Artista Leyah prezintă „Unplugged Stories”, un eveniment cu muzică cinematic pop
News.ro,
15 octombrie 2025 09:50
Artista Leyah revine în faţa publicului în 12 decembrie, continuând să creeze experienţe live care pun emoţia în centru. De data aceasta, va aduce pe scenă „Unplugged Stories”, un eveniment hibrid de tipul concert-talk, ce explorează felul în care muzica poate deveni un limbaj al conexiunii între artişti, idei şi oameni. Evenimentul va avea loc la Scânteia+. Publicul va asculta prin căşti, într-un format silent, anunţă organizatorii.
• • •
Alte ştiri de News.ro
Acum 5 minute
13:00
UPDATE - Percheziţii în Timiş, Arad şi Caraş - Severin. la firme de ridesharing, într-un dosar de evaziune fiscală cu un prejudiciu de 30 de milioane de lei # News.ro
Procurorii DNA fac miercuri nouă percheziţii în Timiş, Arad şi Caraş - Severin, într-un dosar de evaziune fiscală cu un prejudiciu de 30 de milioane de lei.
13:00
Muzeul Astra din Sibiu, distins cu Premiul European pentru Patrimoniu/ Europa Nostra 2025, la categoria „Educaţie, Formare şi Competenţe” # News.ro
Muzeul Astra din Sibiu a fost distins cu Premiul European pentru Patrimoniu/ Europa Nostra 2025, la categoria „Educaţie, Formare şi Competenţe”, pentru proiectul „Casa Artelor - Centrul de activităţi şi resurse regionale”.
Acum 15 minute
12:50
Suedia urmăreşte un submarin rusesc la Marea Baltică, într-o ”operaţiune de rutină” în colaborare strânsă cu aliaţii. Submarinul, reperat marţi, venind dinspre Strâmtoarea daneză Grand Belt, urmărit apoi în apele dintre Danemarca şi Suedia, anunţă armata # News.ro
Armata suedeză anunţă miercuri că urmărea un submarin rusesc care a intrat în Marea Baltică marţi şi evocă o ”operaţiune de rutină” în colaborare cu aliaţii săi militari, relatează AFP.
12:50
Percheziţii la locuinţele a doi români suspectaţi că au furat electronice dintr-un magazin de profil din localitatea franceză Vitry-sur-Seine/ Unul dintre ei a fost arestat în baza unui mandat european şi dus la audieri # News.ro
Poliţiştii din Lugoj au făcut, miercuri dimineaţă, percheziţii în Buziaş, la locuinţele a doi români suspectaţi că în vara anului trecut au furat echipamente multimedia dintr-un magazin de electronice din localitatea franceză Vitry-sur-Seine, prejudiciul depăşind 40.000 de euro. Unul dintre români, în vârstă de 45 de ani, a fost depistat de către poliţişti şi dus la audieri, pe numele acestuia existând un mandat european de arestare.
Acum 30 minute
12:40
Timişoara - Percheziţii la firme de ridesharing, într-un dosar de evaziune fiscală cu un prejudiciu de 30 de milioane de lei # News.ro
Procurorii DNA fac miercuri nouă percheziţii în Timişoara. într-un dosar de evaziune fiscală cu un prejudiciu de 30 de milioane de lei.
Acum o oră
12:30
Jaakko Ohtonen şi Mariela Garriga sunt Iisus şi Maria Magdalena în filmul „The Resurrection of the Christ” al lui Mel Gibson # News.ro
Filmul lui Mel Gibson, „The Resurrection of the Christ” (Învierea lui Hristos), continuarea mult amânată a filmului din 2004 „The Passion of the Christ” (Patimile lui Hristos), îl are în rolul titular pe actorul finlandez Jaakko Ohtonen („The Last Kingdom”) care îl înlocuieşte pe Jim Caviezel. Filmările au început săptămâna trecută la studiourile Cinecittà din Roma, distribuţia principală fiind complet reînnoită, scrie Variety.
