Germania s-a sucit. Merz vrea acum ca Europa să reia contactele cu Putin: ”Rusia este o țară europeană”
ActiveNews.ro,
16 ianuarie 2026 18:20
Cancelarul german Friedrich Merz s-a sucit. După ce a fost unul dintre cei mai vocali susținători ai regimului Zelenski, acum s-a alăturat premierului Italiei Giorgia Meloni și președintelui francez Emmanuel Macron, care cer Europei să reia relațiile cu Rusia.
• • •
Alte ştiri de ActiveNews.ro
Acum 30 minute
20:40
Actorul și teologul Răzvan Ionescu, fost colaborator ActiveNews, a trecut la cele veșnice. Dumnezeu să-l odihnească! # ActiveNews.ro
RĂZVAN IONESCU (n. 2 noiembrie 1955), actor, teolog, scriitor, profesor universitar, doctor în teatrologie și doctor în teologie, membru al Uniunii Scriitorilor din România, autor a peste 70 de studii de specialitate, a peste 300 de articole apărute în publicații din țară și străinătate și al mai multor volume de autor, a trecut la cele veșnice.
Acum o oră
20:30
Accesul la rețelele sociale, condiționat de verificarea vârstei și a ID-ului digital: În Australia a început marea “epurare” digitală # ActiveNews.ro
Noua cerință a introducerii actului de identitate digital pentru utilizatorii de rețele sociale remodelează deja mediul online în Australia.
Acum 2 ore
19:30
Dr. Lucian Duță: Prin acest document “se certifică” că am stat degeaba trei ani și trei luni la închisoare. Adică detenție nelegală, cea mai gravă infracțiune într-un stat de drept # ActiveNews.ro
Se certifică. Prin acest document eliberat de ÎCCJ "se certifică” că doamnele judecator Panioglu și Guluțanu sunt infractoare și locul lor este la închisoare.
19:30
Carmen și Klaus Iohannis, somați de Primăria Sibiu să-și achite taxele și impozitele. ANAF cere executarea silită # ActiveNews.ro
Klaus Iohannis este încolțit din toate părțile. Hărțuit de ANAF pentru casele luate cu banii din meditații, fostul președinte este somat să-șli plătească și impozitele locale de instituția pe care a condus-o ani buni înainte de a face saltul spre Cotroceni.
19:10
Dr. Lucian Duță: Prin acest document “se certifică” că am stat degeaba trei ani și trei luni la închisoare Adică detenție nelegală, cea mai gravă infracțiune într-un stat de drept # ActiveNews.ro
Se certifică. Prin acest document eliberat de ÎCCJ "se certifică” că doamnele judecator Panioglu și Guluțanu sunt infractoare și locul lor este la închisoare.
Acum 4 ore
18:20
Germania s-a sucit. Merz vrea acum ca Europa să reia contactele cu Putin: ”Rusia este o țară europeană” # ActiveNews.ro
Cancelarul german Friedrich Merz s-a sucit. După ce a fost unul dintre cei mai vocali susținători ai regimului Zelenski, acum s-a alăturat premierului Italiei Giorgia Meloni și președintelui francez Emmanuel Macron, care cer Europei să reia relațiile cu Rusia.
18:20
A fost creată prima păpușa “Barbie” autistă pentru a celebra “diversitatea”. Dr. Peter A. McCullough: Epidemia de autism este agravată prin normalizare, în timp ce cauzele reale sunt ignorate # ActiveNews.ro
Când o companie majoră producătoare de jucării transformă o epidemie medicală într-un „brand” de lifestyle, atenția publică este redirecționată dinspre prevenție către afișarea unei empatii de fațadă, ceea ce reprezintă un anestezic psihologic la nivel colectiv.
18:20
Dan Puric, la protestul cu 20.000 de oameni din Piața Universității: Sunteți aici să ridicați demnitatea poporului român în picioare. Să trăim în așa fel încât să nu ofensăm trecutul poporului nostru martiric, să nu-l ofensăm pe Eminescu și pe Dumnezeu # ActiveNews.ro
20.000 de oameni au protestat joi seara seară în Piața Universității și apoi în Piața Victoriei, nemulțumiți de scumpirile în lanț, de majorarea taxelor și a impozitelor
17:20
Se cere arestarea lui Hunter Biden. De ce este acuzat fiul fostului președinte Joe Biden # ActiveNews.ro
Fosta iubită a lui Hunter Biden, mama fiicei sale de 7 ani, a cerut ca acesta să fie arestat pentru că nu și-a respectat partea din acordul privind pensia alimentară, relatează New York Post.
