VIDEO Zelenski, în anul 5 de război: Vă rog, apărați în continuare modul de viață european, sprijiniți Ucraina
PSNews.ro,
24 februarie 2026 13:20
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a susținut marți un discurs în format video în plenul Parlamentului European, la 4 ani de la izbucnirea războiului provocat de Rusia. Liderul de la Kiev a reiterat apelul către națiunile europene să sprijine Ucraina pentru a ieși învingătoare în acest război și a mulțumit tuturor pentru ajutor. “Vă rog, apărați în […] Articolul VIDEO Zelenski, în anul 5 de război: Vă rog, apărați în continuare modul de viață european, sprijiniți Ucraina apare prima dată în PS News.
• • •
Alte ştiri de PSNews.ro
Acum o oră
14:30
Poliţia de Frontieră: Sistemul de intrare/ieşire (EES) va deveni operaţional la toate punctele de trecere a frontierei # PSNews.ro
Poliţia de Frontieră anunţă că Sistemul de intrare/ieşire (EES) va deveni operaţional, din 2 martie, la toate punctele de trecere a frontierei, potrivit News.ro. Potrivit Poliţiei de Frontieră, din 2 martie, sistemul Entry/Exit (EES) se va extinde şi la celelalte puncte de trecere a frontierei cu Republica Moldova: Albiţa, Bumbăta, Galaţi (rutier), Galaţi (feroviar), Iaşi […] Articolul Poliţia de Frontieră: Sistemul de intrare/ieşire (EES) va deveni operaţional la toate punctele de trecere a frontierei apare prima dată în PS News.
14:30
Maia Sandu, mesaj pentru Ucraina: „Vă mulţumim că aţi ţinut Rusia departe de ţara noastră şi că aţi protejat Europa” # PSNews.ro
Ucraina merită o pace dreaptă, iar Republica Moldova o va sprijini cu solidaritate neştirbită, a transmis preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, într-un mesaj pe reţelele sociale, la împlinirea a patru ani de când trupele ruse au invadat ţara vecină. În acelaşi timp, mai mulţi deputaţi moldoveni participă, marţi, la Kiev, la ceremoniile comemorative alături de […] Articolul Maia Sandu, mesaj pentru Ucraina: „Vă mulţumim că aţi ţinut Rusia departe de ţara noastră şi că aţi protejat Europa” apare prima dată în PS News.
14:30
Câciu: În total, guvernul Bolojan a consumat 3,4 mld euro din PNRR, iar guvernele Ciolacu I și II, 7 mld euro # PSNews.ro
Adrian Câciu, fostul ministru PSD al Finanțelor, a readus în atenție discuțiile legate de situația din PNRR, după reacția venită din partea lui Dragoș Pîslaru, Ministrul Investițiilor și Fondurilor Europene, la criticile privind gestionarea fondurilor din Planul Național de Redresare și Reziliență. „Este foarte bine că guvernul dă semne că înțelege cât de gravă este […] Articolul Câciu: În total, guvernul Bolojan a consumat 3,4 mld euro din PNRR, iar guvernele Ciolacu I și II, 7 mld euro apare prima dată în PS News.
14:30
Proiectul de lege pentru victimele dezastrelor, amânat în Senat. Locatarii din Rahova: „De patru luni nu știm nimic” # PSNews.ro
Comisia pentru administrație publică din Senat a amânat, marți, cu două săptămâni dezbaterea unui proiect de lege care ar introduce reguli clare pentru situațiile în care oamenii rămân fără locuințe în urma unor dezastre. Inițiativa a fost depusă de deputata PSD Natalia Intotero, după explozia din Rahova soldată cu trei morți și distrugerea unui bloc. […] Articolul Proiectul de lege pentru victimele dezastrelor, amânat în Senat. Locatarii din Rahova: „De patru luni nu știm nimic” apare prima dată în PS News.
