Documentul cu garanţiile SUA pentru Ucraina, "100% finalizat". Kievul vrea să adere la UE până în 2027
ObservatorNews,
26 ianuarie 2026 09:00
Un document care prevede garanții de securitate oferite Ucrainei de către Statele Unite este 100% finalizat, a anunțat președintele Volodimir Zelenski pe 25 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă susținute la Vilnius. Liderul ucrainean a precizat, de asemenea, că Ucraina ar putea adera la EU până în 2027, ca parte din garanţiile de securitate economice pentru Kiev.
• • •
Alte ştiri de ObservatorNews
Acum 10 minute
13:10
Resturi de dronă, în derivă în Marea Neagră, în zona Midia. Navigația nu este pusă în pericol # ObservatorNews
Bucăţi de dronă în derivă în apropierea portului Midia din Marea Neagră. Autoritățile române încearcă să o recupereze. Potrivit primelor informații, navigația prin zonă nu este pusă în pericol.
Acum 30 minute
13:00
Turcul care l-a ucis pe polițistul Gheorghe Ionescu cu mașina a evadat de la Rahova. Nu a revenit din permisie # ObservatorNews
Un cetăţean turc închis la Penitenciarul Rahova pentru omor nu a mai revenit în închisoare după permisia de trei zile pe care a avut-o între 23 şi 26 ianuarie.
13:00
Jandarmii din Constanţa, chemaţi să ridice o pisică agresivă dintr-un bloc. "Bestia" i-a aşteptat cuminte # ObservatorNews
Intervenţie neobişnuită a jandarmilor din Constanţa. Prezenţa unei "pisici agresive" a fost semnalată de un locatar speriat în scara unui imobil din municipiu, iar un echipaj a fost chemat pentru a o îndepărta. Din imaginile surprinse de autorităţi, felina părea să manifeste orice alt comportament, mai puţin unul agresiv
13:00
Fată de 14 ani din Braşov, moartă după ce maşina în care se afla s-a răsturnat. Alţi 5 copii au fost răniţi # ObservatorNews
O fată de 14 ani a murit, după ce maşina în care se afla alături de alţi cinci copii şi şoferul, s-a răsturnat şi a ieşit în afara carosabilului. Accidentul a avut loc în localitatea Poiana Mărului, judeţul Braşov.
12:50
Un turc condamnat pentru omor a evadat de la Penitenciarul Rahova. Nu a mai revenit din permisie # ObservatorNews
Un cetăţean turc închis la Penitenciarul Rahova pentru omor nu a mai revenit în închisoare după permisia de trei zile pe care a avut-o între 23 şi 26 ianuarie.
Acum o oră
12:40
Cod portocaliu de viituri. Județele vizate, avertizate să fie pregătite de evacuare # ObservatorNews
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis luni o avertizare Cod portocaliu de viituri, valabilă până marți după-amiaza, pentru anumite sectoare de râuri din șapte județe. Totodată, hidrologii au anunțat și un Cod galben de inundații, care vizează cursuri de apă din 24 de județe, informează Agerpres.
12:40
Au cumpărat o biserică veche şi au început să o renoveze. Descoperirea şocantă făcută sub podea: Erau peste 80 # ObservatorNews
Şi-au cumpărat o biserică veche de aproape 900 de ani şi au decis să facă din ea o casă. Doar că în timpul renovărilor, cei doi soţi galezi au făcut o descoperire şocantă sub podea: peste 80 de sechelete umane.
12:20
Femicidul, sancționat cu închisoare pe viață, raport adoptat în Parlament. 60 de femei ucise în 2025 # ObservatorNews
România mai face un pas spre o societate mai sigură pentru femei. Comisia juridică din Senat și Comisia specială "România fără violență domestică" au adoptat, în ședință comună, raportul asupra proiectului de lege care vizează prevenirea și combaterea femicidului și a violențelor care îl preced. Proiectul urmează să fie votat în plenul Senatului.
