Partidul CDU, aflat la guvernare în Germania, susţine introducerea unor restricţii pentru accesul copiilor la reţelele sociale
News.ro,
21 februarie 2026 17:10
Partidul conservator al cancelarului Friedrich Merz, Uniunea Creştin Democrată (CDU), a adoptat sâmbătă o moţiune prin care solicită interzicerea utilizării reţelelor sociale pentru copiii sub 14 ani şi introducerea unor măsuri mai stricte de verificare digitală a vârstei pentru adolescenţi, transmite Reuters.
• • •
Alte ştiri de News.ro
Acum 10 minute
18:40
Echipa Minaur Baia Mare a fost învinsă sâmbătă, în deplasare, de formaţia ungară Motherson Mosonmagyaróvári KC, scor 28-26 (13-10), în ultimul meci din grupa A a European League. Minaur a ratat calificarea în sferturi.
18:40
Preşedintele american Donald Trump a anunţat sâmbătă că va majora de la 10% la 15% taxa vamală temporară aplicată importurilor americane din toate ţările, pe care a impus-o după ce Curtea Supremă a Statelor Unite a respins programul său tarifar bazat pe o lege privind situaţiile de urgenţă economică, relatează Reuters.
18:40
Echipa germană Bayern Munchen a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-2, formaţia Eintracht Frankfurt, în etapa a 23-a din Bundesliga.
Acum 30 minute
18:30
Consilierul prezidenţial Marius Lazurca: Am avut posibilitatea să constat efectele pozitive ale prezenţei preşedintelui la Consiliul de Pace. Nu am fost izolaţi / E prematur să vorbim despre o vizită a secretarului de stat Mark Rubio în România # News.ro
Consilierul prezidenţial pentru securitate naţională, Marius Lazurca, a declarat sâmbătă că a avut posibilitatea să constate efectele pozitive ale prezenţei preşedintelui României la Consiliul de Pace şi nu am fost izolaţi. El a mai spus că e prematur să vorbim despre o vizită a secretarului de stat Mark Rubio în România dar preşedintele a evocat elemente importante ale relaţiei bilaterale în această conversaţie, elemente care pot permite concretizarea unei vizite.
18:30
Criticată de vicepreşedintele american JD Vance, vedeta chineză Eileen Gu îi răspunde: Sunt flatată că vorbeşti despre mine # News.ro
Eileen Gu, vedeta schiului acrobatic, dublă campioană olimpică şi dublă medaliată cu argint la Jocurile Olimpice de la Milano-Cortina, naturalizată chineză de şapte ani, a răspuns cu mult umor la criticile vicepreşedintelui american JD Vance.
18:30
Ministrul Sănătăţii: Extindem Programul de Profilaxie a Morţii Subite Cardiace prin includerea a două noi centre: Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Craiova şi Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş # News.ro
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, anunţă extinderea Programului de Profilaxie a Morţii Subite Cardiace prin includerea a două noi centre: Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Craiova şi Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş.
18:20
Echipa italiană Como a dispus sâmbătă, în deplasare, scor 2-0, de gruparea torineză Juventus, în etapa a 26-a din Serie A.
18:20
Consilierul prezidenţial Marius Lazurca: Am avut posibilitatea să constat efectele pozitive ale prezenţei preşedintele României la Consiliul de Pace / E prematur să vorbim despre o vizită a secretarului de stat Mark Rubio în România # News.ro
Consilierul prezidenţial pentru securitate naţională, Marius Lazurca, a declarat sâmbătă că a avut posibilitatea să constate efectele pozitive ale prezenţei preşedintele României la Consiliul de Pace. El a mai spus că e prematur să vorbim despre o vizită a secretarului de stat Mark Rubio în România dar preşedintele a evocat elemente importante ale relaţiei bilaterale în această conversaţie, elemente care pot permite concretizarea unei vizite.
18:20
„Atlasul Universului”, în regia lui Paul Negoescu, primul film românesc pentru copii premiat la Festivalul Internaţional de Film de la Berlin - VIDEO # News.ro
„Atlasul Universului”, regizat de Paul Negoescu, este primul film românesc pentru copii participant şi premiat la Festivalul Internaţional de Film de la Berlin. Filmul produs de Radu Stancu şi Ioana Lascăr (deFilm) şi coprodus de Poli Angelova, Nikolay Todorov (Screening Emotions, Bulgaria) şi Carmen Rizac (Avanpost Media, România), a primit sâmbătă Menţiunea Specială a Juriului internaţional al Berlinale Generation Kplus, secţiunea competitivă dedicată filmelor pentru copii a Festivalului Internaţional de Film de la Berlin, ediţia 76.
