Cum explică șefa ÎCCJ momentul „M-a sunat Lia, mă duc să vorbesc”, din timpul conferinței de la Curtea de Apel București
Digi24.ro,
11 decembrie 2025 16:00
În timpul conferinței de presă tensionate de la Curtea de Apel București, de joi, vicepreședinta Curții de Apel București, Ionela Tudor, îi transmite președintei Liana Arsenie: „M-a sunat Lia, mă duc să vorbesc”.
• • •
Alte ştiri de Digi24.ro
Acum 5 minute
15:20
Ministrul Justiției, despre sesizarea ajunsă la Inspecția Judiciară după ancheta Recorder: „Trebuie verificat și se verifică” # Digi24.ro
Ministrul Justiției, Radu Marinescu, a declarat vineri, la Digi24, că Inspecția Judiciară este organismul care poate verifica aspectele ce țin de funcționarea instanțelor și parcursul dosarelor în instanță, semnalate în ancheta Recorder, precizând că, dacă apar și suspiciuni de infracțiuni, atunci va fi sesizat Parchetul.
15:20
Când se va putea circula pe Autostrada Transilvaniei până aproape de granița cu Ungaria. Bolojan: Va fi continuitate asigurată pe A3 # Digi24.ro
Cele două loturi ale Autostrăzii A3 Transilvania din judeţul Bihor, vizitate vineri de premierul Ilie Bolojan, respectiv Suplacu de Barcău - Chiribiş (26,35 kilometri) şi Chiribiş - Biharia (28,5 kilometri), sunt în stadii de execuţie diferite, primul în procent de 60%, al doilea 30%, urmând să fie finalizate în toamna anului 2026 şi luna mai 2027. Aceste tronsoane vor asigura continuitatea Autostrăzii Transilvania până aproape de granița cu Ungaria.
Acum 30 minute
14:50
Ilie Bolojan, despre sancțiunile aplicabile Lukoil: „Termenele au fost amânate până în primăvară” # Digi24.ro
Premierul Ilie Bolojan a declarat, vineri, că termenele privind sancțiunile aplicabile companiei rusești Lukoil au fost amânate până în primăvară. Totodată, România a adoptat legislația care permite Guvernului să intervină direct pe componenta de supraveghere, prin Ministerul Energiei.
14:50
Germania acuză Rusia de ingerință electorală și atacuri hibride pe teritoriul său. Ce este operațiunea „Storm 1516” # Digi24.ro
Germania acuză Rusia de lansarea unor atacuri „hibride” pe teritoriul său, în special un atac cibernetic împotriva securității aeriene și o ingerință electorală, relatează Tagesspiegel. Este invocată operațiunea de dezinformare „Storm 1516”, care a vizat, de altfel, mai multe țări, printre care și Republica Moldova, înaintea alegerilor. Operațiunea „Storm 1516” a implicat inclusiv furtul de identitate, vizând jurnaliști români de la Digi 24, operațiune pe care am relatat-o pe larg.
14:50
Record rușinos pentru armata lui Putin. Armata rusă se mișcă într-un ritm similar cu cel de la bătălia de la Somme din 1916 # Digi24.ro
Vladimir Putin încearcă să prezinte succesele armatei sale de ocupație ca pe un proces care va duce inevitabil la înfrângerea completă a Ucrainei și la pierderea statalității sale. Echipa de negociatori a lui Donald Trump și președintele SUA însuși, judecând după declarațiile și acțiunile lor, împărtășesc această poziție. În realitate, aceasta este extrem de departe de realitate, afirmă militarii ucraineni de pe front, comandantul suprem al Forțelor Armate ale Ucrainei, Alexander Sîrskî, și experții independenți.
Acum o oră
14:40
Taximetriștii care transferau bani de pe telefoanele clienților în conturile proprii au fost plasați sub control judiciar # Digi24.ro
Mai mulţi taximetrişti din Bucureşti sunt cercetaţi penal, fiind suspectaţi că au luat telefoane ale clienţilor şi, folosind aplicaţiile instalate pe acestea, au făcut transferuri ilegale, sumele de bani transferate fiind de ordinul zecilor de mii de lei. Cinci persoane au fost plasate sub control judiciar în acest dosar.