Acum 2 ore
12:00
Planul Italiei de a reduce fluxul de produse ieftine din China, prin introducerea unei taxe de 2 euro pentru coletele de până la 150 de euro venite din afara Uniunii Europene, a avut un efect neașteptat: companiile redirecționează livrările către alte țări europene pentru a evita plata taxei, relatează Financial Times.
11:50
Ucigaşii lui Mario Berinde ar fi atacat un adolescent de 18 ani, în decembrie 2025. Ce spune tatăl victimei # ObservatorNews
Cei doi adolescenţi de 15 ani arestaţi în dosarul de omor de la Cenei, judeţul Timiş, ar fi agresat anterior un băiat de 18 ani în decembrie 2025. Potrivit surselor Observator, tatăl victimei susţine că adolescentul ar fi fost atacat pe stradă cu un briceag. Victima ar fi depus plângere, iar ulterior a retras-o.
11:40
Noile preţuri la gaze pentru 2026. Facturile ar putea creşte şi de 10 ori, estimează specialiştii # ObservatorNews
Ofertele la energie publicate de Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), valabile de la 1 aprilie 2026, reprezintă un semnal că piața de furnizare nu mai prețuiește energia în funcție de costul mărfurilor, ci de mărimea riscului, prudență comercială și, la unii jucători, o revenire evidentă la marje ridicate, susține președintele Asociației Energia Inteligență (AEI), Dumitru Chisăliță, într-o analiză publicată luni.
11:40
Trei muncitoare ale unei fabrici de biscuiți au murit, iar alte două persoane sunt căutate, după o explozie urmată de un incendiu care a avut loc luni la unitatea din centrul Greciei, au transmis pompierii, informează Reuters și AFP, conform Agerpres.
11:30
India reduce drastic taxele vamale pentru mașinile din UE. Von der Leyen anunţă "mama tuturor acordurilor" # ObservatorNews
India va reduce semnificativ tarifele vamale pentru autovehiculele importate din Uniunea Europeană, de la 110% la 40%, potrivit Reuters. Anunțul oficial este așteptat marți, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, fiind deja la New Delhi. Von der Leyen a descris în mod repetat această înțelegere ca fiind "mama tuturor acordurilor", o expresie pe care a folosit-o și recent, la Forumul Economic de la Davos. Uniunea Europeană își deschide astfel accesul pe piața auto indiană, una dintre cele mai mari și cu cel mai mare potențial de creștere din lume.
11:20
WSJ: General chinez căzut în dizgraţie şi anchetat, acuzat că a divulgat secrete nucleare către SUA # ObservatorNews
Generalul cu rangul cel mai înalt din China este acuzat că a divulgat către SUA informaţii despre programul de arme nucleare al ţării asiatice şi că a acceptat mită pentru diverse acte oficiale, inclusiv pentru promovarea unui ofiţer în funcţia de ministru al apărării, au declarat persoane familiarizate cu situaţia pentru Wall Street Journal (WSJ), scrie News.ro.
Acum 4 ore
11:10
Doctoriţă radiolog din Capitală, găsită moartă în casă. Femeia ar fi avut o pungă de plastic pe cap # ObservatorNews
Descoperire şocantă într-un bloc din cartierul Dămăroaia din Capitală. O doctoriţă radiolog a fost găsită moartă în casă de fostul său partener de viaţă.
10:50
De ce nu se mai opreşte aurul din creştere. A trecut în premieră de 5000 de dolari uncia # ObservatorNews
Aurul a depășit pentru prima dată pragul de 5.000 de dolari uncia, în condițiile în care investitorii se orientează către acest activ de refugiu pe fondul tensiunilor geopolitice tot mai mari.