12:30
Scandal între mai mulţi adolescenţi, pe o stradă din Craiova/ Au fost folosite un pistol cu bile de cauciuc şi un spray iritant-lacrimogen/ Trei tineri, reţinuţi/ Doi adolescenţi şi un bărbat, la spital # News.ro
Un scandal între mai mulţi adolescenţi a avut loc pe o stradă din Craiova, doi băieţi de 14 şi 15 ani şi un bărbat de 38 de ani fiind transportaţi la spital pentru îngrijiri medicale. Poliţiştii au stabilit că agresiunea a fost comisă de trei tineri, cu vârste cuprinse între 15 şi 17 ani, aceştia folosind un pistol cu bile de cauciuc şi un spray iritant-lacrimogen. Ei au fost reţinuţi.
12:20
Rusul Aleksandr Diteatin, primul gimnast care a obţinut nota maximă 10 la Jocurile Olimpice şi singurul care a câştigat opt medalii la o singură ediţie a Jocurilor Olimpice, a încetat din viaţă la vârsta de 68 de ani, anunţă Federaţia Internaţională de Gimnastică.
12:20
Trump condiţionează ajutarea Argentinei de supravieţuirea politică a aliatului său Milei în alegerile legislative de la 26 octombrie # News.ro
Donald Trump ameninţă să taie ajutoarele acordate Argentinei, dacă aliatul său, preşedintele ultraliberal Javier Milei, suferă o înfrângere în alegerile legislative de la sfârşitul acestei luni, relatează AFP.
12:10
Sindicatul Naţional al Poliţiştilor de Penitenciare reclamă o breşă majoră de securitate în penitenciare/ Deţinuţii au accesat sistemul modificând pedepse, acordând drepturi şi vizite intime/ Reacţia ministrului Justiţiei # News.ro
Sindicatul Naţional al Poliţiştilor de Penitenciare a dezvăluit, într-o postare pe Facebook, că un hacker încarcerat în Penitenciarul din Târgu Jiu a creat o breşă majoră de securitate în sistemul penitenciar astfel încât deţinuţii au putut accesa sistemul, modificând pedepse şi acordând drepturi şi vizite intime. Ministrul Justiţiei, Radu Marinescu, spune că a fost începută o anchetă penală în acest caz, fiind vorba despre o infracţiune, şi că vor fi luate toate măsurile necesare „pentru a afla adevărul” şi pentru sancţionarea celor vinovaţi, dar şi pentru prevenirea producerii pe viitor a unor astfel de situaţii.
Acum 2 ore
11:50
Într-o piaţă a muncii tot mai dinamică, cunoaşterea drepturilor şi obligaţiilor nu mai este doar o chestiune juridică, ci o formă de protecţie pentru ambele părţi ale raportului de muncă. Cum poate un angajator să dispună legal concedierea unui salariat? Ce riscuri sunt asociate cu o concediere nelegală? Ce drepturi are angajatul atunci când primeşte o decizie de încetare a contractului?
11:50
Dosar penal după ce un băiat de 13 ani a fost agresat, pe o stradă din Târgu Jiu, de un adolescent de 15 ani şi de alţi trei tineri # News.ro
Poliţiştii din Târgu Jiu au deschis un dosar penal pentru lovire sau alte violenţe după ce o femeie a reclamat că fiul său de 13 ani a fost agresat, pe stradă, de un adolescent de 15 ani şi de alţi trei tineri. Victima s-a opus însă emiterii unui ordin de protecţie provizoriu.
11:50
Tenis: Şi Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturi la Japan Open / Jaqueline Cristian o va înfrunta pe Naomi Osaka # News.ro
Sorana Cîrstea, locul 51 WTA, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 250 de la Osaka, cu premii totale de 275.094 dolari.
11:30
Deputaţii se pronunţă asupra posibilităţii unei zile de muncă de 13 ore în Grecia, paralizată de două greve generale denunţând un proiect de lege ”demn de Evul Mediu” # News.ro
Deputaţii greci urmează să se pronunţe miercuri asupra unei reforme controversate a Guvernului conservator care introduce posibilitatea - în anumite condiţii, a unei zile de muncă de 13 ore, relatează AFP.
11:20
Cupa Mondială din 2026: Dacă voi considera că există o problemă de securitate, îl voi suna pe Gianni Infantino pentru a muta meciurile, spune Trump # News.ro
Preşedintele SUA, Donald Trump, care a ameninţat deja municipalităţile democratice că le va priva de competiţiile sportive, a declarat că şeful FIFA, Gianni Infantino, va muta meciurile de la Cupa Mondială din 2026 dacă el îi va cere acest lucru, relatează AFP.
