UNOC3. Antonio Costa reafirmă angajamentul ferm al UE față de Tratatul privind marea liberă, astfel încât acesta să poată intra în vigoare până la finalul anului
CaleaEuropeana,
9 iunie 2025 16:00
Președintele Consiliului European, Antonio Costa, a participat luni la Conferința ONU privind Oceanele (UNOC3) de la Nisa, unde a subliniat că Oceanul reprezintă inima albastră a planetei, fiind esențial în combaterea schimbărilor climatice și în unirea umanității în jurul unui patrimoniu comun. „Aceasta este, de altfel, și rațiunea pentru care ne aflăm astăzi aici. Cunoaștem […] The post UNOC3. Antonio Costa reafirmă angajamentul ferm al UE față de Tratatul privind marea liberă, astfel încât acesta să poată intra în vigoare până la finalul anului first appeared on caleaeuropeana.ro.
• • •
Alte ştiri de CaleaEuropeana
Acum 6 ore
16:00
UNOC3. Antonio Costa reafirmă angajamentul ferm al UE față de Tratatul privind marea liberă, astfel încât acesta să poată intra în vigoare până la finalul anului # CaleaEuropeana
Președintele Consiliului European, Antonio Costa, a participat luni la Conferința ONU privind Oceanele (UNOC3) de la Nisa, unde a subliniat că Oceanul reprezintă inima albastră a planetei, fiind esențial în combaterea schimbărilor climatice și în unirea umanității în jurul unui patrimoniu comun. „Aceasta este, de altfel, și rațiunea pentru care ne aflăm astăzi aici. Cunoaștem […] The post UNOC3. Antonio Costa reafirmă angajamentul ferm al UE față de Tratatul privind marea liberă, astfel încât acesta să poată intra în vigoare până la finalul anului first appeared on caleaeuropeana.ro.
Acum 8 ore
14:50
Șeful diplomației poloneze: Victoria electorală a naționaliștilor nu va afecta lupta împotriva Rusiei # CaleaEuropeana
Polonia nu va renunța la sprijinul acordat Ucrainei și nici la rolul său tot mai important în UE, în ciuda înfrângerii guvernului în alegerile prezidențiale de săptămâna trecută, a declarat luni șeful diplomației poloneze, Radoslaw Sikorski, potrivit Politico Europe. „Președinția rămâne în mâinile opoziției”, a declarat ministrul polonez de externe de centru-dreapta, Sikorski, după victoria […] The post Șeful diplomației poloneze: Victoria electorală a naționaliștilor nu va afecta lupta împotriva Rusiei first appeared on caleaeuropeana.ro.
14:20
UE va finanța cu 40 milioane de euro Programul Global pentru Oceane, a anunțat von der Leyen la Conferința ONU privind oceanele: „Fără acțiune, ne punem în pericol viitorul” # CaleaEuropeana
În deschiderea Conferinței ONU privind oceanele (UNOC3), președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunțat că Uniunea Europeană va contribui cu 40 de milioane de euro la Programul Global pentru Oceane, un pas esențial pentru a aduce la viață Tratatul privind mările internaționale. „Știm cu toții că oceanul este mult mai mult decât o […] The post UE va finanța cu 40 milioane de euro Programul Global pentru Oceane, a anunțat von der Leyen la Conferința ONU privind oceanele: „Fără acțiune, ne punem în pericol viitorul” first appeared on caleaeuropeana.ro.
13:30
Ambasadorul Andrei Muraru s-a întâlnit cu emisarul special al președintelui Trump, Keith Kellogg. Soluționarea războiului din Ucraina și creșterea bugetului apărării, printre principalele teme abordate # CaleaEuropeana
Ambasadorul României în Statele Unite, Andrei Muraru, a avut o întâlnire cu generalul (r) Keith Kellogg, emisarul special al președintelui american Donald Trump pentru Ucraina. Ambasadorul Andrei Muraru a abordat perspectiva soluționării războiului Rusiei contra Ucrainei și a evidențiat ajutorul cuprinzător acordat de România țării vecine, a anunțat Ambasada României în SUA a anunțat, luni, […] The post Ambasadorul Andrei Muraru s-a întâlnit cu emisarul special al președintelui Trump, Keith Kellogg. Soluționarea războiului din Ucraina și creșterea bugetului apărării, printre principalele teme abordate first appeared on caleaeuropeana.ro.
Acum 12 ore
12:50
Avioane de luptă poloneze și aliate au fost ridicate de la sol pentru apărarea spațiului aerian al Poloniei, în urma atacurilor lansate de Rusia în vestul Ucrainei # CaleaEuropeana
Avioane poloneze și aliate au fost ridicate de la sol în această dimineață pentru a proteja spațiul aerian, în urma atacurilor aeriene lansate de Rusia asupra vestului Ucrainei, în apropiere de granița cu Polonia, a transmis Comandamentul Operațional al Forțelor Armate Poloneze. Deși nu au fost raportate încălcări ale spațiului aerian, forțele rămân în stare […] The post Avioane de luptă poloneze și aliate au fost ridicate de la sol pentru apărarea spațiului aerian al Poloniei, în urma atacurilor lansate de Rusia în vestul Ucrainei first appeared on caleaeuropeana.ro.