14:30
Patru ani de război în Ucraina. Gabriela Ciot: România a devenit mai vizibilă, dar nu mai influentă în urma războiului # PSNews.ro
Războiul din Ucraina a adus României o vizibilitate mai bună, dar nu și o influență mai mare, este de părere directorul Școlii Doctorale ”Relații Internaționale și Studii Europene” din cadrul Universității ”Babeș-Bolyai” (UBB) din Cluj-Napoca, Gabriela Ciot. ”Se împlinesc patru ani de la declanșarea războiului purtat de Rusia împotriva Ucrainei, iar arhitectura de securitate europeană […] Articolul Patru ani de război în Ucraina. Gabriela Ciot: România a devenit mai vizibilă, dar nu mai influentă în urma războiului apare prima dată în PS News.
14:30
Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Florin Barbu, a transmis comisarului european pentru Agricultură și Alimentație, precum și miniștrilor de resort din statele membre ale Uniunii Europene, o serie de propuneri pentru eliminarea practicilor comerciale neloiale din marile rețele de retail. Florin Barbu, Ministrul Agriculturii, a cerut Comisiei Europene într-un set de patru măsuri limitarea mărcilor […] Articolul VIDEO Ministrul Agriculturii cere UE limitarea mărcilor proprii în retail la 20% apare prima dată în PS News.
14:30
Daniel Șandru: Războiul din Ucraina, catalizator de tendințe extrem de periculoase în societatea românească # PSNews.ro
Războiul din Ucraina a avut și continuă să aibă efecte asupra societății românești, acționând ca un ”catalizator al unor tendințe latent-ascunse, dar extrem de periculoase”, afirmă politologul Daniel Șandru, președintele executiv al Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc (IICCMER). Acesta susține că războiul din Ucraina nu este exploatat doar pe plan […] Articolul Daniel Șandru: Războiul din Ucraina, catalizator de tendințe extrem de periculoase în societatea românească apare prima dată în PS News.
14:30
Patru ani de război / Diplomatul român care se afla la Kiev la începutul războiului transmite un mesaj de solidaritate # PSNews.ro
Actualul ambasador al României în Republica Moldova, Cristian Leon-Țurcanu, evocă miercuri momentele dramatice trăite la Kiev în februarie 2022, când deținea funcția de ambasador în capitala ucraineană, și transmite un mesaj de solidaritate și de sprijin atât pentru Ucraina, cât și pentru Republica Moldova, definind susținerea celor două state drept o contribuție fundamentală la consolidarea […] Articolul Patru ani de război / Diplomatul român care se afla la Kiev la începutul războiului transmite un mesaj de solidaritate apare prima dată în PS News.
14:30
Românii au început anul scoțând bani din bănci. Depozitele au scăzut cu peste 12 miliarde de lei într-o singură lună # PSNews.ro
Depozitele rezidenţilor clienţi neguvernamentali au scăzut în luna ianuarie 2026 cu 1,8% faţă de luna anterioară, până la nivelul de 664,101 miliarde lei, iar faţă de aceeaşi perioadă a anului anterior s-au majorat cu 6,3% (-3% în termeni reali), informează marţi Banca Naţională a României (BNR). Depozitele în lei ale rezidenţilor, cu o pondere de 68,2% […] Articolul Românii au început anul scoțând bani din bănci. Depozitele au scăzut cu peste 12 miliarde de lei într-o singură lună apare prima dată în PS News.
14:30
Partidul Social Democrat face apel la toate partidele românești reprezentate în Parlamentul European să susțină modificarea Directivei UE 2019/633, care reglementează practicile comerciale neloiale din lanțul de aprovizionare agricol și alimentar. Într-un comunicat transmis marți, PSD „face un apel la toate partidele politice din România reprezentate în Parlamentul European să susțină propunerile formulate în numele […] Articolul PSD cere vot unitar în Parlamentul European pentru protejarea producătorilor români apare prima dată în PS News.
Acum 2 ore
13:20
ANALIZĂ Patru ani de război în Ucraina: Cum arată frontul și care sunt șansele pentru pace # PSNews.ro
Patru ani de la invazia pe scară largă găsesc frontul ucrainean într-un echilibru precar: Rusia păstrează inițiativa locală în est și nord, dar Ucraina recâștigă teren în sud și menține linii defensive esențiale, iar războiul de uzură se decide tot mai mult în tranșee, în industrie și în opinia publică, nu doar pe hartă. Perspectivele […] Articolul ANALIZĂ Patru ani de război în Ucraina: Cum arată frontul și care sunt șansele pentru pace apare prima dată în PS News.
