Trump intenţionează să ”dicteze” deciziile pe care să le ia Venezuela până la noi ordine, anunţă Casa Albă, punând-o la punct pe preşedinta interimară Delcy Rodriguez, după ce a anunţat că ”niciun agent extern nu guvernează” ţara
News.ro,
8 ianuarie 2026 12:40
Statele Unite intenţionează să ”dicteze” - până la noi ordine - deciziile autorităţilor din Venezuela şi să păstreze controlul comercializării petrolului venezuelean pe o perioadă ”nedeterminată”, anunţă administraţia Trump, relatează AFP.
• • •
Alte ştiri de News.ro
Acum 5 minute
10:00
INS: În primele 11 luni din 2025 au fost eliberate 34.602 autorizaţii de construire pentru clădiri rezidenţiale, în creştere cu 4,4% faţă de 2024 # News.ro
În perioada ianuarie-noiembrie 2025, au fost eliberate 34.602 autorizaţii de construire pentru clădiri rezidenţiale, în creştere cu 4,4% faţă de perioada similară din 2024, arată datele publicate de Institutul Naţional de Statistică (INS).
10:00
INS: Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul, cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete, a crescut cu 0,4%, în primele 11 luni din 2025, faţă de perioada similară din 2024, ca serie brută # News.ro
Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a crescut, în perioada ianuarie-noiembrie 2025, faţă de perioada similară din 2024, atât ca serie brută cu 0,4%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 1%, arată datele publicate de Institutul Naţional de Statistică (INS).
10:00
Roberto De Zerbi după înfrângerea OM împotriva PSG în Supercupa Franţei: „Am plâns în vestiar” # News.ro
Antrenorul echipei Olympique Marseille, Roberto De Zerbi, a declarat că a plâns în vestiar după înfrângerea împotriva PSG, în Supercupa Franţei.
10:00
INS: Sosirile înregistrate în structurile de primire turistică, inclusiv apartamente şi camere de închiriat, au scăzut cu 2,2% între ianuarie-noiembrie 2025, la 13,01 milioane persoane # News.ro
Sosirile înregistrate în structurile de primire turistică (inclusiv apartamente şi camere de închiriat), în primele 11 luni din 2025, au însumat 13,010 milioane persoane, în scădere cu 2,2% faţă de perioada similară din 2024, arată datele publicate de Institutul Naţional de Statistică (INS). 81,6% din totalul de turişti au fost români, în timp ce sosirile turiştilor străini au reprezentat 18,4%, cei mai mulţi străini venind din Germania, Italia şi Israel.
Acum 30 minute
09:40
IGSU - 32 de localităţi, din 15 judeţe, afectate de ninsori şi viscol / Intervenţie cu şenilata în judeţul Hunedoara, pentru preluarea unui pacient dependent de dializă / Peste 1.000 de consumatori din Caraş-Severin şi Dolj, fără energie electrică - FOTO # News.ro
Vântul puternic, ninsorile ăi viscolul au protus efecte în 32 de localităţi, din 15 judeţe, anunţă IGSU, care precizează că, în judeţul Hunedoara a fost necesară intervenţia cu şenilata pentru preluarea unui pacient dependent de dializă, iar în Botoşani, zece persoane, printre care şi trei copii, au fost salvate după ce au rămas înzăpezite în autoturisme. Peste 1.000 de consumatori din Caraş-Severin şi Dolj nu au energie electrică din cauza unor avarii la reţea.
09:30
Aproximativ 380.000 de gospodării fără curent în nord-vestul Franţei, în urma furtunii Goretti, cu rafale de vânt, izolat de peste 200 km/h # News.ro
Aproximativ 380.000 de clienţi nu aveau curent vineri dimineaţa în Franţa, după furtuna Goretti, care a măturat nord-vestul ţării cu rafale, izolat, de peste 200 de kilometri pe oră, anunţă gestionarul reţelei Enedis, relatează AFP.
