Cinci procese în care a fost implicată Maria Cocoru, fosta proprietară a zonei retrocedate din IOR, se judecă în luna iunie
Buletin de București,
10 iunie 2025 12:40
Cinci procese în care a fost implicată Maria Cocoru, fosta proprietară a zonei retrocedate din IOR, se judecă luna aceasta. O ședință de judecată a avut loc marți, 10 iunie, la Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) și vizează Parcul Brâncuși, se arată pe site-ul instanței de judecată. Este vorba despre un proces deschis […] The post Cinci procese în care a fost implicată Maria Cocoru, fosta proprietară a zonei retrocedate din IOR, se judecă în luna iunie appeared first on Buletin de București.
• • •
Alte ştiri de Buletin de București
Acum 8 ore
15:50
Intercity care nu respectă standardele legale, în programul „Trenurile Soarelui”. Directorul CFR Călători: „Da, ştiu, OK, nu îl am!” # Buletin de București
Două trenuri Intercity incluse în programul Trenurile Soarelui vor circula cel puţin câteva săptămâni fără vagon bar-bistro, în ciuda unui ordin de ministru care stipulează că prezenţa unui astfel de vagon este obligatorie. Confruntat cu această problemă, directorul CFR Călători, Traian Preoteasa, a răspuns „Da, ştiu, OK, nu îl am, am înţeles!”, potrivit jurnaliştilor de […] The post Intercity care nu respectă standardele legale, în programul „Trenurile Soarelui”. Directorul CFR Călători: „Da, ştiu, OK, nu îl am!” appeared first on Buletin de București.
15:40
VIDEO | Şarpe găsit în Piaţa Victoriei. Bucureştenii au dat alerta, iar jandarmii l-au luat şi dus într-o zonă departe de populaţie # Buletin de București
Un şarpe a fost observat miercuri, 11 iunie 2025, în jurul orei 19:30, în zona Pieţei Victoriei din Bucureşti, la intersecţia dintre Şoseaua Nicolae Titulescu şi strada Doctor Felix. Prezenţa reptilei a stârnit panică în rândul trecătorilor, care au apelat serviciul de urgenţă 112 pentru a semnala incidentul, a transmis Jandarmeria București. La faţa locului […] The post VIDEO | Şarpe găsit în Piaţa Victoriei. Bucureştenii au dat alerta, iar jandarmii l-au luat şi dus într-o zonă departe de populaţie appeared first on Buletin de București.
Acum 12 ore
13:50
Evenimentul „Porţi deschise la Cotroceni” rămâne valabil şi pe mandatul noului preşedinte # Buletin de București
Evenimentul „Porţi Deschise la Cotroceni” se va organiza în continuare, după aprobarea noului preşedinte, Nicuşor Dan. Evenimentul va rămâne într-un format permanent, începând cu data de 14 iunie 2025. În cadrul evenimentului, în zilele de sâmbătă și duminică, în intervalul 10:00–18:00 (ora 17:00 ultima intrare în cadrul Complexului „Palat Cotroceni”) următoarele zone din incinta Complexului […] The post Evenimentul „Porţi deschise la Cotroceni” rămâne valabil şi pe mandatul noului preşedinte appeared first on Buletin de București.
13:20
Liniile 69 și 96 vor fi deviate weekendul acesta. Măsura este luată de către autoritățile locale ca urmare a unor lucrări la rețeaua de gaze de pe Șoseaua Panduri. Potrivit comunicatului de presă emis de Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București – Ilfov (TPBI), linia 69 va funcţiona pe traseul de bază între capătul de […] The post Liniile 69 și 96, deviate în weekendul 13-15 iunie appeared first on Buletin de București.
13:10
Traficul va fi restricționat în Capitală, pentru mai multe evenimente din weekend # Buletin de București
Traficul va fi restricționat în weekendul 13-15 iunie, în mai multe zone din Capitală, pentru buna desfășurare a unor evenimente sportive și cultural-artistice, anunță Brigada Rutieră. Run for Heroes Sute de alergători sunt așteptați duminică, 15 iunie, în parcarea Bibliotecii Naționale, pentru a participa la competiția caritabilă „Run for Heroes”. Toate fondurile vor fi donate […] The post Traficul va fi restricționat în Capitală, pentru mai multe evenimente din weekend appeared first on Buletin de București.