13:20
Românii sunt tot mai interesați de Ungaria. Țara vecină a înregistrat un record istoric în turism # PSNews.ro
Ungaria, record istoric în turism: aproape 20 de milioane de vizitatori în 2025. România, a doua piață internațională și printre cele mai dinamice. Turismul din Ungaria a încheiat anul 2025 cu cea mai bună performanță din istorie, ajungând la aproape 20 de milioane de vizitatori și 47 de milioane de înnoptări. Evoluția a fost susținută […] Articolul Românii sunt tot mai interesați de Ungaria. Țara vecină a înregistrat un record istoric în turism apare prima dată în PS News.
13:20
Patru ani de la invazia rusă. Nicuşor Dan: România va sprijini Ucraina oricât timp este necesar # PSNews.ro
Preşedintele Nicuşor Dan afirmă, la împlinirea a patru ani de război în Ucraina, că Rusia a declanşat ”un război fără milă împotriva unei naţiuni care a refuzat să se lase înfrântă”. ”Ucraina luptă pentru noi toţi şi menţine securitatea întregului nostru continent, cu un curaj şi o rezistenţă admirabile”, subliniază el. Nicuşor Dan adaugă că […] Articolul Patru ani de la invazia rusă. Nicuşor Dan: România va sprijini Ucraina oricât timp este necesar apare prima dată în PS News.
13:20
Ședința extraordinară a Consiliului General al Municipiului București (CGMB), convocată marți de grupurile PSD și PUSL, nu s-a mai desfășurat din cauza lipsei de cvorum, potrivit Agerpres. Situația era incertă încă de luni, în contextul absenței rapoartelor de specialitate pentru proiectele incluse pe ordinea de zi. La ședință au participat între 23 și 28 de […] Articolul Ședința extraordinară a CGMB a eșuat din lipsă de cvorum. PSD intră în grevă apare prima dată în PS News.
13:20
VIDEO Zelenski, în anul 5 de război: Vă rog, apărați în continuare modul de viață european, sprijiniți Ucraina # PSNews.ro
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a susținut marți un discurs în format video în plenul Parlamentului European, la 4 ani de la izbucnirea războiului provocat de Rusia. Liderul de la Kiev a reiterat apelul către națiunile europene să sprijine Ucraina pentru a ieși învingătoare în acest război și a mulțumit tuturor pentru ajutor. “Vă rog, apărați în […] Articolul VIDEO Zelenski, în anul 5 de război: Vă rog, apărați în continuare modul de viață european, sprijiniți Ucraina apare prima dată în PS News.
13:20
Kelemen Hunor, despre alegerile din Ungaria: Varianta mai bună este să meargă Viktor Orban mai departe # PSNews.ro
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a reiterat, marți, că îl susține la alegerile parlamentare din 12 aprilie din Ungaria pe actualul premier Viktor Orban, acesta fiind, în opinia sa, varianta cea mai bună în actualul context politic. ”E o chestiune despre care am mai discutat. Eu am mai spus o dată, de două ori, de trei […] Articolul Kelemen Hunor, despre alegerile din Ungaria: Varianta mai bună este să meargă Viktor Orban mai departe apare prima dată în PS News.
13:20
Ciprian Ciucu: Circul politic este ultimul lucru de care are nevoie oraşul nostru! PSD a ales să vină cu populisme # PSNews.ro
Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, declară marţi, după şedinţa CGMB, că circul politic este ultimul lucru de care are nevoie oraşul şi, în loc de soluţii, PSD a ales să vină cu populisme. Potrivit primarului, proiectul de hotărâre gândit de PSD este inaplicabil în acest moment iar totul este doar o mascaradă regizată. ”S-au cocoţat pe […] Articolul Ciprian Ciucu: Circul politic este ultimul lucru de care are nevoie oraşul nostru! PSD a ales să vină cu populisme apare prima dată în PS News.
