Fratele regelui Charles al III-lea, Andrew Mountbatten-Windsor, arestat cu privire la conduită ilegală într-o funcţie publică. Percheziţii la două locuinţe
News.ro,
19 februarie 2026 13:00
Andrew Mountbatten-Windsor a fost arestat joi, suspectat de conduită ilegală într-o funcţie publică, relatează BBC News şi AFP.
• • •
Alte ştiri de News.ro
Acum 10 minute
15:20
Ajuns la Minnesota FC la începutul lunii februarie, James Rodriguez ar fi primit în sfârşit viza de muncă şi ar fi scăpat de ameninţarea ICE. # News.ro
James Rodriguez, care s-a angajat în această iarnă la Minnesota FC în MLS, ar fi obţinut viza de muncă după câteva săptămâni de incertitudine. Dacă informaţia va fi confirmată, columbianul va fi astfel eliberat de ameninţarea ICE, omniprezentă în acest stat.
15:20
Titlurile de stat Fidelis emise în februarie de Ministerul Finanţelor au debutat la tranzacţionare la Bursa de Valori Bucureşti # News.ro
Ministerul Finanţelor a atras 1 miliard de lei (aproape 199 milioane euro), prin a a doua emisiune de titluri de stat FIDELIS din acest an. Titlurile de stat Fidelis emise în februarie au debutat joi, 19 februarie, la tranzacţionare la Bursa de Valori Bucureşti. Următoarea ofertă de vânzare de titluri de stat Fidelis este estimată să înceapă în prima decadă a lunii martie. Prin intermediul celor 33 oferte derulate începând cu august 2020, Ministerul Finanţelor a atras de la populaţie aproape 65 miliarde lei (peste 13 miliarde euro).
15:20
RAPORT: Aproape două treimi dintre liderii de afaceri anticipează o creştere a ameninţărilor la adresa companiilor în 2026 # News.ro
Aproape două treimi (62%) dintre liderii de afaceri anticipează o creştere a ameninţărilor la adresa companiilor în 2026, însă peste 4 din 5 (85%) rămân optimişti în privinţa perspectivelor de creştere ale propriilor organizaţii, potrivit unei cercetări multisectoriale globale realizate de Grayling. Aceasta arată că schimbările în politicile publice şi de reglementare sunt principalul risc perceput de mediul de afaceri din România (47%) şi aproape 9 din 10 lideri de afaceri români (87%) se arată îngrijoraţi de impactul pe care majorarea costurilor la energie şi instabilitatea în aprovizionare le au asupra afacerii lor.
Acum 30 minute
15:00
Tanczos Barna: Guvernul a aprobat planul sistemului de protecţie împotriva inundaţiilor de la Praid / UDMR solicită ministerelor Finanţelor şi Mediului să trateze Praidul ca prioritate, pentru ca lucrările să poată începe în acest an # News.ro
Vicepremierul Tanczos Barna anunţă, joi, că Guvernul a aprobat planul sistemului de protecţie împotriva inundaţiilor de la Praid iar UDMR solicită Ministerului Finanţelor şi Ministerului Mediului să trateze Praidul ca prioritate, pentru ca lucrările să poată începe în acest an.
Acum o oră
14:50
Daniel Apostol, FPE: ANAF trebuie digitalizat, să nu mai ceară informaţii pe care le deţine deja, ca să îi fie raportate tot lui # News.ro
Toată lumea trebuie să-şi plătească taxele datorate la stat şi trebuie dezavuată orice formă de evaziune fiscală, însă şi statul trebuie să le uşureze viaţa companiilor bun-platnice, prin digitalizare şi simplificare administrativă, a declarat Daniel Apostol, preşedintele Federaţiei Patronale a Energiei (FPE), la Maratonul Stabilităţii Economice - Ediţia a II-a, organizat de Profit.ro.