09:30
INS: Produsul Intern Brut al României estimat pentru trimestrul III 2025 a crescut cu 1,7%, pe serie brută, faţă de trimestrul III 2024, la 518,092 miliarde lei # News.ro
Produsul Intern Brut al României estimat pentru trimestrul III 2025 a fost de 518,092 miliarde lei preţuri curente, în creştere – în termeni reali – cu 1,7%, pe serie brută, faţă de trimestrul III 2024, arată datele provizorii (2) publicate de Institutul Naţional de Statistică (INS). În primele nouă luni ale anului, economia României a crescut, comparativ cu perioada similară din 2024, cu 0,9% pe seria brută şi cu 1,5% pe seria ajustată sezonier.
Acum o oră
09:20
Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti - Traficul aerian pe Aeroportul Internaţional ”Henri Coandă” şi pe Aeroportul Internaţional Bucureşti Băneasa ”Aurel Vlaicu” se desfăşoară în condiţii de iarnă, fără perturbări # News.ro
raficul aerian pe Aeroportul Internaţional ”Henri Coandă” şi pe Aeroportul Internaţional Bucureşti Băneasa ”Aurel Vlaicu” se desfăşoară în condiţii de iarnă, fără perturbări, anunţă vineri dimineaţă Compania Naţională Aeroporturi Bucureşt.
09:20
Google vrea să schimbe modul în care serviciul de e-mail al companiei funcţionează, aducând un nou mod de vizualizare a informaţiilor, extrase din mesaje cu ajutorul AI.
09:10
Preşedintele Nicuşor Dan prezintă înregistrarea convorbirii dintre pilotul aeronavei Spartan şi controlorul de trafic din Zürich, care confirmă escortarea aeronavei româneşt în semn de mulţumire pentru sprijinul în cazul incendiului din Crans Montana # News.ro
Preşedintele Nicuşor Dan prezintă înregistrarea convorbirii dintre pilotul român al aeronavei Spartan care îl aducea în ţară de la Paris şi controlorul de trafic din Zürich, în care este comunicată decizia de escortare a aeronavei româneşti în semn de mulţumire pentru sprijinul în cazul incendiului din Crans Montana. Şeful statului reafirmă că acest gest a reprezentat un semn de recunoştinţă pentru sprijinul acordat de statul român în transportul internaţional al victimelor incendiului din Crans-Montana. ”A-l acuza pe Preşedintele României de minciună în legătură cu un gest simbolic de respect al unui alt stat reprezintă un atac la adresa imaginii şi credibilităţii ţării noastre”, afirmă Nicuşor Dan.
09:10
Ministerul Culturii a publicat componenţa comisiilor de concurs pentru conducerile MNAR, MNIR, Muzeul Naţional Bran, Opera din Iaşi # News.ro
Ministerul Culturii a publicat componenţa comisiilor pentru concursurile de proiecte de management în instituţiile publice de cultură din subordinea sa.
Acum 2 ore
09:00
Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti acuză Guvernul de lipsă de interes pentru dezvoltarea unui învăţământ superior echitabil: Educaţia în România, 2026 - fără echitate, fără buget, fără ministru / Ce revendicări au studenţii # News.ro
Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România (ANOSR) acuză lipsa de interes a Guvernului pentru dezvoltarea unui învăţământ superior echitabil şi centrat pe nevoile reale ale studenţilor, solicitând din nou, în contextul discuţiilor privind numirea unui nou ministru al Educaţiei şi bugetul pe 2026, revenirea la reducerea de 90% pentru studenţi la transportul feroviar intern pe toate rutele, revenirea la alocarea fondului de burse pe toată durata anului calendaristic (12 luni), creşterea procentului din salariul minim net din care se calculează valoarea costului standard pentru constituirea fondului de burse de la 10% la 17,5%, pentru a reveni la o valoare a fondului de burse alocat similară cu cea din 2024, reintroducerea posibilităţii studenţilor înmatriculaţi pe locuri cu taxă de a beneficia de burse din fondurile de la bugetul de stat, creşterea contribuţiei din fonduri proprii a instituţiilor de învăţământ superior la fondul de burse.
09:00
Cristiano Ronaldo a înscris primul său gol din 2026. Este al 25-lea an consecutiv în care marchează - VIDEO # News.ro
Cristiano Ronaldo a marcat primul său gol din anul 2026 joi, împotriva echipei Al Qadsiah. A marcat astfel în fiecare dintre ultimii 25 de ani.
08:50
Rusia a lovit în noaptea de joi spre vineri „ţinte strategice” din Ucraina cu ajutorul rachetei hipersonice Oreşnik, a anunţat Ministerul Apărării rus într-un comunicat, citat de AFP.