12:00
Dezinformarea a fost una dintre principalele provocări în „superciclul” electoral din 2024, arată un studiu al Institutului Internațional pentru Democrație și Asistență Electorală # CaleaEuropeana
Dezinformarea a fost una dintre principalele provocări în „superciclul” electoral din 2024, în timpul căruia au avut loc câteva zeci de alegeri în întreaga lume, a informat luni Institutul Internațional pentru Democrație și Asistență Electorală (International IDEA), transmite EFE, potrivit Agerpres. Într-un nou raport publicat luni, IDEA relevă că în cel puțin 80% din cele […] The post Dezinformarea a fost una dintre principalele provocări în „superciclul” electoral din 2024, arată un studiu al Institutului Internațional pentru Democrație și Asistență Electorală first appeared on caleaeuropeana.ro.
10:40
În ajunul Conferinței ONU privind oceanele, Macron denunță „greșeala uriașă” a celor care vor să conteste „prioritatea acordată climei” # CaleaEuropeana
Președintele francez Emmanuel Macron a denunțat, duminică, la Nisa, în ajunul Conferinței Națiunilor Unite privind Oceanele (Unoc3), „greșeala uriașă” a celor care, inclusiv în Franța, vor să conteste „prioritatea acordată climei în dezbaterea publică”, relatează AFP, preluat de Agerpres. „Reducerea (fondurilor pentru știință), aceasta nu mai este prioritatea.(…) Ne vom ocupa de aceasta sau vom […] The post În ajunul Conferinței ONU privind oceanele, Macron denunță „greșeala uriașă” a celor care vor să conteste „prioritatea acordată climei” first appeared on caleaeuropeana.ro.
Acum 24 ore
07:30
Slovacia va bloca sancțiunile UE împotriva Rusiei dacă acestea afectează interesele țării, avertizează Robert Fico # CaleaEuropeana
Slovacia va bloca orice sancțiuni impuse de Uniunea Europeană Rusiei dacă acestea afectează interesele țării, a declarat duminică premierul Robert Fico, scrie Politico Europe. Declarațiile sale vin după ce parlamentul slovac a aprobat joi o rezoluție prin care solicită guvernului de la Bratislava să nu voteze în favoarea noilor sancțiuni ale UE împotriva Rusiei. „Dacă […] The post Slovacia va bloca sancțiunile UE împotriva Rusiei dacă acestea afectează interesele țării, avertizează Robert Fico first appeared on caleaeuropeana.ro.
Ieri
16:50
Mediul de afaceri solicită partidelor politice menținerea cotei unice de impozitare și reducerea cheltuielilor publice neesențiale # CaleaEuropeana
În contextul dezbaterilor actuale privind măsurile de redresare economică și corectare a deficitului bugetar, 11 organizații ale mediului de afaceri fac un apel „ferm” către liderii partidelor parlamentare participante la consultările în derulare, se arată într-un comunicat de presă. „Suntem conștienți că deciziile și acțiunile din această perioadă vor avea un impact profund și de […] The post Mediul de afaceri solicită partidelor politice menținerea cotei unice de impozitare și reducerea cheltuielilor publice neesențiale first appeared on caleaeuropeana.ro.
16:00
Nicușor Dan și Maia Sandu participă marți la evenimentul “Viitorul european comun al României și R. Moldova”, în cadrul vizitei șefului statului român la Chișinău # CaleaEuropeana
Președintele Nicușor Dan va efectua marți o vizită oficială la Chișinău, prima sa deplasare în țara vecină de la preluarea mandatului de șef al statului și care va culmina cu participarea evenimentul “Viitorul european comun al României și Republicii Moldova”, alături de omologul moldovean Maia Sandu. Potrivit programului anunțat de Administrația Prezidențială, la ora 13:40 […] The post Nicușor Dan și Maia Sandu participă marți la evenimentul “Viitorul european comun al României și R. Moldova”, în cadrul vizitei șefului statului român la Chișinău first appeared on caleaeuropeana.ro.
14:50
Președintele Lituaniei îl critică pe Friedrich Merz pentru inacțiunea față de Rusia: „Ucrainenii au nevoie de echipament și muniție acum, nu mâine” # CaleaEuropeana
Președintele lituanian Gitanas Nauseda a criticat ceea ce el a numit eșecul liderilor occidentali de a da curs amenințărilor cu sancțiuni împotriva Rusiei ca urmare a războiului declanșat de Moscova împotriva Ucrainei, informează dpa, potrivit Agerpres. Comentând dacă șeful executivului german Friedrich Merz a subminat credibilitatea Europei, Nauseda a declarat în ediția de duminică a […] The post Președintele Lituaniei îl critică pe Friedrich Merz pentru inacțiunea față de Rusia: „Ucrainenii au nevoie de echipament și muniție acum, nu mâine” first appeared on caleaeuropeana.ro.
12:10
Marco Rubio a discutat cu omologul francez despre evoluțiile din Orientul Mijlociu și eforturile de a facilita încheierea războiului din Ucraina # CaleaEuropeana
Secretarul de stat american, Marco Rubio, a avut sâmbătă o convorbire telefonică cu ministrul francez de externe, Jean-Noel Barrot, în cadrul căreia cei doi oficiali au discutat despre evoluțiile recente din Orientul Mijlociu și despre eforturile de a facilita încheierea războiului din Ucraina. Potrivit unui comunicat al Departamentului de Stat al SUA, Marco Rubio a reafirmat […] The post Marco Rubio a discutat cu omologul francez despre evoluțiile din Orientul Mijlociu și eforturile de a facilita încheierea războiului din Ucraina first appeared on caleaeuropeana.ro.