14:50
Oana Ţoiu: Am adoptat în Guvern memorandumul dedicat participării României la programul european EastInvest, un instrument care ajută cu 20 de miliarde de euro pentru a face viaţa mai predictibilă în regiunile de graniţă # News.ro
Ministrul de Externe Oana Ţoiu anunţă că în şedinţa de joi a Executivului a fost adoptat memorandumul dedicat participării României la programul european EastInvest, un instrument care ajută cu 20 de miliarde de euro pentru a face viaţa mai predictibilă în regiunile de graniţă. Potrivit ministrului, zone precum Moldova sau Delta Dunării primesc o şansă în plus să rămână atractive pentru investitori şi sigure pentru cei care locuiesc acolo.
14:40
”Daţi-mi voie s-o spun clar: justiţia trebuie să-şi urmeze cursul”, declară regele Charles al III-lea după arestarea fratelui său, fostul prinţ Andrew, în dosarul Epstein, în ziua în care a împlinit vârsta de 66 de ani # News.ro
Regele Charles al III-lea declară joi, după arestarea fratelui său, fostul prinţ Andrew, în dosarul Epstein, că ”justiţia trebuie să-şi urmeze cursul”, relatează BBC.
14:30
UNSAR face topul riscurilor care distrug locuinţele din România: incendii, inundaţii şi greutatea zăpezii. Cea mai mare despăgubire achitată în primele nouă luni ale anului trecut în baza unei poliţe de asigurare a locuinţei a depăşit 215.000 euro # News.ro
Incendiile, inundaţiile şi greutatea zăpezii continuă să fie principalul risc care generează pierderi majore pentru proprietarii de locuinţe, arată Uniunea Naţională a Societăţilor de Asigurare şi Reasigurare din România (UNSAR). Cea mai mare despăgubire achitată în primele nouă luni ale anului trecut în baza unei poliţe de asigurare a locuinţei a depăşit 215.000 euro.
14:30
Cinci presupuşi cămătari din Dâmboviţa acuzaţi că împrumutau ilegal bani cu dobânzi şi de 30% au fost reţinuţi/ Victimele şi familiile lor erau ameninţate cu moartea şi şantajate să cedeze terenuri în schimbul datoriei/ Prejudiciul, 500.000 de euro # News.ro
Cinci presupuşi cămătari din judeţul Dâmboviţa, acuzaţi că împrumutau ilegal sume uriaşe de bani cu dobânzi şi de 30% au fost reţinuţi, iar un altul a fost plasat sub control judiciar, în urma percheziţiilor făcute, miercuri, de DIICOT şi vor fi duşi în faţa unui judecător de la Tribunalul bucureşti cu propuneri de arestare preventivă sau arest la domiciliu. Potrivit anchetatorilor Victimele şi familiile lor erau şantajate, ameninţate cu moartea şi obligate să cedeze terenuri în schimbul aşa-zisei datorii. Prejudiciul este evaluat la peste 500.000 de euro, bani pe care persoanele păgubite le-ar fi plătit ca dobândă.
Acum 2 ore
14:20
BILANŢUL DNA - Vicepreşedinte CSM: Cred că la nivelul DNA trebuie să existe o celeritate în efectuarea urmăririi penale, în special în cauzele cu impact major / DNA ar trebui să beneficieze de toate resursele pentru întărirea capacităţii de reacţie # News.ro
Vicepreşedintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Bogdan Silviu Staicu, consideră că la nivelul Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) trebuie să existe o celeritate în efectuarea urmăririi penale, în special în cauzele cu impact major. El a mai precizat că DNA ar trebui să beneficieze de toate resursele pentru întărirea capacităţii de reacţie.
14:20
BILANŢUL DNA - Prim-adjunctul procurorului general: Aţi demonstrat că eficienţa nu înseamnă în primul rând spectacol mediatic, ci dosare temeinic construite şi soluţii confirmate de instanţele de judecată # News.ro
Prim-adjunctul procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Ionuţ Ciprian Spiridon, a declarat, joi, la bilanţul DNA, că procurorii anticorupţie au demonstrat că eficienţa nu înseamnă spectacol mediatic, ci dosare construite temeinic cu soluţii confirmate în instanţele de judecată.