08:20
Preşedintele Nicuşor Dan prezintă înregistrarea convorbirii dintre pilotul aeronavei Spartan şi controlorul de trafic din Zürich, care conformă escortarea aeronavei româneşt în semn de mulţumire pentru sprijinul în cazul incendiului din Crans Montana # News.ro
Preşedintele Nicuşor Dan prezintă înregistrarea convorbirii dintre pilotul român al aeronavei Spartan care îl aducea în ţară de la Paris şi controlorul de trafic din Zürich, în care este comunicată decizia de escortare a aeronavei româneşti în semn de mulţumire pentru sprijinul în cazul incendiului din Crans Montana. Şeful statului reafirmă că acest gest a reprezentat un semn de recunoştinţă pentru sprijinul acordat de statul român în transportul internaţional al victimelor incendiului din Crans-Montana. ”A-l acuza pe Preşedintele României de minciună în legătură cu un gest simbolic de respect al unui alt stat reprezintă un atac la adresa imaginii şi credibilităţii ţării noastre”, afirmă Nicuşor Dan.
08:20
Nvidia cere plata integrală în avans pentru cipurile H200 destinate Chinei, pe fondul incertitudinilor de reglementare # News.ro
Nvidia solicită clienţilor din China plata integrală în avans pentru comenzile de cipuri de inteligenţă artificială H200, într-o mişcare menită să reducă riscurile generate de lipsa de claritate privind aprobările autorităţilor de la Beijing pentru aceste livrări, au declarat pentru Reuters două surse apropiate situaţiei.
08:20
Botoşani - Zece persoane, printre care şi trei copii, au avut nevoie de sprijinul pompierilor după ce au rămas înzăpezite cu autoturismele - FOTO # News.ro
Zece persoane, printre care şi trei copii, au avut nevoie de sprijinul pompierilor după ce au rămas înzăpezite cu autoturismele pe drumuri din judeţul Botoşani.
08:20
Rusia - Mai mult de 500.000 de persoane fără energie electrică în urma unui atac ucrainean (guvernator) # News.ro
Mai mult de 500.000 de persoane sunt private de energie electrică în urma unui atac ucrainean asupra regiunii ruse Belgorod, a anunţat vineri guvernatorul local, Viatcheslav Gladkov.
Acum 4 ore
08:00
Preşedintele Nicuşor Dan prezintă înregistrarea convorbirii dintre pilotul român al aeronavei Spartan şi controlorul de trafic din Zürich, în care este comunicată decizia de escortare a aeronavei româneşti: Este inadmisibil nivelul de dezinformare # News.ro
Preşedintele Nicuşor Dan prezintă înregistrarea convorbirii dintre pilotul român al aeronavei Spartan care îl aducea în ţară de la Paris şi controlorul de trafic din Zürich, în care este comunicată decizia de escortare a aeronavei româneşti, şeful statului reafirmând că acest gest a reprezentat un semn de recunoştinţă pentru sprijinul acordat de statul român în transportul internaţional al victimelor incendiului din Crans-Montana.
07:40
Conducătorii Iranului se confruntă cu o criză de legitimitate pe fondul răspândirii tulburărilor - VIDEO # News.ro
Pe fondul evoluţiei rapide a tulburărilor antiguvernamentale din Iran şi al presiunii crescânde din partea comunităţii internaţionale, clasa clericală pare incapabilă, deocamdată, să facă faţă ceea ce a devenit o criză de legitimitate în inima Republicii Islamice, conform Reuters.
07:40
Paramount Skydance a reiterat joi că oferta sa de 108,4 miliarde de dolari pentru Warner Bros Discovery este superioară celei înaintate de Netflix, argumentând că valoarea diviziei de televiziune prin cablu, element central în structura tranzacţiei propuse de Netflix, este, în esenţă, nulă, transmite Reuters.
07:10
Rusia a lovit Ucraina cu rachete balistice hipersonice, în urma atacurilor fiind ucise patru persoane în Kiev, potrivit autorităţilor ucrainene # News.ro
Rusia a lansat joi noaptea o serie de rachete asupra Ucrainei, ucigând cel puţin patru persoane în capitala Kiev şi lovind infrastructura din vestul ţării cu o rachetă balistică, au declarat autorităţile, în cadrul celui mai recent atac asupra ţării, în condiţii de temperaturi extrem de scăzute, scrie CNN.