12:50
Percheziţii în Bucureşti şi alte două judeţe, în dosarul şefului din Jandarmerie care era şi afacerist # Buletin de București
Sunt percheziţii astăzi, 12 iunie, în mai multe locaţii din Bucureşti, Brăila şi Tulcea, în dosarul în care şeful Jandarmeriei Brăila este acuzat că avea afaceri incompatibile cu funcţia sa militară. Potrivit unor surse citate de Agerpres, colonelul Nicolae Iulian Albăceanu coordona o reţea de plasare a forţei de muncă şi business-uri în fast-food. Într-un […] The post Percheziţii în Bucureşti şi alte două judeţe, în dosarul şefului din Jandarmerie care era şi afacerist appeared first on Buletin de București.
12:00
M6 Otopeni | Jurnal de şantier pentru luna mai. Se forează atât cu „Sfânta Ana”, cât şi cu „Sfânta Maria” # Buletin de București
Lucrările pe M6 Otopeni avansează, cu şantier deschis pe ambele tronsoane ale proiectului. Potrivit Metrorex, pe segmentul sudic sunt operaţionale ambele utilaje care forează tuneluri, în vreme ce pe partea nordică a magistralei s-au făcut excavări, s-au pus grinde şi s-a turnat beton pentru planşeul de la viitoarea staţie I.C. Brătianu. Pe tronsonul 1 Mai […] The post M6 Otopeni | Jurnal de şantier pentru luna mai. Se forează atât cu „Sfânta Ana”, cât şi cu „Sfânta Maria” appeared first on Buletin de București.
11:40
Benzi unice pentru autobuz pe încă trei artere din Capitală. Măsura apare ca răspuns la traficul intens care afectează timpii de parcurs pe care autovehiculele STB îi înregistrează, după cum a transmis Primăria Generală. Cele trei zone în care această măsură de organizare a traficului a fost impusă sunt, după cum urmează: De asemenea, administrația […] The post Benzi unice pentru autobuz pe încă trei artere din Capitală appeared first on Buletin de București.
10:10
Sondaj | De ce oamenii aleg tot mai des sudul Capitalei: 60% pentru prețurile locuințelor și 32% pentru ieşirea rapidă din oraș # Buletin de București
Sudul Capitalei devine mai atractiv pentru piaţa imobiliarelor, reiese dintr-un studiu Reveal Marketing Research, publicat de Arena Construcţiilor. Investiţiile în infrastructură, proiectele rezidenţiale moderne şi extinderea serviciilor a transformat zona dintr-una ignorată într-o alegere viabilă pentru cei care caută o locuinţă. Avantajele asociate locuirii în sudul Capitalei sunt preţurile mai accesibile, accesul rapid la ieşirea […] The post Sondaj | De ce oamenii aleg tot mai des sudul Capitalei: 60% pentru prețurile locuințelor și 32% pentru ieşirea rapidă din oraș appeared first on Buletin de București.
Acum 24 ore
08:40
Guvernul Statelor Unite, prin Biroul de Operaţiuni Imobiliare Externe, cumpără un bloc luxos situat în Pipera, Voluntari, potrivit profit.ro. În acest bloc ar urma să locuiască o parte a personalului Ambasadei Statelor Unite la Bucureşti, transmit jurnaliştii citaţi. Clădirea, pentru care s-a semnat deja un document între reprezentanţii Departamentului de Stat SUA şi dezvoltatorul imobiliar, […] The post Guvernul Statelor Unite cumpără un bloc de lux în Pipera appeared first on Buletin de București.
08:10
Meteo de weekend în Bucureşti: meteorologii de serviciu de la Administraţia Naţională de Meteorologie anunţă că temperaturile se înscriu în normalul perioadei. În după-amiaza de sâmbătă sunt şanse de furtună. Niciun cod de temperaturi mari nu este înregistrat în acest weekend, nicăieri în ţară. Temperaturile sunt cele normale pentru această perioadă. Meteo. Cum va fi […] The post METEO | Weekend de vară „cuminte” în Bucureşti. Maxime de 29 de grade appeared first on Buletin de București.