11:10
Ministrul Mediului: Azi a avut loc prima acţiune de control din Sinteşti cu dronele Gărzii Naţionale de Mediu achiziţionate prin PNRR/ Cei care ne otrăvesc de ani de zile cu arderile ilegale de deşeuri trebuie să suporte consecinţele # News.ro
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, anunţă că miercuri a avut loc, la Sinteşti, primul control la care au fost folosite dronele Gărzii de Mediu, imaginile urmând să constituie probe în dosar. ”Cei care ne otrăvesc de ani de zile cu arderile ilegale de deşeuri trebuie să suporte consecinţele”, subliniază Buzoianu.
Acum 4 ore
10:50
CFR SA anunţă că s-a finalizat străpungerea Tunelului Mureni, pe linia de cale ferată Braşov-Sighişoara, proiectată pentru viteza maximă de 160 de kilometri pe oră # News.ro
Compania CFR SA anunţă că s-a finalizat străpungerea Tunelului Mureni, de pe linia de cale ferată Braşov-Sighişoara, parte a Coridorului Rin-Dunăre, proiectată pentru viteza maximă de 160 de kilometri pe oră. Tunelul, cu cale dublă, are o lungime totală de peste 740 de metri.
10:40
Romelu Lukaku acuză că el şi fratele său nu îşi pot înmormânta tatăl în Belgia: “Am încercat totul pentru a-i aduce trupul înapoi în Europa, dar am simţit că suntem extorcaţi de anumite persoane...” # News.ro
Internaţionalul belgian al echipei Napoli, Romelu Lukaku, acuză că el şi fratele său nu îşi pot înmormânta tatăl în Belgia, deoarece sunt “extorcaţi de anumite persoane” din Kinshasa.
10:40
Papa Leon al XIV-lea a fost primit - cu cortegiu, covorul roşu şi onoruri militare la Palatul Quirinal, aflat la doi paşi de Vatican, în prima sa vizită de stat, în cadrul căreia a pledat în favoarea multilateralismului, relatează AFP.
10:30
Ministerul Sănătăţii: 800 de medici români vor fi instruiţi în centre universitare din toată ţara, printr-un proiect destinat formării specialiştilor în domeniul cancerelor musculo-scheletale/ Bugetul total, aproape 20 de milioane de lei # News.ro
Ministerul Sănătăţii (MS) anunţă că 800 de medici români vor fi instruiţi în centre universitare din întreaga ţară, printr-un proiect destinat formării specialiştilor în domeniul cancerelor musculo-scheletale, „o patologie rară, dar cu impact major asupra vieţii pacienţilor”. Potrivit sursei citate, proiectul INEX, cu un buget total de aproape 20 de milioane de lei, este primul program naţional dedicat specialiştilor din acest domeniu complex, coordonat de Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti şi cofinanţat din fonduri europene prin Programul Sănătate 2021–2027. Scopul acestui proiect este de a oferi pacienţilor oncologici şanse mai mari la viaţă, precizează MS.
10:30
Sibiu Jazz Festival 2025 va avea loc între 5 şi 9 noiembrie. Rolando Luna şi Christine Salem, între invitaţi # News.ro
Sibiu Jazz Festival 2025, ajuns la ediţia cu numărul 53, va avea loc între 5 şi 9 noiembrie. Pe scenă se vor împleti influenţe din Indonezia, Cuba, Guineea, Spania, Italia şi România, într-un melanj de jazz molecular, contemporan şi experimental, asezonat cu accente moderne şi vibraţii cosmopolite.
10:30
Ministrul Finanţelor, în SUA: Transmitem partenerilor americani un mesaj clar: România este pregǎtitǎ pentru noi investiţii, care sǎ asigure creştere şi competitivitate economicǎ # News.ro
Ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, aflat într-o nouă vizită în SUA, anunţă, miercuri, că a început programul oficial la Washington cu o întâlnire specialǎ cu reprezentantul preşedintelui Trump pentru Parteneriate Globale, Paolo Zampolli şi cu Trezorierul Statelor Unite, Brandon Beach. El afirmă că a transmis partenerilor americani „un mesaj clar”, că România este „pregǎtitǎ pentru noi investiţii”, care sǎ asigure „creştere şi competitivitate economicǎ”.
