„O limuzină gratuită este greu de refuzat”: cum stimulează diplomația pe patru roți politica în Pacific. „Panouri publicitare mobile”
Digi24.ro,
10 februarie 2026 09:30
La o ceremonie organizată în ianuarie, o limuzină de lux neagră și strălucitoare a intrat pe terenul înverzit și ud de ploaie al reședinței oficiale a statului Fiji. Era un cadou din partea Chinei pentru președintele națiunii din Pacific, Ratu Naiqama Lalabalavu, care a mulțumit Beijingului pentru „frumoasa limuzină”, relatează The Guardian.
• • •
Alte ştiri de Digi24.ro
Acum 5 minute
12:20
Consiliul Concurenței: Nu există risc iminent de explozie a prețurilor la gaze, deși reliberalizarea pieței a fost amânată # Digi24.ro
Decizia de amânare a reliberalizării pieței gazelor naturale a fost luată, cel mai probabil, în urma unei analize serioase, însă datele analizate de Consiliul Concurenței nu indică un risc iminent de explozie a prețurilor, a declarat marți vicepreședintele instituției, Dan Pascu, la o conferință de specialitate.
Acum 30 minute
12:00
Avertisment din Estonia: Rusia plănuiește o consolidare militară pentru a schimba echilibrul de putere în Europa # Digi24.ro
Rusia nu are intenția de a lansa un atac militar asupra vreunui stat NATO în acest an sau în anul viitor, dar se grăbește să-și reconstruiască forțele pe măsură ce Europa își intensifică reînarmarea, a transmis marți serviciul de informații externe al Estoniei în raportul său anual, conform Reuters.
12:00
România este inclusă în rândul statelor „cu democrații fragile” din punct de vedere al percepției asupra corupției # Digi24.ro
România se regăsește la coada clasamentului statelor Uniunii Europene din punct de vedere al percepției asupra corupției existente, potrivit unui raport anual realizat de Transparency International. Țara noastră are, practic, un indice al corupției comparabil cu cel al „democrațiilor fragile”.
Acum o oră
11:50
Problema demografică a României: decesele au fost de aproape două ori mai multe decât nașterile, în decembrie 2025 # Digi24.ro
România a înregistrat în decembrie 2025 un spor natural negativ de 10.184 persoane, după ce numărul deceselor a fost de aproape două ori mai mare decât cel al nașterilor. Potrivit datelor Institutului Național de Statistică (INS), în decembrie 2025 s-au înregistrat 11.893 de nașteri și 22.077 de decese, numărul deceselor crescând semnificativ față de luna precedentă.
11:40
Macron vrea ca dialogul cu Putin să fie „bine organizat” cu europenii. Și avertizează: „Rusia nu vrea pace acum” # Digi24.ro
Preşedintele francez Emmanuel Macron a anunţat, într-un interviu difuzat marţi de mai multe publicaţii europene, că doreşte ca reluarea dialogului cu omologul său rus Vladimir Putin să fie „bine organizată” cu europenii, dar fără „interlocutori în plus”, subliniind că primele contacte „tehnice” au confirmat că „Rusia nu doreşte pacea” pentru moment.
Acum 2 ore
11:20
Grindeanu: Dacă nu ești dintr-o localitate binecuvântată de miliarde de la buget, din Vestul țării, atunci ești prezentat ca incapabil # Digi24.ro
Președintele PSD, șeful Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu a declarat, marți, la reuniunea Asociației Comunelor din România, că „în ultima perioadă s-a tot încercat – cu bună știință și prin toate mijloacele, diabolizarea primarului din România”. „Dacă nu ești dintr-o localitate binecuvântată de miliardele de la buget, să zicem la întâmplare, una din Vestul țării, atunci ești prezentat fie ca incapabil, fie ca angajator de pile și amante, fie ca cineva care ia fonduri ca să le fure”, susține Grindeanu. El a dat asigurări că prin pachetul de măsuri al guvernului pentru diminuarea cheltuielor „nimeni nu se va atinge de fondurile destinate comunelor”.
11:20
Tăieri ilegale de arbori într-o arie protejată din județul Brașov. Diana Buzoianu: 30.000 lei amendă aplicată și un dosar penal deschis # Digi24.ro
La câteva săptămâni de la cazul Băile Felix, Diana Buzoianu a anunțat marți, 10 februarie, că au fost descoperite tăieri ilegale de arbori în aria protejată Podișul Hârtibaciului, județul Brașov.