07:10
Samsung Electronics estimează o creştere de aproape trei ori a profitului trimestrial, pe fondul exploziei preţurilor la memorii # News.ro
Samsung Electronics anticipează că profitul său operaţional aproape s-a triplat în ultimul trimestru al anului trecut, atingând un nivel record, pe fondul creşterii accelerate a preţurilor la cipurile de memorie, alimentată de cererea explozivă din zona inteligenţei artificiale, transmite CNBC.
06:40
Venezuela - Enrique Marquez, fost candidat la alegerile prezidenţiale, printre primii opozanţi eliberaţi - VIDEO # News.ro
Fostul candidat la alegerile prezidenţiale din Venezuela, Enrique Marquez, se numără printre primii prizonieri politici eliberaţi în cadrul eliberărilor anunţate luni de autorităţi, potrivit unui videoclip realizat de un jurnalist local, informează AFP.
06:40
China investighează achiziţia startupului AI Manus de către Meta, pe fondul regulilor de control al exporturilor # News.ro
China a anunţat joi că va deschide o investigaţie privind achiziţia startupului de inteligenţă artificială Manus de către Meta Platforms, într-o tranzacţie evaluată la aproximativ 2 miliarde de dolari, pentru a verifica respectarea legislaţiei privind controlul exporturilor şi transferul de tehnologie, transmite CNBC.
06:20
Donald Trump se va întâlni cu Maria Corina Machado şi spune că ar fi o „onoare” ca ea să-i acorde premiul Nobel # News.ro
Donald Trump a anunţat joi că opozanta venezueleană Maria Corina Machado va fi la Washington săptămâna viitoare şi s-a declarat „nerăbdător” să o întâlnească, adăugând că ar fi „o mare onoare” dacă ea i-ar înmâna Premiul Nobel pentru Pace.
06:20
UE obligă platforma X să păstreze mai mult timp documentele despre Grok, pe fondul scandalului imaginilor sexualizate generate de AI # News.ro
Comisia Europeană a cerut platformei X, deţinută de Elon Musk, să extindă perioada de păstrare a tuturor documentelor interne legate de chatbotul său de inteligenţă artificială, Grok, în timp ce autorităţile europene verifică respectarea regulilor privind conţinutul ilegal, după apariţia unor imagini sexualizate generate de AI, transmite Reuters.
06:10
Trump se întâlneşte cu liderii marilor companii petroliere pentru a-i atrage de partea strategiei sale în Venezuela # News.ro
Donald Trump îi primeşte vineri pe liderii marilor companii petroliere pentru a încerca să îi convingă să adere la strategia sa în Venezuela, unde intenţionează să impună un control asupra petrolului pentru mulţi ani.
Acum 6 ore
05:50
Creşterea economiei mondiale este prognozată să scadă la 2,7% în 2026, de la 2,8% în 2025, înainte de o uşoară accelerare la 2,9% în 2027, niveluri care rămân sub media de 3,2% din perioada pre-pandemică 2010–2019, arată un raport publicat joi de Organizaţia Naţiunilor Unite, citat de Reuters.
05:50
Trump a anunţat că Statele Unite vor „începe atacuri terestre” împotriva cartelurilor de droguri # News.ro
Donald Trump a anunţat joi că, după atacurile împotriva navelor maritime din Caraibe şi Pacific, Statele Unite vor lansa atacuri „terestre” împotriva cartelurilor, fără a preciza exact unde.
05:20
Acţiunile europene din sectorul apărării au închis joi în creştere, pe fondul tensiunilor geopolitice # News.ro
Bursele europene au încheiat şedinţa de joi în teritoriu negativ, însă acţiunile companiilor din industria apărării au continuat să crească, susţinute de apelul preşedintelui american Donald Trump pentru majorarea semnificativă a bugetului militar al Statelor Unite, transmite CNBC.