10:40
Sebastian Burduja anunță semnarea a peste 1.000 de contracte pentru parcuri solare în comunitățile locale, cu finanțare din Fondul pentru Modernizare # CaleaEuropeana
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a anunţat sâmbătă că au fost semnate peste 1.000 de contracte de finanţare, în 27 de judeţe, pentru proiecte de parcuri fotovoltaice destinate entităţilor publice. „Sute de entități publice vor deveni producători de energie curată pentru consum propriu. Am mai adăugat săptămâna aceasta câteva zeci de proiecte importante pe listă – […] The post Sebastian Burduja anunță semnarea a peste 1.000 de contracte pentru parcuri solare în comunitățile locale, cu finanțare din Fondul pentru Modernizare first appeared on caleaeuropeana.ro.
08:40
Ucraina are nevoie urgentă de semnale pozitive din partea SUA în privința sistemelor de apărare antiaeriană, subliniază Zelenski: „Rusia ignoră toate propunerile de pace” # CaleaEuropeana
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat sâmbătă că Ucraina lucrează intens pentru a-și consolida apărarea antiaeriană și a făcut un nou apel către Statele Unite pentru sprijin în acest sens. Potrivit liderului de la Kiev, este nevoie urgentă de semnale pozitive din partea partenerilor americani cu privire la furnizarea de sisteme de apărare antiaeriană, întrucât, […] The post Ucraina are nevoie urgentă de semnale pozitive din partea SUA în privința sistemelor de apărare antiaeriană, subliniază Zelenski: „Rusia ignoră toate propunerile de pace” first appeared on caleaeuropeana.ro.
7 iunie 2025
21:30
Volodimir Zelenski speră la o nouă discuție cu Donald Trump la summitul G7 din Canada # CaleaEuropeana
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski încearcă să stabilească o întâlnire cu președintele american Donald Trump la summitul G7 din această lună, desfășurat în Canada, a declarat Andrii Iermak, șeful său de cabinet, informează Politico Europe. Unul dintre scopurile vizitei la Washington, la începutul acestei săptămâni, a unei delegații din Kiev a fost pregătirea unei posibile întâlniri […] The post Volodimir Zelenski speră la o nouă discuție cu Donald Trump la summitul G7 din Canada first appeared on caleaeuropeana.ro.
Mai mult de 2 zile în urmă
15:30
Volodimir Zelenski speră la o nouă discuție cu Donald Trump la summitul G7 din Canada din această luna # CaleaEuropeana
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski încearcă să stabilească o întâlnire cu președintele american Donald Trump la summitul G7 din această lună, desfășurat în Canada, a declarat Andrii Iermak, șeful său de cabinet, informează Politico Europe. Unul dintre scopurile vizitei la Washington, la începutul acestei săptămâni, a unei delegații din Kiev a fost pregătirea unei posibile întâlniri […] The post Volodimir Zelenski speră la o nouă discuție cu Donald Trump la summitul G7 din Canada din această luna first appeared on caleaeuropeana.ro.
15:00
Ministrul Educației, la Chișinău: România va continua să susțină proiectele și programele din domeniul educației și cercetării implementate în R. Moldova # CaleaEuropeana
România va continua să susțină proiectele și programele în domeniul educației și cercetării implementate în Republica Moldova, a declarat sâmbătă ministrul Educației, Daniel David, aflat în vizită la Chișinău. Mesajul a fost transmis de ministrul român în timpul unei conferințe de presă comune cu omologul său din Republica Moldova, Dan Perciun, informează Moldpres, citat de […] The post Ministrul Educației, la Chișinău: România va continua să susțină proiectele și programele din domeniul educației și cercetării implementate în R. Moldova first appeared on caleaeuropeana.ro.
13:20
Ucraina cere mai multă presiune împotriva Moscovei după atacul de la Harkov: „Rusia continuă teroarea împotriva civililor” # CaleaEuropeana
Ministrul ucrainean de externe, Andrii Sybiha, a declarat că Rusia continuă „teroarea împotriva civililor”, după ce cel puțin trei persoane au fost ucise într-un atac nocturn asupra orașului Harkov și a cerut mai multă presiune asupra Moscovei, scrie The Guardian. „Pentru a pune capăt crimelor și distrugerilor comise de Rusia, este necesar să se exercite […] The post Ucraina cere mai multă presiune împotriva Moscovei după atacul de la Harkov: „Rusia continuă teroarea împotriva civililor” first appeared on caleaeuropeana.ro.
11:10
Pentru a spori capacitatea de apărare a Europei, este nevoie de o abordare colectivă a securității, a subliniat Antonio Costa după întrevederea cu Giorgia Meloni # CaleaEuropeana
Președintele Consiliului European, Antonio Costa, s-a întâlnit vineri, la Roma, cu prim-ministrul italian Giorgia Meloni. Cei doi lideri au discutat despre întărirea apărării comune a Europei, subliniind importanța unei utilizări mai eficiente a resurselor și a unei abordări colective în materie de securitate. „Am avut o întâlnire foarte bună cu Giorgia Meloni la Roma. Am […] The post Pentru a spori capacitatea de apărare a Europei, este nevoie de o abordare colectivă a securității, a subliniat Antonio Costa după întrevederea cu Giorgia Meloni first appeared on caleaeuropeana.ro.