10:20
Casa negustorului Dimitrie Petrescu a fost vândută, pentru 1,7 milioane de euro, Consiliului Local al Sectorului 1 # News.ro
Casa negustorului Dimitrie Petrescu, o proprietate de patrimoniu situată pe Calea Griviţei nr. 115, a fost achiziţionată în baza dreptului de preemţiune de către Consiliul Local al Sectorului 1 pentru a fi transformată într-un centru educaţional şi cultural dedicat comunităţii, anunţă filiala din România a Sotheby’s International Realty care a finalizat procedurile de tranzacţionare.
10:20
Dolj: Un bărbat şi un adolescent, reţinuţi după ce au intrat într-o casă, având feţele acoperite, i-au agresat pe proprietari şi au furat 3.000 de lei # News.ro
Un bărbat în vârstă de 35 de ani şi un băiat de 15 ani au fost reţinuţi de poliţiştii din Dolj la o lună după ce au intrat într-o locuinţă, având feţele acoperite, au agresat o femeie de 72 de ani şi pe soţul acesteia şi au furat 3.000 de lei.
10:10
Ministerul Sănătăţii: 800 de medici români vor fi instruiţi în centre niversitare din toată ţara, printr-un proiect destinat formării specialiştilor în domeniul cancerelor musculo-scheletale/ Bugetul total, aproape 20 de milioane de lei # News.ro
Ministerul Sănătăţii (MS) anunţă că 800 de medici români vor fi instruiţi în centre niversitare din întreaga ţară, printr-un proiect destinat formării specialiştilor în domeniul cancerelor musculo-scheletale, „o patologie rară, dar cu impact major asupra vieţii pacienţilor”. Potrivit sursei citate, proiectul INEX, cu un buget total de aproape 20 de milioane de lei, este primul program naţional dedicat specialiştilor din acest domeniu complex, coordonat de Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti şi cofinanţat din fonduri europene prin Programul Sănătate 2021–2027. Scopul acestui proiect este de a oferi pacienţilor oncologici şanse mai mari la viaţă, precizează MS.
10:10
Dezvoltatorul danez de proiecte eoliene şi solare Eurowind Energy vrea să ajungă la capacităţi instalate de 1 GW în România, investiţie de aproximativ 1 miliard de euro # News.ro
Eurowind Energy, dezvoltator şi operator danez de proiecte eoliene, solare şi hibride, vrea să ajungă în următorii ani la capacităţi instalate de 1 GW în România, a declarat Jens Rasmussen, CEO al Eurowind Energy, într-o discuţie cu jurnaliştii din România, la sediul companiei din Hobro, Danemarca. Investiţia este estimată la 1 miliard de euro, spune, la rândul său, Adrian Dobre, directorul pe România al companiei.
10:00
Michael D'Angelo Archer, născut la 11 februarie 1974 în Richmond, Virginia, a decedat la New York la vârsta de 51 de ani. Numele său rămâne legat de renaşterea muzicii soul şi R&B la sfârşitul secolului XX.
10:00
Casa Naţională de Asigurări de Sănătate asigură pacienţii şi furnizorii de servicii medicale că platforma PIAS rămâne funcţională până la înlocuirea, în anul 2026, cu un sistem modern, sigur şi accesibil # News.ro
Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) dă asigurări pacienţilor şi furnizorilor de servicii medicale că Platforma Informatică a Asigurărilor de Sănătate (PIAS) rămâne funcţională până la înlocuirea, în anul 2026, cu un sistem modern, sigur şi accesibil. Precizările vin după ce Curtea de Conturi a constatat, în urma unui audit, că platforma s-a confruntat, în ultimul sfert de secol, cu „o serie de disfuncţionalităţi” cu „impact semnificativ” asupra activităţii furnizorilor de servicii medicale şi a calităţii serviciilor oferite pacienţilor, recomandând CNAS adaptarea PIAS la cerinţele actuale de digitalizare şi corectarea disfuncţionalităţilor.
10:00
Reuniune NATO miercuri în vederea consolidării ripostei în urma incursiunilor ruse în spaţiul aerian european # News.ro
Miniştrii Apărării din statele membre NATO, reuniţi miercuri la Bruxelles, urmează să discute despre mijloace de consolidare a Alianţei, în urma unor multiple incursiuni ruse în spaţiul aerian european, percepute de la Bruxelles drept o nouă testare a aliaţilor de către Kremlin, relatează AFP.
