul European # CaleaEuropeana
Comisia Europeană a propus mai multe modificări la bugetul UE pentru următorii șapte ani, în încercarea de a evita o răzvrătire în Parlamentul European, potrivit unui document consultat de Politico. Prin cedarea în chestiuni sensibile, Comisia Europeană urmărește să neutralizeze amenințarea majorității din legislativul european de a respinge planul său de 1,8 trilioane de euro […] The post Comisia Europeană aduce mai multe modificări la propunerea de buget multianual al UE, în încercarea de a mulțumi Parlamentul European appeared first on caleaeuropeana.ro.
10:30
Ucraina și UE pregătesc pachetul de sancțiuni cu numărul 20. Zelenski solicită restricții suplimentare pentru sectorul energetic al Rusiei # CaleaEuropeana
Ucraina, împreună cu partenerii săi din Uniunea Europeană, pregătește propuneri pentru cel de-al 20-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei, care se preconizează că va include restricții suplimentare care vizează sectorul energetic al Rusiei, flota paralelă și companiile care susțin complexul militar-industrial al Moscovei, potrivit unui anunț făcut de președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, ieri seară. „Propunem […] The post Ucraina și UE pregătesc pachetul de sancțiuni cu numărul 20. Zelenski solicită restricții suplimentare pentru sectorul energetic al Rusiei appeared first on caleaeuropeana.ro.
10:20
Iulian Chifu: Intrarea în forță a lui Trump în bătălia pentru influență și resurse din Asia Centrală # CaleaEuropeana
de Iulian Chifu* Statele Unite s-au lansat în forță în competiția tot mai acerbă pentru a bloca rivalii în inima propriilor lor rute și parteneriate intangibile până de curând. Asia Centrală revine azi în prim-plan, după retragerea americană cvasi-totală după finalul părții de intervenție în Afganistan care necesita diversificarea rutelor de acces. În miezul fiefului […] The post Iulian Chifu: Intrarea în forță a lui Trump în bătălia pentru influență și resurse din Asia Centrală appeared first on caleaeuropeana.ro.
Ieri
20:20
Nicușor Dan: Unirea de la 1859 nu a căzut din cer, ci a fost rezultatul acțiunilor unor oameni politici precum domnitorul Ghyka # CaleaEuropeana
Unirea de la 1859 nu a căzut din cer și nu a fost un dar făcut României, ci rezultatul acțiunilor unor oameni politici care au lucrat în acest sens, printre care s-a numărat și domnitorul Ghyka, a declarat duminică președintele Nicușor Dan, la ceremonia de repatriere a rămășițelor pământești ale ultimului domn al Moldovei, Grigore […] The post Nicușor Dan: Unirea de la 1859 nu a căzut din cer, ci a fost rezultatul acțiunilor unor oameni politici precum domnitorul Ghyka appeared first on caleaeuropeana.ro.
18:00
Centrul de Screening pentru depistarea timpurie a cancerului a fot inaugurat astăzi la Institutul Oncologic București, anunță ministrul Sănătății # CaleaEuropeana
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat duminică inaugurarea Centrului de Screening Multiorgan și de Diagnostic Precoce pentru Neoplazii din cadrul Institutului Oncologic București „Prof. Dr. Alexandru Trestioreanu” —„un proiect care înseamnă viață salvată la timp, diagnostic corect și tratament rapid”. „Un pas concret pentru depistarea timpurie a cancerului în România! Centrul va permite evaluarea pacienților […] The post Centrul de Screening pentru depistarea timpurie a cancerului a fot inaugurat astăzi la Institutul Oncologic București, anunță ministrul Sănătății appeared first on caleaeuropeana.ro.
16:20
Președintele Senatului: România este și va rămâne ferm angajată în combaterea antisemitismului, a urii și a discriminării în toate formele lor # CaleaEuropeana
România este și va rămâne ferm angajată în combaterea antisemitismului, a urii și a discriminării, în toate formele lor, a transmis duminică președintele Senatului, Mircea Abrudean, cu ocazia Zilei Internaționale de luptă împotriva fascismului și antisemitismului. „9 noiembrie este Ziua Internațională de luptă împotriva fascismului și antisemitismului. Istoria nu se uită. Momente ca acesta sunt […] The post Președintele Senatului: România este și va rămâne ferm angajată în combaterea antisemitismului, a urii și a discriminării în toate formele lor appeared first on caleaeuropeana.ro.