07:20
Vineri începe programul Trenurile Soarelui. Cât costă o călătorie din Gara de Nord # Buletin de București
Începe programul estival „Trenurile Soarelui”. 18 perechi de trenuri vor asigura legătura între București și Constanța, începând de vineri, 13 iunie, se arată într-un comunicat al CFR Călători. Potrivit companiei de stat, în programul de circulație vor exista 32 de trenuri suplimentare care vor asigura legătura dintre litoral și cele mai importante destinații din țară […] The post Vineri începe programul Trenurile Soarelui. Cât costă o călătorie din Gara de Nord appeared first on Buletin de București.
06:50
Halele Pionierul, care au adăpostit Clubul Colectiv, au ajuns câmp de bătălie pentru rechinii imobiliari # Buletin de București
Fosta fabrică de încălțăminte Pionierul, un nume cu rezonanță în industria românească a anilor ’80, și un nume infam după incendiul de la Colectiv, este acum prinsă într-un veritabil război comercial de milioane de euro, scrie newsonline.ro Totuși nu este doar o luptă pentru activele unei societăți falimentare, ci și un simbol al declinului industrial, […] The post Halele Pionierul, care au adăpostit Clubul Colectiv, au ajuns câmp de bătălie pentru rechinii imobiliari appeared first on Buletin de București.
06:10
Sector 5 | Bani de la Guvern pentru modernizarea Școlii Gimnaziale 127. Peste 3 milioane de euro, de la Ministerul Dezvoltării # Buletin de București
Primăria Sectorului 5 a obținut o finanțare guvernamentală de peste 16 milioane de lei (3 milioane de euro) pentru modernizarea Școlii Gimnaziale nr. 127 din București, potrivit unui anunț publicat pe pagina de Facebook a instituției. Finanțarea face parte din Programul național de consolidare a clădirilor cu risc seismic ridicat, derulat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor […] The post Sector 5 | Bani de la Guvern pentru modernizarea Școlii Gimnaziale 127. Peste 3 milioane de euro, de la Ministerul Dezvoltării appeared first on Buletin de București.
06:00
Analize gratuite pentru 800 de cupluri cu probleme de fertilitate. Primăria Sectorului 2 a anunțat începerea campaniei „2 pentru o nouă viață”. Programul este destinat sprijinirii persoanelor și cuplurilor care se confruntă cu probleme de fertilitate, după cum se arată într-un comunicat al administrației locale. Campania se va desfășura până la finalul lunii septembrie 2025 […] The post Sector 2 | Analize gratuite pentru 800 de cupluri cu probleme de fertilitate appeared first on Buletin de București.
Ieri
19:50
Șase instalații moderne pulverizează apă pentru răcorirea bucureștenilor, în zilele caniculare # Buletin de București
Șase instalații moderne de răcorire vor fi amplasate în zonele aglomerate ale orașului. Acestea sunt montate de Primăria Capitalei, în parteneriat cu Apa Nova București. Șase instalații moderne pulverizează vapori fini de apă, răcorindu-i pe cei care trec pe sub ele. Prima instalație a fost deja montată în Piața Unirii, iar, în următoarele săptămâni vor […] The post Șase instalații moderne pulverizează apă pentru răcorirea bucureștenilor, în zilele caniculare appeared first on Buletin de București.
18:30
Romgaz renunță la procesul împotriva Greenpeace. Cererea, depusă la Judecătoria Sectorului 1, în dimineața primului termen de judecată # Buletin de București
Romgaz, prin filiala sa implicată în proiectul Neptun Deep, a renunțat la procesul deschis împotriva Greenpeace România, cu scopul dizolvării ONG-ului. Organizația de mediu susține că atât procesul, cât și acuzațiile grave de duplicitate lansate în spațiul public, au avut drept scop principal intimidarea și discreditarea: „Și-au dat seama că pierd”. Cererea de renunţare la […] The post Romgaz renunță la procesul împotriva Greenpeace. Cererea, depusă la Judecătoria Sectorului 1, în dimineața primului termen de judecată appeared first on Buletin de București.
16:10
Sectorul 1 | Campanie de screening medical, până la sfârșitul anului. Analizele se fac la Centrul Multifuncțional Caraiman # Buletin de București
O campanie de screening medical gratuit pentru toți cetățenii Sectorului 1 a luat startul și va avea loc până în toamnă. Consultațiile se derulează prin Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului și Centrul Multifuncțional Caraiman. Înscrierea se face pe baza unei programări telefonice, la numerele 0786.898.884 sau 0762.251.008, iar serviciile medicale se oferă în regim ambulatoriu, […] The post Sectorul 1 | Campanie de screening medical, până la sfârșitul anului. Analizele se fac la Centrul Multifuncțional Caraiman appeared first on Buletin de București.