10:40
Fenomenul copacilor care "explodează". Misterul, explicat pas cu pas de cercetători # ObservatorNews
În ultimele zile, pe rețelele sociale a circulat intens o afirmație potrivit căreia frigul extrem din Statele Unite ar putea face copacii să „explodeze”. Deși sună dramatic, specialiștii spun că realitatea este mult mai puțin spectaculoasă, scrie Live Science.
10:40
Bogdan Ivan, discuţii la Davos cu Eric Trump. Fiul preşedintelui SUA ar putea face investiţii în România # ObservatorNews
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a vorbit, duminică seară, despre subiectele discuţiei pe care a avut-o cu Eric Trump la Forumul Economic Mondial de la Davos. Eric este preşedintele Trump Organization şi, potrivit ministrului, ar putea investi în România. Fiul lui Donald Trump ar urma să facă o vizită privată în România, scrie News.ro.
10:40
Ţara europeană în care copiii până la 16 ani ar putea avea interdicţie de a folosi reţelele de socializare # ObservatorNews
Reţelele de socializare ar putea fi interzise total pentru copiii sub 16 ani. Un amendament prin care se prevede ca în termen de 12 luni toate siteurile de profil să introducă „verificări de vârstă extrem de eficiente” urmează să intre la vot în Marea Britanie.
10:30
În anul 2025, au fost înregistrate peste 92.100 de ipoteci în România, cu 6,4% mai multe decât în 2024. Cele mai multe credite cu ipotecă au fost acordate în București, Ilfov, Timiș și Cluj, potrivit unei analize realizate de platforma Ipotecare.ro, pe baza datelor furnizate de Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară, conform News.ro.
10:30
Şase județe intră sub avertizare de cod portocaliu de ploi torențiale și viscol până marți seară # ObservatorNews
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis un cod portocaliu de ploi torenţiale şi viscol care intră în vigoare până marţi seara. Şase judeţe vor fi afectate de alerta meteo.
10:20
500 € pentru a te muta pe insula grecească cu doar 45 locuitori. Ce profesii sunt căutate pentru noii veniți # ObservatorNews
O mică insulă din Grecia, cu doar 45 de locuitori, oferă 500 de euro lunar timp de trei ani familiilor dornice să se mute aici. Programul a fost creat pentru a revigora comunitatea locală.
10:10
11 morţi în urma unui atac armat în Mexic. Atacatorii au deschis focul în timpul unui meci de fotbal # ObservatorNews
Un atac armat soldat cu cel puţin 11 morţi şi 12 răniţi a avut loc duminică, pe un teren de fotbal, în Mexic. Incidentul s-a petrecut în statul Guanajuato, situat în centrul ţării, cunoscut ca fiind unul dintre cele mai violente din Mexic, din cauza activităţii grupărilor criminale organizate, scrie AFP, citat de Agerpres.
10:00
Pe măsură ce temperaturile scad și sezonul virozelor se intensifică, românii caută tot mai des soluții pentru întărirea imunității. Rafturile farmaciilor sunt pline de suplimente: de la clasicele vitamine C și D, la zinc, echinacea sau diverse combinații "pentru susținerea sistemului imunitar".
09:20
Adolescent, găsit mort în faţa unui bloc din Oradea. Minorul ar fi căzut de la etaj # ObservatorNews
Tragedie în Oradea, luni dimineaţa. Un adolescent de aproape 14 ani a murit după ce ar fi căzut de la etaj. El a fost găsit fără viaţă în faţa unui bloc de opt etaje din cartierul Nufărul.
09:20
Specialistul economic al Observator, Iancu Guda, discută astăzi, în cadrul rubricii IQ Financiar, situația economiei românești. "E o perioadă mai dificilă acum, dar dacă ne uităm pe un termen mai lung, vedem că trendurile sunt și pozitive, dar și cu povocări".