14:20
Ministrul Mediului, despre proiectul prin care costul apei industriale va creşte în România: Nu avem încă scenariile pregătite. Este un jalon în PNRR / Orice fel de mecanism care va fi realizat nu va trebui să fie resimţit de către populaţie # News.ro
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a declarat joi, despre proiectul prin care costul apei industriale va creşte în România, că nu au încă scenariile pregătite, dar este un jalon în PNRR şi, în opinia sa, orice fel de mecanism care va fi realizat nu va trebui să fie resimţit de către populaţie. Potrivit ministrului, vorbim de un necesar de aproximativ 30 de miliarde de lei, calculat de Banca Mondială, pentru lucrările în infrastructură împotriva inundaţiilor, doar lucrările critice.
14:20
BILANŢUL DNA - Prim-adjunctul procurorului general: Răspunsul la nemulţumire nu poate fi demolarea instituţiilor, ci consolidarea lor / Justiţia nu poate funcţiona cu presiunea verdictelor pronunţate în spaţiul public înaintea instanţelor de judecată # News.ro
Prim-adjunctul procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Ionuţ Ciprian Spiridon, a afirmat că răspunsul la nemulţumire nu poate fi demolarea instituţiilor, ci consolidarea lor. El a precizat că Justiţia nu poate funcţiona cu presiunea verdictelor pronunţate în spaţiul public înaintea instanţelor de judecată sau într-un climat de suspiciune permanentă, alimentat artificial.
14:20
FC Barcelona ar dori să-l păstreze pe Marcus Rashford şi negociază opţiunea de cumpărare a acestuia # News.ro
Împrumutat de Manchester United la FC Barcelona, Marcus Rashford ar putea rămâne în Catalonia vara viitoare dacă gruparea blaugrana va exercita opţiunea de cumpărare fixată la 30 de milioane de euro.
14:10
Guvernul a adoptat o OUG care vizează creşterea nivelului de protecţie pentru salariaţi când angajatorii intră în insolvenţă sau în procedura concordatului preventiv/ Sprijin pentru peste 5.000 de angajaţi de la Damen Mangalia, Liberty Galaţi şi Romaero # News.ro
Guvernul a adoptat o ordonanţă de urgenţă care vizează creşterea nivelului de protecţie pentru salariaţi în cazuri în care angajatorii intră în insolvenţă sau în procedura concordatului preventiv. ”Prin această ordonanţă, întărim protecţia salariaţilor şi le oferim siguranţa că statul este de partea lor, inclusiv atunci când companiile trec prin dificultăţi. Vorbim despre mii de oameni, peste 5.000 de angajaţi de la companii precum Damen Mangalia, Liberty Galaţi sau Romaero Bucureşti”, afirmă ministrul Muncii, Florin Manole.
14:10
Comedia "Hotarul", un manual perfect de ceartă între vecini, în cinematografe din 13 martie - VIDEO # News.ro
"Hotarul", o nouă comedie în stil moldovenesc, creată de aceeaşi echipă care a semnat şi filmul "Carbon", va putea fi văzută în cinematografele din ţară începând cu 13 martie.
14:10
Diana Buzoianu: În 6 luni de zile am reuşit să adoptăm planuri de management pentru 30% din siturile de importanţă comunitară / Am deblocat o procedură care ar fi dus inclusiv la blocarea a miliarde de euro în investiţii # News.ro
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a declarat joi că în 6 luni de zile a reuşit să adopte planuri de management pentru 30% din siturile de importanţă comunitară şi să deblocheze o procedură care ar fi dus inclusiv la blocarea a miliarde de euro în investiţii.