11:20
Digi24 se detașează ca lider incontestabil al anului 2025 în topul celor mai citate surse media realizat de mediaTRUST, fiind citat în 9.191 de materiale jurnalistice. Postul și-a adjudecat prima poziție în clasamentul general în 11 din cele 12 luni ale anului. În top se află și Digi Sport, care a obținut poziția a cincea cu un total de 4.522 de referințe.
11:20
Mihai Călin: „Nu faci un rol doar la repetiții. Dacă vezi pe cineva care vorbește singur, ori are probleme psihice, ori este actor” # Digi24.ro
Actorii trebuie să scrie zilnic rapoarte de activitate și să completeze foaia de prezență, conform noului proiect, care a fost elaborat în urma unor solicitări a Curții de Conturi. Însă această decizie a Ministerului Culturii de a evalua minuțios ce fac actorii în cele opt ore de program prevăzute în contract a stârnit nemulțumire în mai multe teatre din țară.. Actorii de la Teatrul Național din București au anunțat că vor protesta astăzi. Ei spun că decizia transformă activitatea artistică în muncă de birou și distruge creativitatea. Totodată, actorii de la Teatrul Național din Iași au reacționat la această situație. Consideră noile criterii de evaluare a activității lor drept jignitoare și spun că astfel le este pusă la îndoială onestitatea.
11:20
Premierul Ilie Bolojan: Lucrurile în administraţia locală şi centrală nu vor mai putea fi aşa cum eram obişnuiţi până acum # Digi24.ro
Premierul Ilie Bolojan a declarat, marţi, că lucrurile în administraţia locală şi cea centrală nu vor mai putea fi aşa cum eram obişnuiţi până acum şi a explicat că avem nişte deficite foarte mari pe care guvernele s-au angajat să le corecteze.
11:00
Federaţia Sindicatelor din Instituţii de Cultură cere Ministerului Cultuirii să retragă normele pentru cuantificarea muncii: O sfidare # Digi24.ro
Federaţia Sindicatelor din Instituţii de Cultură (FSIC) respinge setul de instrucţiuni-norme create de Ministerul Culturii şi solicită retragerea lor. Organismul face apel la comunicare, consultare cu toţi factorii impicaţi pentru dezbateri pe acest subiect. Artiştii interesaţi să atragă atenţia asupra deficienţelor din acest regulament sunt invitaţi la protest în faţa Teatrului Naţional „I.L. Caragiale” Bucureşti, marţi, de la ora 14.30.
11:00
Ajutorul de stat pentru livezile afectate de înghețul din 2025 a intrat în vigoare: fermierii pot primi până la 2.000 euro/hectar # Digi24.ro
De azi, 10 februarie, a intrat în vigoare ajutorul de stat pentru livezile afectate de înghețul din primăvara anului 2025. Pomicultorii cu pierderi de minimum 30% pot primi până la 2.000 euro/ha prin APIA, dintr-un buget de peste 58,5 milioane de lei, finanțat din fonduri europene.
10:50
Bucureștiul are „șanse foarte mari” să găzduiască finala UEFA Europa League din 2028 sau 2029. Ce spune FRF # Digi24.ro
Bucureștiul intră în cursa pentru a găzdui din nou o finală de cupă europeană. Federația Română de Fotbal a depus prima parte a dosarului de candidatură pentru organizarea ultimului act al UEFA Europa League în 2028 sau 2029. FRF vrea ca partida să se joace pe Arena Națională, la fel ca în 2012, când două echipe spaniole s-au luptat pentru trofeu la București – Atlético Madrid și Athletic Bilbao.
10:40
Elementul-cheie invocat de Rusia pentru pacea în Ucraina: „Fără el, niciun tratat de pace nu este posibil” # Digi24.ro
Viceministrul rus de externe, Alexander Grușko, a declarat că o eventuală soluționare a conflictului din Ucraina trebuie să includă garanții de securitate pentru Moscova, argumentând că orice acord de pace ar fi imposibil fără acestea, scrie Kyiv Independent.
10:30
Federaţia „Solidaritatea Sanitară” a notificat Guvernul privind intenţia declanşării grevei generale # Digi24.ro
Consiliul de Coordonare al Federaţiei „Solidaritatea Sanitară” din România, întrunit luni, a decis notificarea Guvernului cu privire la intenţia de a declara grevă generală în sectorul sanitar, ca reacţie la politicile economice şi sociale promovate de Executiv.
