Trump cere înlăturarea unei democrate din conducerea Netflix, altfel vor exista "consecinţe"
ObservatorNews,
23 februarie 2026 11:40
Donald Trump a avertizat Netflix că va "suporta consecinţele" dacă nu o înlătură din conducerea companiei pe experta democrată în politică externă Susan Rice. Declarația vine în plină luptă corporatistă pentru preluarea gigantului media Warner Bros Discovery (WBD), unde Netflix concurează cu Paramount Skydance.
• • •
Alte ştiri de ObservatorNews
Acum 5 minute
13:30
Curs BNR, 23 februarie 2026. Leul românesc câştigă teren important în raport cu dolarul american # ObservatorNews
Reprezentanţii Băncii Naţionale a României au dat publicităţii cursul valutar pentru luni, 23 februarie 2026, iar cifrele arată că leul românesc a câştigat teren important în raport cu dolarul american.
Acum 10 minute
13:20
Lovitură pentru şoferi. Preţul motorinei sare de 8,2 lei/litru şi ar putea urca spre 8,5 lei - Analiză AEI # ObservatorNews
Preţul motorinei a trecut de 8,2 lei pe litru în unele benzinării şi ar putea ajunge la 8,3 - 8,5 lei în perioada următoare, dacă presiunile regionale şi evoluţia cotaţiei Brent se menţin, potrivit unei analize publicate de Asociaţia Energia Inteligentă (AEI).
Acum 30 minute
13:10
Case la 5.000 € într-o ţară tot mai iubită de români. Băncile de acolo nu oferă credite pentru ele # ObservatorNews
În ultimii ani, deși mai greu accesibilă din punct de vedere al distanței, Japonia a devenit o destinație tot mai apreciată de români pentru vacanțe. Orașele ei futuriste, tradițiile unice și peisajele impresionante atrag tot mai mulți turiști, dar puțini știu că țara soarelui răsare ascunde o oportunitate surprinzătoare pentru cei care visează la o schimbare: case la prețuri incredibil de mici sau chiar gratuite.
13:10
24 februarie, Sfântul Cuvios Petroniu de la Prodromu. Sărbătoare importantă în calendarul ortodox # ObservatorNews
Marţi, 24 februarie 2026, este prăznuit Sfântul Cuvios Petroniu de la Prodromu, sfânt cu care oamenii, în general, sunt mai puţin familiarizaţi.
13:00
Putin, de neclintit la 4 ani de la războiul de agresiune din Ucraina: Întărim armata și forţele nucleare # ObservatorNews
Cu o zi înainte de împlinirea a patru ani de război în Ucraina, Vladimir Putin i-a decorat luni pe ofiţeri ai armatei ruse la Kremlin, iar duminică, într-un scurt discurs televizat adresat trupelor, a transmis că dezvoltarea forțelor nucleare ale țării, după expirarea ultimului tratat de dezarmare cu Statele Unite, este o "prioritate absolută" și a promis să continue "întărirea" armatei. Pe 24 februarie se împlinesc patru ani de la declanşarea, de către Federaţia Rusă, a războiului de agresiune împotriva Ucrainei.
Acum o oră
12:50
Controversa alertelor în cazul depresurizării avionului pe Otopeni. Un pilot ia apărarea autorităţilor # ObservatorNews
După ce ministrul Alexandru Rogobete și șeful DSU, Raed Arafat, au fost acuzați că au panicat lumea în cazul depresurăzării avionului de pe Otopeni, pilotul Cezar Osiceanu a apărat pentru Observator reacția autorităților și a explicat că tot ce s-a făcut a respectat regulile internaționale și a fost o măsură de siguranță, nu un exces de zel.
12:50
Clasament ATP, 23 februarie 2026: Taylor Fritz urcă pe locul 7 mondial, în ciuda eliminării de la Delray Beach # ObservatorNews
Reprezentanţii ATP au dat publicităţii luni, 23 februarie 2026, noul clasament al celor mai buni jucători de tenis ai lumii, iar cifrele arată că americanul Taylor Fritz este unul dintre performerii săptămânii.