Acum 6 ore
09:00
Documentul cu garanţiile SUA pentru Ucraina, "100% finalizat". Kievul vrea să adere la UE până în 2027 # ObservatorNews
Un document care prevede garanții de securitate oferite Ucrainei de către Statele Unite este 100% finalizat, a anunțat președintele Volodimir Zelenski pe 25 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă susținute la Vilnius. Liderul ucrainean a precizat, de asemenea, că Ucraina ar putea adera la EU până în 2027, ca parte din garanţiile de securitate economice pentru Kiev.
08:50
Horoscop 27 ianuarie 2026. Certuri şi probleme cu banii pentru o zodie; ai grijă la cheltuieli impulsive # ObservatorNews
Horoscop 27 ianuarie 2026. Determinarea şi diplomaţia te vor ajuta să navighezi prin obstacolele de peste zi.
08:40
Horoscop 27 ianaurie 2026. Certuri şi probleme cu banii pentru o zodie; ai grijă la cheltuieli impulsive # ObservatorNews
Horoscop 27 ianaurie 2026. Determinarea şi diplomaţia te vor ajuta să navighezi prin obstacolele de peste zi.
08:30
Românii care vor primi ajutor pentru plata facturilor. Condiţia pentru a primi voucherele # ObservatorNews
Persoanele vulnerabile, cu venituri de sub 2.000 de lei, vor primi ajutor pentru facturile la gaz.
08:20
Adolescentă din Constanţa, dispărută fără urmă de 3 zile. Ana Maria a plecat spre şcoală, dar nu a mai ajuns # ObservatorNews
Este a treia zi de căutări disperate în cazul adolescentei de 15 ani din Constanţa, care a dispărut fără urmă vineri dimineaţă, când a plecat la şcoală.
08:10
Sondaj CURS: AUR 35%, PSD 23%, PNL 18% şi USR 10%. Politicienii în care românii au cea mai mare încredere # ObservatorNews
AUR este cotat cu 35% din intenţiile de vot în ultimul sondaj CURS realizat în luna ianuarie, urmat de PSD cu 23%, PNL cu 18% şi USR cu 10%. În topul încrederii conduce Călin Georgescu, cu 36%, urmat de George Simion şi Nicuşor Dan. Ciprian Ciucu şi Sorin Grindeanu sunt la egalitate şi-l devansează cu trei procente pe Ilie Bolojan.
08:10
O furtună năprasnică de zăpadă paralizează Statele Unite. Cel puţin şapte persoane au murit până acum, iar peste un milion au rămas în beznă. Mii de zboruri au fost anulate, iar copii vor face cursurile de acasă. Mai bine de jumătate din populaţie este afectată, iar oamenii au dat buzna în magazine să-şi facă provizii.
08:10
Adrenalină la altitudine la Păltiniș. Pe schiuri sau snowboard, sportivii s-au întrecut în trucuri extreme # ObservatorNews
Sărituri ameţitoare, trucuri duse la limită şi multă adrenalină pe pârtia de la Păltiniş. Peste 40 de sportivi din toată ţara au transformat muntele într-un adevărat spectacol de freestyle. Pe schiuri sau pe snowboard, concurenţii au ridicat publicul în picioare cu acrobaţii care pur şi simplu îţi tăiau respiraţia.
08:10
Momentul când o maşină de poliţie din Constanţa este lovită în plin de un autoturism # ObservatorNews
Accident cu autospeciala poliţiei în Cernavodă. Impactul a fost surprins de camerele de supraveghere.
08:00
Tradiția din Sibiu care transformă străzile în scenă medievală: "A fost un obicei păgân" # ObservatorNews
O tradiţie veche de secole a animat străzile orașului sibian Agnita. Peste 300 de oameni îmbrăcaţi în lole, au pornit într-o paradă zgomotoasă şi plină de voie bună pentru a alunga spiritele rele și iarna friguroasă.