14:10
Adrian Nica, preşedinte ANAF, vrea modificarea cazierului fiscal pentru a interzice înfiinţarea de noi firme persoanelor cu multe insolvenţe: ”Tu nu mai poţi să-ţi faci firmă, spunem legal şi frumos!” # News.ro
ANAF se va consulta în perioada următoare cu mediul de afaceri pentru a veni cu o propunere de modificare a cazierului fiscal, astfel încât persoanele care au avut multe firme în insolvenţă să nu mai poată înfiinţa altele, anunţă preşedintele ANAF, Adrian Nica, la Maratonul Stabilităţii Economice - Ediţia a II-a, organizat de Profit.ro.
14:00
Directorul Trezoreriei Statului, Ştefan Nanu: Vara trecută, România se împrumuta cu 8,5%. După reformele fiscale, ne împrumutăm azi cu dobândă de 6% # News.ro
Diferenţa ca dobânzi percepute României la împrumuturi faţă de mai–iunie anul trecut este „enormă”, în condiţiile în care randamentele la titlurile de stat în lei pe 10 ani au coborât de la 8,5% spre zona de 6%, spune Ştefan Nanu, directorul Trezoreriei Statului din Ministerul Finanţelor, la Maratonul Stabilităţii Economice - Ediţia a II-a, organizat de Profit.ro.
14:00
Mari investiţii lansate. CJ Ilfov: Continuăm investiţiile; avem trei mari contracte, de peste 2 miliarde de lei, bani europeni, pentru apă şi canalizare # News.ro
Consiliul Judeţean Ilfov va continua, în 2026, proiectele de investiţii lansate anul trecut, iar principala linie de finanţare este reprezentată de fondurile europene, a anunţat Mirabela Dumitrache, purtătorul de cuvânt al CJ Ilfov, la Maratonul Stabilităţii Economice - Ediţia a II-a, organizat de Profit.ro.
13:50
Ambasadorul american în Belgia Bill White, convocat, după ce denunţă drept ”antisemită” o anchetă împotriva a trei bărbaţi evrei suspectaţi de efectuarea unor circumcizii ilegale şi provoacă o criză diplomatică # News.ro
Ambasadorul Statelor Unite în Belgia Bill White a fost convocat, după a provocat o criză diplomatică în urma catalogării unor proceduri judiciare împotriva a trei bărbaţi evrei - acuzaţi de circumcizii ilegale - drept ”antisemite”, relatează AFP.
13:50
Marinescu: Viitoarea strategie anticorupţie va fi construită inclusiv pe concluziile desprinse din rapoartele DNA, pentru a identifica unde este necesară intervenţia normativă, unde trebuie consolidate mecanismele de prevenţie # News.ro
Ministrul Justiţiei, Radu Marinescu, a anunţat că viitoarea strategie anticorupţie va fi construită inclusiv pe concluziile desprinse din rapoartele Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA). El a explicat că astfel va fi identificat unde este necesară intervenţia normativă sau cea instituţională, dar şi unde trebuie consolidate mecanismele de prevenţie.
13:50
Prahova: Un angajat care verifica o reţea electrică într-o zonă de câmp, greu accesibilă, care a suferit un stop cardio-respirator/ Echipa medicală încearcă să îl resusciteze/ ISU: Este o urgenţă medicală, nu o electrocutare # News.ro
Un angajat în vârstă de 49 de ani, care verifica reţeaua electrică într-o zonă de câmp, greu accesibilă, din comuna Balta Doamnei, judeţul Prahova, a suferit un stop-cardio-respirator, iar echipajele medicale ajunse la faţa locului încearcă să îl resusciteze. Deşi iniţial salvatorii solitaseră un elicopter SMURD la locul intervenţiei, ulterior, cadrele medicale au decis să-l transporte pe bărbat cu maşina, pentru a putea continua manevrele de resuscitare. ISU prahova a precizat că este vorba despre o urgenţă medicală, şi nu de o electrocutare.