Acum 4 ore
10:20
Spionaj cibernetic coordonat de guverne: angajații din industria apărării, vizați de atacuri. Avertismentul Google # Digi24.ro
Companiile din industria apărării, procesele lor de recrutare și angajații acestora au devenit ținte directe ale campaniilor de spionaj cibernetic susținute de state, avertizează Google într-un raport publicat înaintea Conferinței de Securitate de la München. Atacurile vizează inclusiv sistemele personale ale angajaților și procesele de angajare, extinzând riscurile de securitate în afara sistemelor companiilor.
10:20
Senzația că totul se rotește sau că propriul corp își pierde stabilitatea poate fi alarmantă și uneori invalidantă. Deși vertijul este frecvent, cauzele lui sunt variate, iar diferențierea corectă între problemele urechii interne și cele neurologice este esențială.
10:10
Elevi care au urmărit serialul „Squid Game” ar fi fost executați în Coreea de Nord, susține Amnesty International # Digi24.ro
Coreea de Nord a executat elevi pentru că au vizionat emisiuni TV sud-coreene şi au ascultat muzică K-Pop, inclusiv serialul de succes al Netflix „Squid Game”, potrivit Amnesty International, citată de The New York Post.
10:10
Tenis: Serena Willams ar putea să revină în circuitul profesionist în mai puțin de două săptămâni # Digi24.ro
Americanca Serena Williams a fost declarată eligibilă să revină tenisul profesionist începând cu data de 22 februarie, de către organismul de testare antidoping al acestui sport (ITIA), dar rămâne neclar dacă fostul lider al clasamentului WTA îşi va face o revenire uimitoare în circuitul feminin, informează Reuters, scrie Agerpres.
10:10
„Nu am regrete”. Primul mesaj al schioarei Lindsey Vonn, după accidentul grav de la Jocurile Olimpice, în care și-a fracturat tibia # Digi24.ro
Lindsey Vonn a explicat, într-o postare pe rețelele sociale, că a suferit o fractură complexă de tibie „care va necesita mai multe intervenții chirurgicale pentru a fi reparată corect”, în contextul în care speranțele sale olimpice s-au spulberat într-un accident grav, potrivit The Guardian.
10:00
SUA vor ceda două posturi de comandă NATO europenilor, parte a schimbării echilibrului alianței. Posturi primite la schimb de americani # Digi24.ro
Măsura este în conformitate cu cerințele președintelui american Donald Trump ca națiunile europene să-și asume mai multă responsabilitate pentru propria securitate, informează TVP World care citează surse Reuters. Administrația sa a solicitat ca alianța militară, dominată de mult timp de Statele Unite, să devină o „NATO condusă de Europa”.
10:00
De la ger la valori de primăvară: temperaturile cresc rapid și vor ajunge până la 14 grade. Anunțul meteorologilor # Digi24.ro
Directorul ANM Elena Mateescu a declarat marți, la Digi24, că „a fost o noapte geroasă”, cu temperaturi sub -10, -15 grade Celsius în estul Transilvaniei și Moldova, însă de miercuri „temperaturile cresc”, maximele urmând să ajungă la 11-14 grade. Meteorologul a precizat că episodul mai cald va dura până în jurul datei de 17 februarie, după care este posibilă revenirea fenomenelor de iarnă.
10:00
Marco Rubio va participa la Conferinţa de securitate de la München, după care va merge în Ungaria şi Slovacia # Digi24.ro
Secretarul de stat american Marco Rubio va conduce o delegaţie numeroasă a SUA la Conferinţa de securitate de la München, care începe vineri, subliniind importanţa relaţiilor transatlantice în ciuda unei „crize de încredere”, a declarat şeful forumului, potrivit Reuters. De asemenea, secretarul de stat va călători săptămâna viitoare în Ungaria, după ce preşedintele Donald Trump şi-a exprimat sprijinul pentru liderul de dreapta Viktor Orban.
10:00
Macron atenționează asupra unor noi conflicte cu SUA: „Nu ar trebui să ne plecăm capul”. Ce a spus despre „momentul Groenlanda” # Digi24.ro
Președintele francez Emmanuel Macron a declarat marți că Europa ar trebui să se pregătească pentru noi conflicte cu SUA și să trateze recentul „moment Groenlanda” ca pe un semnal de alarmă pentru a promova reformele economice amânate de mult timp și pentru a consolida puterea globală a blocului, notează Reuters.