08:00
Vânătoarea ucigaşului lui Mario, transmisă live pe TiKTok. 200 de oameni s-au strâns în faţa casei bunicilor # ObservatorNews
Aseară, protestul localnicilor din Timiş a venit la pachet cu multă revoltă, dar şi cu o dorinţă de răzbunare. 200 de oameni s-au strâns în faţa casei bunicilor adolescentului de 13 ani, acuzat că l-a ucis pe prietenul lui, Mario, după ce au aflat că acolo s-a mutat după crima oribilă. Îngroziţi că băiatul le-ar putea face rău, localnicii au ameninţat că vor da foc casei şi au intrat în locuinţă pentru a se convinge că ucigaşul adolescentului de 15 ani nu este acolo. Au căutat inclusiv în pod şi în curte, momente care au fost transmise live pe TikTok. Între timp, surse Observator spun că băiatul s-ar afla internat la spitalul de copii şi e păzit de forţele de ordine.
08:00
Românii profită de rapiditatea şi avansul inteligenţei artificiale. Acum, nu se mai folosesc de softul inteligent doar în viaţa personală, ci şi la birou. 4 din 10 oameni se încred în AI, iar datele apar într-un sondaj realizat de o platforma de recrutare.
07:50
Val de reacţii după uciderea lui Alex Pretti, Barack Obama îi îndeamnă pe americani "să se trezească" # ObservatorNews
Statele Unite fierb după ce un asistent medical de 37 de ani din Minneapolis a fost împuşcat mortal, în plină stradă, de agenţii de la Imigraţie. Administraţia Trump l-a numit pe bărbat un "terorist intern". De cealaltă parte, fostul preşedinte democrat, Barack Obama, le-a cerut americanilor să se trezească! În continuare, sute de oameni ies pe străzi să îşi exprime furia!
Acum 24 ore
21:40
Adăpost inedit pentru pisici grase. Felinele sunt ajutate să slăbească şi să îşi găsească o familie # ObservatorNews
O femeie din Canada a devenit faimoasă pe reţelele de socializare după ce a înfiinţat un adăpost pentru pisicile supraponderale. Animalele sunt ajutate să slăbească şi să îşi găsească noi familii. Mii de oameni urmăresc săptămânal progresele felinelor.
21:40
Legitima apărare, invocată în cazul americanului ucis de agenții ICE: "Suspectul înarmat a reacţionat violent" # ObservatorNews
Şoc în Statele Unite. Un asistent medical de 37 de ani din Minneapolis a fost împuşcat mortal, în plină stradă, de agenţii de la Imigraţie. Bărbatul a sărit în apărarea unei protestatare, care fusese luată la ţintă cu spray iritant de către poliţişti. Un ofiţer a golit încărcătorul în el după ce un coleg a descoperit asupra lui un pistol, pentru care avea însă permis. Administraţia Trump l-a numit pe asistent drept un "terorist intern". După incident, sute de oameni au ieşit pe străzi şi au atacat forţele de ordine, care au răspuns cu gaze lacrimogene.
21:10
Reduceri false și site-uri capcană. Cum să evităm să picăm în plasa escrocilor online # ObservatorNews
Dacă oferta e prea bună ca să o refuzi, înseamnă că e o înşelătorie la mijloc. Este o regulă pe care mulţi români o ignoră, fericiţi că pot cumpăra ceea ce doresc la preţuri foarte mici. Iar asta ştiu şi hoţii digitali, care încasează banii şi nu trimit clienţilor bunurile promise. De cele mai multe ori, nu îşi recuperează paguba chiar dacă depun plângere la poliţie.
21:10
Survivor România, 25 ianuarie 2026. Larisa Uță îl atacă grav pe Călin Donca: A venit Guru și și-a luat secta! # ObservatorNews
Episodul 9 din data de 25 ianuarie 2026 al emisiunii Survivor România. Larisa Uță îl atacă grav pe Călin Donca: A venit Guru și și-a luat secta!