14:40
Anamaria Gavrilă a pierdut procesul cu o deputată pe care a exclus-o din partid. Recent, l-a dat afară și pe liderul deputaților POT # Digi24.ro
Președinta POT, Anamaria Gavrilă, a pierdut procesul cu deputata Monica Ionescu, exclusă din partid în februarie pentru „agresivitate”. După excluderea recentă a liderului deputaților POT, Răzvan Mirel Chiriţă, grupul parlamentar din Camera Deputaților a ajuns la 13 membri și riscă dizolvarea dacă mai pierde parlamentari, pragul minim fiind de 10. La Senat, grupul POT a fost deja desființat în mai.
14:30
Vremea se răcește în toată țara: sunt așteptate ninsori, vânt puternic și temperaturi negative. Anunțul meteorologilor # Digi24.ro
Meteorologii anunță o scădere a temperaturilor în toată țara, inclusiv în București, iar în masivele estice sunt așteptate ninsori slabe și intensificări ale vântului. Minimele vor deveni negative încă de duminică, a declarat vineri, la Digi24, directorul ANM, Elena Mateescu, care a precizat că „rămânem în continuare pe un semn de vreme mai caldă decât în mod obișnuit”, însă maximele vor coborî treptat spre valori de sezon.
Acum 2 ore
14:20
Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Prahova a anunţat, vineri, că menţine interdicţia privind consumul apei în trei dintre localităţile afectate de criza de la barajul Paltinu. În comunele Aluniş, Vărbilău şi Şotrile, apa nu este potabilă.
14:10
Reacție dură a guvernului ungar după avertismentul șefului NATO: „Cei de la Bruxelles şi-au pierdut minţile” # Digi24.ro
Ultimele remarci ale secretarului general NATO sunt un semn clar că „toată lumea de la Bruxelles s-a aliniat împotriva eforturilor de pace ale preşedintelui american Donald Trump” şi, prin urmare, guvernul ungar îi cere lui Mark Rutte să „înceteze să alimenteze tensiunile de război”, a transmis vineri pe Facebook ministrul de externe ungar Peter Szijjarto, citat de MTI.
13:50
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar. Judecătoria Sectorului 1 a respins cererea de revocare # Digi24.ro
Judecătoria Sectorului 1 a decis vineri ca fostul candidat la alegerile prezidențiale, Călin Georgescu, să rămână sub control judiciar în dosarul în care este judecat pentru propagandă legionară.
13:50
VIDEO Momentul în care două nave se ciocnesc pe Dunăre. Imaginile au fost filmate de pe vasul care a provocat accidentul # Digi24.ro
Pe Dunăre, în județul Tulcea, două nave s-au ciocnit, iar momentul impactului a fost surprins de membrii unuia dintre echipaje. Este vorba despre un vas turcesc care se afla în mers și a intrat cu putere într-un alt vas, ancorat.
13:50
Al doilea caz de lepră a fost confirmat la Cluj-Napoca. Ce spune ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, despre situație # Digi24.ro
Al doilea caz de lepră în România a fost confirmat, vineri, la Cluj-Napoca, iar alte două femei sunt în evaluare pentru aceeași boală. Toate cele patru lucrau ca maseuze la același salon SPA, iar autoritățile sanitare au dispus închiderea temporară a unității și efectuarea unei dezinfecții complete. Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a afirmat că clienţii salonului unde au fost confirmate cele două cazuri nu trebuie să îşi facă griji şi nici controale medicale suplimentare.
13:50
„S-ar putea să nu ne placă”. Kremlinul afirmă că ar putea să nu fie de acord cu noile propuneri de pace pentru Ucraina # Digi24.ro
Consilierul pe probleme de politică externă al Kremlinului, Iuri Uşakov, a declarat vineri că Moscova nu a văzut propunerile revizuite ale SUA după cele mai recente discuţii cu Ucraina, dar că este posibil să nu fie de acord cu anumite aspecte ale acestora.
13:40
Laura Codruța Kovesi s-a alăturat sutelor de magistrați români care s-au solidarizat cu judecătorii Beșu și Moroșanu # Digi24.ro
Laura Codruța Kovesi, procurorul-șef al Parchetului European, a semnat apelul magistraților români care s-au solidarizat cu judecătorii Laurențiu Beșu și Raluca Moroșanu, cei care, printre alții, au semnalat probleme din sistemul de justiție. Apelul, lansat inițial de judecătoarea Sorina Marinaș și semnat de peste 170 de magistrați, a ajuns între timp la 500 de semnatari, judecători sau procurori.