13:20
După amânări repetate, lucrările la lotul 3 al A0 Sud ar urma să fie finalizate în următoarele zece zile, estimează ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu. Odată dat în trafic, şoferii vor putea ocoli complet Capitala pe autostradă, de la A2 (București-Constanța) la A1 (București-Pitești). În vreo 10 zile se finalizează și A0 partea sudică. sorin Grindeanu, […] The post Zece zile până când A0 Sud va fi gata. Ultimele pregătiri pe lotul 3 appeared first on Buletin de București.
11:00
Principala rută pentru bucureșteni către Bulgaria, închisă pentru lucrări. Circulație oprită pe podul Giurgiu – Ruse # Buletin de București
Principala rută pentru bucureșteni către Bulgaria va fi închisă pentru lucrări, în noapte de 12 spre 13 iunie. Circulația va fi oprită pe podul Giurgiu – Ruse, după cum se arată într-o postare a Ministerului Afacerilor Interne (MAI) pe Facebook. De vină pentru deviere sunt lucrările urgente de reparație a carosabilului pe pod. Din această […] The post Principala rută pentru bucureșteni către Bulgaria, închisă pentru lucrări. Circulație oprită pe podul Giurgiu – Ruse appeared first on Buletin de București.
10:50
Puţin peste o oră din Capitală, în vechea capitală. Se deschide şi ultimul tronson de autostradă spre Curtea de Argeş # Buletin de București
Ultimul tronson de autostradă care rămăsese în lucru pe A1 până la Curtea de Argeş (parte din autostrada Sibiu – Piteşti) se deschide astăzi 11 iunie, la ora 15:00, a anunţat ministrul Transporturilor Sorin Grindeanu. Asta înseamnă că se poate circula pe autostradă între Bucureşti şi Curtea de Argeş, pe o distanţă de aproximativ 140 […] The post Puţin peste o oră din Capitală, în vechea capitală. Se deschide şi ultimul tronson de autostradă spre Curtea de Argeş appeared first on Buletin de București.
10:20
Masterplanul Velo este gata şi va merge la aprobarea Consiliului General. Ce conţine documentul pentru transportul pe bicicletă # Buletin de București
Masterplanul Velo, documentul-cadru care vizează transportul bicicliştilor din Capitală, este gata redactat şi urmează să ajungă în Consiliul General pentru aprobare, anunţă primarul interimar Stelian Bujduveanu. Până în 2035, ar urma să se facă 665 de kilometri de pistă de biciclete. Anunţul succint despre finalizarea documentului nu prevede şi date tehnice despre proiect. De exemplu, […] The post Masterplanul Velo este gata şi va merge la aprobarea Consiliului General. Ce conţine documentul pentru transportul pe bicicletă appeared first on Buletin de București.
10:00
„Pașaport pentru închisoare” (II) | Realitatea emigrării în Marea Britanie după Brexit: de la „mediu ostil” la o „zonă gri”. Sistemul online care „uită” de familiile și locurile de muncă ale migranților # Buletin de București
O investigație trans-frontalieră realizată de Florin Râșteiu, Răzvan Chiruță (Buletin de București), Coral García Dorado, Carmen Martínez Vidal (Maldita.es) și Alí El Majjaoui (jurnalist freelance) CITEȘTE EPISODUL 1: „Pașaport pentru închisoare”(I) | Mii de români, deportați pe Otopeni cu avioane „fantomă”, după ce au fost încarcerați în centre pentru migranți în Marea Britanie În prima […] The post „Pașaport pentru închisoare” (II) | Realitatea emigrării în Marea Britanie după Brexit: de la „mediu ostil” la o „zonă gri”. Sistemul online care „uită” de familiile și locurile de muncă ale migranților appeared first on Buletin de București.
02:40
„Dacă ar mai fi plouat o oră, întregul București ar fi fost sub ape”. Ministrul Mediului despre ploaia de luni # Buletin de București
Schimbările climatice prin care trece planeta vor pune presiune din ce în ce mai mare pe sistemele de canalizare din orașe, inclusiv în București. Capitala ar fi fost sub ape, dacă ar fi plouat o oră în plus, a declarat ministrul Mediului, Mircea Fechet, la Digi24. Demnitarul a declarat că, în contextul fenomenelor meteorologice extreme, […] The post „Dacă ar mai fi plouat o oră, întregul București ar fi fost sub ape”. Ministrul Mediului despre ploaia de luni appeared first on Buletin de București.