13:20
VIDEO, FOTO Ursula von der Leyen și Antonio Costa, vizită în Kiev la patru ani de la izbucnirea războiului # PSNews.ro
Mai mulți lideri europeni au sosit pe 24 februarie la Kiev, pentru a marca patru ani de la declanșarea invaziei ruse la scară largă, într-un moment în care Ucraina găzduiește reuniuni la nivel înalt menite să consolideze sprijinul occidental. Vizitele coincid cu summitul Coaliției de Voință și cu reuniunea Ucraina–Nordic–Baltic, în contextul în care războiul […] Articolul VIDEO, FOTO Ursula von der Leyen și Antonio Costa, vizită în Kiev la patru ani de la izbucnirea războiului apare prima dată în PS News.
Acum 4 ore
12:10
România cere reguli mai stricte în retail: propunerile la Directiva UE privind practicile comerciale neloiale # PSNews.ro
Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a transmis patru propuneri în cadrul procedurii de revizuire a Directivei 633 UE privind practicile comerciale neloiale dintre întreprinderi în cadrul lanţului de aprovizionare agricol şi alimentar, scrie News.ro. Acestea vizează limitarea volumului mărcii proprii a magazinelor, uniformizarea adausului comercial pentru aceeaşi gamă de produse, eliminarea refacturării rabatului şi remizelor şi […] Articolul România cere reguli mai stricte în retail: propunerile la Directiva UE privind practicile comerciale neloiale apare prima dată în PS News.
12:10
Senatul a adoptat luni un proiect legislativ care prevede înfiinţarea Programului naţional „Viaţa la ţară”, destinat promovării şi valorificării patrimoniului cultural, tradiţional şi natural din mediul rural, prin susţinerea gospodăriilor ţărăneşti în prezentarea activităţilor proprii, relatează Agerpres. Iniţiativa a fost votată cu 110 voturi „pentru” şi unul „împotrivă” şi este susţinută de parlamentari din toate […] Articolul Senatul a adoptat proiectul „Viaţa la ţară” pentru promovarea gospodăriilor țărănești apare prima dată în PS News.
12:10
Liderul UDMR a vorbit atât despre tensiunile create de deciziile guvernamentale, cât și despre scăderea nivelului de trai, spunând că românii resimt tot mai puternic efectele inflației și ale contextului economic european. Proiectul de buget ar urma să fie trimis în Parlament săptămâna viitoare pentru dezbatere și vot, însă negocierile din coaliție sunt încă în […] Articolul Bugetul pe 2026, blocat în Coaliţie. Kelemen Hunor: „A fost o prostie!” apare prima dată în PS News.
12:10
Pe măsură ce bugetele pentru apărare cresc pe întreg continentul, diferențele dintre strategiile naționale de achiziții și blocajele unor proiecte emblematice ridică semne de întrebare cu privire la capacitatea Europei de a transforma unitatea politică declarată într-o descurajare credibilă. În contextul în care Washingtonul semnalează o disponibilitate redusă de a menține rolul dominant în arhitectura […] Articolul Reînarmarea Europei: cheltuieli mai mari, dar fără o strategie comună de apărare apare prima dată în PS News.
12:10
Călin Georgescu: „Toată clasa politică e confiscată de sistem. Mulțumim lui Dumnezeu că suntem împreună în pace” # PSNews.ro
Călin Georgescu a ajuns din nou marţi în fața polițiștilor pentru a semna controlul judiciar. Vorbim despre o măsură preventivă care a fost prelungită în urmă cu câteva zile de judecătorii Tribunalului București pentru alte 60 de zile. Fostul candidat la Președinția României a ajuns marți să semneze controlul judiciar, unde a fost așteptat de […] Articolul Călin Georgescu: „Toată clasa politică e confiscată de sistem. Mulțumim lui Dumnezeu că suntem împreună în pace” apare prima dată în PS News.
12:10
Senatul respinge cererea AUR de participare la summitul Turning Point USA pe bani publici # PSNews.ro
Cererea AUR de a participa la un summit organizat de Turning Point USA în Statele Unite a fost respinsă de Senatul României, care a argumentat că nu este justificat să se folosească bani publici pentru lobby ideologic extern. Senatorul USR Sorin Șipoș a criticat solicitarea, afirmând că partidul promovează mesaje antiromânești și anti-UE. AUR, pe […] Articolul Senatul respinge cererea AUR de participare la summitul Turning Point USA pe bani publici apare prima dată în PS News.