09:50
Ross „the Boss” Friedman, cofondator al The Dictators și Manowar, a anunțat că suferă de boala Lou Gehrig # Digi24.ro
Chitaristul Ross „the Boss” Friedman, în vârstă de 72 de ani, celebru în lumea muzicii rock pentru că este cofondator al trupelor The Dictators şi Manowar, a fost diagnosticat cu scleroză laterală amiotrofică (SLA), cunoscută şi drept maladia lui Lou Gehrig, transmite marţi publicaţia Rolling Stone.
09:30
Percheziții la serviciile de informații sud-coreene, într-un dosar pornit de la trimiterea unor drone în Coreea de Nord # Digi24.ro
Autorităţile sud-coreene au declarat că au percheziţionat marţi serviciile de informaţii şi comandamentul informaţiilor militare ale ţării în cadrul unei anchete în care sunt implicaţi trei civili acuzaţi că au trimis drone în Coreea de Nord în luna ianuarie, relatează AFP.
09:30
„O limuzină gratuită este greu de refuzat”: cum stimulează diplomația pe patru roți politica în Pacific. „Panouri publicitare mobile” # Digi24.ro
La o ceremonie organizată în ianuarie, o limuzină de lux neagră și strălucitoare a intrat pe terenul înverzit și ud de ploaie al reședinței oficiale a statului Fiji. Era un cadou din partea Chinei pentru președintele națiunii din Pacific, Ratu Naiqama Lalabalavu, care a mulțumit Beijingului pentru „frumoasa limuzină”, relatează The Guardian.
09:30
Trump declanșează exodul academic din SUA. Austria oferă refugiu cercetătorilor: „Mă bucur că am evitat un glonț” # Digi24.ro
Austria încearcă să atragă zeci de academicieni din Statele Unite, profitând de exodul cercetătorilor declanșat de politicile administrației Trump față de universități și cercetare. După tăieri masive de finanțare, presiuni ideologice și temeri privind represalii politice, tot mai mulți oameni de știință aleg să părăsească SUA, Viena prezentându-se drept un „refugiu sigur” pentru libertatea academică și inovație, potrivit The Guardian.
09:20
Cum va fi vremea până pe 9 martie. Prognoza meteo actualizată pentru următoarele patru săptămâni # Digi24.ro
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a actualizat prognoza pentru perioada 09 februarie - 09 martie. Potrivit estimărilor emise de meteorologi, va fi în general mai cald decât în mod normal la începutul intervalului, cu episoade de ploi peste media obișnuită în mai multe regiuni, iar spre începutul lunii martie valorile termice și precipitațiile se vor apropia de normalul perioadei.
09:10
Ilia Malinin a intrat în istoria patinajului cu un salt înapoi. Acum 28 de ani Surya Bonaly a fost sancționată pentru aceeași mișcare # Digi24.ro
Patinatorul artistic american Ilia Malinin a șocat și extaziat lumea cu un salt înapoi în timpul competiției de patinaj artistic pe echipe la Jocurile Olimpice de iarnă Milano Cortina 2026. Dar poate nu este singurul moment care trebuie amintit din istoria acestei mișcări deosebit de periculoase din patinajul artistic.
09:10
Un avion de mici dimensiuni s-a prăbușit într-o intersecție aglomerată din Statele Unite. Un martor a filmat momentul, iar presa a obținut ultimele comunicații radio ale pilotului. Și-a luat adio de la familie, crezând că nu mai scapă.
09:10
Instanţa supremă decide, astăzi, dacă poate începe judecata în dosarul lui Dan Vîlceanu, acuzat că l-a agresat pe Florin Roman # Digi24.ro
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie este aşteptată să ia o decizie, marţi, după mai multe amânări, în privinţa dosarului în care fostul deputat Dan Vîlceanu, fost ministru al Investiţiilor, a fost trimis în judecată de Parchetul General pentru ultraj, purtare abuzivă şi tulburarea ordinii şi liniştii publice, după ce, în 2024, l-ar fi lovit şi zgâriat pe colegul său de partid, deputatul PNL Florin Roman. Dosarul este în faza de cameră preliminară, când judecătorii decid dacă sunt îndeplinite condiţiile pentru ca judecata să poată începe.
08:40
Fundația Tinmar – „Educație pentru Viitor”: 1.110 elevi din județul Iași primesc burse de merit în valoare totală de 560.000 de euro # Digi24.ro
Fundația Tinmar continuă angajamentul său față de educație și performanță prin extinderea programului „Educație pentru Viitor”, care susține excelența în rândul elevilor din România. În acest an, județul Iași devine epicentrul unei noi etape a proiectului, prin acordarea a 1.110 burse de merit elevilor cu rezultate remarcabile la învățătură, provenind din toate localitățile județului.