13:30
„Am primit un mesaj de la Moscova”. Momentul jenant pentru Vučić care îi șoptește șefei CE fără să știe că microfonul era deschis # Digi24.ro
Moment jenant în timpul vizitei președintelui sârb la Bruxelles. Liderul de la Belgrad i-ar fi șoptit șefei CE, fără să conștientizeze că microfonul este încă deschis „am primit un mesaj de la Moscova acum”, relatează euronews.
Acum 4 ore
13:20
ANAF a amendat firmele de ride-sharing cu peste 3 milioane de lei. Peste 12.000 de mașini au fost suspendate # Digi24.ro
Direcția Generală Antifraudă Fiscală (DGAF) din cadrul ANAF a aplicat amenzi de peste 3,1 milioane de lei, a suspendat activitatea a peste 12.000 de autoturisme și a confiscat 82,6 milioane de lei în urma controalelor făcute în transportul alternativ de persoane (ride-sharing). Verificările au avut loc în perioada septembrie-noiembrie, potrivit unui comunicat transmis vineri, 12 decembrie, de instituție.
13:20
China poate crea riscuri suplimentare pentru securitatea europeană. Expert: „Avem o dispută între puteri care văd lumea diferit” # Digi24.ro
În umbra războiului din Ucraina, China își urmărește propriile interese. Se folosește de conflict ca să-și extindă influența și să exploateze vulnerabilitățile altor puteri. Lumea este în dezechilibru și în toate aceste schimbări, China tinde să devină un actor care generează riscuri suplimentare pentru securitatea europeană. Într-un nou episod Pașaport diplomatic, jurnalista Digi24 Cristina Cileacu discută despre soluțiile la provocările chineze cu Silviu Nate, directorul Centrului de Studii Globale de la Universitatea Lucian Blaga din Sibiu.
13:00
Muzeul Naţional de Istorie a României are un nou director interimar. Cine este Cornel Constantin Ilie # Digi24.ro
Cornel Constantin Ilie este noul director interimar al Muzeului Naţional de Istorie a României. El a deţinut până de curând funcţia de director adjunct al muzeului.
12:50
Percheziții în Neamț: două persoane audiate după ce au folosit detectoare de metale în situri arheologice # Digi24.ro
Două persoane au fost audiate într-un dosar privind accesul neautorizat cu detectoare de metale în zonele cu patrimoniu arheologic din judeţul Neamţ. La domiciliile lor au fost găsite mai multe obiecte vechi, printre care monede din 1.885 şi 1.867, un medalion comemorativ Carol I şi fragmente de bijuterii.
12:40
Donald Trump îi ceartă pe americani pentru că nu sunt mulțumiți de măsurile sale economice: „Cea mai bună economie din istoria ţării” # Digi24.ro
Preşedintele american Donald Trump este exasperat de sondaje care arată o nemulţumire tot mai mare a americanilor faţă de politica sa economică şi-a acuză din nou pe predecesorul său democrat Joe Biden de ”dezastrul” inflaţiei pe care i l-a lăsat.
12:40
Ilie Bolojan: „Încrederea în zona politică și în Justiție a scăzut”. Ce spune premierul despre ministrul Radu Marinescu # Digi24.ro
Premierul Ilie Bolojan susține că fiecare dintre foștii miniștri ai Justiției poartă o parte din responsabilitate pentru problemele din sistem. Întrebat despre actualul ministru, Radu Marinescu, șeful Executivului a subliniat că acesta este membru CSM, poate veni cu propuneri și poate face sesizări. La finalul ultimei ședințe de Guvern, s-a stabilit că Legile Justiției ar putea fi modificate.
12:40
Concesie majoră: Ucraina este dispusă să ia în considerare crearea unei zone demilitarizate în Donbas (Le Monde) # Digi24.ro
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski ar fi dispus să ia în considerare crearea unei zone demilitarizate în Donbas, pentru a pune capăt războiului, a declarat consilierul acestuia, Mihailo Podoliak, pentru Le Monde. Această zonă ar impune retragerea forțelor ucrainene și ruse de pe ambele părți ale liniei frontului. Președintele ucrainean a declarat joi că orice cedare a acestor regiuni ar trebui validată fie printr-o „alegere”, fie printr-un „referendum”, scrie Le Monde.