02:00
Sector 1 | Poliția Locală verifică legalitatea deținerii câinilor. Campanie de microcipare și vaccinare antirabică # Buletin de București
Primăria Sectorului 1 a anunțat că va verifica, prin intermediul Poliției Locale, legalitatea deținerii câinilor de către cetățeni. De asemenea, a anunțat o campanie de microcipare și vaccinare antirabică direct în teren. Campania este unică la nivel național, susține instituția, și presupune verificarea legalității deținerii câinilor direct în teren, cu posibilitatea de microcipare și vaccinare antirabică […] The post Sector 1 | Poliția Locală verifică legalitatea deținerii câinilor. Campanie de microcipare și vaccinare antirabică appeared first on Buletin de București.
02:00
Opt curți de școală sunt închise, pentru perioada în care se desfășoară examenul de bacalaureat. Instituțiile sunt centre de examinare. Primăria Sectorului 6 anunță că accesul în incinta lor este restricționat, conform legii. Cele opt curți de școală închise pentru Bacalaureat sunt de la următoarele școli: Rămân deschise pentru comunitate celelalte 22, după ora 18.00 […] The post Sector 6 | Opt curți de școală, închise până pe 16 iunie, pentru Bacalaureat appeared first on Buletin de București.
Mai mult de 2 zile în urmă
21:30
Capodopera Nabucco, la Opera Națională București, pe 11 iunie. Omagiu pentru Ziua Victoriei Revoluției de la 1848 și a Democrației Românești # Buletin de București
Opera Națională București a pregătit un omagiu pentru Ziua Victoriei Revoluției de la 1848 și a Democrației Românești, prin reprezentația operei Nabucco de Giuseppe Verdi. Evenimentul are loc miercuri, de la ora 18:30. Omagiu pentru Ziua Victoriei Revoluției Spectacolul este organizat sub autoritatea Guvernului României și este dedicat Zilei Victoriei Revoluției de la 1848 și […] The post Capodopera Nabucco, la Opera Națională București, pe 11 iunie. Omagiu pentru Ziua Victoriei Revoluției de la 1848 și a Democrației Românești appeared first on Buletin de București.
18:10
VIDEO | Primul lot de autostradă deschis anul acesta. De la București la Curtea de Argeș în doar o oră # Buletin de București
Primul tronson de autostradă care va fi deschis anul acesta, pe A1, a fost supus marți unei simulări de trafic auto, în cadrul procedurii de recepție. Când va fi gata, se va putea circula neîntrerupt de la București la Curtea de Argeș. „Am revenit pe șantierul secțiunii 5, Curtea de Argeș-Pitești, a Autostrăzii A, primul […] The post VIDEO | Primul lot de autostradă deschis anul acesta. De la București la Curtea de Argeș în doar o oră appeared first on Buletin de București.
17:10
Bacalaureat 2025 | Peste 100 de candidați din Capitală au „chiulit” la proba de la limba română. Alți doi au fost excluși # Buletin de București
Peste 100 de candidați din Capitală au „chiulit” la proba de la limba română, potrivit datelor prezentate de către Inspectoratul Școlar al Municipiului București (ISMB) la doar câteva ore după ieșirea candidaților din sala de examen. Mai exact, este vorba despre 117 candidați dintre cei 12.906 înscriși la această probă care nu s-au prezentat la […] The post Bacalaureat 2025 | Peste 100 de candidați din Capitală au „chiulit” la proba de la limba română. Alți doi au fost excluși appeared first on Buletin de București.
16:20
Bilete gratuite la EURO U19 pentru suporterii meciului România-Cipru care reciclează deșeuri electrice de mici dimensiuni # Buletin de București
Suporterii români care vor fi miercuri seara în tribunele Arenei Naționale, la partida dintre România și Cipru, pot obține bilete gratuite la meciurile UEFA EURO U19, competiție care va avea loc în țara noastră în perioada 13-26 iunie 2025. Tot ceea ce au de făcut este să vină la stadion cu un deșeu electric de […] The post Bilete gratuite la EURO U19 pentru suporterii meciului România-Cipru care reciclează deșeuri electrice de mici dimensiuni appeared first on Buletin de București.