14:40
Slovacia nu va susține utilizarea activelor rusești înghețate pentru acoperirea cheltuielilor militare ale Kievului, spune Robert Fico # CaleaEuropeana
Premierul Slovaciei, Robert Fico, a avertizat că țara sa se va opune folosirii activelor rusești înghețate pentru finanțarea cheltuielilor de apărare ale Ucrainei, într-un interviu acordat sâmbătă postului public slovac STVR, informează Politico Europe. „Slovacia nu va participa la niciun mecanism juridic sau financiar de confiscare a activelor înghețate, dacă aceste fonduri ar urma să […] The post Slovacia nu va susține utilizarea activelor rusești înghețate pentru acoperirea cheltuielilor militare ale Kievului, spune Robert Fico appeared first on caleaeuropeana.ro.
14:20
Nicușor Dan: Unirea de la 1859 nu a căzut din cer, ci a fost rezultatul acțiunilor unor oameni politici precum domnitorul Ghyka # CaleaEuropeana
Unirea de la 1859 nu a căzut din cer și nu a fost un dar făcut României, ci rezultatul acțiunilor unor oameni politici care au lucrat în acest sens, printre care s-a numărat și domnitorul Ghyka, a declarat duminică președintele Nicușor Dan, la ceremonia de repatriere a rămășițelor pământești ale ultimului domn al Moldovei, Grigore […] The post Nicușor Dan: Unirea de la 1859 nu a căzut din cer, ci a fost rezultatul acțiunilor unor oameni politici precum domnitorul Ghyka appeared first on caleaeuropeana.ro.
11:50
China suspendă interdicția de export pentru anumite metale rare către SUA, într-un gest care sugerează o îmbunătățire a relațiilor cu Washingtonul # CaleaEuropeana
China a suspendat duminică interdicția de export către Statele Unite pentru galiu, germaniu și antimoniu, metale rare esențiale pentru industria modernă, ca un semn suplimentar de atenuare a tensiunilor dintre cele două țări, relatează AFP, potrivit Agerpres. Restricțiile, care fuseseră impuse în decembrie 2024, vizau așa-numitele bunuri „cu dublă utilizare”, adică cele care puteau fi […] The post China suspendă interdicția de export pentru anumite metale rare către SUA, într-un gest care sugerează o îmbunătățire a relațiilor cu Washingtonul appeared first on caleaeuropeana.ro.
11:10
Ministrul Finanțelor, discuții la nivel înalt cu oficiali americani despre extinderea parteneriatului România–SUA în domeniul energiei: „Câștigăm teren important în lume” # CaleaEuropeana
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a avut o serie de discuții la nivel înalt cu oficiali americani, despre întărirea relațiilor economice și sprijinirea prosperității României. El s-a întâlnit cu Doug Burgum, secretarul american pentru Interne, Chris Wright, secretarul pentru Energie al Statelor Unite, Michael Rigas, subsecretar de stat pentru Management și Resurse, și Jarrod Agen, director […] The post Ministrul Finanțelor, discuții la nivel înalt cu oficiali americani despre extinderea parteneriatului România–SUA în domeniul energiei: „Câștigăm teren important în lume” appeared first on caleaeuropeana.ro.
10:40
Ilie Bolojan: Reafirm angajamentul ferm al Guvernului pentru combaterea antisemitismului, discriminării, xenofobiei, radicalizării și discursului instigator la ură # CaleaEuropeana
Premierul Ilie Bolojan a reiterat duminică, cu prilejul Zilei Internaționale de luptă împotriva fascismului și antisemitismului, angajamentul ferm al Guvernului României de a combate antisemitismul, discriminarea, xenofobia, radicalizarea și discursul instigator la ură. „Marcăm astăzi Ziua Internațională de luptă împotriva fascismului și antisemitismului și ne amintim de toți cei care și-au pierdut viața sau au […] The post Ilie Bolojan: Reafirm angajamentul ferm al Guvernului pentru combaterea antisemitismului, discriminării, xenofobiei, radicalizării și discursului instigator la ură appeared first on caleaeuropeana.ro.