12:10
Sute de persoane cu handicap au rămas fără ajutor financiar după modificările Guvernului Bolojan # PSNews.ro
Sute de persoane cu handicap au rămas fără ajutorul de stat, după ce Guvernul Bolojan a modificat, în noiembrie anul trecut, criteriile de evaluare pentru acordarea acestui beneficiu, transmite gorjonline.ro. Premierul Ilie Bolojan a decis în noiembrie 2025 reevaluarea dosarelor pentru acordarea ajutorului de handicap. În urma acestei măsuri, sute de persoane cu handicap din Gorj au rămas […] Articolul Sute de persoane cu handicap au rămas fără ajutor financiar după modificările Guvernului Bolojan apare prima dată în PS News.
12:10
VIDEO Scandal între primari. Băluță anunță plângeri penale: Ciucu a transformat instituția într-un castel al grofilor! # PSNews.ro
Președintele PSD București și primar al Sectorului 4, Daniel Băluță, a convocat o ședință extraordinară a Consiliului General al Primăriei Capitalei pentru a trece măsura prin care bucureștenii ar fi urmat să plătească pentru apă caldă doar atât cât li se livrează. Primarul general, Ciprian Ciucu, nu a fost prezent, iar Daniel Băluță l-a acuzat […] Articolul VIDEO Scandal între primari. Băluță anunță plângeri penale: Ciucu a transformat instituția într-un castel al grofilor! apare prima dată în PS News.
12:10
Mașina de protocol utilizată de președintele Klaus Iohannis, un Audi A6 3.2 FSI, este scoasă la licitație de Primăria Municipiului Sibiu, prin intermediul Casei de Licitații A10 by Artmark. Autoturismul are un preț de pornire de 1.000 de euro și este inclus în cadrul evenimentului „Time to Bid – Licitația de Ceasuri & Accesorii de […] Articolul Primăria Sibiu scoate la licitație mașina de protocol folosită de Klaus Iohannis apare prima dată în PS News.
11:10
SONDAJ Doar 3 din 10 români cred că războiul din Ucraina se va încheia în 2026 printr-un acord de pace # PSNews.ro
Conform sondajului ”4 ani de război în Ucraina. Impactul profund asupra opiniei publice din România”, realizat de INSCOP Research la solicitarea New Strategy Center, doar 3 din 10 români cred că războiul din țara vecină se va încheia în 2026 printr-un acord de pace. De asemenea, aproape o treime dintre cei intervievați sunt de părere […] Articolul SONDAJ Doar 3 din 10 români cred că războiul din Ucraina se va încheia în 2026 printr-un acord de pace apare prima dată în PS News.
11:10
Președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS), conf. univ. dr. Horațiu-Remus Moldovan, spune că instituția a realizat economii de peste 66 milioane de lei prin reducerea personalului, reducerea funcțiilor de conducere cu 50% si comasări în 73 de structuri. „Numai în ultimii doi ani, în baza Legii 296/2023, CNAS și-a redus funcțiile de conducere […] Articolul Ce economii s-au făcut la CNAS, după reducerea personalului și a șefilor apare prima dată în PS News.
11:10
VIDEO LIVE Candidații la șefia DNA susțin interviurile acum. „Corupția nu poate fi eliminată” # PSNews.ro
UPDATE 10:23 La această oră, susține interviul în fața comisiei Vlad Grigorescu, actual procuror şef adjunct al DNA. Citează din Niccolò Machiavelli: „Trebuie observat că bolile, la început, sunt greu de recunoscut, dar ușor de tratat, iar mai târziu, devin ușor de recunoscut, dar greu de tratat.” El a spus că, din punctul său de […] Articolul VIDEO LIVE Candidații la șefia DNA susțin interviurile acum. „Corupția nu poate fi eliminată” apare prima dată în PS News.
11:10
Ajutoare financiare pentru pensionari și familii vulnerabile: detaliile noului pachet social anunțat de Florin Manole # PSNews.ro
Ministrul Muncii a detaliat un set de măsuri sociale care ar urma să fie aplicate diferențiat, în funcție de nivelul veniturilor, și susține că există surse bugetare pentru implementarea lor, potrivit Mediafax. Florin Manole a prezentat luni, într-o intervenție la postul Antena 3 CNN, un pachet de măsuri sociale care ar urma să vizeze 2,8 […] Articolul Ajutoare financiare pentru pensionari și familii vulnerabile: detaliile noului pachet social anunțat de Florin Manole apare prima dată în PS News.