14:40
Târgul lui Cireşar va fi organizat în perioada 13-15 iunie în curtea interioară a Muzeului Naţional al Ţăranului Român din București. La eveniment, vor participa producători şi meşteri, artizani şi colecţionari de antichităţi vor fi prezenţi la eveniment. Programul de vizitare este între orele 10:00 – 19:00, iar accesul este liber. La Târgul lui Cireşar, […] The post Târgul lui Cireşar la Muzeului Naţional al Ţăranului Român, în weekend appeared first on Buletin de București.
14:10
VIDEO | Un tramvai vechi din București a ajuns atracție turistică la Vulcanii Noroioși # Buletin de București
Un tramvai vechi, care a circulat 50 de ani în București, casat în contextul programului de modernizare, a devenit atracție turistică la Vulcanii Noroioși, unde ar urma să devină o cafenea. Vehiculul destinat transportului de pasageri în Capitală a fost achiziționat în anul 2024 de către Hariton Zăinescu, din Buzău, scrie Agerpres. Într-o discuție cu […] The post VIDEO | Un tramvai vechi din București a ajuns atracție turistică la Vulcanii Noroioși appeared first on Buletin de București.
13:00
Sector 1 | Ți-ai pierdut plăcuțele de înmatriculare în inundația de luni? O găsești la Poliția Locală # Buletin de București
Proprietarii de autoturisme care au pierdut plăcuțele de înmatriculare auto în inundațiile provocate luni de ploaia torențială din București, pe raza Sectorului 1, le pot găsi la Poliția Locală. Ce faci dacă ai pierdut plăcuțele de înmatriculare Dacă ai rămas fără numărul de înmatriculare după inundațiile de luni din București pe raza Sectorului 1, primul […] The post Sector 1 | Ți-ai pierdut plăcuțele de înmatriculare în inundația de luni? O găsești la Poliția Locală appeared first on Buletin de București.
12:40
Cinci procese în care a fost implicată Maria Cocoru, fosta proprietară a zonei retrocedate din IOR, se judecă în luna iunie # Buletin de București
Cinci procese în care a fost implicată Maria Cocoru, fosta proprietară a zonei retrocedate din IOR, se judecă luna aceasta. O ședință de judecată a avut loc marți, 10 iunie, la Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) și vizează Parcul Brâncuși, se arată pe site-ul instanței de judecată. Este vorba despre un proces deschis […] The post Cinci procese în care a fost implicată Maria Cocoru, fosta proprietară a zonei retrocedate din IOR, se judecă în luna iunie appeared first on Buletin de București.
10:00
Peste 18.000 elevi bucureșteni de clasa a VIII-a intră în vacanța de vară, la finalul săptămânii # Buletin de București
Elevii de clasa a VIII-a din Capitală vor ieși în curând pentru ultima dată pe poarta școlilor gimnaziale. Peste 18.000 de viitori „boboci” de liceu intră în vacanța de vară, începând cu 13 iunie, potrivit calendarului elaborat de Ministerul Educației. Cei 18.245 absolvenți ai gimnaziului nu se vor bucura însă de timpul liber suplimentar prea mult, întrucât […] The post Peste 18.000 elevi bucureșteni de clasa a VIII-a intră în vacanța de vară, la finalul săptămânii appeared first on Buletin de București.
09:50
Foștii polițiști de la Secția 16 din București care au sechestrat și bătut doi tineri își caută salvarea la CCR # Buletin de București
Foștii polițiști de la Secția 16 condamnați pe fond între 3 și 9 ani de pușcărie pentru tortură și lipsire de libertate, după ce în pandemie au sechestrat și bătut doi tineri, caută să-și reducă pedepsele cu ajutorul Curții Constituționale. Aceștia au depus o cerere de neconstituționalitate, deoarece sentința pe care au primit-o cuprinde ca […] The post Foștii polițiști de la Secția 16 din București care au sechestrat și bătut doi tineri își caută salvarea la CCR appeared first on Buletin de București.