Acum 6 ore
16:40
Ilie Bolojan a venit la Iași, dar a fugit de ochii lumii! Premierul a fost huiduit de cetățeni: ”Trădătorule!” VIDEO # ActiveNews.ro
Prim ministrul Ilie Bolojan a venit, vineri, la Iași pentru o întâlnire cu primarii din județ. Primarii PSD au anunțat că vor boicota întâlnirea și nu vor fi prezenți la Palatul Culturii.
16:30
Venezuela a început eliberarea prizonierilor politici după prăbușirea regimului Maduro. Printre ei și un român, după 10 luni de detenție # ActiveNews.ro
Zeci de prizonieri politici au fost eliberați din închisorile din Venezuela și Nicaragua, în urma capturării dictatorului Nicolás Maduro. Presiunile din partea administrației Trump schimbă climatul politic din aceste națiuni și dau speranță milioanelor de oameni oprimați de regimul de la Caracas.
16:00
Av. Gheorghe Piperea: Dl președinte Dan a cheltuit 40,6 milioane lei în campania electorală. Putea cheltui maxim 40,5 milioane. A restituit din donații, în martie 2025, suma de 144 mii lei către o persoană numele Claudia Dan; adică, sora sa # ActiveNews.ro
Domnul președinte Dan a cheltuit 40,6 milioane lei în campania electorală. Putea cheltui maxim 40,5 milioane. Nu asta e cea mai nașpa problemă.
15:50
Venezuela a început eliberarea prizonierilor politici după prăbușirea regimului Maduro. Printre ei și românul deținut politic, după 10 luni de detenție # ActiveNews.ro
Zeci de prizonieri politici au fost eliberați din închisorile din Venezuela și Nicaragua, în urma capturării dictatorului Nicolás Maduro. Presiunile din partea administrației Trump schimbă climatul politic din aceste națiuni și dau speranță milioanelor de oameni oprimați de regimul de la Caracas.
Acum 8 ore
14:50
Judecătoarea Adriana Stoicescu, scrisoare deschisă către Bolojan: Domnule Prim Ministru, urâți visceral poporul român. Impreună cu susținătorii dvs doriți ca oamenii simpli să devină sclavi ai unui sistem care le poate decide destinul cu un simplu click # ActiveNews.ro
Domnule Prim Ministru, Pentru că nu mai scap de amărăciunea provocată de imaginea băiețelului cu carnețelul, singur printre nămeți, simt nevoia unei mici spovedanii.
14:10
VIDEO Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Ecumenice reacționează la atacurile serviciilor secrete ruse # ActiveNews.ro
Poziția Patriarhiei Ecumenice față de atacul fără precedent lansat de serviciile secrete ruse împotriva Patriarhului Ecumenic Bartolomeu a fost exprimată public de directorul Biroului de Presă al Fanarului,
14:00
În condițiile în careaderarea la NATO îi este blocată, UE ar rămâne singurul „debușeu” de politicăexternă pentru Zelenski. Doar că, în capitalele europene a apărut o ideestranie.
13:50
Domnul președinte Dan a cheltuit 40,6 milioane lei în campania electorală. Putea cheltui maxim 40,5 milioane. A restituit din donațiile de campanie, în martie 2025, suma de 144 mii lei către o persoană numele Claudia Dan; adică, sora sa # ActiveNews.ro
Domnul președinte Dan a cheltuit 40,6 milioane lei în campania electorală. Putea cheltui maxim 40,5 milioane. Nu asta e cea mai nașpa problemă.
13:20
Liga Studenților (LS IAȘI) anunță desfășurarea primului demers cultural-editorial studențesc, care constă în traducerea și editarea primei biografii critice a lui Mihai Eminescu, realizată sub forma unei teze de doctorat în limba germană de către Ion Scurtu în 1903, informează site-ul ligastudentilor.net.
Acum 12 ore
13:00
Sfântul Petru de Iarnă, miezul anotimpului alb. Ziua când Sfântul Petru coboară să hrănească lupii - 16 ianuarie # ActiveNews.ro
În lumea satului românesc exista, la sfârșitul sec. al XIX-lea și chiar pe la jumătatea sec. al XX-lea, credința că Sfântul Petru ar coborî la 16 ianuarie să hrănească lupii.
12:50
16 ianuarie: Închinarea cinstitului lanț al Sfântului Apostol Petru. Minunea eliberării din temniță a Sfântului Petru prin atingerea îngerului trimis de Domnul # ActiveNews.ro
Din Faptele Apostolilor (12, 1-11) se cunoaște că în anul 42, regele Irod Agripa a poruncit ca Sfântul Apostol Petru să fie întemnițat și legat în lanțuri. Dar Sfântul Apostol a fost dezlegat și eliberat de un înger.