10:00
Ministrul Emil Hurezeanu a discutat cu secretarul general al OSCE despre asigurarea stabilității și securității pe continentul european # CaleaEuropeana
Ministrul Afacerilor Externe, Emil Hurezeanu, a avut vineri o întrevedere cu secretarul general al Organizației pentru Securitate și Cooperare în Europa (OSCE), Feridun Sinirlioğlu, în cadrul căreia au fost abordate teme actuale de pe agenda organizației, relevante pentru securitatea europeană, precum și aspecte ce țin de funcționarea acesteia, inclusiv asigurarea bugetului, politica de resurse umane […] The post Ministrul Emil Hurezeanu a discutat cu secretarul general al OSCE despre asigurarea stabilității și securității pe continentul european first appeared on caleaeuropeana.ro.
08:10
Președintele Consiliului European a discutat cu Papa Leon al XIV-lea despre obținerea păcii în Ucraina și Gaza # CaleaEuropeana
Papa Leon al XIV-lea l-a primit vineri, la Vatican, pe președintele Consiliului European, Antonio Costa. Cei doi au discutat despre cele mai bune căi de a obține pacea în Ucraina și în Fâșia Gaza, a precizat oficialul european după întrevedere. Totodată, întrevederea a inclus discuții și asupra altor provocări globale, precum schimbările climatice sau demnitatea […] The post Președintele Consiliului European a discutat cu Papa Leon al XIV-lea despre obținerea păcii în Ucraina și Gaza first appeared on caleaeuropeana.ro.
6 iunie 2025
16:10
„Avem un fel de antisemitism importat”, afirmă Friedrich Merz, blamând imigrația pentru creșterea alarmantă a fenomenului # CaleaEuropeana
Cancelarul german Friedrich Merz a declarat că migrația este unul dintre factorii principali din spatele creșterii alarmante a antisemitismului în Germania, numind acest fenomen o „provocare teribilă” pentru țară, relatează vineri agenția dpa, preluat de Agerpres. „Avem un fel de antisemitism importat, având în vedere numărul mare de migranți pe care i-am avut în ultimii […] The post „Avem un fel de antisemitism importat”, afirmă Friedrich Merz, blamând imigrația pentru creșterea alarmantă a fenomenului first appeared on caleaeuropeana.ro.
15:30
Eurostat: Economia UE a înregistrat un avans de 0,6% în primul trimestru al acestui an. Cea a României a stagnat # CaleaEuropeana
În primul trimestru din 2025, PIB-ul ajustat sezonier a crescut cu 0,6% atât în zona euro, cât și în UE, comparativ cu trimestrul precedent, potrivit unei estimări publicate de Eurostat, biroul de statistică al Uniunii Europene. În trimestrul al patrulea din 2024, PIB-ul a crescut cu 0,3% în zona euro și cu 0,4% în UE. […] The post Eurostat: Economia UE a înregistrat un avans de 0,6% în primul trimestru al acestui an. Cea a României a stagnat first appeared on caleaeuropeana.ro.
15:30
România promovează cooperarea europeană privind spațiul și securitatea cibernetică între Agenția Spațială Română, rețeaua SEREN5 și Centrul European de Competențe în Securitate Cibernetică # CaleaEuropeana
Pe 5 iunie 2025, a avut loc la București conferința „Cybersecurity: Funding Opportunities and Strategic Collaboration in Europe”, un eveniment dedicat aprofundării legăturilor dintre domeniul spațial și securitatea cibernetică la nivel european. Organizat de Agenția Spațială Română (ROSA), cu sprijinul rețelei SEREN 5 și al Centrului European de Competențe în Securitate Cibernetică (ECCC), evenimentul a […] The post România promovează cooperarea europeană privind spațiul și securitatea cibernetică între Agenția Spațială Română, rețeaua SEREN5 și Centrul European de Competențe în Securitate Cibernetică first appeared on caleaeuropeana.ro.
14:50
ONU denunță sancțiunile SUA împotriva judecătorilor CPI: Astfel de atacuri sunt extrem de nocive pentru buna guvernare și pentru buna administrare a justiției # CaleaEuropeana
Organizația Națiunilor Unite a reacționat cu indignare vineri după ce Statele Unite au impus sancțiuni împotriva a patru judecători ai Curții Penale Internaționale (CPI), acuzați de implicare în investigații și mandate de arestare „ilegale și nefondate” împotriva cetățenilor americani și israelieni. Înaltul Comisar al ONU pentru Drepturile Omului, Volker Türk, a condamnat sancțiunile impuse de […] The post ONU denunță sancțiunile SUA împotriva judecătorilor CPI: Astfel de atacuri sunt extrem de nocive pentru buna guvernare și pentru buna administrare a justiției first appeared on caleaeuropeana.ro.