21:00
EXCLUSIV. Un consilier al lui Bolojan şi 5 medici, printre victimele hoţilor din Timiş. Prejudiciul: 500.000 € # ObservatorNews
Alertă în Timiş. Mai multe locuinţe ale unor oameni importanţi au fost sparte în ultima perioadă. Ultimii călcaţi de hoţi sunt Marilen Pirtea, consilier onorific al lui Ilie Bolojan şi rector al Universităţii de Vest, şi managerul Spitalului de boli infecţioase. Prejudiciul se ridică la jumătate de milion de euro.
20:30
Ucigaşul lui Mario, păzit de scutieri în casa bunicilor. Localnicii ameninţă că îi dau foc: "Să plece!" # ObservatorNews
Copilul de 13 ani, acuzat că l-a ucis pe prietenul lui, Mario, este acum păzit de jandarmi. Băiatul s-a mutat într-o altă localitate din Timiş, la bunici, spre nemulţumirea localnicilor care i-au înconjurat casa şi ameninţă să îi dea foc. Între timp, delaerul de droguri al copiilor criminali a fost arestat. În casa individului de 24 de ani, procurorii antimafia au găsi marijuana ascunsă într-un borcan de murături.
20:20
Spălătoriile de haine self-service, tot mai populare în România. Cât costă o spălare # ObservatorNews
Pe model american, în marile oraşe din ţară au apărut spălătorii de haine self service. Spălatul rufelor iese din baie şi intră în cartier, în laundromate. Sunt spălătorii self-service şi câştigă rapid popularitate, mai ales în marile oraşe. Tot mai mulţi români aleg această alternativă în special datorită economiei de timp şi a preţurilor accesibile.
20:20
S-a transformat într-un "regat de gheaţă". Cascada din inima muntelui, desprinsă din poveste, în Hunedoara # ObservatorNews
Gerul a creat peisaje parcă desprinse din Regatul de Gheaţă în Hunedoara. Cascada din Cheile Jiețului a îngheţat. Frumuseţea naturii atrage zeci de turişti care vin să admire priveliştea, dar şi fotografi. Cascada este decorul perfect pentru poze.
20:10
Localnicii au intrat în casa bunicilor băiatului care l-a ucis pe Mario. Îl caută în pod şi în tomberoane # ObservatorNews
Scene incredibile dupa ce sătenii au pătruns în casa bunicilor copilului pentru a-l căuta. Familia i-a lăsat pe localnici să verifice singuri şi să vadă că băiatul nu se află acolo! Locuitorii din comuna Sânmihaiul Român, județul Timiș, s-au adunat duminică după-amiază în fața primăriei, revoltați de informațiile potrivit cărora minorul de 13 ani care l-ar fi ucis pe Mario Berinde s-ar fi mutat în localitate, împreună cu mama sa, la bunici.
20:10
Criminalul lui Mario, păzit de scutieri în casa bunicilor. Localnicii ameninţă că îi dau foc: "Să plece!" # ObservatorNews
Copilul de 13 ani, acuzat că l-a ucis pe prietenul lui, Mario, este acum păzit de jandarmi. Băiatul s-a mutat într-o altă localitate din Timiş, la bunici, spre nemulţumirea localnicilor care i-au înconjurat casa şi ameninţă să îi dea foc. Între timp, delaerul de droguri al copiilor criminali a fost arestat. În casa individului de 24 de ani, procurorii antimafia au găsi marijuana ascunsă într-un borcan de murături.
20:00
Turist, după ce ajunge la crescătoria de cerbi din Suceava: "Așa ceva nu știu dacă mai este undeva în ţară" # ObservatorNews
Cei care iubesc muntele, dar nu și sporturile de iarnă, au ajuns în acest weekend în inima munților Sucevei. Acolo, turiştii au parte de experiențe inedite. Sunt aşteptaţi nu doar cu celebrele bucate bucovinene, ci şi de cerbi şi căprioare. Iar peisajul este unul de vis.
©2004—2026 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.