08:10
Ministrul ungar de externe susține că derogarea de la sancțiunile privind petrolul și gazele din Rusia se aplică pe termen nelimitat # CaleaEuropeana
Ungaria a anunțat sâmbătă că a obținut o exceptare pe termen nelimitat de la sancțiunile americane privind importurile de petrol și gaze rusești, contrazicând declarațiile unui reprezentant al Casei Albe, care precizase anterior că această derogare este valabilă doar un an, transmite Reuters, citat de Agerpres. Președintele american Donald Trump a impus luna trecută sancțiuni […] The post Ministrul ungar de externe susține că derogarea de la sancțiunile privind petrolul și gazele din Rusia se aplică pe termen nelimitat appeared first on caleaeuropeana.ro.
07:50
INTERVIU | Siegfried Mureșan: Aderarea R. Moldova la UE se poate concretiza în următorii ani. Nu există opoziție față de acest proces # CaleaEuropeana
Aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană este un obiectiv realist în următorii ani, în condițiile în care Chișinăul a demonstrat progrese constante în modernizare și reforme, iar sprijinul politic european este covârșitor, a declarat eurodeputatul Siegfried Mureșan, vicepreședinte al Grupului PPE și negociator-șef al Parlamentului European pentru viitorul buget multianual al UE (2028–2034), într-un interviu […] The post INTERVIU | Siegfried Mureșan: Aderarea R. Moldova la UE se poate concretiza în următorii ani. Nu există opoziție față de acest proces appeared first on caleaeuropeana.ro.
Mai mult de 2 zile în urmă
22:20
Cătălin Predoiu a discutat cu omologul grec despre gestionarea migrației și securitatea frontierelor externe ale UE # CaleaEuropeana
Viceprim-ministrul și ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a avut vineri o întrevedere bilaterală cu omologul său elen, Athanasios Plevris. Discuțiile au vizat consolidarea cooperării dintre România și Grecia în domeniile afacerilor interne, cu accent pe gestionarea migrației și securitatea frontierelor externe ale Uniunii Europene. „Grecia este unul dintre cei mai importanți parteneri ai României în […] The post Cătălin Predoiu a discutat cu omologul grec despre gestionarea migrației și securitatea frontierelor externe ale UE appeared first on caleaeuropeana.ro.
16:20
Cătălin Predoiu a discutat cu omologul grec despre gestionarea migrației și securitatea frontierelor externe ale UE # CaleaEuropeana
Viceprim-ministrul și ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a avut vineri o întrevedere bilaterală cu omologul său elen, Athanasios Plevris. Discuțiile au vizat consolidarea cooperării bilaterale dintre România și Grecia în domeniile afacerilor interne, cu accent pe gestionarea migrației și securitatea frontierelor externe ale Uniunii Europene. „Grecia este unul dintre cei mai importanți parteneri ai României […] The post Cătălin Predoiu a discutat cu omologul grec despre gestionarea migrației și securitatea frontierelor externe ale UE appeared first on caleaeuropeana.ro.
16:00
Într-o întâlnire cu omologul elen, ministrul Finanțelor a mulțumit Greciei pentru sprijinul constant acordat României în procesul de aderare la OCDE # CaleaEuropeana
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a avut o întrevedere cu omologul său elen, Kyriakos Pierrakakis, în marja forumului P-TEC de la Atena – eveniment dedicat consolidării cooperării economice dintre Europa și Statele Unite. Discuțiile au vizat întărirea parteneriatului economic dintre România și Grecia, cu accent pe energie, infrastructură și investiții. „Un punct central a fost Coridorul […] The post Într-o întâlnire cu omologul elen, ministrul Finanțelor a mulțumit Greciei pentru sprijinul constant acordat României în procesul de aderare la OCDE appeared first on caleaeuropeana.ro.