12:20
Noul ministru ucrainean al Apărării, declarație șocantă: 200.000 de soldați au dezertat, 2 milioane se sustrag mobilizării # ActiveNews.ro
Aproximativ două milioane de bărbați ucraineni se află în atenția autorităților pentru că s-au sustras mobilizării, iar peste 200.000 au dezertat după ce au fost înrolați în armată, arată datele prezentate, miercuri, în fața parlamentului...
12:20
Germania s-a sucit. Merz vrea acum ca Europa să reia contactele cu Putin: ”Rusia este o țară europeană” # ActiveNews.ro
Cancelarul german Friedrich Merz s-a sucit. După ce a fost unul dintre cei mai vocali susținători ai regimului Zelenski, acum s-a alăturat premierului Italiei Giorgia Meloni și președintelui francez Emmanuel Macron, care cer Europei să reia relațiile cu Rusia.
11:20
Statele Unite își consolidează prezența militară în Orientul Mijlociu, pe fondul evenimentelor recente din Iran, au relatat joi media americane, care citează oficialități militare.
10:50
ACTUALIZARE: Judecătorii Curții Constituționale au amânat din nou un verdict asupra Legii privind pensiile magistraților, o nouă ședință fiind convocată pentru data de 11 februarie.
10:10
Luminița Arhire: RETROSPECTIVA ANULUI 2025 - NOIEMBRIE: Ciprian Ciucu încă nu știe că în curând el va fi zeul caloriferelor reci din București # ActiveNews.ro
Între timp, se depun candidaturile pentru alegerile locale parțiale, stabilite pentru 7 decembrie. Ciprian Ciucu încă nu știe că în curând el va fi zeul caloriferelor reci din București.
10:00
Netanyahu i-ar fi cerut lui Trump să amâne atacul asupra Iranului, de teamă că Israelul nu ar putea face față represaliilor # ActiveNews.ro
Președintele american Donald Trump a amânat luarea unei decizii privind o posibilă lovitură militară asupra Iranului, ca urmare a îngrijorărilor exprimate de Israel și alți aliați, potrivit Axios.
09:40
Fostul președinte din Coreea de Sud, Yoon Suk Yeol, a fost condamnat la cinci ani de închisoare cu executare pentru abuz de putere, obstrucționarea justiției și falsificarea de documente în legătură cu încercarea de a instaura legea...
09:10
Desfășurarea trupelor europene în Groenlanda nu modifică intenția președintelui american Donald Trump de a prelua Groenlanda, a afirmat Casa Albă.
08:50
Președintele american Donald Trump a lăudat joi ”gestul magnific” al liderei opoziției venezuelene, Maria Corina Machado, care i-a înmânat medalia Premiului Nobel pentru Pace în timpul întâlnirii lor de la Casa Albă.
08:40
Ședință crucială pentru viitorul lui Bolojan în fruntea țării! Curtea Constituțională urmează să decidă dacă va trece reforma pensiilor speciale. Totul în contextul în care 2 judecători CCR ar putea fi suspendați.
Acum 24 ore
01:50
Conceptul de scriitor religios nu s-a bucurat de o circulație prea largă în literatura română, în consecință, astăzi avem mari dificultăți de definire. Din considerente politice, în perioada comunistă, dimensiunea religioasă a creatorilor români a fost insistent ascunsă, deformată sau minimalizată.
00:10
Calendarul ”Mărturisitoare și Sfinte Românce - 2026” - Omagiul ActiveNews - Familia Ortodoxă de Ziua Națională a Culturii Române și Anul comemorativ al sfintelor femei din calendar # ActiveNews.ro
Revista Familia Ortodoxă în parteneriat cu portalul de știri necenzurate ActiveNews lansează de Ziua Națională a Culturii Române - Ziua lui Mihai Eminescu - Românul Absolut, Calendarul „Mărturisitoare și Sfinte Românce - 2026”, cu 25 de chipuri de Doamne ilustre ale României, care și-au dedicat întreaga viață credinței noastre strămoșești
15 ianuarie 2026
23:50
Emilia Țuțuianu: Anotimpurile poeziei lui Eminescu la Văratic - la nașterea Românului Absolut, Mihai Eminescu. Album de artă # ActiveNews.ro
Printr-un efort încununat de succes, pornit din gândul de a onora cu sfințenie trecutul cultural al zonei Văratic și opera lui Eminescu, s-a editat acest album omagial cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului TEOFAN Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.