12:50
24 februarie, evenimente importante care au avut loc în această zi de-a lungul timpului # ObservatorNews
Prezentul este, poate, cel mai important, dar una dintre cele mai importante idei din viaţă este să nu ne uităm trecutul aşa că vă invităm să aflaţi ce evenimente deosebite s-au petrecut pe 24 februarie de-a lungul timpului.
12:40
Mesajul de pe steagul uriaş urcat de ruşi pe ambasada din Coreea de Sud. Moscova nu vrea să-l dea jos # ObservatorNews
Tensiuni diplomatice la Seul, în pragul împlinirii a patru ani de la începutul războiului din Ucraina. Coreea de Sud a cerut ambasadei Rusiei să coboare un steag uriaș cu mesajul "Victoria va fi a noastră", arborat pe clădirea reprezentanței diplomatice, transmite Reuters. Autoritățile sud-coreene reafirmă că invazia Rusiei este ilegală și critică cooperarea militară dintre Moscova și Phenian.
Acum 2 ore
12:30
Clasament WTA, 23 februarie 2026: Jaqueline Cristian redevine "racheta numărul 1" a României # ObservatorNews
Reprezentanţii WTA au dat publicităţii luni, 23 februarie 2026, noul clasament al celor mai bune jucătoare de tenis din lume, iar cifrele arată că Jaqueline Cristian a redevenit cea mai bine cotată jucătoare a României.
12:30
Un român din Spania și-a ucis vecinul, care se plângea mereu de zgomot. Victima, găsită în casa agresorului # ObservatorNews
Un român de 35 de ani și-a ucis vecinul de 59 de ani într-un bloc din cartierul Benimàmet, la Valencia. Victima a fost găsită chiar în apartamentul bărbatului. Polițiștii l-au reținut pe conațional.
12:30
Ungaria blochează noile sancțiuni europene împotriva Rusiei prin dreptul său de veto # ObservatorNews
Uniunea Europeană nu va putea adopta luni un nou pachet de sancțiuni împotriva Rusiei, din cauza veto-ului exprimat de Ungaria, a anunțat șefa diplomației europene, Kaja Kallas, potrivit AFP, informează Agerpres.
12:20
Conflict diplomatic între Seul și Moscova, la 4 ani de la război. Rusia, somată să coboare steagul "victoriei" # ObservatorNews
Tensiuni diplomatice la Seul, în pragul împlinirii a patru ani de la începutul războiului din Ucraina. Coreea de Sud a cerut ambasadei Rusiei să coboare un steag uriaș cu mesajul "Victoria va fi a noastră", arborat pe clădirea reprezentanței diplomatice, transmite Reuters. Autoritățile sud-coreene reafirmă că invazia Rusiei este ilegală și critică cooperarea militară dintre Moscova și Phenian.
12:10
Cupa Mondială 2026. Lot Uzbekistan: Abdukodir Khusanov este vedeta echipei. Programul meciurilor şi grupa # ObservatorNews
În perioada 11 iunie - 19 iulie, Statele Unite ale Americii, Canada şi Mexic găzduiesc a 23-a ediţie a Campionatului Mondial de fotbal, competiţie care, pentru prima dată în istorie, va avea 48 de echipe la start şi va fi transmisă în direct, şi în exclusivitate în România, de Antena 1 şi AntenaPLAY.
12:10
Cupa Mondială 2026. Lot Columbia: Luis Diaz este vedeta echipei. Programul meciurilor şi grupa # ObservatorNews
În perioada 11 iunie - 19 iulie, Statele Unite ale Americii, Canada şi Mexic găzduiesc a 23-a ediţie a Campionatului Mondial de fotbal, competiţie care, pentru prima dată în istorie, va avea 48 de echipe la start şi va fi transmisă în direct, şi în exclusivitate în România, de Antena 1 şi AntenaPLAY.