13:50
Credite lansate pe piaţă. Raluca Nicolescu, CEO, explică rolul Băncii de Investiţii şi Dezvoltare în planul de relansare economică. BID a pus deja la bătaie garanţii de 5 miliarde de lei # News.ro
Utilizarea garanţiilor oferite de Banca de Investiţii şi Dezvoltare (BID) este un punct important în planul de redresare economică discutat de Guvernul Bolojan. Raluca Nicolescu, CEO al băncii de stat, explică la Maratonul Stabilităţii Economice - Ediţia a II-a, organizat de Profit.ro, ce s-a discutat, care va fi implicarea BID în finanţarea firmelor româneşti şi care sunt sectoarele vizate. Banca a început de anul trecut să lucreze şi a semnat deja cu băncile comerciale convenţii de garantare de 5 miliarde de lei, creditele fiind deja lansate în piaţă.
13:40
Poliţist de la Serviciul de Poliţie Transporturi Aeriene ”Henri Coandă”, cercetat după ce ar fi primit mită 9.000 de lei pentru a nu controla maşinile unei firme de transport persoane care tranzitau zona # News.ro
Un poliţist de la Serviciul de Poliţie Transporturi Aeriene ”Henri Coandă” este cercetat de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie după ce ar fi primit mită 9.000 de lei, în tranşe, pentru a nu controla maşinile unei firme de transport persoane care tranzitau zona în timpul unor curse zilnice spre nordul ţării.
13:30
Şeful CJ Timiş propune fuziunea benevolă a comunelor, în cadrul unui proiect-pilot al reformei administrative/ Simonis: Vor primi de la CJ, printr-un parteneriat financiar, între 10 şi 20 de milioane de lei, indiferent de culoarea politică a primarilor # News.ro
Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Alfred Simonis, propune un proiect-pilot de reformă administrativă şi transmite conducerilor comunelor că, dacă decid de bunăvoie să fuzioneze, vor primi de la CJ Timiş, printr-un parteneriat financiar, sume între 10 şi 20 milioane lei, indiferent de culoarea politică a primarilor. „Nu este un favor politic, ci este o investiţie pe termen lung”, subliniază Simonis.
Acum 4 ore
13:20
INSP: Peste 96.000 de cazuri de infecţii respiratorii, raportate în săptămâna 9-15 februarie, în scădere faţă de săptămâna anterioară/ Peste 4.400 de cazuri de gripă clinică şi patru noi decese/ Numărul total al deceselor a ajuns la 78 # News.ro
Peste 96.000 de cazuri de infecţii respiratorii au fost raportate la nivel naţional în săptămâna 9-15 februarie, în scădere faţă de săptămâna anterioară, arată raportul Institutului Naţional de Sănătate Publică (INSP). Totodată, au fost înregistrate peste 4.400 de cazuri de gripă clinică, 122 de cazuri de gripă confirmată de laborator şi patru noi decese. Numărul total al deceselor a ajuns la 78 în acest sezon.
13:20
Simone Biles a vorbit cu Ilia Malinin, după ce patinatorul a ratat programul liber la JO: Eram foarte îngrijorată pentru starea lui de sănătate mintală # News.ro
Simone Biles, multiplă campioană olimpică la gimnastică, a declarat că i-a oferit sprijinul său patinatorului artistic american Ilia Malinin, după evoluţia dezastruoasă a compatriotului său la Milano-Cortina 2026.
13:10
Preşedintele Nicuşor Dan va avea o intervenţie la reuniunea inaugurală a Consiliului Păcii, la invitaţia preşedintelui SUA, Donald Trump - surse # News.ro
Preşedintele României, Nicuşor Dan, va avea o intervenţie scurtă la reuniunea inaugurală a Consiliului Păcii, la invitaţia preşedintelui SUA, Donald Trump, au declarat surse oficiale pentru News.ro.
13:10
Marinescu: Viitoarea strategie anticorupţie va fi construită inclusiv pe concluziile desprinse din rapoartele DNA, pentru a identifica unde este necesară intervenţia normativă, unde trebuie consolidate mecanismele de prevenţie # News.ro
Ministrul Justiţiei, Radu Marinescu, a anunţat că viitoarea strategie anticorupţie va fi construită inclusiv pe concluziile desprinse din rapoartele Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA). El a explicat că astfel va fi identificat unde este necesară intervenţia normativă sau cea instituţională, dar şi unde trebuie consolidate mecanismele de prevenţie.