11:10
Guvernul va adopta astăzi tăierile din administrație și pachetul de relansare economică. Ce conțin cele două OUG # PSNews.ro
Guvernul adoptă marți tăierile în administrație și pachetul de relansare economică. După luni de amânări, Executivul vine cu două ordonanțe de urgență pentru cele două pachete. Totodată, sunt anunțate proteste în piața Victoriei, chiar în timpul adoptării reformei. Coaliţia de guvernare a decis luni adoptarea în şedinţa de Guvern a reformei administraţiei centrale şi locale, […] Articolul Guvernul va adopta astăzi tăierile din administrație și pachetul de relansare economică. Ce conțin cele două OUG apare prima dată în PS News.
11:10
Slovacia a escaladat, luni, disputa cu Ucraina privind livrările de petrol, întrerupând furnizarea de energie electrică de urgență către această țară, care suferă de întreruperi zilnice de curent cauzate de bombardamentele Rusiei asupra centralelor electrice și liniilor de transport. Livrările de petrol rusesc către Slovacia și Ungaria au fost întrerupte din 27 ianuarie, după ce, […] Articolul Slovacia oprește livrările de electricitate către Ucraina, în plină criză energetică apare prima dată în PS News.
11:10
Prim-vicepreşedintele PSD Corneliu Ştefan, preşedinte al Consiliului Judeţean Dâmboviţa, anunţă că va propune reducerea numărului de parlamentari la 300, în conformitate cu rezultatul referendumului din 2009. „Să începem reforma de sus”, afirmă liderul PSD. „Voi propune, în calitate de prim-vicepreşedinte PSD, reducerea numărului de parlamentari. Să începem reforma de sus. Reducem numărul de parlamentari la […] Articolul „Să începem reforma de sus”. PSD propune reducerea numărului de parlamentari la 300 apare prima dată în PS News.
Acum 24 ore
20:30
Încă un scandal zguduie breasla psihologilor. Poliția s-a autosesizat și face apel la potențialele victime # PSNews.ro
Poliţia Capitalei anunţă, luni, că a demarat verificări, după ce medicul psiholog Ion Duvac a fost acuzat că-şi hărţuieşte pacientele. Medicul le-ar face femeilor propuneri sexuale explicite şi le-ar cere poze cu părţile intime, încă de la prima şedinţă. Anchetatorii fac apel la toate potenţialele victime pentru a depune plângere. Comisiile de specialitate ale Colegiului […] Articolul Încă un scandal zguduie breasla psihologilor. Poliția s-a autosesizat și face apel la potențialele victime apare prima dată în PS News.
20:30
Dobânzile la împrumuturile statului în lei pe termen lung au coborât la 6,30%. Anunțul lui Alexandru Nazare # PSNews.ro
Statul se împrumută mai ieftin, după ce dobânzile la titlurile de stat în lei au atins cel mai scăzut nivel din ultimii doi ani. Ministrul Finanțelor a explicat că rata de aproximativ 6,30% aduce economii de circa 20 de milioane de lei anual pentru fiecare miliard de lei împrumutat, diminuând astfel presiunea asupra bugetului. Dobânzile […] Articolul Dobânzile la împrumuturile statului în lei pe termen lung au coborât la 6,30%. Anunțul lui Alexandru Nazare apare prima dată în PS News.
20:30
FOTO Încep lucrările la un penitenciar din România. Vor fi create 500 de locuri de cazare # PSNews.ro
Compania de construcții MIS Grup a anunțat demararea lucrărilor la un pavilion cu 500 de locuri de cazare în Penitenciarul Bistrița. „Am primit ordinul de începere a lucrărilor, marcând startul fazei de execuție a proiectului”, a transmis MIS Grup, citat de Economica. Constructorul precizează că a început procesul de mobilizare și organizare a șantierului, primul […] Articolul FOTO Încep lucrările la un penitenciar din România. Vor fi create 500 de locuri de cazare apare prima dată în PS News.