12:00
Ieşean atacat cu furci şi topoare după ce a ajutat poliţia. Agresorii au dat buzna în curte, în miez de noapte # ObservatorNews
Scene ca-n filme pe străzile localităţii ieşene Ţibana, unde patru indivizi înarmaţi cu bâte, furci şi topoare au dat buzna, în miez de noapte, în curtea unui localnic, au spart geamurile şi uşile locuinţei şi au pulverizat spray lacrimogen asupra persoanelor aflate înăuntru. Atacul a avut loc după ce bărbatul fusese bătut în stradă de unul dintre agresori, ca răzbunare pentru că ajutase poliţia.
12:00
Reacția Casei Albe după victoria SUA în fața Canadei la hochei: mesaj ironic pentru Justin Trudeau # ObservatorNews
Statele Unite au cucerit titlul olimpic la hochei pe gheață masculin, după victoria din finală în fața Canadei. La scurt timp, contul oficial al Casei Albe pe platforma X a publicat mesaje ironice la adresa vecinilor de la nord, inclusiv a fostului premier Justin Trudeau, potrivit News.ro.
12:00
Cupa Mondială 2026. Lot Portugalia: Vitinha este vedeta echipei. Programul meciurilor şi grupa # ObservatorNews
În perioada 11 iunie - 19 iulie, Statele Unite ale Americii, Canada şi Mexic găzduiesc a 23-a ediţie a Campionatului Mondial de fotbal, competiţie care, pentru prima dată în istorie, va avea 48 de echipe la start şi va fi transmisă în direct, şi în exclusivitate în România, de Antena 1 şi AntenaPLAY.
11:50
Un bărbat de 37 de ani a murit, după ce a căzut de la etajul superior al unui hotel din Mamaia Nord. Polițiștii iau în calcul mai multe variante, printre care și sinuciderea.
11:40
Trump cere înlăturarea unei democrate din conducerea Netflix, altfel vor exista "consecinţe" # ObservatorNews
Donald Trump a avertizat Netflix că va "suporta consecinţele" dacă nu o înlătură din conducerea companiei pe experta democrată în politică externă Susan Rice. Declarația vine în plină luptă corporatistă pentru preluarea gigantului media Warner Bros Discovery (WBD), unde Netflix concurează cu Paramount Skydance.
11:40
Iran, acord secret cu Rusia pentru a cumpăra mii de rachete portabile antiaeriene. Ce sunt sistemele Verba # ObservatorNews
Iranul a încheiat un acord secret cu Rusia pentru a cumpăra mii de rachete portabile antiaeriene, în valoare de aproximativ 500 de milioane de euro. Sunt rachete care pot fi lansate de pe umăr de către soldați și pot doborî avioane, drone sau rachete care zboară la joasă altitudine, relatează Financial Times.
Acum 4 ore
11:20
Cât de aproape este Rusia de o prăbușire economică, la patru ani de război? Analiză BBC din Lipetsk # ObservatorNews
La prima vedere, Yelets, un oraș situat la aproximativ 350 de kilometri sud de Moscova, pare desprins dintr-un basm rusesc, cu biserici ortodoxe cu cupole aurite și pescari la copcă pe râul înghețat. Însă, potrivit unei relatări semnate de Steve Rosenberg, editor BBC pentru Rusia, din Lipetsk, atmosfera idilică este înșelătoare.
11:10
Oraşul din România care dă tichete de 500 de lei pentru 10.000 de locuitori. Cine poate beneficia de ajutor # ObservatorNews
Aproape 10.000 de clujeni cu venituri modeste vor beneficia, în acest an, de vouchere de 500 de lei prin intermediul Programului social Alimente 2026, scrie Ştiri de Cluj.
11:00
Un ziar românesc din Cernăuţi publică lista militarilor din regiune căzuţi pe front, după 4 ani de război # ObservatorNews
La patru ani de la declanșarea războiului din Ucraina, un ziar românesc din Cernăuți publică lista completă a militarilor din regiune căzuți pe front, scrie Agerpres. Potrivit redactorului-șef al "Gazetei de Herța", aproape 1.800 de soldați au fost aduși acasă și înmormântați cu onoruri militare, iar printre ei se află sute de etnici români. Comunitatea românească din nordul Bucovinei resimte din plin pierderile, în timp ce zeci de tineri luptă în continuare pe linia frontului.