15:50
Ministrul Energiei, discuții la cel mai înalt nivel al administrației de la Washington despre dezvoltarea capacităților de energie nucleară civilă în România # CaleaEuropeana
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, s-a întâlnit sâmbătă, la Washington, cu Doug Burgum, secretarul de interne al Statelor Unite, și cu Jarrod Agen, șeful Energy Dominance Council de la Casa Albă. Discuțiile s-au concentrat pe dezvoltarea capacităților de energie nucleară civilă, hidroenergie, gaze naturale și tehnologii energetice în România. „În continuarea a două discuții aplicate cu […] The post Ministrul Energiei, discuții la cel mai înalt nivel al administrației de la Washington despre dezvoltarea capacităților de energie nucleară civilă în România appeared first on caleaeuropeana.ro.
14:40
Ucraina „intenționează să se asigure că nu va exista petrol rusesc în Europa”, spune Zelenski, după ce Ungaria a obținut o exceptare de la sancțiunile impuse Rusiei # CaleaEuropeana
Ucraina va încerca să se asigure că „nu va exista petrol rusesc în Europa”, a declarat vineri seara președintele ucrainean Volodimir Zelenski, după ce Ungaria a obținut în aceeași zi o exceptare de la sancțiunile impuse Rusiei în urma întrevederii între președintele american Donald Trump și premierul ungar Viktor Orban la Casa Albă, relatează presa […] The post Ucraina „intenționează să se asigure că nu va exista petrol rusesc în Europa”, spune Zelenski, după ce Ungaria a obținut o exceptare de la sancțiunile impuse Rusiei appeared first on caleaeuropeana.ro.
13:30
Ministrul Finanțelor a discutat cu omologul grec despre consolidarea cooperării economice dintre România și Grecia, în special în domeniile energiei, infrastructurii și investițiilor # CaleaEuropeana
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a avut o întrevedere cu omologul său elen, Kyriakos Pierrakakis, în marja forumului P-TEC de la Atena – eveniment dedicat consolidării cooperării economice dintre Europa și Statele Unite. Discuțiile au vizat întărirea parteneriatului economic dintre România și Grecia, cu accent pe energie, infrastructură și investiții. „Un punct central a fost Coridorul […] The post Ministrul Finanțelor a discutat cu omologul grec despre consolidarea cooperării economice dintre România și Grecia, în special în domeniile energiei, infrastructurii și investițiilor appeared first on caleaeuropeana.ro.
12:10
Mark Rutte: Exercițiul nuclear anual a demonstrat soliditatea forței de descurajare a NATO în fața amenințărilor Rusiei # CaleaEuropeana
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat că exercițiul nuclear anual desfășurat cu succes la începutul acestei luni a oferit Alianței „o încredere absolută în credibilitatea propriei descurajări nucleare” în fața amenințărilor Rusiei, relatează Reuters, citat de Agerpres. „Atunci când Rusia face uz de o retorică nucleară periculoasă și iresponsabilă, populațiile noastre trebuie să […] The post Mark Rutte: Exercițiul nuclear anual a demonstrat soliditatea forței de descurajare a NATO în fața amenințărilor Rusiei appeared first on caleaeuropeana.ro.
11:50
Liderii din Asia Centrală, primiți la Casa Albă. Trump vrea să întărească parteneriatul cu regiunea și elogiază „potențialul incredibil” al acesteia # CaleaEuropeana
Președintele american Donald Trump i-a primit joi, pentru prima dată, pe liderii celor cinci state din Asia Centrală, într-un moment în care Statele Unite încearcă să-și consolideze influența într-o regiune aflată în proximitatea Rusiei și Chinei, relatează Deutsche Welle. Trump a descris Asia Centrală drept „o regiune extrem de bogată” și a subliniat că își […] The post Liderii din Asia Centrală, primiți la Casa Albă. Trump vrea să întărească parteneriatul cu regiunea și elogiază „potențialul incredibil” al acesteia appeared first on caleaeuropeana.ro.