12:20
Caz de lepră în România: De câte feluri este boala, cum se manifestă şi cum se tratează. Explicațiile unui medic # Digi24.ro
Cele mai multe dintre cazurile de lepră confirmate în lume provin din Asia, în jur de 130.000 din peste 170.000 de cazuri, spune Managerul Spitalului de Boli Infecţioase, medicul Simin Aysel Florescu. Aceste cazuri s-au împuţinat în ultimii ani datorită faptului că există pentru această boală tratamente eficiente care reduc imediat gradul de contagiozitate. Cel mai probabil, cazul identificat în România, la Cluj-Napoca, este forma tuberculoidă, care este o formă uşoară de boală, în care apar leziuni unice sau foarte puţine. Boala poate fi tratată cu trei antibiotice eficiente care acţionează foarte repede şi care reduc gradul de contagiozitate imediat după administrare, potrivit News.ro.
12:00
Europa de Est și Centrală se pregătește pentru super-gripa care se răspândește pe continent # Digi24.ro
Europa Centrală și de Est se pregătește pentru apariția unei noi tulpini de gripă extrem de contagioasă și rezistentă la vaccin, care se răspândește pe tot continentul. Autoritățile sanitare din regiune au preluat avertismentele organismelor paneuropene potrivit cărora sezonul gripal din acest an va fi mai lung și mai sever decât de obicei. Sezonul a început neobișnuit de devreme în Europa de Vest, cu niveluri „epidemice” raportate în Marea Britanie și Spania, relatează TVPWorld.
12:00
Volodimir Zelenski a cerut parlamentarilor să modifice legile astfel încât să-l mulțumească pe Donald Trump. Domeniile vizate # Digi24.ro
Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a cerut joi parlamentarilor să pregătească reforme legislative pentru a permite desfăşurarea alegerilor sub incidenţa legii marţiale şi a declarat că este pregătit să susţină organizarea alegerilor dacă acestea se desfăşoară într-un interval de timp rezonabil şi într-un mod legitim şi sigur.
11:50
Ce conține planul de pace revizuit al lui Zelenski, trimis la Casa Albă, și cum vrea președintele Ucrainei să-l convingă pe Trump # Digi24.ro
Noul plan de pace al Ucrainei, care a ajuns la Casa Albă săptămâna aceasta, propune soluționarea problemei Donbasului prin crearea unei „zone economice libere” în regiune, unde ar putea fi stimulate interesele americane de afaceri. În acest mod, Ucraina încearcă să îl convingă pe președintele american, Donald Trump, să accepte un rezultat în favoarea Kievului, relatează Politico.
11:40
Tranzacțiile cu criptomonede vor fi raportate la ANAF. Ce date vor ajunge la fisc și de când se aplică noile reguli # Digi24.ro
Furnizorii de servicii de criptoactive vor fi obligați să transmită anual către Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) informații despre tranzacțiile cu criptomonede ale clienților lor, dar și date de identificare ale acestora, potrivit unei ordonanțe de urgență adoptate recent de Guvern. Noile reguli se aplică tranzacțiilor realizate începând cu 1 ianuarie 2026, iar prima raportare către ANAF va fi făcută până la 15 martie 2027.
11:30
Avertismentul generalului american Ben Hodges: Rusia va ataca NATO dacă europenii acceptă planul de pace Trump-Putin # Digi24.ro
Ben Hodges a vorbit într-un amplu interviu acordat presei ruse independente despre planul de pace propus de către Donald Trump. Acesta spune direct că acceptarea unei astfel de propuneri ar garanta că Rusia ar ataca din nou în câțiva ani.
11:30
MAE a emis o avertizare de călătorie pentru românii care vor să călătorească la granița dintre Thailanda și Cambodgia # Digi24.ro
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) avertizează cetăţenii români care se află, tranzitează sau intenţionează să călătorească în Cambodgia asupra riscului ridicat în cazul deplasărilor în zona de frontieră cu Thailanda, unde se înregistrează confruntări armate între cele două regate.
Acum 6 ore
11:20
Fostul candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu a postat vineri pe rețelele sociale un mesaj ca reacție la scandalul din justiția română, iscat în urma investigației Recorder. Georgescu afirmă că justiția trebuie „refăcută din temelii”.
11:20
După ce au acuzat o campanie de destabilizare a Justiției, judecătorii din CSM au sesizat Inspecția Judiciară # Digi24.ro
Secția pentru judecători din cadrul Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a anunțat vineri, 12 decembrie, că au sesizat Inspecția Judiciară pentru a verifica „aspectele semnalate” în documentarul Recorder.