11:00
Politolog, după 4 ani de război: Condițiile ruşilor pentru a încheia conflictul sunt condiții de capitulare # ObservatorNews
Încheierea unui tratat de pace între Ucraina și Federația Rusă este departe de a se materializa deoarece pretențiile preşedintelui Vladimir Putin sunt inacceptabile, consideră politologul ucrainean de origine română Serhii Hackman.
11:00
Ploi în aproape toată țara, lapoviţă şi ninsoare în centru şi nord, iar la munte cod galben de viscol # ObservatorNews
Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare valabilă de luni, de la ora 10.00, până miercuri, la ora 22.00, aceasta vizând precipitaţii în general moderate cantitativ, strat de zăpadă şi viscol la munte, intensificări ale vântului.
10:50
Xi Jinping îl felicită pe Kim Jong Un pentru noul mandat și anunță "un nou capitol" în relațiile bilaterale # ObservatorNews
Președintele Chinei, Xi Jinping, și-a exprimat luni disponibilitatea de a coopera cu liderul nord-coreean Kim Jong Un pentru a inaugura un "nou capitol" în relațiile dintre cele două țări. Mesajul a fost transmis într-o scrisoare de felicitare adresată liderului de la Phenian, după realegerea acestuia la conducerea partidului unic aflat la putere, potrivit AFP, informează News.ro.
10:30
New York, paralizat de cea mai puternică furtună din ultimii 10 ani. Circulaţie interzisă şi şcoli închise # ObservatorNews
New York-ul este paralizat de o furtună de zăpadă considerată cea mai puternică din ultimii zece ani. Autorităţile au declarat stare de urgenţă şi au interzis circulaţia până luni la prânz, în timp ce meteorologii avertizează că oraşul ar putea fi acoperit de până la 70 de centimetri de zăpadă, iar rafalele de vânt vor atinge viteza de 80 km/h, scrie News.ro. Mii de zboruri au fost anulate, şcolile şi sediul ONU au fost închise, iar întreaga coastă de nord-est a SUA se pregăteşte pentru un episod de iarnă extremă cu efecte dramatice.
10:20
A început oficial Postul Paştelui, cel mai aspru din an. Timp de 48 de zile, credincioşii trebuie să respecte restricţii stricte.
10:20
A lăsat catedra și acum vinde sicrie. O profesoară din China a descoperit cheia succesului: Oamenii mor zilnic # ObservatorNews
Niciodată nu este prea târziu să te reprofilezi. La asta s-a gândit și o profesoară din China, care a lăsat catedra pentru o afacere mult mai profitabilă, iar acum are venituri anuale de 6 milioane de dolari.
10:00
El Mencho, cel mai căutat baron al drogurilor, ucis de armata mexicană. Val de violenţe în mai multe regiuni # ObservatorNews
El Mencho, unul dintre cei mai influenţi baroni ai drogurilor şi şeful cartelului Jalisco Nueva Generación, a fost ucis duminică de armata mexicană. Moartea lui Oseguera a declanşat violenţe în mai multe regiuni ale Mexicului.
09:40
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, susține că țara sa nu va pierde războiul și respinge ideea unor concesii teritoriale către Rusia în schimbul unui armistițiu.
Acum 6 ore
09:30
BAFTA 2026. Filmul "O bătălie după alta" a obţinut 6 trofee. Surpriză uriașă la categoria Cel mai bun actor # ObservatorNews
Londra a fost aseară epicentrul cinematografiei. Producţia americană "O bătălie după alta" a fost desemnată cel mai bun film la gala premiilor BAFTA. Filmul, cu Leonardo Dicaprio în rol principal, a dominat competiţia şi a adunat nu mai puţin de şase trofee. Cea mai mare surpriză a fost la categoria pentru cel mai bun actor, unde nu au câştigat nici Timothee Chalamet, nici Leonardo DiCaprio, sau Ethan Hawke, ci un actor britanic. Toate distincțiile britanice de seara trecută au oferit cele mai multe ori indicii despre cine va triumfa la Oscaruri.