14:30
UE își reafirmă sprijinul deplin pentru Curtea Penală Internațională și funcționarii săi: CPI nu este împotriva statelor, ci împotriva impunității # CaleaEuropeana
Principalele instituții ale Uniunii Europene, prin vocea președinților Comisiei Europene și Consiliului European, reafirmă sprijinul deplin pentru Curtea Penală Internațională (CPI) și funcționarii săi, după ce administrația Trump a impus sancțiuni împotriva a patru judecători ai CPI, acuzându-i de implicare în investigații și mandate de arestare considerate „ilegale și nefondate” împotriva cetățenilor americani și israelieni. „Comisia […] The post UE își reafirmă sprijinul deplin pentru Curtea Penală Internațională și funcționarii săi: CPI nu este împotriva statelor, ci împotriva impunității first appeared on caleaeuropeana.ro.
14:30
Comisia Europeană consultă părțile interesate în legătură cu Legea privind rețelele digitale, prevăzută pentru adoptare la finele anului # CaleaEuropeana
Comisia Europeană solicită opinii părților interesate cu privire la modalitățile de eliminare a obstacolelor din calea operațiunilor comerciale transfrontaliere, de stimulare a inovării și de creștere a investițiilor în sectorul european al comunicațiilor electronice, potrivit unui comunicat. Acest lucru va ajuta Comisia să abordeze provocările legate de implementarea rețelelor avansate, cum ar fi fibra, 5G/ […] The post Comisia Europeană consultă părțile interesate în legătură cu Legea privind rețelele digitale, prevăzută pentru adoptare la finele anului first appeared on caleaeuropeana.ro.
14:20
Secretarul de stat, Cristian Bușoi, discurs la Conferința Gas Infrastructure Europe: România sprijină dezvoltarea infrastructurii europene de gaze # CaleaEuropeana
Secretarul de stat în cadrul Ministerului Energiei, Cristian Bușoi, prezent la cea de-a 22-a Conferință Anuală Gas Infrastructure Europe (GIE), desfășurată la Atena, în perioada 5-6 iunie, a reafirmat importanța gazului natural pentru securitatea energetică regională și a reiterat sprijinul României pentru dezvoltarea infrastructurii europene de gaze. În discursul său, Cristian Bușoi a reiterat rolul […] The post Secretarul de stat, Cristian Bușoi, discurs la Conferința Gas Infrastructure Europe: România sprijină dezvoltarea infrastructurii europene de gaze first appeared on caleaeuropeana.ro.
14:10
Rețele Electrice România modernizează rețeaua de distribuție din sectorul 3 al Capitalei # CaleaEuropeana
Rețele Electrice România, parte din grupul PPC în România, a finalizat recent modernizarea rețelei de distribuție de medie tensiune în zonele Mizil, Policolor și Ozana din sectorul 3, București, în urma unei investiții în valoare de aproximativ 12 milioane de lei, cu scopul de a oferi un serviciu de distribuție de energie electrică mai eficient […] The post Rețele Electrice România modernizează rețeaua de distribuție din sectorul 3 al Capitalei first appeared on caleaeuropeana.ro.
14:00
UE și ONU denunță sancțiunile SUA împotriva judecătorilor CPI, subliniind prevalența statului de drept asupra abuzului de putere: CPI nu este împotriva statelor, ci împotriva impunității # CaleaEuropeana
Uniunea Europeană și Organizația Națiunilor Unite au reacționat cu indignare vineri după ce Statele Unite au impus sancțiuni împotriva a patru judecători ai Curții Penale Internaționale (CPI), acuzați de implicare în investigații și mandate de arestare „ilegale și nefondate” împotriva cetățenilor americani și israelieni. Președintele Consiliului European, António Costa, a declarat ferm că „UE sprijină […] The post UE și ONU denunță sancțiunile SUA împotriva judecătorilor CPI, subliniind prevalența statului de drept asupra abuzului de putere: CPI nu este împotriva statelor, ci împotriva impunității first appeared on caleaeuropeana.ro.
14:00
Atac de proporții al Rusiei asupra Ucrainei după operațiunea ”Pânza de păianjen”. Volodimir Zelenski cere SUA și UE să exercite presiuni suplimentare pentru a „trage Moscova la răspundere” # CaleaEuropeana
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski reiterează apelul său la adresa Occidentului de a trage ”Rusia la răspundere” pentru continuarea atacurilor cu drone asupra Ucrainei, după cel mai recent asalt al Moscovei. ”Rusia trebuie să fie trasă la răspundere pentru acest lucru. Încă din primul minut al acestui război, au lovit orașe și sate pentru a distruge […] The post Atac de proporții al Rusiei asupra Ucrainei după operațiunea ”Pânza de păianjen”. Volodimir Zelenski cere SUA și UE să exercite presiuni suplimentare pentru a „trage Moscova la răspundere” first appeared on caleaeuropeana.ro.
13:50
UE își reafirmă sprijinul deplin pentru Curtea Penală Internațională și funcționarii săi: Oferă victimelor o voce # CaleaEuropeana
Principalele instituții ale Uniunii Europene, prin vocea președinților Comisiei Europene și Consiliului European, reafirmă sprijinul deplin pentru Curtea Penală Internațională (CPI) și funcționarii săi, după ce administrația Trump a impus sancțiuni împotriva a patru judecători ai CPI, acuzându-i de implicare în investigații și mandate de arestare considerate „ilegale și nefondate” împotriva cetățenilor americani și israelieni. „Comisia […] The post UE își reafirmă sprijinul deplin pentru Curtea Penală Internațională și funcționarii săi: Oferă victimelor o voce first appeared on caleaeuropeana.ro.