09:10
A început bacalaureatul 2025. 15.500 de elevi din București dau proba scrisă la limba română # Buletin de București
A început bacalaureatul 2025. Cei 15.500 de elevi din Capitală de clasa a XII-a dau marți prima probă, cea scrisă la Limba Română. Probele încep la ora 9:00, accesul candidaților în săli fiind permis, în baza unui act de identitate valid, până la ora 8:30. La nivel național, sunt așteptați să participe circa 108.000 candidați […] The post A început bacalaureatul 2025. 15.500 de elevi din București dau proba scrisă la limba română appeared first on Buletin de București.
06:30
Sector 2 | Fostul primar Radu Mihaiu face un bilanț critic al primului an cu Rareș Hopincă: „Nu putea ieși decât o căsnicie pe interes” # Buletin de București
Fostul primar al Sectorului 2, Radu Mihaiu, a făcut un bilanț critic al anului care a trecut din momentul în care actualul primar, Rareș Hopincă, a câștigat alegerile locale. Scrutinul a avut loc pe 9 iunie. Totuși, „schimbul de scaun” dintre cei s-a produs abia în octombrie, când a expirat de fapt mandatul lui Radu […] The post Sector 2 | Fostul primar Radu Mihaiu face un bilanț critic al primului an cu Rareș Hopincă: „Nu putea ieși decât o căsnicie pe interes” appeared first on Buletin de București.
06:30
Ilfov | Peste 800 de ilfoveni vor beneficia de servicii stomatologice gratuite # Buletin de București
Peste 800 de ilfoveni vor beneficia de servicii stomatologice gratuite, în cadrul programului „Ilfov Zâmbește” , inițiat de Consiliul Județean Ilfov și care va începe în două săptămâni. Programul este destinat pensionarilor, copiilor și tinerilor cu vârsta de până în 26 de ani, care sunt înscriși într-o formă de învățământ. Totodată, anul acesta numărul seniorilor […] The post Ilfov | Peste 800 de ilfoveni vor beneficia de servicii stomatologice gratuite appeared first on Buletin de București.
06:20
După modelul american – de ce nu? – unde există o listă de nume prestabilite pentru uraganele sezoniere, la noi ar fi mai simplu: doar ApaNova, doar atât, de fiecare dată când plouă. O ploaie de cel mult o oră a transformat Capitala, pe alocuri, într-un ștrand de ocazie insalubru. Apa care a inundat străzile, […] The post EDITORIAL | Furtuna violentă din București se numește ApaNova appeared first on Buletin de București.
06:20
Între 10 – 16 iunie, se desfășoară al patrulea tratament de combatere a țânțarilor din Programul de Deratizare, Dezinsecție și Dezinfecție din București și zonele limitrofe. Acțiunea are loc pe fondul creșterii numărului de mușculițe, țânțari, căpușe și alte insecte si esențială pentru protejarea sănătății publice în sezonul cald. Tratamentul din această perioadă face parte […] The post A început al patrulea tratament de combatere a țânțarilor appeared first on Buletin de București.
9 iunie 2025
20:30
VIDEO | Stația de metrou de la Unirii a fost inundată. Traficul nu a fost afectat # Buletin de București
Stația de metrou Piața Unirii 2 a fost inundată luni, 9 iunie, în urma ploii torențiale care a afectat Capitala. Imagini surprinse de călători arată cum oamenii înaintează cu dificultate pe porțiunea inundată a stației, printre ei fiind și un bărbat care cară în spate o femeie, a scris Hotnews. Stația Unirii a fost inundată, […] The post VIDEO | Stația de metrou de la Unirii a fost inundată. Traficul nu a fost afectat appeared first on Buletin de București.
17:50
Ploaia de luni a fost cea mai consistentă din ultimii 100 de ani, în București, potrivit companiei Apa Nova. Ploile torențiale au adus cantități record de precipitații, depășind 43 l/mp în medie, cu zone izolate unde s-au înregistrat peste 70 l/mp și chiar valori instantanee de peste 120 l/mp. Apa Nova intervine cu toate echipele […] The post Apa Nova: Ploaia de luni a fost cea mai consistentă din ultimii 100 de ani appeared first on Buletin de București.