20:30
Business at OECD (BIAC), un consiliu consultativ la OECD care reunește confederațiile patronale din țările membre și peste 10 milioane de companii, propune o amplă agendă de simplificare pentru stimularea creșterii economice și a competitivității. Agenda de simplificare, intitulată Cutting Complexity, a fost prezentată la Consultarea Anuală cu liderii și ambasadorii OCDE. Această agendă vine într-un moment în […] Articolul Solicitările celui mai mare patronat din lume către mediul politic din Occident apare prima dată în PS News.
20:30
Dosarele Epstein. Fostul ambasador al Regatului Unit în SUA, arestat sub suspiciunea de abuz în serviciu # PSNews.ro
Fostul ambasador al Regatului Unit în SUA, Peter Mandelson, a fost arestat luni sub suspiciunea de abuz în serviciu, potrivit PA Media. Mandelson, un politician veteran al Partidului Laburist, a fost acuzat că a transmis informații infractorului sexual condamnat Jeffrey Epstein când era secretar de stat pentru afaceri, două dintre proprietățile sale fiind percheziționate de […] Articolul Dosarele Epstein. Fostul ambasador al Regatului Unit în SUA, arestat sub suspiciunea de abuz în serviciu apare prima dată în PS News.
20:30
Senatorii și-au dat acordul: Foștii soți pot alege ce nume vor după divorț, fără acordul celuilalt # PSNews.ro
Senatul României a adoptat, luni, cu majoritate de voturi, o inițiativă legislativă USR care simplifică regulile privind numele de familie după divorț, informează Digi24. Conform noii reglementări, foștii soți pot alege să păstreze numele dobândit în timpul căsătoriei sau să revină la cel anterior. În lipsa unei opțiuni exprimate, se va păstra automat numele din […] Articolul Senatorii și-au dat acordul: Foștii soți pot alege ce nume vor după divorț, fără acordul celuilalt apare prima dată în PS News.
20:30
VIDEO Cine este Rusanda Panfili, violonista moldoveancă elogiată de Donald Trump la Casa Albă, sâmbătă seară # PSNews.ro
Violonista originară din Chișinău, Rusanda Panfili, a impresionat sâmbătă seară la Casa Albă, fiind prezentată de președintele Donald Trump drept „cea mai bună violonistă din lume”. Recitalul său a avut loc în cadrul Cinei Anuale a Guvernatorilor, eveniment care reunește liderii statelor americane și oficiali ai administrației federale. Înainte de spectacol, Trump a vorbit cu […] Articolul VIDEO Cine este Rusanda Panfili, violonista moldoveancă elogiată de Donald Trump la Casa Albă, sâmbătă seară apare prima dată în PS News.
20:30
PE SCURT: La Paris, Partidul lui Marine Le Pen a depus o moțiune de cenzură împotriva guvernului francez după adoptarea noii legi energetice, însă inițiativa are șanse reduse fără sprijinul socialiștilor. Norvegia a dominat clasamentul la Jocurile Olimpice de iarnă, stabilind un record de 18 medalii de aur, dintre care șase câștigate de Johannes Høsflot […] Articolul Știri din capitalele Europei, 23 februarie apare prima dată în PS News.
19:20
Postul nu mai e pentru săraci. Câți bani trebuie să scoți din buzunar pentru 7 săptămâni de asceză înainte de Paște # PSNews.ro
Postul Paștelui nu înseamnă doar renunțarea la carne, ouă și lactate, ci și cheltuieli mai mari la cumpărături, notează Gândul. Produsele de post sunt tot mai căutate, unele s-au scumpit, iar românii ajung să scoată mai mulți bani din buzunar pentru mesele „de post”. Laptele vegetal, brânza vegană și mezelurile vegetale sunt printre cele mai […] Articolul Postul nu mai e pentru săraci. Câți bani trebuie să scoți din buzunar pentru 7 săptămâni de asceză înainte de Paște apare prima dată în PS News.
19:20
Ambasada Ucrainei: Nicio școală cu predare integrală sau parțială în limba română nu va fi închisă în 2027 # PSNews.ro
Nicio școală din Ucraina cu predare integrală sau parțială în limba română nu va fi închisă în anul 2027, transmite luni Ambasada ucraineană la București. Mesajul vine după ce, precizează Ambasada, s-a observat în spațiul informațional al României ‘reapariția cazurilor de răspândire a unor informații care nu corespund realității cu privire la reforma sistemului de […] Articolul Ambasada Ucrainei: Nicio școală cu predare integrală sau parțială în limba română nu va fi închisă în 2027 apare prima dată în PS News.