05:10
Preşedintele SUA, Donald Trump, a sugerat că va lăsa să expire ultimului tratat strategic de control al armelor dintre SUA şi Rusia, fără a accepta oferta Moscovei de a prelungi voluntar limitele impuse desfăşurării celor mai puternice arme nucleare din lume, potrivit declaraţiilor pe care le-a făcut într-un interviu publicat, joi, de The New York Times, relatează Reuters.
Acum 8 ore
03:30
Donald Trump vrea acum să construiască un etaj deasupra coloanelor Casei Albe. Este pentru prima dată când sunt dezvăluite proiecte ce vizează modificarea aripii vestice a Casei Albe # News.ro
Donald Trump intenţionează să construiască un etaj deasupra coloanelor Casei Albe în cadrul proiectului său de construire a unei imense săli de bal în valoare de 400 de miliarde de dolari, a declarat joi arhitectul responsabil de proiect, relatează AFP.
03:20
Iranul s-a confruntat joi cu o întrerupere a internetului la nivel naţional, potrivit grupului de monitorizare a internetului NetBlocks, în timp ce protestele împotriva dificultăţilor economice au continuat în toată ţara, relatează Reuters.
02:40
Agenţii federali americani au împuşcat două persoane în Portland, Oregon, care au fost ulterior transportate la spital, a declarat joi după-amiază poliţia, îndemnând comunitatea locală să rămână calmă după tensiunile crescute care au urmat unui alt incident armat petrecut cu o zi înainte în Minneapolis, relatează Reuters.
02:20
Un echipaj al Staţiei Spaţiale Internaţionae se va întoarce mai devreme pe Pământ din cauza unei probleme de sănătate a unui astronaut # News.ro
NASA a anunţat joi că cei patru membri ai echipajului Staţiei Spaţiale Internaţionale (ISS) se vor întoarce pe Pământ mai devreme decât era prevăzut din cauza unei probleme de sănătate a unui astronaut, fiind prima evacuare de acest tip din istoria laboratorului orbital, relatează AFP.
02:10
„Nu am nevoie de dreptul internaţional”: Trump asigură că „moralitatea” sa este singura limită care îl împiedică să acţioneze în lume # News.ro
Preşedintele american Donald Trump a afirmat într-un interviu publicat joi că doar propria sa „moralitate” poate constitui o limită în gestionarea politicii externe a Statelor Unite, miliardarul adăugând că „nu are nevoie” de dreptul internaţional, relatează AFP.
Acum 12 ore
01:10
Groenlanda ar trebui să poarte discuţii cu SUA fără Danemarca, afirmă liderul opoziţiei. Guvernul spune că nu este posibil # News.ro
Groenlanda ar trebui să poarte discuţii directe cu guvernul SUA, fără Danemarca, a declarat pentru Reuters un lider al opoziţiei din Groenlanda, în contextul în care insula arctică analizează modul în care să răspundă la noua iniţiativă a preşedintelui Donald Trump de a o aduce sub controlul SUA.
00:50
Explozii s-a auzit în timpul nopţii de joi spre vineri în capitala ucraineană Kiev şi la Liov, oraş din vestul Ucrainei, aproape de graniţa cu Polonia, după ce Rusia a lansat un atac cu rachete şi drone la scară largă în toată ţara, relatează Kyiv Independent..
00:20
Petrolierul rus reţinut de SUA are legături cu oligarhul Ilan Şor, potrivit unei investigaţii Sistema/Europa Liberă # News.ro
Petrolierul rus Marinera care a fost confiscat miercuri de autorităţile americane, după ce a fost urmărit peste două săptămâni, timp în care şi-a schimbat pavilionul, are legături cu vechi aliaţi ai Kremlinului – oligarhul moldovean fugar Ilan Şor şi fostul deputat ucrainean Viktor Baranski, relevă o investigaţie a proiectului „Sistema” al postului de radio Europa Liberă / Radio Liberty.
00:10
Serie A: Stanciu a ratat un penalti în minutul 90+9 şi Genoa a făcut doar 1-1 pe terenul lui AC Milan # News.ro
Echipa italiană Genoa a încheiat la egalitate joi seara, în deplasare, scor 1-1, gruparea AC Milan, în etapa a 19-a din Serie A. Mijlocaşul român Nicolae Stanciu a ratat un penalti pentru oaspeţi, la ultima fază a meciului.