16:50
Trei zboruri cu destinația București, redirecționate pe alte aeroporturi din țară în urma furtunii din Capitală # Buletin de București
Zborul TAROM de la Paris și cursa Eurowings de la Stuttgart, care ar fi trebuit să aterizeze luni după-amiaza pe Aeroportul Otopeni, au fost redirecționate spre Constanța, în urma furtunii care a afectat Capitala, potrivit informațiilor Companiei Naționale Aeroporturi București. De asemenea, zborul TAROM RO644 Cluj Napoca – București a aterizat la Craiova, unde a […] The post Trei zboruri cu destinația București, redirecționate pe alte aeroporturi din țară în urma furtunii din Capitală appeared first on Buletin de București.
16:10
Circulație tramvaielor blocată pe mai multe linii, din cauza vijeliei din București # Buletin de București
Circulație tramvaielor a fost blocată, iar cea a autobuzelor s-a desfășurat cu dificultate, din cauza cantității mari de apă care a căzut în mai multe zone din Capitală. Societatea de Transport București informează că, din cauza ploilor torențiale, au fost înregistrate perturbări semnificative în circulația mijloacelor de transport public. Ora 15:12 – Capăt de linie […] The post Circulație tramvaielor blocată pe mai multe linii, din cauza vijeliei din București appeared first on Buletin de București.
15:50
METEO | Cod galben de căldură s-a transformat în cod portocaliu de furtună. A fost emis un mesaj Ro-Alert în București # Buletin de București
Cod galben de căldură, anunțat dimineață de meteorologi pentru ziua de luni, s-a transformat în cod portocaliu de furtună, până la ora 16:20. Meteorologii avertizează că vor fi vânt puternic, vijelie, descărcări electrice și averse torențiale. A fost emis și un mesaj Ro-Alert. Autoritățile recomandă următoarele măsuri preventive Cod galben de căldură s-a transformat în […] The post METEO | Cod galben de căldură s-a transformat în cod portocaliu de furtună. A fost emis un mesaj Ro-Alert în București appeared first on Buletin de București.
15:30
Un copac uriaș a fost rupt de vânt și a căzut in curtea Casei Melik, uneia dintre cele mai vechi și mai frumoase case din București, în care funcționează Muzeul Theodor Pallady. Muzeul adăposteşte colecţia soţilor Serafina şi Gheorghe Răut. Aceasta conține un nucleu substanțial de pânze semnate de Theodor Pallady şi peste 800 de […] The post VIDEO | Un copac uriaș a căzut, după o furtună scurtă în București appeared first on Buletin de București.
14:40
Sector 1 | Bucureștenii care nu vor să-și recupereze banii pe sticle și doze le vor putea lăsa într-un sistem special, atașat coșurilor de gunoi # Buletin de București
Primăria Sectorului 1 le propune o alternativă bucureștenilor care nu vor să-și recupereze banii pe sticle și doze, reținuți la cumpărare: le vor putea lăsă un sistem special, atașat coșurilor de gunoi. În acest fel, oricine este interesat săobțină banii din sistemul SGR-Returo, le poate recupera fără să mai răscolească și să strice coșurile de […] The post Sector 1 | Bucureștenii care nu vor să-și recupereze banii pe sticle și doze le vor putea lăsa într-un sistem special, atașat coșurilor de gunoi appeared first on Buletin de București.
11:30
Capitala este sub cod galben de caniculă până luni seara, la ora 23:00. Maxima termică ajunge la 31 de grade și sunt posible ploi și vijelii, în cea de-a doua parte a zilei. Meteorlogii avertizează, de asemenea, că și discomfortul termic va fi ridicat. Marți, 10 iunie, valorile termice vor scădea față de zilele precedente și […] The post METEO | Cod galben de caniculă până luni seara, la ora 23.00 appeared first on Buletin de București.
11:10
VIDEO | Primele etape ale refacerii planșeului de la Unirii, explicate în 30 de secunde # Buletin de București
Din 10 iunie, încep lucrările la placa de beton care acoperă râul Dâmbovița, iar circulația în zonă va fi modificată în următoarele luni. Prmele etale ale refacerii planșeului de la Unirii au fost explicate într-un video de 30 de secunde publicat de primarul Daniel Băluță. Primăria Sectorului 4 este cea care coordonează și plătește lucrările. […] The post VIDEO | Primele etape ale refacerii planșeului de la Unirii, explicate în 30 de secunde appeared first on Buletin de București.
©2004—2025 News.yam.md.
Toate titlurile si continutul stirilor apartin surselor respective.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.
Republicarea materialelor este posibila doar cu acordul sursei.Condiţii de utilizare.