09:50
Artista Leyah revine în faţa publicului în 12 decembrie, continuând să creeze experienţe live care pun emoţia în centru. De data aceasta, va aduce pe scenă „Unplugged Stories”, un eveniment hibrid de tipul concert-talk, ce explorează felul în care muzica poate deveni un limbaj al conexiunii între artişti, idei şi oameni. Evenimentul va avea loc la Scânteia+. Publicul va asculta prin căşti, într-un format silent, anunţă organizatorii.
09:50
Şah - România, performanţă istorică la Campionatul European pe Echipe: locul 5 la Open, cel mai bun din toate participările de până acum # News.ro
România a terminat Campionatul European pe Echipe – Batumi pe cea mai bună poziţie din toate participările la competiţia continentală la Open: locul 5, la egalitate cu Germania şi după Ucraina, Azerbaidjan şi Serbia, din 40 de echipe participante.
09:40
Reprezentativele Arabiei Saudite, Coastei de Fildeş şi Senegalului s-au calificat la Cupa Mondială din 2026, în urma rezultatelor înregistrate marţi în preliminarii.
09:10
Jaqueline Cristian, în sferturile de finală la Osaka. Pentru ea ar putea urma un meci cu Naomi Osaka # News.ro
Jaqueline Cristian, locul 47 WTA, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 250 de la Osaka, cu premii totale de 275.094 dolari.
09:10
Israelul urmează să autorizeze intrarea a 600 de de camioane cu ajutor umanitar în Fâşia Gaza, prin punctul de trecerea frontierei de la Rafah # News.ro
Israelul urmează să autorizeze miercuri, în a cincea zi de armistiţiu în Războiul din Fâşia Gaza, intrarea a 600 de camioane cu ajutor umanitar, după ce mişcarea islamistă palestiniană Hamas i-a predat rămăşiţele altor patru ostatici, potrivit radioteleviziunii publice israeliene Kan, relatează AFP.
Acum 6 ore
08:50
Un român s-a furişat în Muzeul Drents chiar înainte de furtul Coifului de la Coţofeneşti: „Posibil o investigaţie preliminară” # News.ro
Cu cinci zile înainte de furtul mediatizat al Coifului de la Coţofeneşti şi al brăţărilor de aur dacice din Muzeul Drents, un român s-a furişat în muzeu. Acest lucru reiese din dosarul penal consultat de RTL Nieuws. Acest bărbat, Andrei B., ar avea legături cu o bandă care fură obiecte de artă la comandă.
08:40
Un cutremur cu magnitudine 4 s-a produs miercuri dimineaţă în Maramureş, anunţă Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).
08:40
Boeing a primit aprobarea UE pentru achiziţia Spirit AeroSystems, de 4,7 miliarde de dolari # News.ro
Boeing a obţinut marţi aprobarea autorităţilor europene de concurenţă pentru preluarea companiei Spirit AeroSystems, într-o tranzacţie evaluată la 4,7 miliarde de dolari, după ce a acceptat să vândă o parte din activele Spirit pentru a elimina preocupările privind competiţia, transmite Reuters.
08:20
Jamie Dimon: Falimentele din industria auto arată ”primele semne” ale excesului în creditarea corporativă # News.ro
Directorul general al JPMorgan Chase, Jamie Dimon, a avertizat marţi că recentele falimente din sectorul auto american semnalează începutul unei perioade de corecţie după mai bine de un deceniu de creditare prea permisivă, transmite CNBC.
08:00
Un vehicul explodează în faţa unui mall din Ecuador – O persoană a murit, mai multe fiind rănite / Alt vehicul care conţinea explozibil, găsit în apropiere - VIDEO # News.ro
Un vehicul a explodat în faţa unui mall din Guayaquil, cel mai mare oraş din Ecuador, ucigând o persoană şi rănind mai multe alte persoane, a declarat marţi procuratura ţării, potrivit Reuters.
08:00
Samsung va transmite, în 21 octombrie, evenimentul „Worlds Wide Open”, unde îşi va prezenta prima cască de realitate mixtă.
07:50
Preşedintele Donald Trump i-a acordat, marţi, postum, lui Charlie Kirk Medalia Prezidenţială a Libertăţii, spunând că introduce numele activistului conservator decedat ”în lista adevăraţilor eroi americani”, transmite CNN.