23:40
Mihai Eminescu și Biserica Ortodoxă Română - de Pr. lect. univ. dr. Florin Țuscanu. VIDEO: Mihail Bucă și Tronos cântă Eminescu # ActiveNews.ro
Sentimentul religios la Eminescu este înainte de toate pietate, evlavie, moștenită de la mama sa, adică aplecarea spre gesturi ritualice, dar și preferință romantică spre psalmodieri și dangăte de clopote, pentru zidurile sfinte, pentru acel fior tainic la ceas de vecernie: „Lumină lină… ”.
23:00
LA NAȘTEREA LUI MIHAI VITEAZUL, în aceeași zi cu MIHAI EMINESCU. Părintele Justin Pârvu și Mănăstirile de la Petru Vodă despre Mihai Viteazul Întregitorul: UN SFÂNT! (15 ianuarie 1558 - 9 August 1601) # ActiveNews.ro
Fără îndoială că este sfânt, ca de altfel majoritatea voievozilor români care și-au iubit neamul, și mai mult decât neamul, dreapta credință a Bisericii de Răsărit. Mihai Viteazul, însă, a excelat mai mult decât toți prin această dorință divină de a unifica pe toți românii, toți locuitorii acestei vechi Dacii
22:50
20.000 de români la protestul anti-Guvern și anti-legea Vexler. Se strigă: “Jos Bolojan!”, “Călin Georgescu este președinte!”. Manifestanții au ajuns în Piața Victoriei și scandează ”Jos Guvernul!”, ”Trădătorii!”. Sute de jandarmi au înconjurat zona # ActiveNews.ro
Protest de amploare în Capitală! Mii de oameni s-au adunat în această seară în Piața Universității, nemulțumiți de scumpirile în lanț, de majorarea taxelor și a impozitelor. Oamenii protestează și față de controversata Lege Vexler. Liderul AUR George Simion este alături de românii care sunt tot mai împovărați de taxe și de birurile puse de
22:40
Cinste și pomenire veșnică eroului nostru, Mihai Eminescu, martir al neamului românesc! - Andrei Jindiceanu, de Ziua Românului Absolut, cu un portret de George-Sorin Nicolae # ActiveNews.ro
„Limba românească este din acele cu dreaptă măsură; ea n-are consoane pre moi, nici prea aspre, nici vocale prea lungi sau prea scurte: mai toate sunetele sunt medie și foarte curate."
22:30
Filmările Zilei cu vrednicul de pomenire Generalul Radu Theodoru: EMINESCU ESTE BIBLIA ROMÂNISMULUI. Sunt ceea ce sunt datorită lui Eminescu! - ARHIVA VIDEO ACTIVENEWS # ActiveNews.ro
Eminescu reprezintă pentru mine esența românității. Pe masa mea de lucru există Biblia și Eminescu - Opera Politică. Aceasta este esențială. Aceasta ne reprezintă. Opera Politică are valoarea permanenței, a eternității.
22:20
Eminescu, fratele din închisoare al foștilor deținuți politic. Românul Absolut văzut de Radu Gyr, Dumitru Oniga și Aspazia Oțel Petrescu # ActiveNews.ro
„Fratele nostru Mihai nu numai că a readus pe calea Domnului suflete nefericite din temnițele roșii, ci a și salvat suflete căzute în cea mai neagră deznădejde, datorită tocmai spiritului său profund creștin, al unora dintre poeziile sale”.
21:50
Mii de oameni la protestul anti-Guvern și anti-legea Vexler. Se strigă: “Jos Bolojan!”, “Călin Georgescu este președinte!”. Manifestanții au ajuns în Piața Victoriei și scandează ””Jos Guvernul!”, ”Trădătorii!”. Sute de jandarmi au înconjurat zona # ActiveNews.ro
Protest de amploare în Capitală! Mii de oameni s-au adunat în această seară în Piața Universității, nemulțumiți de scumpirile în lanț, de majorarea taxelor și a impozitelor. Oamenii protestează și față de controversata Lege Vexler. Liderul AUR George Simion este alături de românii care sunt tot mai împovărați de taxe și de birurile puse de
Ieri
20:30
PROTEST cu mii de oameni la protestul anti-Guvern și anti-legea Vexler. Se strigă: “Jos Bolojan”, “Călin Georgescu președinte”. Manifestanții au ajuns în Piața Victoriei și scandează ””Jos Guvernul”, ”Trădătorii”. Sute de jandarmi au înconjurat zona # ActiveNews.ro
Protest de amploare în Capitală! Mii de oameni s-au adunat în această seară în Piața Universității, nemulțumiți de scumpirile în lanț, de majorarea taxelor și a impozitelor. Oamenii protestează și față de controversata Lege Vexler. Liderul AUR George Simion este alături de românii care sunt tot mai împovărați de taxe și de birurile puse de guvernul Bolojan. Oamenii strigă ”Jos Guvernul trădător” și ”Hoții”!