09:10
Tentativele de asasinat, scandalurile și 4 ani de război care l-au încercat pe Zelenski, dar nu l-au doborât # ObservatorNews
Când tancurile rusești au trecut granița Ucrainei, în februarie 2022, s-a răspândit rapid zvonul că Volodimir Zelenski ar fi fugit din țară. Kievul era bombardat intens, trupele ruse se apropiau, iar liderii europeni se pregăteau pentru ce era mai rău. Atunci, președintele ucrainean a publicat un videoclip filmat cu telefonul, în fața sediului administrației prezidențiale, în care apărea în întuneric alături de cei mai apropiați consilieri și transmitea un mesaj scurt: "Suntem aici".
09:10
Vă amintiţi cum miercurea trecută toată ţara vorbea, încă de la prima oră a dimineţii, despre acelaşi lucru? Cu toţii am fost treziţi, la 4 dimineaţa, de sunetul de neconfundat şi imposibil de ignorat al Ro-Alertului. Anunţa codul roşu de ninsori şi, fără să ştim: o schimbare. Raed Arafat a transmis că, de acum, sistemul s-a modificat.
09:10
Un șofer de 50 de ani a plonjat cu Telsa într-un canal din Ungaria. Bărbatul a fost salvat, însă le-a mărturisit polițiștilor că nu își amintește cum a ajuns în apă.
09:10
Reprezentanţii Centrului INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române au oferit noi detalii despre starea traficului din România, luni, 23 februarie 2026.
08:50
ANIMAŢIE. Ce s-a întâmplat la bordul avionului cu 186 de oameni, întors din drum spre Egipt # ObservatorNews
Alertă aseară, atât la sol, cât și în aer, deasupra României. Un avion cu 186 de oameni la bord, care zbura spre Egipt, a întâmpinat probleme imediat după decolarea de pe Aeroportul Otopeni. La scurt timp, senzorul de presurizare al cabinei s-a activat, semnalând o posibilă defecțiune. Ajunși deasupra Bulgariei, piloții au decis să se întoarcă spre București. Pentru a reduce greutatea aeronavei la limita sigură de aterizare, avionul a zburat în cerc aproximativ o oră în sud-estul Bucureştiului. La Ministerul Sănătății s-a activat imediat o celulă de criză, dar, din fericire, nu a fost necesară acordarea de îngrijiri medicale pasagerilor sau echipajului. Programat să decoleze la ora 6 în această dimineaţă, zborul a fost amânat deja de două ori. Conform datelor de pe radar, ar urma să decoleze în următoarele minute.
08:40
Staţiunea care a devenit destinaţia ideală pentru vacanţa de schi. Copiii au luat cu asalt pârtiile # ObservatorNews
Dacă pentru unii elevi pauza s-a încheiat, iar astăzi se întorc în bănci, pentru alţii, distracţia abia acum începe. De astăzi, alte 17 judeţe au intrat în vacanţa de schi, iar la Topliţa atmosfera e deja ca într-o tabără în toată regula. Pârtiile sunt pline de copii cu obrajii roşii şi energie cât pentru tot sezonul rece. Iar, după orele petrecute pe zăpadă, programul continuă cu jocuri, ateliere şi drumeţii pe munte.
08:40
Cum au celebrat nepalezii stabiliți în România Anul Nou Tibetan: "Sărbătorim împreună, ca niște prieteni" # ObservatorNews
Comunitatea nepaleză din România a sărbătorit Revelionul. Mai exact, Anul Nou al adepților budismului himalayan şi al comunității Sherpa. Peste 450 de cetăţeni originari din Nepal care trăiesc și muncesc în prezent în România au celebrat prin dansuri tradiționale, ritualuri religioase și spectacole culturale. De la eveniment nu a lipsit nici mâncarea tradiţională.
08:30
Căsătoriți la înălțime pentru o zi. Evenimentul care a devenit tradiție pe vârful Măgura din Munții Făgăraș # ObservatorNews
Dragobetele a fost sărbătorit în avans la Sibiu, acolo unde iubirea a urcat la înălțime, la propriu. Mai multe cupluri s-au adunat pe vârful Măgura, din Munții Făgăraş au spus un mare "DA" în faţa întregii lumi. Aceştia s-au căsătorit pentru o zi, într-un decor de poveste, cu zăpadă, aer curat și o privelişte care îţi taie răsuflarea.