11:20
Panică la bordul unui zbor Boston-Hong Kong: un pasager a încercat să deschidă ușa avionului în zbor # Digi24.ro
Compania aeriană Cathay Pacific a anunţat vineri că un pasager de pe zborul CX811, de la Boston la Hong Kong, a încercat să deschidă o uşă a aeronavei în timpul zborului, pe 10 decembrie.
11:10
O echipă de fotbal și 300 de suporteri au rămas blocați peste noapte în aeroportul din Craiova. Motivul pentru care nu au putut decola # Digi24.ro
Ceața blochează aeroportul din Craiova. Din cauza vizibilității reduse, aeronavele nu pot decola. O echipă de fotbal și 300 de suporteri au rămas blocați pe aeroport.
11:10
DOCUMENT | PSD a început să se consulte cu liderii din teritoriu privind activitatea Coaliției: rămân sau nu la guvernare? # Digi24.ro
Conducerea PSD le-a trimis tuturor președinților de filială din țară o scrisoare prin care sunt consultați cu privire la activitatea Coaliției de guvernare. Printre altele, liderii de la centru îi întreabă în ce măsură consideră că politicile PSD au fost asumate de Guvernul Bolojan, dar și ce părere au despre creșterea salariului minim și majorarea taxelor. Răspunsurile primite din teritoriu „vor sta la baza deciziei finale privind acțiunea politică a PSD”.
11:00
ÎNTREBAREA SĂPTĂMÂNII: Ce au învățat partidele după alegerile din Capitală? Răspund Claudiu Pândaru și Florin Negruțiu # Digi24.ro
„Partidele n-au tras învățăminte. PSD-ul e în faza de negare. USR-ul – cu orgoliul rănit. AUR – cu bisericuțele în conflict. Iar victoria lui Ciprian Ciucu pare că nu provoacă nicio reformă profundă”, observă Florin Negruțiu. Claudiu Pândaru adaugă: „Cetățenii așteaptă rezultate, nu vorbe. Doar cei care au livrat au fost votați. Restul – s-au demobilizat.”
10:50
Regele Charles al III-lea transmite un mesaj despre cancer. Din mai nu au mai fost difuzate informații despre starea sa de sănătate # Digi24.ro
Un mesaj video al regelui Charles al III-lea, diagnosticat cu cancer în urmă cu aproape doi ani, va fi difuzat vineri seară în cadrul unei emisiuni televizate de strângere de fonduri împotriva bolii, a anunţat agenţia britanică PA, citată de EssexLive. Monarhul în vârstă de 77 de ani suferă de un cancer a cărui natură nu a fost niciodată precizată şi pentru care urmează un tratament.
10:50
România este implicată în producerea unei „bombe murdare” de către ucraineni, acuză șeful armelor chimice din Rusia # Digi24.ro
România a revenit în atenția propagandei de la Kremlin. De această dată, oficialii ruși acuză țara noastră că este implicată indirect în producerea unei „bombe murdare de către Ucraina”. Declarația a fost făcută de către Alexei Rtișcev, șeful trupelor specializate în riscuri nucleare, chimice și biologice din Rusia.
10:10
ÎNTREBAREA SĂPTĂMÂNII: Cum ar trebui să răspundă Europa amenințărilor ideologice venite dinspre Donald Trump? # Digi24.ro
„Donald Trump încearcă să exporte ideologia MAGA în lume, cu riscul de a dinamita parteneriatul strategic cu Europa. Nu oferă principii, ci o simplă logică tranzacțională: ce‑mi dai ca să‑ți dau”, spune Florin Negruțiu. Claudiu Pândaru completează: „Europa trebuie să‑și construiască piloni interni de rezistență și să-și regândească politica pe termen lung, inclusiv în domenii pe care le-a externalizat, cum e securitatea.”
10:10
Slovacia va bloca orice decizie a UE care ar finanța cheltuielile militare ale Ucrainei, avertizează Robert Fico # Digi24.ro
Premierul slovac Robert Fico a transmis joi, într-un mesaj pe X, că nu va susține propunerea Comisiei Europene de a acorda Ucrainei un împrumut din activele rusești înghețate, dacă fondurile sunt destinate scopurilor de apărare.