13:10
MAI îi îndeamnă pe cetățeni ”să se informeze din surse oficiale” după ce a identificat o nouă tentativă de dezinformare cu privire la așa-zisa închidere a frontierelor # CaleaEuropeana
Ministerul Afacerilor Interne semnalează o nouă tentativă de manipulare și dezinformare derulată pe platformele de social media. ”Sunt transmise informații false privind așa-zisa închidere a punctelor de trecere a frontierei naționale. Reiterăm apelul către cetățeni să nu distribuie astfel de mesaje și să se informeze din surse oficiale”, transmite MAI. Instituția mulțumește ”cetățenilor pentru modul […] The post MAI îi îndeamnă pe cetățeni ”să se informeze din surse oficiale” după ce a identificat o nouă tentativă de dezinformare cu privire la așa-zisa închidere a frontierelor first appeared on caleaeuropeana.ro.
13:10
UE adoptă un plan de acțiune pentru a gestiona mai eficient crizele și incidentele cibernetice europene # CaleaEuropeana
Miniștrii telecomunicațiilor din statele membre au adoptat vineri planul UE pentru gestionarea crizelor cibernetice, care oferă îndrumări privind răspunsul UE la incidente majore de securitate cibernetică sau crize cibernetice. Potrivit comunicatului oficial, planul de acțiune al UE în domeniul securității cibernetice reprezintă un ghid important pentru statele membre în vederea îmbunătățirii pregătirii, capacităților de detectare […] The post UE adoptă un plan de acțiune pentru a gestiona mai eficient crizele și incidentele cibernetice europene first appeared on caleaeuropeana.ro.
12:40
FMI recomandă României un pachet de reforme fiscale care ar putea aduce 1,2% din PIB la buget în 2025. Creșterea TVA, a impozitului pe dividende, impozitare progresivă a veniturilor din muncă, printre măsuri # CaleaEuropeana
Fondul Monetar Internațional propune României un pachet de reforme fiscale menite să mobilizeze veniturile, să îmbunătățească în același timp stimulentele pentru muncă, să elimine lacunele pentru planificarea fiscală abuzivă, menținând țara atractivă pentru investițiile de capital. Instituția financiară internațională subliniază într-un comunicat că ”recomandările principale transferă povara fiscală de la impozitarea muncii (inclusiv contribuțiile la […] The post FMI recomandă României un pachet de reforme fiscale care ar putea aduce 1,2% din PIB la buget în 2025. Creșterea TVA, a impozitului pe dividende, impozitare progresivă a veniturilor din muncă, printre măsuri first appeared on caleaeuropeana.ro.
12:40
Franța este „hotărâtă” să recunoască un stat palestinian și încearcă mobilizarea mai multor țări pentru a da legitimitate recunoașterii # CaleaEuropeana
Șeful diplomației franceze, Jean-Noël Barrot, a declarat că Franța este „hotărâtă” să recunoască un stat palestinian, dar nu va face acest pas de una singură. Declarația sa a fost făcută cu doar câteva zile înaintea conferinței internaționale privind soluționarea conflictului israeliano-palestinian, organizată la ONU și coprezidată de Franța și Arabia Saudită, informează AFP, preluat de […] The post Franța este „hotărâtă” să recunoască un stat palestinian și încearcă mobilizarea mai multor țări pentru a da legitimitate recunoașterii first appeared on caleaeuropeana.ro.
11:50
Drepturi extinse pentru pasagerii aerieni: Consiliul UE propune norme mai clare și despăgubiri mai mari în cazul amânării sau anulării zborurilor # CaleaEuropeana
Miniștrii transporturilor din rândul statelor membre ale Uniunii Europene au ajuns ieri seară, 5 iunie, la un acord politic privind revizuirea regulamentelor referitoare la drepturile pasagerilor aerieni și la răspunderea companiilor aeriene. Noul cadru vizează reguli mai clare și echilibrate, care să protejeze mai bine pasagerii, dar să mențină și o concurență echitabilă în aviație, […] The post Drepturi extinse pentru pasagerii aerieni: Consiliul UE propune norme mai clare și despăgubiri mai mari în cazul amânării sau anulării zborurilor first appeared on caleaeuropeana.ro.
11:30
Mai multe țări UE, printre care și România, solicită Comisiei Europene o finanțare adecvată pentru Politica Agricolă Comună, care trebuie să fie ”separată de restul politicilor” europene # CaleaEuropeana
Mai multe țări membre ale UE, printre care și România, au solicitat Comisiei Europene o finanțare adecvată pentru Politica Agricolă Comună, cu ”personalitate juridică și instituțională proprie”, informează Agerpres. Într-o scrisoare adresată comisarului european pentru buget, Piotr Serafin, aceste țări solicită, în egală măsură, ca Politica Agricolă Comună să fie ”separată de restul politicilor europene”, […] The post Mai multe țări UE, printre care și România, solicită Comisiei Europene o finanțare adecvată pentru Politica Agricolă Comună, care trebuie să fie ”separată de restul politicilor” europene first appeared on caleaeuropeana.ro.