13:10
Donald Tusk le cere polonezilor să părăsească ”imediat” Iranul, din cauza unui posibil conflict armat # News.ro
Premierul polonez Donald Tusk le cere joi polonezilor care se află în Iran să părăsească această ţară imediat, relatează Reuters.
13:00
Fratele regelui Charles al III-lea, Andrew Mountbatten-Windsor, arestat cu privire la conduită ilegală într-o funcţie publică. Percheziţii la două locuinţe # News.ro
Andrew Mountbatten-Windsor a fost arestat joi, suspectat de conduită ilegală într-o funcţie publică, relatează BBC News şi AFP.
13:00
Rolul esenţial al medicului ATI în siguranţa pacientului. Dr. Rely Manolescu, MedLife: „Locul cel mai sigur pentru un pacient este blocul operator” # News.ro
Pentru mulţi oameni, anestezia este mai înfricoşătoare decât intervenţia chirurgicală în sine. Teama de „a nu te mai trezi din anestezie” este un mit întâlnit la majoritatea pacienţilor ce urmează a fi supuşi unei operaţii. În realitate, evoluţia spectaculoasă din ultimii ani în toate domeniile medicinei şi, implicit, în anestezie şi terapie intensivă (ATI), a făcut ca actul medical sa confere siguranţă ridicată pacientului, atât preoperator, când pacientul este evaluat de o echipă anestezico-chirurgicala, cât şi intra şi postoperator.
13:00
Preşedintele Nicuşor Dan va avea o intervenţie scurtă la reuniunea inaugurală a Consiliului Păcii, la invitaţia preşedintelui SUA, Donald Trump - surse # News.ro
Preşedintele României, Nicuşor Dan, va avea o intervenţie scurtă la reuniunea inaugurală a Consiliului Păcii, la invitaţia preşedintelui SUA, Donald Trump, au declarat surse oficiale pentru News.ro.
12:50
BILANŢUL DNA - Ministrul Justiţiei: În 2025, activitatea de sesizare a instanţelor s-a menţinut la un nivel comparabil cu anul precedent / Am remarcat o utilizare mai accentuată a acordurilor de recunoaştere a vinovăţiei # News.ro
Ministrul Justiţiei, Radu Marinescu, a afirmat, joi, la bilanţul Direcţiei Naţionale Anticorupţie, că în 2025 activitatea de sesizare a instanţelor s-a menţinut la un nivel comparabil cu anul precendent. Marinescu a mai remarcat şi o utilizare mai accentuată a acordurilor de recunoaştere a vinovăţiei care au înregistrat, în 2025, o creştere cu aproximativ 6%.
12:50
„Gipsy Queen”, filmul care transformă emoţia din sala de cinema într-o luptă reală pentru educaţie şi sport - VIDEO # News.ro
Filmul "Gipsy Queen", cu Alina Şerban, ajunge în 27 februarie în cinematografele din România, aducând pe marile ecrane o poveste puternică despre luptă, rezilienţă şi iubirea care te obligă să rămâi în picioare. Lansarea filmului stă la baza unei campanii naţionale de impact social, care deschide o conversaţie necesară despre educaţie, solidaritate şi şanse reale.
12:40
Fratele regelui Charles al III-lea, Andrew Mountbatten-Windsor, arestat cu privire la conduită ilegală într-o funcţie publică # News.ro
Andrew Mountbatten-Windsor a fost arestat joi, suspectat de conduită ilegală într-o funcţie publică, relatează BBC News.