Acum o oră
18:10
Cel puţin 10 persoane au fost ucise şi 50 rănite în lovituri aeriene israeliene în Valea Bekaa din Liban, au declarat pentru Reuters două surse de securitate, după ce armata Israelului a anunţat că a vizat obiective ale Hezbollah în zona Baalbek, transmite Reuters.
18:00
Ucrainenii, răspândiţi în toată Europa, rămân blocaţi în incertitudine din cauza războiului # News.ro
Marina Bondarenko are trei valize pregătite în apartamentul ei din Polonia, aşteptând ziua în care pacea se va întoarce în Ucraina. În vârstă de 51 de ani, jurnalista a fugit din Kiev împreună cu fiul şi mama ei după ce Rusia şi-a lansat invazia, pe 24 februarie 2022. Ea face parte din cei peste 5 milioane de ucraineni care sunt împrăştiaţi pe continent, majoritatea femei şi copii, în cea mai mare criză de refugiaţi din Europa de la Al Doilea Război Mondial, relatează Reuters.
18:00
Cancerul colorectal este una dintre cele mai frecvente forme de cancer în ţările occidentale şi o cauză majoră de deces oncologic. Vârsta, alimentaţia şi stilul de viaţă sunt factori de risc cunoscuţi, dar în majoritatea cazurilor mecanismele exacte care declanşează boala rămân neclare. În ultimii ani, atenţia cercetătorilor s-a îndreptat tot mai mult către microbiomul intestinal, ansamblul de bacterii, virusuri şi alte microorganisme care trăiesc în tubul digestiv.
17:50
Un tânăr în vârstă de 22 de ani a fost reţinut şi apoi arestat preventiv, el fiind acuzat de violenţă la adresa fostei sale iubite, pe care a lipsit-o de libertate.
Acum 2 ore
17:40
Curtea Supremă americană şi-a reafirmat puterea de a-l contrabalansa pe Trump, prin decizia privind tarifele # News.ro
După ce, în ultimul an, Curtea Supremă a Statelor Unite a dat câştig de cauză preşedintelui Donald Trump în 24 de cazuri, consolidându-i puterile şi permiţându-i să schimbe rapid politici privind imigraţia, armata sau funcţionarii federali, instanţa supremă a decis că a ajuns la limită, în privinţa tarifelor, relatează Reuters.
17:30
Jake Paul, youtuberul devenit boxer, a fost operat din nou la maxilar. Jutta Leerdam a mers la Miami pentru a fi alături de iubitul ei - VIDEO # News.ro
Abia întors de la Jocurile Olimpice de la Milano-Cortina, unde a încurajat-o pe partenera sa, Jutta Leerdam, patinatoare olandeză dublu medaliată, Jake Paul a fost operat din nou la maxilar, la Miami, la două luni după meciul său de box împotriva lui Anthony Joshua.
17:10
COD GALBEN DE VISCOL - Intervenţii IGSU în 11 localităţi din 6 judeţe - 21 de maşini şi 40 de persoane, blocate /Aproape 2000 de consumatori, fără energie electrică /2 sectoare de DN închise/ Echipaj medical dus cu autoşenilata la doi copii bolnavinchis # News.ro
Echipele IGSU intervin sâmbătă în 11 localităţi din 6 judeţe şi în Bucureşti, 46 de autovehicule cu 40 persoane fiind blocate din cauza zăpezii depuse pe carosabil. Aproape 2000 de consumatori din 6 judeţe au rămas fără energie electrică. La ora 16.00, 2 sectoare de drum naţional şi 25 de drum judeţean erau închise. Doi copii din Călăraşi au fost asistaţi medical de un echipaj SAJ Călăraşi care s-a deplasat la domiciliul acestora cu o autoşenilată.
17:10
Partidul CDU, aflat la guvernare în Germania, susţine introducerea unor restricţii pentru accesul copiilor la reţelele sociale # News.ro
Partidul conservator al cancelarului Friedrich Merz, Uniunea Creştin Democrată (CDU), a adoptat sâmbătă o moţiune prin care solicită interzicerea utilizării reţelelor sociale pentru copiii sub 14 ani şi introducerea unor măsuri mai stricte de verificare digitală a vârstei pentru adolescenţi, transmite Reuters.
