Prima zi de concurs pentru canotorii români în concursul olimpic 2024, cu reprezentanți în cinci probe, între ele fiind și cea de dublu vâsle feminin, în care Radiș și Bodnar sunt campioanele en titre, ele câștigându-și clar seria. Mihai Chiruță a câștigat seria a doua la schif simplu și s-a calificat direct în sferturile de finală. Marian Enache și Andrei Cornea au zburat la dublu vâsle, impunându-se în seria a doua și luând bilet de semifinale. ...