00:10
Campioana Angliei, FC Liverpool, a terminat la egalitate joi seara, în deplasare, scor 0-0, cu Arsenal Londra, în etapa a 21-a din Premier League.
00:00
Serie A: Stanciu a ratat un penalti în minutul 90+9 şi Genoa a făcut doar 1-1 lpe terenul lui AC Milan # News.ro
Echipa italiană Genoa a încheiat la egalitate joi seara, în deplasare, scor 1-1, gruparea AC Milan, în etapa a 19-a din Serie A. Mijlocaşul român Nicolae Stanciu a ratat un penalti pentru oaspeţi, la ultima fază a meciului.
8 ianuarie 2026
23:30
Escortarea avionului militar care-l transporta pe preşedintele Nicuşor Dan de către aeronave elveţiene, o misiune de rutină, pentru verificarea zborului / Preşedintele şi echipa sa, acuzaţi de ”minciună sfruntată” # News.ro
Escortarea avionului militar care-l transporta pe preşedintele Nicuşor Dan de către aeronave elveţiene a fost o misiune de rutină, pentru verificarea zborului, aşa-numitele ”live missions” derulate de către Forţele Aeriene Elveţiene, transmite, joi seară, jurnalistul Patrick André de Hillerin, care a obţinut un punct de vedere de la Armata Elveţiană. Preşedintele şi echipa sa, care au susţinut că escorta a fost ”un gest de apreciere pentru sprijinul acordat în transportul internaţional al victimelor incendiului din Crans-Montana”, sunt acuzaţi de ”minciună sfruntată prin care au încercat să gonfleze importanţa planetară” a preşedintelui Dan.
23:30
Reuters: Administraţia Trump ia în considerare să facă plăţi către locuitorii din Groenlanda ca să accepte să se alăture SUA # News.ro
Oficialii americani au discutat despre trimiterea de plăţi forfetare către locuitorii din Groenlanda, ca parte a unei încercări de a-i convinge să se separe de Danemarca şi să se alăture potenţial Statelor Unite, potrivit a patru surse familiarizate cu problema, citate de Reuters.
23:20
Campioana Volei Alba Blaj a pierdut, joi, în deplasare, şi al treilea meci din grupa A a Ligii Campionilor, scor 1-3, cu Volero Le Cannet.
23:10
Echipa Real Madrid s-a calificat joi seara în finala Supercupei Spaniei, după ce a dispus cu 2-1, la Jeddah, de Atletico Madrid, în a doua semifinală a competiţiei.
22:40
Dominic Fritz: Flavia Boghiu este nevinovată / Motivul real pentru dosarul fabricat, sigur, îl intuiţi, Flavia Boghiu a fost incomodă pentru mai mulţi dezvoltatori imobiliari # News.ro
Preşedintele USR, Dominic Fritz, a declarat, joi seară, că s-au încheiat cei doi ani de calvar în care fostul viceprimar USR al Braşovului, Flavia Boghiu, a fost cercetată pentru abuz în serviciu şi trimisă în judecată, iar acum a fost achitată. Fritz spune că dosarul penal a fost fabricat pentru că Bogiu aceasta a fost incomodă pentru dezvoltatorii imobiliari.
22:30
Supercupa Franţei: Olympique Marseille a întors rezultatul, dar a pierdut trofeul la penaltiuri, 1-4 cu PSG # News.ro
Echipa franceză PSG a câştigat joi seara Supercupa Franţei, în Kuwait, învingând pe Olympique Marseille cu 4-1, după lovituri de departajare. După 90 de minute scorul a fost egal, 2-2.
22:30
Senatul SUA votează o rezoluţie referitoare la puterile de război pentru a-l împiedica pe Trump să întreprindă alte acţiuni militare în Venezuela. Rezoluţia iniţiată de democraţi impune preşedintelui SUA să solicite aprobarea Congresului # News.ro
Senatul SUA a votat joi pentru a promova o rezoluţie iniţiată de democraţi, dar votată inclusiv de cinci republicani pe tema puterilor de război, pentru a-l împiedica pe Donald Trump să întreprindă noi acţiuni militare împotriva Venezuelei, după ce acesta a ordonat un raid în weekend pentru a-l captura pe preşedintele ţării, Nicolás Maduro, fără a informa în prealabil Congresul, relatează The Guardian.
©2004—2026 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.