08:40
Medicii legiști au făcut public certificatul de deces al actriței Catherine O'Hara. Din ce cauze a murit „mama lui Kevin” # Digi24.ro
Medicii legiști au făcut public certificatul de deces al vedetei din Home Alone, Catherine O’Hara, care a murit la sfîrșitul lunii ianuarie, la vârsta de 71 de ani, după ce fusese transportată de urgență la spital din cauza dificultăților de respirație.
08:40
Avertismentul SUA pentru navele care trec prin Strâmtoarea Ormuz, pe fondul tensiunilor cu Teheranul: Stați departe de apele Iranului # Digi24.ro
Statele Unite au emis, luni, noi îndrumări pentru navele comerciale care tranzitează Strâmtoarea Ormuz, o rută maritimă cheie pentru aprovizionarea cu petrol din Orientul Mijlociu, în contextul în care tensiunile dintre Washington și Teheran din cauza programului nuclear al Iranului cresc, scrie Reuters.
08:30
„Melania” ar fi folosit ilegal muzica Radiohead. Un membru al trupei cere eliminarea coloanei sonore din controversatul documentar # Digi24.ro
Regizorul filmului „Phantom Thread”, Paul Thomas Anderson, şi Jonny Greenwood, membru al trupei Radiohead, au solicitat ca o parte din coloana sonoră a filmului din 2017 să fie eliminată din controversatul documentar „Melania”. Greenwood a compus coloana sonoră pentru „Phantom Thread”.
08:30
Trump amenință că va împiedica deschiderea podului dintre SUA și Canada: „Se așteaptă ca eu să le permit să «profite de America»!” # Digi24.ro
Donald Trump a amenințat că va bloca deschiderea unui pod care leagă SUA și Canada până când Washingtonul va fi „despăgubit integral pentru tot” ceea ce a oferit vecinului său din nord, relatează BBC.
Acum 6 ore
08:10
Actorii protestează în fața TNB față de impunerea de către Ministerul Culturii a unor rapoarte zilnice de activitate # Digi24.ro
Actorii Teatrului Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti organizează marţi un protest în faţa TNB faţă de aplicarea programului-pilot al Ministerului Culturii referitor la realizarea unor rapoarte zilnice privind evidenţa timpului de muncă.
08:00
Curtea de Apel judecă azi o cerere de anulare a decretului de numire a lui Dacian Dragoș la CCR # Digi24.ro
Curtea de Apel Bucureşti are programat, marţi, 10 februarie, primul termen în cazul cererii de anulare a decretului privind numirea lui Dacian Dragoş în funcţia de judecător al Curţii Constituţionale, depusă de avocata Silvia Uscov în 12 ianuarie. La aceeaşi dată, Uscov a depus o cerere similară în care cere anularea unei hotărâri a Senatului prin care era numit judecător la CCR Mihai Busuioc, această cerere având însă termenul fixat pentru data de 20 martie. Anterior, avocata depusese două cereri care vizau suspendarea executării actelor administrative referitoare la cei doi magistraţi.
08:00
Cele mai importante evenimente petrecute pe 10 februarie.
07:10
Misterul din Haithabu, portul vikingilor care a dispărut timp de 900 de ani. Ce s-a întâmplat cu „orașul de la capătul oceanului lumii” # Digi24.ro
Timp de peste două secole, portul din Haithabu (Hedeby) a fost un fel de „Singapore al Europei de Nord” și cea mai mare așezare din lumea vikingilor. Începând din secolul al XI-lea, Haithabu a dispărut pur și simplu din arhivele istoriei pentru următorii 900 de ani, iar acum arheologii și istoricii din nordul Germaniei au descoperit ce s-a întâmplat cu misterioasa așezare.
07:10
Vacanța de Paște 2026 pentru elevi: 11 zile libere înainte de ultimele săptămâni de cursuri # Digi24.ro
Începând cu 4 aprilie 2026, elevii din întreaga țară intră în vacanța de Paște, perioadă de aproape două săptămâni în care școlile vor fi închise. După reluarea cursurilor, elevii vor intra în ultimul modul al anului școlar, care se va desfășura până pe 19 iunie, când începe vacanța de vară.