11:20
În perspectiva summitului NATO de la Haga, ministrul Apărării a discutat cu omologii din Turcia și Bulgaria despre întărirea posturii de apărare pe Flancul Estic # CaleaEuropeana
În marja Reuniunii miniștrilor apărării din statele membre NATO, organizată la Cartierul General al NATO de la Bruxelles, ministrul apărării naționale, Angel Tîlvăr, a avut joi, 5 iunie, o întrevedere în format trilateral cu ministrul apărării din Republica Turcia, Yașar Güler, și cu ministrul apărării din Republica Bulgaria, Atanas Zaprianov. În cadrul discuțiilor au fost […] The post În perspectiva summitului NATO de la Haga, ministrul Apărării a discutat cu omologii din Turcia și Bulgaria despre întărirea posturii de apărare pe Flancul Estic first appeared on caleaeuropeana.ro.
11:20
SUA sancționează patru judecători ai Curții Penale Internaționale pentru investigarea Israelului și acuză instanța de politizare și abuz de putere # CaleaEuropeana
Administrația Trump a impus sancțiuni împotriva a patru judecători ai Curții Penale Internaționale (CPI), acuzându-i de implicare în investigații și mandate de arestare considerate „ilegale și nefondate” împotriva cetățenilor americani și israelieni, informează Departamentul de Stat al SUA. Secretarul de stat Marco Rubio a anunțat joi, 5 iunie, că Solomy Balungi Bossa (Uganda), Luz del […] The post SUA sancționează patru judecători ai Curții Penale Internaționale pentru investigarea Israelului și acuză instanța de politizare și abuz de putere first appeared on caleaeuropeana.ro.
11:00
Șeful Pentagonului, într-o ”veritabilă misiune” în Europa pentru a se asigura că fiecare membru NATO va contribui cu 5% din PIB la apărarea colectivă # CaleaEuropeana
Șeful Pentagonului, Pete Hegseth, a declarat, în urma reuninii miniștrilor apărării din statele membre NATO, că misiunea lui în Europa este să se asigure că fiecare membru NATO va contribui cu 5% din PIB la apărarea colectivă, în fața agresorilor străini. „Motivul pentru care mă aflu aici este să mă asigur că fiecare țară din […] The post Șeful Pentagonului, într-o ”veritabilă misiune” în Europa pentru a se asigura că fiecare membru NATO va contribui cu 5% din PIB la apărarea colectivă first appeared on caleaeuropeana.ro.
10:30
Keir Starmer avertizează Israelul cu „noi acțiuni concrete” ca răspuns la continuarea ofensivei în Gaza și restricțiile privind ajutorul umanitar # CaleaEuropeana
Prim-ministrul britanic Keir Starmer a avertizat joi Israelul cu „noi acțiuni concrete ca răspuns” la continuarea ofensivei în Gaza și restricțiile impuse privind ajutorul umanitar, declarație făcută după o întrevedere la Londra cu regele Abdullah al II-lea al Iordaniei, relatează AFP, potrivit Agerpres. „Prim-ministrul a reafirmat că dacă Israelul nu încetează ofensiva militară și nu […] The post Keir Starmer avertizează Israelul cu „noi acțiuni concrete” ca răspuns la continuarea ofensivei în Gaza și restricțiile privind ajutorul umanitar first appeared on caleaeuropeana.ro.
10:20
Donald Trump și Xi Jinping au avut o discuție telefonică ”foarte pozitivă”, în contextul tensiunilor comerciale. Președintele american l-a invitat pe omologul chinez în SUA # CaleaEuropeana
Președintele american Donald Trump a avut joi o discuție telefonică cu omologul chinez Xi Jinping pe fondul tensiunilor comerciale dintre cele două țări – iar în timpul convorbirii, Trump a declarat că Xi l-a invitat să viziteze China, informează ABC News. Într-o postare pe rețelele de socializare, Trump a declarat că au discutat despre ”unele […] The post Donald Trump și Xi Jinping au avut o discuție telefonică ”foarte pozitivă”, în contextul tensiunilor comerciale. Președintele american l-a invitat pe omologul chinez în SUA first appeared on caleaeuropeana.ro.
09:50
O premieră tehnologică care transformă educația – rețeaua mobilă privată 5G Standalone, un parteneriat între Vodafone România, Universitatea Politehnica București și Fifth Ingenium, susținut de Comisia Europeană # CaleaEuropeana
Într-o perioadă în care transformarea digitală redefinește modul în care învățăm, cercetăm și colaborăm, România marchează o premieră tehnologică majoră: lansarea primei rețele mobile private educaționale 5G Standalone. Proiectul 5G-ENRICH, realizat în parteneriat între Vodafone România, Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București și compania Fifth Ingenium, cu sprijinul Comisiei Europene, deschide calea către […] The post O premieră tehnologică care transformă educația – rețeaua mobilă privată 5G Standalone, un parteneriat între Vodafone România, Universitatea Politehnica București și Fifth Ingenium, susținut de Comisia Europeană first appeared on caleaeuropeana.ro.