17:00
COD GALBEN DE VISCOL - Intervenţii IGSU în 11 localităţi din 6 judeţe şi în Bucureşti-21 de maşini şi 40 de persoane, blocate / Aproape 2000 de consumatori din 6 judeţe, fără energie electrică /2 sectoare de drum naţional şi 25 de drum judeţean, închise # News.ro
Echipele IGSU intervin sâmbătă în 11 localităţi din 6 judeţe şi în Bucureşti, 46 de autovehicule cu 40 persoane fiind blocate din cauza zăpezii depuse pe carosabil. Aproape 2000 de consumatori din 6 judeţe au rămas fără energie electrică. La ora 16.00, 2 sectoare de drum naţional şi 25 de drum judeţean erau închise.
17:00
Primăria Sectorului 1 anunţă că până acum au fost împrăştiate aproximativ 700 de tone de material antiderapant / 270 de muncitori desfăşoară activităţi de deszăpezire în staţiile STB şi la trecerile de pietoni # News.ro
Primăria Sectorului 1 anunţă sâmbătă după-amiază că au fost împrăştiate aproximativ 700 de tone de material antiderapant şi 270 de muncitori desfăşoară activităţi de deszăpezire în staţiile STB şi la trecerile de pietoni.
16:50
Ucraina a lovit un producător rus de rachete balistice în Udmurtia, anunţă Statul Major de la Kiev # News.ro
Rachetele ucrainene ”Flamingo”, produse pe plan intern, au lovit în noaptea de vineri spre sâmbătă o uzină rusă care fabrică rachete balistice în regiunea îndepărtată Udmurtia, a anunţat Statul Major ucrainean, citat de Reuters.
Acum 4 ore
16:30
JO de iarnă: Poloneza Kamila Sellier, în stare stabilă, după un accident înfricoşător la short-track # News.ro
Poloneza Kamila Sellier, care a participat vineri la sferturile de finală ale probei de 1500 m short-track la Jocurile Olimpice de la Milano Cortina, a fost victima unui accident înfricoşător, fiind lovită în faţă de lama patinei unei alte concurente şi a trebuit să fie evacuată pe targă.
16:30
Echipa Sepsi Sfântu Gheorghe a câştigat, sâmbătă, al treilea trofeu Cupa României din palmares, după ce a învins în finala ediţiei din 2026 formaţia FCC Baschet UAV Arad, scor 81-52 (42-21), la Turneul Final Four de la Sighetu Marmaţiei. În semifinale, Rapid a eliminat campioana şi deţinătoarea Cupei, Sepsi Sfântu Gheorghe.
16:20
Forţele cubaneze de securitate părăsesc Venezuela, pe fondul presiunilor crescânde din partea SUA # News.ro
Consilieri de securitate şi medici cubanezi au început să plece din Venezuela, în timp ce guvernul preşedintei interimare Delcy Rodríguez se confruntă cu presiuni intense din partea Washingtonului pentru a destrăma cea mai importantă alianţă de stânga din America Latină, potrivit unor 11 surse citate de Reuters.
16:00
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, afirmă că funcţionarea Societăţii de Transport Public din Bucureşti costă municipalitatea ”de două ori bugetul oraşului Braşov”, el reafirmând ca este necesară eficientizarea societăţii. Ciprian Ciucu este de părere ca miza STB este ca ”această companie să continue să funcţioneze”.
15:50
Ciprian Ciucu: Primăria Generală este ”un monstru administrativ care are nevoie de o reformă amplă” # News.ro
Ciprian Ciucu, primarul municipiului Bucureşti, spune ca Primăria Generală este ”un monstru administrativ care are nevoie de o reformă amplă”, el anunţând ca este hotărât să facă o reformă a instituţiei.