19:20
Pîslaru: În următoarele 6 luni, trebuie să mai aducem aproape 11 miliarde de euro în țară, prin PNRR # PSNews.ro
România are de absorbit aproape 11 miliarde de euro din PNRR în următoarele șase luni, până la termenul-limită de 31 august 2026, prin finalizarea proiectelor de investiții și îndeplinirea reformelor asumate în calendarul agreat cu Comisia Europeană, a declarat ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru. Ministrul a subliniat că, în primăvara lui 2025, România […] Articolul Pîslaru: În următoarele 6 luni, trebuie să mai aducem aproape 11 miliarde de euro în țară, prin PNRR apare prima dată în PS News.
19:20
Furtună de zăpadă istorică în SUA. New York a decretat stare de urgenţă: se aşteaptă nămeţi de un metru # PSNews.ro
Șapte state din nord-estul Statelor Unite sunt sub amenințarea unei furtuni de zăpadă considerate potențial istorice, pentru care a fost declarată stare de urgență, inclusiv în statul New York. Meteorologii avertizează că stratul de zăpadă ar putea depăși un metru, iar vântul va avea intensitate de ciclon, cu rafale de peste 100 km/h. Autoritățile estimează […] Articolul Furtună de zăpadă istorică în SUA. New York a decretat stare de urgenţă: se aşteaptă nămeţi de un metru apare prima dată în PS News.
19:20
Bărbatul care a agresat un medic în timpul unei intervenții de resuscitare la Compartimentul de Primiri Urgențe din Borșa, județul Maramureș, a fost arestat preventiv, luni. Magistrații au dispus luni arestarea preventivă a bărbatului care vineri a agresat un medic la Compartimentul de Primiri Urgențe Borșa, a anunțat IPJ Maramureș. Bărbatul a fost ajuns în […] Articolul Bărbatul care a agresat un medic în timpul unei resuscitări la Borșa a fost arestat apare prima dată în PS News.
19:20
Preşedintele american Donald Trump a criticat din nou luni Curtea Supremă, acuzând cea mai înaltă instanţă din Statele Unite că este “în favoarea Chinei”, după decizia acesteia de a anula o mare parte din taxele vamale impuse de liderul de la Casa Albă, relatează AFP. “Următorul lucru care se va întâmpla este că ei (judecătorii […] Articolul Donald Trump acuză Curtea Supremă a SUA că favorizează China apare prima dată în PS News.
19:20
Sindicaliștii din Educație pregătesc un nou protest la Cotroceni. Ce acuzații îi aduc lui Nicușor Dan # PSNews.ro
Sindicaliștii din învățământ se mobilizează pentru un nou protest miercuri, 25 februarie 2026, la Palatul Cotroceni, acuzând președintele Nicușor Dan că nu a mediat conflictul cu Guvernul după implementarea măsurilor de austeritate. Marius Nistor, liderul Federației „Spiru Haret”, a anunțat manifestația, menționând că președintele promisese o întâlnire pentru a discuta problemele din Educație, dar aceasta […] Articolul Sindicaliștii din Educație pregătesc un nou protest la Cotroceni. Ce acuzații îi aduc lui Nicușor Dan apare prima dată în PS News.
19:20
Sindicatele din apărare și ordine publică amenință cu proteste: Creșterea vârstei de pensionare = decesul în activitate # PSNews.ro
Sindicatele din sistemul de apărare și ordine publică lansează un avertisment dur privind intenția Guvernului de a modifica Legea pensiilor militare printr-o ordonanță de urgență menită să reducă cheltuielile bugetare. Într-un comunicat transmis luni, 23 februarie, Sindicatul Național al Polițiștilor de Penitenciare (SNPP) și Sindicatul Polițiștilor Europeni EUROPOL cer „stop modificărilor pe bandă” și susțin […] Articolul Sindicatele din apărare și ordine publică amenință cu proteste: Creșterea vârstei de pensionare = decesul în activitate apare prima dată în PS News.
©2004—2026 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.