20:10
PROTEST cu mii de oameni. Mobilizare uriașă. Oamenii strigă: “Jos Bolojan”, “Călin Georgescu președinte”. Manifestanții au ajuns în Piața Victoriei și scandează ””Jos Guvernul”, ”Trădătorii”. Sute de jandarmi au înconjurat zona în care se desfășoară prot # ActiveNews.ro
Protest de amploare în Capitală! Mii de oameni s-au adunat în această seară în Piața Universității, nemulțumiți de scumpirile în lanț, de majorarea taxelor și a impozitelor. Oamenii protestează și față de controversata Lege Vexler. Liderul AUR George Simion este alături de românii care sunt tot mai împovărați de taxe și de birurile puse de guvernul Bolojan. Oamenii strigă ”Jos Guvernul trădător” și ”Hoții”!
19:50
PROTEST cu mii de oameni în Piața Universității. Mobilizare uriașă. Oamenii strigă: “Jos Bolojan”, “Călin Georgescu președinte”. Manifestanții au ajuns în Piața Victoriei și scandează ””Jos Guvernul”, ”Trădătorii” - VIDEO # ActiveNews.ro
Protest de amploare în Capitală! Mii de oameni s-au adunat în această seară în Piața Universității, nemulțumiți de scumpirile în lanț, de majorarea taxelor și a impozitelor. Oamenii protestează și față de controversata Lege Vexler. Liderul AUR George Simion este alături de românii care sunt tot mai împovărați de taxe și de birurile puse de guvernul Bolojan. Oamenii strigă ”Jos Guvernul trădător” și ”Hoții”!
19:30
Răzvan Belciuganu: Ucraina are 4 milioane de euro și pentru achiziții în fotbal, deși e război de patru ani și țările UE si NATO ajută cu echipamente, bani # ActiveNews.ro
Să salutăm oferta echipei Metalist Harkov din Ucraina, o țară aflată în război, să dea 4 milioane de euro pentru căpitanul de la Dinamo, Cătălin Carjan.
19:20
UE trimite trupe în Groenlanda ca să o apere de Trump: Franța – 15 soldați, Germania – 13, Suedia – 3, Norvegia – 2, Marea Britanie -1 # ActiveNews.ro
Uniunea Europeană face zidîn fața liderului american, arătându-și voința de neclintit de a nu ceda un peticdin pământul groenlandez.
19:00
PROTEST cu mii de oameni în Piața Universității. Mobilizare uriașă, traficul a fost parțial restricționat pe ambele sensuri. Oamenii strigă: “Jos Bolojan”, “Călin Georgescu președinte”. Coloana de manifestanți, în marș spre Piața Victoriei VIDEO # ActiveNews.ro
Protest de amploare în Capitală! Mii de oameni s-au adunat în această seară în Piața Universității, nemulțumiți de scumpirile în lanț, de majorarea taxelor și a impozitelor. Liderul AUR George Simion este alături de cei care s-au săturat să plătească nota de plată pentru conducători.
18:30
PROTEST de amploare în Piața Universității. Mobilizare uriașă, traficul a fost parțial restricționat. George Simion și Dan Puric în mijlocul oamenilor – VIDEO # ActiveNews.ro
Protest de amploare în Capitală! Zeci de oameni s-au adunat în această seară în Piața Universității, nemulțumiți de scumpirile în lanț, de majorarea taxelor și a impozitelor. Liderul AUR George Simion este alături de cei care s-au săturat să plătească nota de plată pentru conducători.
18:30
Guvernulbritanic a lansat un joc video (intitulat „Pathways”) – plătit din fonduripublice și susținut de programul ministerului britanic de interne pentruprevenirea și combaterea terorismului (Prevent) – care avertizează tineriijucători că anumite întrebări și opțiuni îi pot pune pe lista autoritățiloranti-terorism.
18:20
18:10
Proteste ale fermierilor în toată țara. Au ieșit în stradă cu utilajele, nemulțumiți de măsurile guvernlui Bolojan și acordul Mercosur VIDEO # ActiveNews.ro
Fermierii din mai multe zone ale țării au ieșit astăzi pe străzi, într‑un val de proteste declanșat de nemulțumirile față de măsurile anunțate de Ilie Bolojan.
©2004—2026 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.