15:30
Raed Arafat: Agresarea unui cadru medical aflat la datorie rupe grav relaţia de încredere dintre societate şi cei care o îngrijesc / Medicii, asistenţii, paramedicii, pompierii nu sunt ţinte, aşa cum nu sunt nici poliţiştii sau jandarmii # News.ro
Secretarul de stat Raed Arafat, şef al Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, declară că agresarea unui cadru medical aflat la datorie rupe grav relaţia de încredere dintre societate şi cei care o îngrijesc. Potrivit acestuia, avem obligaţia să luăm poziţie şi să acţionăm, nu doar prin sancţiuni legale, care există şi sunt severe, ci şi printr-un mesaj public ferm: “Medicii, asistenţii, paramedicii, pompierii nu sunt ţinte, aşa cum nu sunt nici poliţiştii sau jandarmii.”
15:20
JO de iarnă: Echipajul României de bob patru persoane, locul 16 după primele două manşe. Un echipaj al Austriei s-a răsturnat pe pistă - VIDEO # News.ro
Mihai Tentea, Constantin Dinescu, Mihai Păcioianu şi George Iordache şi-au asigurat clasificarea în primele 16 echipaje, după 2 manşe, în competiţia de bob 4. A doua manşă de sâmbătă a fost marcată de un incident implicând un echipaj al Austriei.
15:20
Prim-vicepreşedinte PNL, primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, este de părere ca disocierea Partidului Naţional Liberal de Partidul Social Democrat este ,,existenţială” pentru liberali. Acesta spune că nu ar pleda niciodată pentru o nouă ,,Uniune Social Liberală”.
15:10
Handbal feminin: Lotul României pentru dubla cu Slovacia, din EHF Euro Cup, competiţie dedicată echipelor deja calificate la CE2026 # News.ro
FR Handbal a anunţat, sâmbătă, lotul României pentru pregătirea centralizată de la Oradea şi dubla cu Slovacia, din EHF Euro Cup. Competiţia este dedicată echipelor deja calificate la CE2026, celelalte disputând preliminarii.
15:10
COD GALBEN DE VISCOL - Intervenţii IGSU în 16 localităţi din 7 judeţe şi în Bucureşti-46 de maşini şi 75 persoane, blocate /Ambulanţe blocate în zăpadă / Peste 1.200 de consumatori din 5 judeţe, fără energie electrică /2 sectoare de drum naţional, închise # News.ro
Echipele IGSU intervin sâmbătă în 16 localităţi din 7 judeţe şi în Bucureşti,46 autovehicule, unde aproximativ 75 persoane fiind blocate din cauza zăpezii depuse pe carosabil, iar un bebeluş a avut nevoie de îngrijiri medicale. De asemenea, 2 ambulanţe private, cu 8 pacienţi dializaţi au rămas blocate în zăpadă la Buzău. Peste 1.200 de consumatori din 5 judeţe au rămas fără energie electrică. La ora 14.00, 2 sectoare de drum naţional şi 27 de drum judeţean erau închise.
15:00
Stephen Conway, episcopul de Lincoln, a fost arestat sub suspiciunea de agresiune sexuală, au confirmat autorităţile din Lincolnshire, Marea Britanie, citate de publicaţia The Guardian.
14:50
. Primarul general al capitalei, liberalul Ciprian Ciucu, îl critică pe fostul său contracandidat, Daniel Băluţă, lider PSD Bucureşti şi primarul Sectorului 4, pe motiv că acesta l-a denumit ,,baron”.
Acum 6 ore
14:40
Performanţă excepţională pentru Johannes Klaebo. Norvegianul a câştigat un al şaselea titlu olimpic la Milano-Cortina # News.ro
Norvegianul Johannes Klaebo a câştigat al şaselea titlu olimpic la Jocurile Olimpice de la Milano-Cortina, în proba de mass-start, sâmbătă, la Val di Fiemme. El este primul sportiv care a câştigat şase medalii de aur la aceleaşi Jocuri Olimpice de iarnă.
14:20
Echipa Sepsi OSK a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia CS Dinamo, în etapa a 18-a a Ligii a II-a.
14:00
Creşte rezistenţa la antibiotice în infecţiile alimentare din UE, avertizează agenţiile europene # News.ro
Tot mai multe infecţii alimentare din Europa devin dificil de tratat din cauza rezistenţei la antibiotice. Un nou raport european arată că bacterii frecvent implicate în toxiinfecţiile alimentare, precum Salmonella şi Campylobacter, prezintă niveluri ridicate de rezistenţă la medicamente utilizate în mod obişnuit pentru tratarea formelor severe de boală.