10:10
“Relațiile SUA – Ungaria ating noi culmi”: Trump îi acordă lui Orban o derogare de la sancțiunile privind petrolul și gazul din Rusia după ce Ungaria s-a angajat la proiecte energetice americane de peste 20 miliarde de dolari # CaleaEuropeana
Statele Unite au acordat Ungariei o derogare de un an de la sancțiunile americane privind importurile de petrol și gaze din Rusia, după ce premierul Viktor Orbán a solicitat excepția în cadrul unei întâlniri cu președintele Donald Trump la Casa Albă și s-a angajat, în schimb, să cumpere gaz natural lichefiat din SUA de 600 […] The post “Relațiile SUA – Ungaria ating noi culmi”: Trump îi acordă lui Orban o derogare de la sancțiunile privind petrolul și gazul din Rusia după ce Ungaria s-a angajat la proiecte energetice americane de peste 20 miliarde de dolari appeared first on caleaeuropeana.ro.
09:50
Președintele Concordia: OCDE va aduce României standarde de guvernanță ce atrag capital ieftin pe termen lung, iar UE ne-a deschis accesul la piața unică # CaleaEuropeana
În ultimii 30 de ani am trecut de la o economie închisă la una liberă și competitivă. Această transformare nu a fost opera unor programe guvernamentale, ci a milioanelor de români care au înființat companii, au investit, au creat locuri de muncă, și-au asumat riscuri a declarat Dan Șucu, președintele Confederației Patronale Concordia, summitul „Dezvoltare […] The post Președintele Concordia: OCDE va aduce României standarde de guvernanță ce atrag capital ieftin pe termen lung, iar UE ne-a deschis accesul la piața unică appeared first on caleaeuropeana.ro.
09:30
INTERVIU | Siegfried Mureșan: UE a pierdut din competitivitate față de alte regiuni ale lumii. Creșterea competitivității trebuie să devină o prioritate pentru a menține un standard de viață ridicat # CaleaEuropeana
Uniunea Europeană trebuie să reducă rapid decalajul de competitivitate față de Statele Unite și China, după două decenii marcate de crize succesive care au erodat potențialul economic al continentului, a declarat eurodeputatul Siegfried Mureșan, vicepreședinte al Grupului PPE și negociator-șef al Parlamentului European pentru viitorul Cadru Financiar Multianual (2028–2034), într-un interviu acordat Calea Europeană. „Uniunea […] The post INTERVIU | Siegfried Mureșan: UE a pierdut din competitivitate față de alte regiuni ale lumii. Creșterea competitivității trebuie să devină o prioritate pentru a menține un standard de viață ridicat appeared first on caleaeuropeana.ro.
09:20
Președintele Concordia: NATO ne-a dat securitate, UE ne-a deschis accesul la piața unică, iar OCDE va aduce standarde de guvernanță ce atrag capital ieftin pe termen lung # CaleaEuropeana
În ultimii 30 de ani am trecut de la o economie închisă la una liberă și competitivă. Această transformare nu a fost opera unor programe guvernamentale, ci a milioanelor de români care au înființat companii, au investit, au creat locuri de muncă, și-au asumat riscuri a declarat Dan Șucu, președintele Confederației Patronale Concordia, summitul „Dezvoltare […] The post Președintele Concordia: NATO ne-a dat securitate, UE ne-a deschis accesul la piața unică, iar OCDE va aduce standarde de guvernanță ce atrag capital ieftin pe termen lung appeared first on caleaeuropeana.ro.
08:20
“1 euro european, 1 euro național, 1 euro privat pentru un plan de țară de 210 miliarde de euro”. România propune o nouă viziune asupra investițiilor, lansează tabloul de bord PNRR și organizează o ministerială europeană pe coeziune # CaleaEuropeana
România pregătește o viziune ambițioasă pentru competitivitatea țării, cu trei direcții majore care definesc noua etapă a relației sale cu fondurile europene: lansarea tabloului de bord privind PNRR, un instrument digital menit să aducă transparență și eficiență în gestionarea proiectelor; organizarea, la București, a unei reuniuni ministeriale dedicate politicii de coeziune, prin care țara își […] The post “1 euro european, 1 euro național, 1 euro privat pentru un plan de țară de 210 miliarde de euro”. România propune o nouă viziune asupra investițiilor, lansează tabloul de bord PNRR și organizează o ministerială europeană pe coeziune appeared first on caleaeuropeana.ro.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.