10:10
Rata anuală a inflaţiei a stagnat la 9,8% în luna noiembrie a acestui an, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică, publicate vineri. Serviciile s-au scumpit cu 10,99%, mărfurile nealimentare cu 10,73%, iar mărfurile alimentare cu 7,64%.
10:10
(P) Mobilitate inteligentă pentru întregul parc auto: Soluțiile pentru companii și manageri de flote # Digi24.ro
Mobilitatea este motorul economiei de azi, indiferent de domeniu – de la distribuție și producție, până la servicii financiare, farmaceutice sau tehnologice.
10:10
Comisia Europeană se gândește să lanseze a doua schemă SAFE. Temerile sunt tot mai mari față de Rusia # Digi24.ro
Comisia Europeană are în vedere lansarea unei a doua ediţii a schemei sale de împrumuturi SAFE, în valoare de miliarde de euro, pentru proiecte de apărare, în contextul în care blocul comunitar încearcă să îşi consolideze apărarea din cauza temerilor tot mai mari faţă de Rusia şi a îndoielilor cu privire la angajamentele SUA în materie de securitate, afirmă doi oficiali ai UE, conform Reuters, preluată de Agerpres.
09:50
Ministrul Justiției: Este inacceptabilă orice formă de persecuție a unei persoane care sesizează disfuncționalități sau abuzuri # Digi24.ro
Ministrul Justiţiei, Radu Marinescu, spune că orice formă de persecuţie a unei persoane pentru că ar sesiza abuzuri în sistemul în care activează este „inacceptabilă”. El adaugă că va acţiona pentru a clarifica acuzaţiile aduse în documentarul Recorder, dar că, pe de altă parte, până acum nu i-au fost semnalate persecuţii de natura celor invocate în scrisoarea deschisă semnată de peste 170 de magistrați.
09:50
Furtună extremă în Madeira: Cod roșu până duminică. MAE avertizează românii să evite deplasările # Digi24.ro
Ministerul Afacerilor Externe a emis o atenţionare de călătorie pentru Portugalia, întrucât Arhipelagul Madeira se află, de vineri până duminică, sub avertizare Cod roşu de vânt, cu viteze de până la 90 de kilometri pe oră, chiar 110-130 de kilometri pe oră în zonele montane, ploi şi mare agitată, cu valuri care pot atinge înălţimi între 4 şi 14 metri.
09:40
Meteorologii estimează că temperaturile vor rămâne uşor mai ridicate decât cele normale ale perioadei până spre sfârşitul anului, inclusiv de Crăciun, însă la începutul lunii ianuarie, ele se vor situa în jurul celor specifice. În general, cantităţile de precipitaţii vor fi deficitare până la finalul lunii decembrie, iar din ianuarie vor fi în jurul celor normale pentru acest interval, uşor excendentare în regiunile sudice.
09:40
Cele mai importante evenimente petrecute pe 12 decembrie
09:30
Trump a apărut din nou în public cu mâna bandajată. Explicațiile date de purtătoarea de cuvânt a Casei Albe # Digi24.ro
Președintele american Donald Trump apare, din nou, de câteva zile, cu un plasture pe mână, cum s-a mai întâmplat cu alte ocazii. Cea mai recentă apariție a fost la un miting în Mount Pocono, Pennsylvania, stârnind comentarii și îngrijorări privind starea sănătății sale.
09:30
„Un loc cu adevărat remarcabil”. O echipă de cercetători americani studiază microorganismele de la Vulcanii Noroioși. Care e scopul lor # Digi24.ro
O echipă de cercetători americani este pentru câteva zile în Ținutul Buzăului, parte dintr-o cercetare fără precedent. Prima oprire a acestora a fost la Vulcanii Noroioși, din județul Buzău. Scopul lor e de a descoperi cum trăiesc microorganismele în condiții extreme și dacă ar putea exista viață pe alte planete.
Acum 8 ore
09:00
Femeie atacată și lovită de fostul partener în propria casă. „Mi-a făcut foarte mult rău. Nu am de ce să-l iert” # Digi24.ro
Caz tulburător în Timiș: o femeie a fost atacată de fostul iubit în propria casă. Sunt imagini și informații cu puternic impact emoțional. Bărbatul nu ar fi acceptat despărțirea, a furat cheile de la locuință și a intrat peste femeie. Agresorul a fost reținut pentru 24 de ore, iar pe numele lui a fost emis ordin de protecție.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.