07:50
Preşedintele Rezervei Federale (Fed), Jerome Powell, a declarat marţi că economia americană pare să urmeze o traiectorie mai solidă decât se anticipa, deşi piaţa muncii continuă să fie marcată de o activitate redusă atât în angajări, cât şi în concedieri, transmite Reuters.
07:30
Incendiu într-o fabrică de confecţii din Bangladesh - Cel puţin 16 persoane au murit / Focul nu a fost complet stins, arde un depozit de produse chimice din apropiere # News.ro
Cel puţin 16 persoane au murit în urma unui incendiu de proporţii izbucnit într-o fabrică de confecţii din Bangladesh, iar autorităţile avertizează că numărul victimelor ar putea creşte, transmite BBC.
07:20
Consilier american pe probleme indiene, acuzat că a sustras documente şi s-a întâlnit cu oficiali chinezi # News.ro
Un cunoscut savant american specializat în India, care a fost consilier al Guvernului SUA, a fost acuzat că a păstrat informaţii clasificate şi că s-ar fi întâlnit cu oficiali chinezi, au declarat marţi procurorii, citaţi de AFP.
07:20
Bessent acuză China că ”vrea să tragă întreaga lume în jos” prin restricţiile la exporturile de minerale critice # News.ro
Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a declarat într-un interviu acordat Financial Times că Beijingul încearcă să slăbească economia globală prin impunerea de controale asupra exporturilor de resurse esenţiale pentru industria tehnologică, transmite CNBC.
Acum 8 ore
07:00
Afganistanul şi Pakistanul au avut cele mai violente schimburi de focuri din ultimii ani / Ar putea semnala o nouă eră de instabilitate pentru cele două ţări vecine - CNN # News.ro
Tensiunile dintre Afganistan şi Pakistan s-au intensificat în ultimele zile, odată cu schimburile de focuri mortale dintre cele două ţări vecine, care au alimentat temerile privind un conflict mai amplu, transmite CNN.
06:50
Departamentul de Justiţie al SUA a confiscat bitcoin de 15 miliarde de dolari, dintr-o uriaşă escrocherie de tipul ”pig butchering” cu bază în Cambodgia # News.ro
Departamentul de Justiţie al Statelor Unite (DOJ) a anunţat marţi confiscarea de bitcoin în valoare de 15 miliarde de dolari, proveniţi dintr-o amplă schemă de fraudă criptografică de tip ”pig butchering”, operată din Cambodgia, aceasta fiind cea mai mare acţiune de confiscare din istoria DOJ, potrivit procurorilor federali, citaţi de CNBC.
06:40
Numărul poliţiştilor concediaţi şi excluşi din forţele de poliţie din Anglia şi Ţara Galilor, în creştere cu 24% în ultimul an / 21 au fost concediaţi pentru infracţiuni sexuale împotriva copiilor # News.ro
Numărul poliţiştilor concediaţi şi excluşi din forţele de poliţie din Anglia şi Ţara Galilor a crescut în ultimul an cu 24%, arată datele furnizate de Colegiul de Poliţie, 21 de agenţi fiind concediaţi pentru infracţiuni sexuale împotriva copiilor, potrivit Sky News.
06:20
Muntele Lewotobi Laki-laki din Indonezia erupe din nou, aruncând cenuşă la 10 km înălţime / Oamenii trebuie să evacueze o zonă de şase-şapte kilometri în jurul sitului # News.ro
Muntele Lewotobi Laki-laki din Indonezia a erupt din nou, miercuri, aruncând cenuşă vulcanică la 10 kilometri în aer, a declarat agenţia de vulcanologie a ţării, forţând autorităţile să ridice sistemul de alertă la cel mai înalt nivel, transmite Reuters.
06:20
Obligaţiunile guvernamentale cresc la nivel global, pe fondul tensiunilor comerciale SUA–China şi al migrării investitorilor spre active sigure # News.ro
Pieţele obligaţiunilor au înregistrat marţi o creştere puternică la nivel mondial, în timp ce tensiunile comerciale dintre Statele Unite şi China au declanşat o nouă fugă a investitorilor către active considerate sigure, precum aurul, yenul japonez şi francul elveţian, relatează CNBC.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.