08:20
Tradiţii şi obiceiuri în Postul Paştelui. Ritualul care anunţă sfârşitul perioadei în care se pot face nunţi # ObservatorNews
A început Postul Paștelui, iar în multe zone din țară momentul este marcat prin tradiții păstrate cu grijă de sute de ani. Într-o localitate din Sibiu, începutul Postului Mare a fost vestit prin focuri aprinse pe dealuri, într-un ritual spectaculos care adună întreaga comunitate.
08:20
A început Postul Paştelui, cel mai aspru din an. Ce opţiuni alimentare au românii în următoarele 48 de zile # ObservatorNews
De astăzi începe oficial Postul Paştelui. Este considerat cel mai aspru din an, pentru că timp de 48 de zile credincioşii trebuie să respecte restricţii stricte. Ieri, de lăsata secului, oamenii s-au adunat în jurul mesei, ca să intre în post împăcaţi.
08:00
Horoscop 24 februarie 2026. Zodia pusă în faţa unei cumpene care îi poate da planurile peste cap # ObservatorNews
Horoscop 24 februarie 2026. Ziua vine cu decizii neașteptate, limite clar stabilite și situații care pot schimba direcția unei zile aparent obișnuite pentru multe zodii.
07:50
După ger și ninsoare, vremea se schimbă radical. Tempetaturi și de 17 grade în weekend # ObservatorNews
După ce săptămâna trecută am trecut, la propriu, prin viscol şi ninsori puternice, începem să respirăm uşuraţi, vine primăvara! Urmează zile însorite cu temperaturi cu 10 grade Celsius mai mari decât cele de acum. Meteorologii ne sfătuiesc să ţinem, totuşi, hainele groase la îndemână, pentru că se anunţă o primăvară capricioasă.
07:50
Diana Buzoianu, chemată la "Ora Guvernului" să explice blocajul de la barajul Mihăileni # ObservatorNews
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, este chemată luni în plenul Camerei Deputaților, la "Ora Guvernului", la solicitarea PSD. Tema dezbaterii este "Responsabilitatea ministrului pentru blocarea investițiilor strategice ale statului - cazul Acumulării Mihăileni de pe râul Crișul Alb, județul Hunedoara", potrivit News.ro.
Acum 8 ore
07:00
Luni încep interviurile pentru desemnarea şefilor Parchetului ICCJ, DNA şi DIICOT, când sunt programaţi candidaţii pentru conducerea Parchetului ICCJ. Cristina Chiriac, procuror şef serviciu la DNA Iaşi şi procurorul militar Bogdan Pârlog candidează pentru funcţia de procuror general, în timp ce actualul şef al DNA, Marius Voineag, candidează pentru cea de adjunct al procurorului general.
06:40
Senatul dezbate luni și supune la vot moţiunea simplă formulată de senatorii Opoziţiei împotriva ministrului Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, pentru "modul defectuos, ideologizat şi necoordonat" în care a reprezentat interesele României în procesul decizional european privind Acordul UE - Mercosur. Ședința începe la ora 16.
06:10
Ministrul de Finanțe, despre dezghețarea pesiilor: E prematur. Ar fi doar promisiuni # ObservatorNews
Discuțiile despre o posibilă dezghețare a pensiilor sunt, în acest moment, „premature”, susține ministrul de Finanțe, Alexandru Nazare, subliniind că orice majorare trebuie făcută „într-un mod sustenabil”, pe baza evoluțiilor lunare și a execuției bugetare.
Acum 24 ore
23:50
LOTO 6/49 duminică 22 februarie 2026. Duminică, 22 februarie, au avut loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, după ce la tragerile loto de joi, 19 februarie, Loteria Română a acordat 24.051 de câștiguri în valoare totală de peste 1,87 milioane de lei.
©2004—2026 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.