12:40
Voineag, mesaj către angajaţii DNA: Aţi dovedit că se poate face justiţie de calitate şi că se poate investiga marea corupţie cu profesionalism / DNA este astăzi mai puternică. Păstraţi-o aşa! # News.ro
Procurorul şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA), Marius Voineag, a avut un mesaj către angajaţii instituţiei pe care o conduce şi le-a transmis, la şedinţa de bilanţ, că au dovedit că se poate face justiţie de calitate şi că poate fi investigată cu profesionalism marea corupţie. El a afirmat că DNA este astăzi mai puternică şi le-a cerut acestora să o păstreze aşa.
12:40
Una dintre cele mai apreciate artiste pop ale momentului, Rita Ora, va susţine un concert la Arenele Romane din Bucureşti pe 30 iulie. Biletele se pun în vânzare luni, 23 februarie, la ora 11:00, pe bilete.emagic.ro şi Entertix.ro. Publicul înregistrat la presale pe Entertix.ro va avea acces la bilete înaintea tuturor, începând de vineri, 20 februarie, ora 11:00.
12:30
Cifra de afaceri consolidată a Orange Romania a ajuns la 1,455 miliarde de euro, în 2025, în creştere cu 2,9% faţă de anul anterior # News.ro
Cifra de afaceri consolidată a Orange Romania a ajuns în 2025 la 1,455 miliarde de euro, în creştere cu 2,9% faţă de anul anterior. Până la 31 decembrie 2025, Orange Romania oferea servicii mobile pentru 9,1 milioane de clienţi, internet fix în bandă largă pentru peste 1 milion de clienţi şi servicii TV pentru circa 1 milion de clienţi.
12:30
Colliers: Sectorul construcţiilor a avut o pondere de aproape 9% din Produsul Intern Brut în 2025. Piaţa construcţiilor din România, aproape de maxime istorice în 2025, dar expusă riscurilor tot mai mari de cost şi finanţare # News.ro
Sectorul construcţiilor a avut o pondere de aproape 9% din produsul intern brut în 2025, cea mai mare valoare din Uniunea Europeană şi semnificativ peste media de 5% a statelor membre, potrivit raportului anual Colliers. Compania de consultanţă imobiliară arată că sectorul construcţiilor funcţionează în continuare la un nivel ridicat de activitate şi rezistă, cel puţin deocamdată, presiunilor şi incertitudinilor tot mai accentuate din ultimii ani. Pentru 2026, consultanţii Colliers se aşteaptă la o evoluţie mai echilibrată a pieţei construcţiilor, într-un context în care presiunile asupra costurilor vor rămâne ridicate.
12:20
Chilavert: Cine îl apără pe Vinicius? Mbappe! El vorbeşte despre valori şi trăieşte cu o persoană transgender, nu este normal # News.ro
Controversa nu se potoleşte în Spania după acuzaţiile aduse de atacantul Real Madrid, Vinicius, împotriva jucătorului Benfica Lisabona, Gianluca Prestianni, care l-ar fi numit „maimuţă”. În timp ce UEFA a deschis o anchetă pentru a încerca să descopere adevărul în acest caz, José Luis Chilavert, fostul glorie al fotbalului paraguayan de la sfârşitul anilor '90, a făcut declaraţii controversate pentru a-l apăra pe italian.
12:20
BILANŢUL DNA - Voineag: Instabilitatea legislativă, cea mai serioasă ameninţare la adresa eficacităţii muncii noastre / Sute de dosare s-au prescris / Cooperarea cu instituţiile de control ale statului, sub aşteptări # News.ro
Procurorul şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA), Marius Voineag, susţine că cea mai serioasă ameninţare la adresa eficacităţii muncii procurorilor anticorupţie este instabilitatea legislativă. El a precizat că lipsa unei reacţii a Legislativului în urma deciziilor Curţii Constituţionale a României a dus la situaţia în care sute de dosare s-au prescris. De asemenea, Voineag a menţionat că rămâne sub aşteptări cooperarea cu instituţiile de control ale statului, sesizările sunt puţine, iar sprijinul operaţional, limitat.