14:00
Macron cere calm înaintea marşurilor pentru activistul de extremă dreapta ucis săptămâna trecută # News.ro
Preşedintele Emmanuel Macron a făcut un apel la calm înaintea manifestaţiilor programate sâmbătă în memoria unui activist de extremă dreapta ucis săptămâna trecută. El a anunţat că va organiza săptămâna viitoare o întâlnire cu premierul şi miniştrii implicaţi pentru a discuta despre grupările violente, relatează Reuters.
13:40
Gimnasta Sabrina Voinea a fost operată de apendicită acută, a anunţat Camelia Voinea, mama şi antrenoarea sportivei, în social media.
13:40
Studiu pe 27 de milioane de persoane: poluarea aerului, asociată direct cu apariţia bolii Alzheimer # News.ro
Poluarea aerului rămâne o problemă majoră de sănătate publică, iar un nou studiu sugerează că impactul se extinde şi asupra sănătăţii creierului. Persoanele expuse la niveluri mai ridicate de poluare au un risc mai mare de a dezvolta boala Alzheimer, potrivit unei cercetări de amploare realizate în Statele Unite.
13:10
Rezultate înregistrate în partidele disputate, sâmbătă, în etapa a 18-a a Ligii a II-a:
13:00
Kelemen Hunor: Doreşte preşedintele să facă o reformă la servicii, în primul rând la SRI? Controlul parlamentar e şi mai puţin decât controlul civil - VIDEO # News.ro
Liderul UDMR Kelemen Hunor susţine că preşedintele Nicuşor Dan trebuie să demareze o amplă reformă a serviciilor secrete, în special la SRI, instituţie care nu mai are un director civil din vara anului 2023. Preşedintele UDMR avertizează că, în acest moment, nu există control parlamentar asupra serviciilor secrete, aşa cum se întâmplă în statele cu democraţii consolidate, ca SUA sau Germania. ”Societatea civilă se mai agită, dar în Parlament nici rapoartele n-au fost dezbătute, n-au fost puse pe masa parlamentarilor”, a spus Hunor, care a adăugat că ultima discuţie cu Nicuşor Dan pe tema serviciilor secrete a purtat-o în vara anului trecut.
13:00
Kelemen Hunor: Îl citesc pe CTP şi când nu sunt de acord. Îmi place provocarea intelectuală - VIDEO # News.ro
Preşedintele UDMR Kelemen Hunor susţine că îl citeşte pe gazetarul Cristian Tudor Popescu chiar şi atunci când nu e de acord cu opiniile acestuia. ”Eu citesc şi oamenii cu care nu sunt de acord fiindcă îmi place provocarea intelectuală”, a spus Hunor, la Prima TV.
13:00
Principalele puteri militare ale Europei dezvoltă sisteme de apărare aeriană cu cost redus # News.ro
Cinci dintre cele mai mari puteri de apărare ale Europei, Franţa, Germania, Italia, Polonia şi Regatul Unit, au convenit asupra unui proiect în valoare de milioane de euro pentru a produce sisteme de apărare aeriană ieftine, precum drone autonome sau rachete, în termen de 12 luni, au anunţat vineri miniştrii reuniţi la Cracovia, citaţi de Reuters.
12:50
Cum ar vota Kelemen Hunor la un referendum pentru unirea cu Republica Moldova: Nu cred că renunţă la statalitate ca să fie două judeţe la periferia României - VIDEO # News.ro
Preşedintele UDMR Kelemen Hunor este de părere că România ar trebui să susţină în primul rând integrarea Republicii Moldova în Uniunea Europeană, un referendum pentru unire însemnând o politică revizionistă, care poate atrage consecinţe grave. De asemenea, liderul UDMR subliniază că trebuie discutată forma politică de organizare a Republicii Moldova în eventualitatea unei uniri. ”Nu cred că Moldova renunţă la statalitate ca să fie două judeţe la periferia României, de unde să vină iarăşi în Bucureşti să ceară voie unde să construiască un pod”, a spus Hunor, la Prima TV. Liderul UDMR nu crede că Maia Sandu se va îndrepta către o carieră politică în România la finalul mandatului prezidenţial de la Chişinău.