5 iunie 2025
22:30
Secretarul general NATO propune oficial alocarea a 5% din PIB pentru apărare, cu 3,5% investiții militare și 1,5% în infrastructură. Decizia va fi luată la summitul de la Haga # CaleaEuropeana
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a înaintat joi, în mod oficial, o propunere către liderii statelor membre ale Alianței ca, la următorul summit, să adopte o creștere a bugetelor pentru apărare până la 5% din PIB, măsura urmând să acopere necesarul financiar pentru consolidarea capacităților militare, potrivit Reuters Deutsche Welle. “Voi propune un plan […] The post Secretarul general NATO propune oficial alocarea a 5% din PIB pentru apărare, cu 3,5% investiții militare și 1,5% în infrastructură. Decizia va fi luată la summitul de la Haga first appeared on caleaeuropeana.ro.
22:00
Întâlnirea Trump-Merz de la Casa Albă, încărcată cu simbolism și ironii. Originile europene ale lui Trump, umbra Germaniei naziste proiectată de liderul SUA și replica lui Merz: Eliberarea Germaniei de nazism este motivul pentru care SUA pot pune capăt războiului Rusiei în Ucraina # CaleaEuropeana
Cancelarul german Friedrich Merz l-a îndemnat joi, în Biroul Oval, pe președintele american Donald Trump să pună presiuni suplimentare la adresa Moscovei pentru a pune capăt războiului pe care Rusia l-a declanșat în Ucraina, în vreme ce liderul de la Casa Albă a declarat că ar fi mai bine să lăsăm Ucraina și Rusia “să […] The post Întâlnirea Trump-Merz de la Casa Albă, încărcată cu simbolism și ironii. Originile europene ale lui Trump, umbra Germaniei naziste proiectată de liderul SUA și replica lui Merz: Eliberarea Germaniei de nazism este motivul pentru care SUA pot pune capăt războiului Rusiei în Ucraina first appeared on caleaeuropeana.ro.
18:20
Generalul Alexus Grynkewich, nominalizat de Donald Trump în funcția de comandant suprem al forțelor NATO în Europa. El va conduce și forțele SUA pe continent # CaleaEuropeana
Administrația președintelui Donald Trump a anunțat joi nominalizarea pentru viitorul comandant militar american de top în Europa și a precizat că ofițerul american va prelua și rolul tradițional de Comandant Suprem al Forțelor Aliate din Europa (SACEUR), informează Reuters. Decizia lui Trump de a-l nominaliza pe locotenent-generalul Alexus Grynkewich din Forțele Aeriene ale SUA pentru […] The post Generalul Alexus Grynkewich, nominalizat de Donald Trump în funcția de comandant suprem al forțelor NATO în Europa. El va conduce și forțele SUA pe continent first appeared on caleaeuropeana.ro.
18:10
Comisia pentru Bugete din PE a aprobat amendamentele propuse de Victor Negrescu pentru sprijinirea României: Politica de coeziune trebuie apărată # CaleaEuropeana
Vicepreședintele Parlamentului European, Victor Negrescu, raportor alternativ din partea grupului social-democrat în Comisia pentru Bugete privind opinia pentru simplificarea politicii de coeziune, a obținut aprobarea unor amendamente esențiale pentru ca România să continue să se transforme cu ajutorul fondurilor europene prin reducerea disparităților dintre regiuni. ”Politica de coeziune trebuie apărată! România are nevoie, în continuare, […] The post Comisia pentru Bugete din PE a aprobat amendamentele propuse de Victor Negrescu pentru sprijinirea României: Politica de coeziune trebuie apărată first appeared on caleaeuropeana.ro.
17:40
Ambasadorul Franței condamnă dezinformările la adresa țării sale care servesc Rusiei: De-a lungul istoriei, Rusia a atacat România. Franța o protejează militar, a ajutat-o cu intrarea în Schengen și o sprijină pentru aderarea la OCDE # CaleaEuropeana
Ambasadorul Franței la București, Nicolas Warnery, a condamnat ferm o amplă campanie de dezinformare desfășurată în România în contextul recentelor alegeri, în cadrul unei conferințe de presă susținută joi dimineață, diplomatul francez declarând că este “momentul unor clarificări necesare”, după ce, în perioada electorală, a ales să păstreze o poziție neutră, respectând tradiția diplomației franceze […] The post Ambasadorul Franței condamnă dezinformările la adresa țării sale care servesc Rusiei: De-a lungul istoriei, Rusia a atacat România. Franța o protejează militar, a ajutat-o cu intrarea în Schengen și o sprijină pentru aderarea la OCDE first appeared on caleaeuropeana.ro.
17:30
Văduva lui Aleksei Navalnîi cere UE să „umple golul” lăsat de SUA și să susțină opoziția democratică rusă: Europa dispune de suficiente pârghii pentru a exercita presiune # CaleaEuropeana
Iulia Navalnaia, văduva opozantului rus Aleksei Navalnîi, laureat al premiului Sakharov care a decedat subit într-o închisoare din Siberia în februarie 2024, a cerut joi Uniunii Europene să-și intensifice sprijinul — atât economic, cât și politic — pentru mișcările democratice din Rusia, considerate „motorul schimbării” în țară, relatează EFE, preluat de Agerpres. Adresându-se eurodeputaților în […] The post Văduva lui Aleksei Navalnîi cere UE să „umple golul” lăsat de SUA și să susțină opoziția democratică rusă: Europa dispune de suficiente pârghii pentru a exercita presiune first appeared on caleaeuropeana.ro.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.