07:10
Schimbarea de strategie care ar putea ajuta Ucraina să respingă asalturile Rusiei. Coșmarul din Herson se extinde și în Zaporojie # Digi24.ro
Spre deosebire de Rusia, care folosește din ce în ce mai eficient dronele pentru a lovi ținte din spatele liniei frontului, susținând înaintarea lentă a trupelor sale și slăbind poziția ucrainenilor la masa negocierilor, forțele Kievului se concentrează în continuare pe omorârea a cât mai mulți soldați ruși. Mulți ofițeri și soldați din armata Ucrainei spun că este nevoie de o schimbare de strategie și că ar face față mai bine asalturilor rusești dacă atacurile ucrainene ar fi îndreptate mai mult împotriva posturilor de comandă rusești și a operatorilor de drone aflați la mulți kilometri în spatele liniei de contact.
07:10
Sâmbăta Morților 2026: Câte farfurii se împart și ce alimente sunt obligatorii. Pomana de Moșii de Iarnă, explicată de preot # Digi24.ro
Sâmbăta Morților, cunoscută și sub denumirea de „Moșii de Iarnă”, reprezintă una dintre cele mai importante zile ale tradiției creștin-ortodoxe dedicate pomenirii celor adormiți. În acest an, sărbătoarea va fi marcată pe 14 februarie.
07:10
Orașul în care Serviciul de Evidență a Persoanelor a fost închis, după ce a rămas fără angajați. Cum s-a ajuns aici: „Asta-i situația!” # Digi24.ro
Situație incredibilă în orașul Novaci din Gorj. Serviciul de Evidență a Persoanelor a rămas complet fără angajați și a fost închis. Ușile sunt încuiate, ghișeele goale, iar oamenii sunt obligați să se deplaseze în alte localități pentru a-și face actele de identitate. Oamenii sunt revoltați și cer primăriei să găsească o soluție.
07:10
„Este esențial pentru psihicul lui Donald Trump”: Cine este arhitectul celor mai controversate politici ale președintelui SUA # Digi24.ro
Stephen Miller este un politician conservator ce face parte din cercul de apropiați ai lui Donald Trump de mulți ani, iar stilul său agresiv și persistent a pus în mișcare agenda intransigentă a președintelui SUA de combatere a imigranților ilegali. Acțiunile în forță ale Washingtonului de la începutul acestui an, atât în țară, cât și în afara granițelor, l-au ajutat pe Miller să își consolideze poziția la Casa Albă, acolo unde a devenit una dintre cele mai puternice figuri ale administrației Trump.
07:10
Rusia ar putea ataca „un vecin” în șase luni de la un posibil armistițiu în Ucraina, avertizează raportul Conferinței de la Munchen # Digi24.ro
Raportul Conferinței de securitate de la Munchen avertizează că Rusia și-ar putea reconstitui forțele pentru a ataca Țările Baltice în termen de doi ani de la un potențial armistițiu în Ucraina, și un vecin în șase luni, relatează The Guardian. În acest context, studiul mai arată că Europa intră într-o „eră prelungită de confruntare”.
07:10
Sfântul Haralambie, prăznuit pe 10 februarie 2026. Obicei respectat de credincioși pentru protecție împotriva bolilor # Digi24.ro
Celebrat anual la data de 10 februarie, zi marcată în calendarul ortodox cu cruce neagră, Sfântul Haralambie se numără printre cele mai venerate figuri ale creștinătății. Tradiția ortodoxă îi atribuie darul vindecării și puterea de a alina suferința, fiind recunoscut drept făcător de minuni.
07:10
Orașul din Europa „înghițit” de un imperiu minier deținut de China. Zăcăminte uriașe de cupru și aur au ajuns în mâinile Beijingului # Digi24.ro
Complexul minier din orașul Bor, Serbia, unde se găsesc unele din cele mai mari zăcăminte de cupru și aur din Europa, a fost preluat în 2018 de un grup minier din China controlat de stat, care a investit miliarde de euro. Proiectul a transformat complet viața locuitorilor din zonă, care au văzut cum casele, pământurile și amintirile lor dispar, pe măsură ce tot mai multe așezări sunt înghițite de exploatarea minieră.
07:10
Titlu delirant în presa rusă: „Moarte României!” Experți militari ruși sugerează bombardarea Bucureștiului: „E o reacție adecvată” # Digi24.ro
Experți militari citați de presa rusă vorbesc despre un scenariu în care România ar deveni ținta principală a Kremlinului, invocând rapoarte false privind posibila desfășurare a trupelor NATO în Transnistria. Potrivit publicației ruse news.ru, o astfel de acțiune ar duce la utilizarea armelor nucleare împotriva Bucureștiului.
©2004—2026 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.