12:20
Andrew Mountbatten-Windsor a fost arestat joi, suspectat de conduită ilegală într-o funcţie publică, relatează BBC News. (Vom reveni)
12:10
BILANŢUL DNA - Şeful DNA: Când cei care fură rămân cu averile acumulate ilegal, semnalul pe care îl transmite statul cetăţenilor este devastator /În 2025 am indisponibilizat bunuri în valoare de 254 de milioane de lei/ Achitările definitive au scăzut # News.ro
Procurorul şef al DNA, Marius Voineag, consideră confiscarea patrimoniului ilicit cel puţin la fel de importantă ca pedeapsa cu închisoarea. El a menţionat joi, la bilanţul DNA pe 2025, că atunci când cei care fură rămân cu averile dobândite ilegal, atunci semnalul pe care statul îl transmite cetăţenilor este devastator.
12:10
Ministerul italian de interne, ţinta unui atac cibernetic vizând să obţină informaţii despre disidenţi chinezi refugiaţi în Italia. Ministerul, ţintit în perioada 2023-205, dezvăluie La Repubblica. Hackeri chinezi au furat o listă de 5.000 de poliţişti # News.ro
Poliţia italiană a anunţat că a descoperit un atac cibernetic împotriva ministerului italian de Interne vizând să obţină informaţii despre disidenţi chinezi refugiaţi în Italia, relatează AFP.
12:00
BILANŢUL DNA - Voineag: Am vizat corupţia la nivel înalt / Am pătruns în zone unde anterior intervenţia era considerată imposibilă/ 792 de persoane trimise în judecată, aproape o treime cu funcţii de conducere, control sau demnitate publică # News.ro
Procurorul şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA), Marius Voineag, afirmă că instituţia a vizat corupţia la nivel înalt: miniştri, secretari de stat, preşedinţi de consilii judeţene şi a precizat că a pătruns în zone unde anterior intervenţia era considerată imposibilă, adăugând că se referă la infrastructuri critice ale statului român. DNA a gestionat 2.599 de dosare nou intrate, dintr-un stoc total de 5.556, iar 792 de persoane au fost trimise în judecată, aproape o treime având funcţii de conducere, control sau demnitate publică.
12:00
Nicuşor Dan, comunităţii musulmane: Ramadanul, ca timp sacru al revelaţiei Coranului, ne aminteşte că, dincolo de diferenţele religioase, ne apropie, ca cetăţeni ai acestei ţări, aceeaşi nevoie de sens, de speranţă, de reînnoire spirituală şi de comuniune # News.ro
Preşedintele Nicuşor Dan şi-a exprimat, joi, în mesajul transmis comunităţii musulmane din România cu prilejul începerii lunii postului Ramadan, recunoştinţa pentru contribuţia comunităţii musulmane la parcursul democratic şi european al României. ”Ramadanul, ca timp sacru al revelaţiei Coranului, ne aminteşte că, dincolo de diferenţele religioase, ne apropie, ca cetăţeni ai acestei ţări, aceeaşi nevoie de sens, de speranţă, de reînnoire spirituală şi de comuniune”, a afirmat el.
11:50
Preşedintele rus Vladimir Putin a denunţat embargoul petrolier american care asfixiază Cuba şi a subliniat că Rusia a susţinut mereu Havana, într-o întâlnire cu ministrul cubanez de Externe Bruno Rodriguez, pe care l-a primit la Kremlin, relatează AFP.
11:40
BILANŢUL DNA - Marius Voineag: Măsurile manageriale au început să producă efecte vizibile / DNA s-a poziţionat ferm ca instituţie judiciară de referinţă / 18 procurori noi şi 41 de ofiţeri de poliţie judiciară, recrutaţi în 2025 - VIDEO # News.ro
Procurorul şef al DNA, Marius Voineag, a afirmat că măsurile manageriale adoptate în primii ani ai mandatului său au început să producă efecte vizibile. El a precizat că DNA s-a poziţionat ferm ca instituţie judiciară de referinţă.
©2004—2026 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.