12:50
Timiş: Şapte bărbaţi, anchetaţi pentru viol, agresiune sexuală, tentativă de viol a şi racolarea minorilor în scopuri sexuale. Victime sunt adolescente de 14 ani # News.ro
Şapte bărbaţi cu vârste cuprinse între 21 şi 37 de ani sunt anchetaţi de către procurorii din judeţul Timiş pentru infracţiuni viol, agresiune sexuală, tentativă de viol şi racolarea minorilor în scopuri sexuale. Victime sunt adolescente de 14 ani. Şase dintre suspecţi sunbt reţinuţi iar anchetatorii cer arestarea preventivă.
12:50
Kelemen Hunor, despre şeful DNA: Mandat fără scandaluri, fără telejustiţie, dar cu foarte multe dosare pe rol. Deci nu a stat degeaba. Nu am de ce să-l blamez / Ar fi catastrofal dacă numirea noilor şefi ar fi un troc politic - VIDEO # News.ro
Preşedintele UDMR Kelemen Hunor susţine că actualul şef al DNA, Marius Voineag, a avut un mandat ”fără scandaluri, fără tele-justiţie, dar cu foarte multe dosare pe rol”. Totuşi, Marius Voineag este primul procuror care a condus DNA şi care nu candidează pentru al doilea mandat, fiind contestat public atât de preşedintele Nicuşor Dan, cât şi de o parte a societăţii. Liderul UDMR avertizează că ar fi ”catastrofal” dacă numirea noilor procurori-şefi ar fi ”un troc politic”. În acest sens, Kelemen Hunor numeşte înţelegerea din 2013 dintre preşedintele Traian Băsescu şi premierul Victor Ponta pentru numirea Laurei Codruţa Kovesi la şefia DNA drept ”o greşeală catastrofală”.
12:50
Vâlcea: Cinci răniţi într-un accident produs în localitatea Bujoreni, unde un autoturism s-a ciocnit de un TIR # News.ro
Cinci persoane au fost rănite, sâmbătă, într-un accident rutier produs în localitatea Bujoreni din judeţul Vâlcea, unde un autoturism s-a ciocnit de un TIR. O femeie a fost scoasă de către echipajele de descarcerare dintre fiarele maşinii strivite.
Acum 8 ore
12:40
Kelemen: Nu Statele Unite au nevoie de România, România are nevoie, din punct de vedere al securităţii, de Statele Unite. Nicuşor Dan a procedat corect # News.ro
Kelemen Hunor, liderul UDMR, este de părere că preşedintele Nicuşor Dan a procedat „absolut corect” atunci când a decis să participe la Consiliul Păcii iniţiat de Donald Trump, el arătând că „nu Statele Unite au nevoie de România”, ci ”România are nevoie, din punct de vedere al securităţii noastre, de Statele Unite”. ” „Poţi să te ridici de la masa la care te-ai aşezat. De la masa la care nu te-ai aşezat, nu ai posibilitate de a te ridica dacă nu îţi place ceva”, a argumentat liderul UDMR.
12:30
UPDATE - Mircea Lucescu va conduce România la meciurile decisive din play-off-ul pentru Cupa Mondială # News.ro
Federaţia Română de Fotbal anunţă că selecţionerul Mircea Lucescu va fi prezent pe banca tehnică a echipei naţionale a României la meciurile din play-off-ul de calificare pentru Cupa Mondială.
12:30
Kelemen Hunor: După rotativă, Guvernul a îndatorat România peste măsură. Măcar dacă ar fi cîştigat alegerile. Ăsta e preţul astăzi pe care noi plătim pentru greşelile de atunci # News.ro
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, afirmă că România plăteşte acum greşelile făcute de Guvern după rotativa în urma căreia Marcel Ciolacu a preluat funcţia de prim-ministru. Kelemen Hunor spune că, indiferent de declaraţiile politice făcute la televizor, fiecare ministru, indiferent de formaţiunea politică din care face parte, este autorul deciziilor pe care el însuşi le ia, în funcţia pe care o deţine.
12:30
Donald Trump împinge SUA spre un posibil război cu Iranul, în timp ce consilierii îi cer să se concentreze pe economie, în perspectiva alegerilor # News.ro
Preşedintele Donald Trump a împins Statele Unite la un pas de conflict militar cu Iranul, chiar dacă unii dintre consilierii săi îl avertizează că alegătorii sunt preocupaţi în primul rând de economie, ceea ce face ca escaladarea militară să devină un risc politic major înaintea alegerilor parţiale din acest an, transmite Reuters.
©2004—2026 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.